W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie "Od pomysłu do przemysłu"

od_pomysłu_do_przemysłu

Hubert Zając uczeń klasy drugiej oraz Anna Opałka z klasy pierwszej IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi o profilu proinżynierskim i zajęli II miejsce w VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Od pomysłu do przemysłu” organizowanego przez Politechnikę Rzeszowską wspólnie z Zakładem Elektroniki i Automatyki CHIP ze Stalowej Woli. Zbudowane przez uczniów urządzenie o tajemniczej nazwie SHADIC to platforma prototypowa samochodu sterowanego za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie. Jednakże głównym celem platformy jest możliwość testowania sztucznej inteligencji we wspomaganiu operatora podczas sterowania. 

Shadic - to czterokołowy zdalnie sterowany pojazd z napędem na tylną oś. Moment obrotowy generowany jest przez silnik DC o mocy 80W pracujący na napięcie 12 V.  Moment obrotowy przenoszony jest z silnika do dyferencjału modelarskiego za pomocą wału wyposażonego w przeguby Cardana. Zadaniem dyferencjału jest rozdział mocy na dwa koła z dostosowaniem prędkości kątowej dla każdego z kół, a także zmniejszenia prędkości kątowej wału, a przez to zwiększenie momentu siły działającej na poszczególne tylne koła samochodu. Piasty kół są łożyskowane. W piastach zamontowane są koła wydrukowane na drukarce 3D z ABS. Przednie koła są skrętne i sterowane za pomocą serwomechanizmu modelarskiego. Moment siły skrętu przenoszony jest za pomocą drążków kierowniczych. Pojazd jest wyposażony w kamerę szerokokątną przeznaczoną do agregacji obrazu, który będzie podlegał dalszej obróbce cyfrowej. Centralną jednostką sterującą jest komputer Raspberry Pi 4. Urządzenie jest zasilane baterią akumulatorów LI-ION o sumarycznej pojemności 15,6 Ah i napięciu 10,8 V. Platforma umożliwia wykorzystanie sztucznej inteligencji do rozpoznawania obrazów i wspomagania sterowania.

 

Zespół Szkół Nr 4 w Jaśle

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}