W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

VI Sesja Rady Powiatu w Jaśle za nami

VI Sesja Rady Powiatu

W czwartek, 29 sierpnia br., w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Jaśle, odbyła się VI Sesja Rady Powiatu w Jaśle, podczas której radni podjęli szereg uchwał, m.in. w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Jasielskiego na rok 2024 oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Jasielskiego na lata 2024 – 2030,a także oceny działalności jasielskiego szpitala.

W czasie obrad jednogłośnie zdecydowano o przystąpieniu do realizacji i zabezpieczeniu środków na realizację w 2025 roku,  w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, dwóch zadań inwestycyjnych: „Budowa nowego odcinka drogi powiatowej Jasło ul. Żniwna - Wolica” – Etap II oraz „Rozbudowa skrzyżowania drogi powiatowej Nr 1313R Jasło – Błażkowa - Jodłowa z drogą dojazdową do ulicy Krajowickiej oraz drogą gminną”.

Połączenie ulicy Żniwnej z rondem w Wolicy pozwoli na przejazd pojazdów o nieograniczonym tonażu. Nowoprojektowana droga będzie stanowić naturalne przedłużenie wybudowanego odcinka drogi powiatowej w ciągu ulicy Towarowej wraz z mostem na rzece Jasiołce. Dzięki takiemu połączeniu droga stanie się namiastką wschodniej obwodnicy miasta, da również możliwość przejazdu od południowej części Jasła do DK 28 z ominięciem obciążonego ruchem centrum miasta. Ponadto, ułatwi dojazd do Szpitala Specjalistycznego w Jaśle i Komendy Powiatowej Policji.

Z kolei budowa skrzyżowania typu rondo w Dąbrówce, w ramach zadania „Rozbudowa skrzyżowania drogi powiatowej Nr 1313R Jasło – Błażkowa - Jodłowa z drogą dojazdową do ulicy Krajowickiej oraz drogą gminną”  pozwoli na wprowadzenie na moście ruchu dwukierunkowego. Rozbudowa skrzyżowania drogi powiatowej Nr 1313 R usprawni bezkolizyjne dotarcie do zakładów tzw. strefy gamrackiej, wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Zadania te będą realizowane pod warunkiem uzyskania dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Zmiany planu wydatków budżetu Powiatu Jasielskiego na inwestycje i zakupy inwestycyjne na 2024 rok, spowodowane są wprowadzeniem nowych zadań obejmujących między innymi: budowę chodników przy drogach powiatowych oraz poprawę efektywności energetycznej placówek edukacyjnych i oświatowych powiatu jasielskiego. Ponadto, Powiat Jasielski przeznaczył dofinansowanie w wysokości 500 000 zł dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle na realizację zadania pn.: „Budowa lądowiska wraz z infrastrukturą dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.”

Na ostatniej sesji radni podjęli także uchwałę w sprawie sprzedaży w trybie bezprzetargowym nieruchomości położonej w miejscowości Łazy Dębowieckie (gmina Dębowiec), stanowiącej własność Powiatu Jasielskiego.

Radni zdecydowali również o powierzeniu reprezentowania Powiatu Jasielskiego, w Zgromadzeniu Powiatowo-Gminnego Związku Komunikacyjnego w Powiecie Jasielskim, Stanisławowi Pankiewiczowi – radnemu Rady Powiatu w Jaśle, byłemu Wicestaroście Jasielskiemu.

Następnym punktem obrad było podjęcie uchwały w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Na podstawie treści „Raportu o sytuacji ekonomiczno – finansowej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle za 2023 r.”, Rada Powiatu w Jaśle uznała sytuację placówki za negatywną.

Na stan zobowiązań szpitali powiatowych w ostatnich latach niewątpliwy wpływ miało wejście w życie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, oraz niektórych innych Ustaw. W służbie zdrowia nastąpił wzrost płac, jednak nie ma on pokrycia w przychodach z NFZ.

- Żyjemy w określonych realiach, w określonych warunkach. Nasz rynek jest drenowany. Nie tylko u nas ale również w innych krajach takich jak na przykład Słowacja zarówno lekarze jak i pielęgniarki wyjeżdżają w ramach tego wspólnego rynku za pracą, tam, gdzie zarobki są korzystniejsze. Rząd musiał podjąć takie działania, żeby zatrzymać  młodych ludzi i stworzyć im warunki na przyszłość, by mogli pracować i zarabiać w Polsce. – zauważył starosta Adam Pawluś.

Po przeanalizowaniu protokołu z kontroli przeprowadzonej w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, radni zdecydowali o pozytywnej ocenie jego działalności.

Na czwartkowej sesji podjęto także uchwałę zmieniającą Statut Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Zgodnie z nią zmianie uległa struktura organizacyjna placówki w ten sposób, że Centralna Sterylizatornia podlegać będzie Zastępcy Dyrektora ds. Lecznictwa. W jasielskim szpitalu planowane jest utworzenie Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży, co pozwoli na wystąpienie do Narodowego Funduszu Zdrowia o dodatkowy kontrakt w zakresie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży – II poziom referencyjny.

{"register":{"columns":[]}}