W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

KGW „Wąsowianki” polecają pyszną gęsinę

„Święto Gęsiny”, to ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa zamykająca tegoroczny sezon zorganizowana przez Park Etnograficzny w Tokarni. Panie ze świętokrzyskich Kół Gospodyń Wiejskich wzięły udział w zmaganiach kulinarnych, w których motywem przewodnim był ten nieco zapomniany rodzaj mięsa.

KGW „Wąsowianki” podcza "Święta Gęsiny" w Parku Etnograficznym w Tokarni

Wiele można przeczytać w dawnych księgach kucharskich o walorach gęsiny, ale niezwykle rzadko widuje się takie potrawy na współczesnych stołach. Niektóre regiony naszego kraju słyną z eksportu gęsiny głównie na rynki zachodnie, więc promowanie hodowli białej gęsi polskiej i wykorzystania jej w kuchni jest działaniem bardzo mile widzianym, zarówno przez hodowców, jak i konsumentów ceniących mięso wysokiej jakości.

Powiat Konecki w Tokarni, w niedzielę 17 października, reprezentowały gospodynie z KGW „Wąsowianki” z gminy Fałków. Apetyt się wzmaga już po przeczytaniu nazwy potrawy, a co dopiero zobaczyć te pyszności i… spróbować. Dodatkowym atutem tej potrawy była forma przygotowania - pieczenie w starym piecu z lat 60-tych opalanym drewnem.

Gospodynie z KGW „Wąsowianki” nie zdołały tego konkursu wygrać, ale to co jest lokalne, nasze koneckie smakuje nam najlepiej. DROGIE PANIE GRATULUJEMY!

Adam Kubka

Już dziś zamieszczamy przepis na

„Gęś faszerowaną kaszą gryczaną z grzybami leśnymi i warzywami po konecku”
  1. Spod skóry gęsi wyciągnąć tłuszcz, aby móc w nim piec.
  2. Gęś natrzeć majerankiem, solą i pieprzem od środka, od zewnątrz solą i pieprzem.
  3. Przygotować farsz: Boczek pokroić w dość grubą kostkę i podsmażyć na patelni,
  • Marchewkę i cebulę pokroić w kostkę,
  • Do boczku dodać marchewkę, kukurydzę chwilę podsmażyć, następnie dodać cebulę i jeszcze chwilę podsmażyć,
  • Do podsmażonych warzyw i boczku dodać na patelnię kaszę gryczaną. Podsmażyć chwilkę, cały czas mieszając,
  • Dolać – stopniowo – gorącą wodę, w proporcji 1:2, tzn. na jedną proporcję kaszy dwie proporcje wody (czyli 5 szklanek kaszy = 10 szklanek wody), gotować na małym ogniu, aż kasza wchłonie cały płyn i będzie lekko ugotowana, sypka. Doprawić solą i pieprzem, wrzucić listek laurowy i ziele angielskie,
  • Jajko roztrzepać i dodać do przestudzonego farszu. Wymieszać,
  • Wątróbkę gęsią (jeśli mamy) posiekać w kostkę. Dodać do farszu,
  • Podgrzybki pokroić, natkę posiekać i wszystko dodać do farszu. Dokładnie wymieszać.
  1. Gęś nadziać farszem z kaszy i grzybów. Zasznurować dratwą lub spiąć wykałaczkami.
  2. Do nagrzanego pieca włożyć gęś na około 15 minut, żeby się zrumieniła.
  3. Gęś należy piec tyle godzin, ile ma kilogramów.
  4. Piec pod przykryciem – jeśli nie mamy gęsiarki lub brytfanny, gęś faszerowaną kaszą gryczaną przykryć folią aluminiową.
  5. Po około 1,5 godzinie należy zajrzeć do pieca i polać mięso wytworzonym sosem. I tak jeszcze kilka razy, ale generalnie robimy to jak najszybciej, aby nie trzymać pieca długo otwartego, aby gęś nie wyschła.
  6. Po upieczeniu gęś wyjąć z pieca. Farsz wyjąć i pokroić na grube plastry. Gęś pokroić na porcje i podawać z sosem winnym lub po prostu z tłuszczykiem spod gęsi.

Wskazówki

  • Nie należy gęsi nacierać ziołami z wierzchu, ponieważ w czasie pieczenia zioła spalą się i nadadzą jej goryczkowy posmak. Dla najlepszego aromatu i smaku gęś nacieramy ziołami od środka.
  • Jak upiec gęś żeby była miękka? Generalna zasada pieczenia gęsi jest następująca: od 45 minut do 1 godziny na każdy kilogram gęsi.
  • Gęsi podczas pieczenia nie nakłuwamy - powoduje to wyciekanie soków i wysuszanie mięsa.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}