W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

W piątek 16 września 2022 r. zorganizowano obchody 83. rocznicy agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę.

83 rocznica agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium Św. Antoniego Ojców Franciszkanów w Jaśle w intencji Ojczyzny, ofiar faszyzmu i stalinizmu. Mszy św.  przewodniczył o. Artur Zajchowski oraz o. Jan Janus . W uroczystości udział wzięli: Pani Alicja Zając – Senator RP, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Jan Muzyka - Członek Zarządu Powiatu Jasielskiego, Dyrektorzy Jednostek Oświatowych, Przedstawiciele Policji, Wojska i Straży Miejskiej, poczty sztandarowe reprezentujące szkoły oraz pozostali licznie zgromadzeni goście.  Po Mszy Świętej złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą ks. płk. Stanisława Matznera. Następnie odbył się uroczysty przemarsz ulicami Jasła do Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września, gdzie uroczyście złożono kwiaty pod Dębem Pamięci majora Antoniego Mulińskiego, zamordowanego przez NKWD w Charkowie. Następnie Pan Starosta w swoim przemówieniu zwrócił się do młodzieży słowami: „Spotykamy się dzisiaj w dniu szczególnym, w którym chcemy upamiętnić dni sprzed 83 – ech lat, w których rozpoczęły się tragiczne, zmieniające losy Polski i świata wydarzenia. Miejsce naszego spotkania jest również szczególne .Spotykamy się  w szkole noszącej imię Bohaterów Września, przy płycie oraz Dębie Pamięci zamordowanego przez sowietów polskiego oficera. Trzeba bowiem jasno stwierdzić, że agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski. Dni 1 i 17 września 1939 roku pozostaną na zawsze symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy .

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Zespole Szkół Technicznych w Jaśle, gdzie odbyła się część artystyczna w wykonaniu młodzieży z ZST w Jaśle. Po zakończeniu występów Starosta Jasielski i Dyrektor Szkoły podziękowali wszystkim zgromadzonym za uświetnienie swą obecnością uroczystości oraz uczniom i nauczycielom ZST za przygotowanie części artystycznej.

Materiały

list pamięci
list​_pamięci.docx 0.02MB

Zdjęcia (56)

{"register":{"columns":[]}}