W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle finalistą 65. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Bartosz Wszołek

Bartosz Wszołek, uczeń klasy trzeciej I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, uzyskał tytuł finalisty 65. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym jest jedną z najstarszych olimpiad przedmiotowych organizowanych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Pierwsze zawody olimpijskie odbyły się w 1959 r.

Program Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym składa się z dwóch bloków tematycznych: stałego i zmiennego. Blok stały obejmuje zagadnienia dotyczące struktury i mechanizmów życia politycznego w Polsce i na świecie oraz przemian społeczno-gospodarczych. Blok zmienny jest ustalany corocznie dla każdej edycji zawodów. W tym roku przebiegał pod hasłem ,,20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej”.

Zawody olimpijskie są trójstopniowe: I stopień – szkolny; II stopień – okręgowy; III stopień – centralny.

Olimpiada na poziomie okręgowym składa się z dwóch etapów: pisemnego (polegającego na rozwiązaniu testu) i ustnego, podczas którego komisja przeprowadza egzamin sprawdzający wiedzę ucznia z zakresu współczesnych procesów i zjawisk społeczno-politycznych. Tegoroczne eliminacje okręgowe zostały przeprowadzone 3 lutego 2024 r. na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Do zawodów centralnych Komitet Okręgowy zakwalifikował siedmiu uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki, w tym Bartosza Wszołka.

Zawody centralne, przeprowadzane przez Komitet Główny Olimpiady, składają się z trzech etapów: pisemnego (rozwiązywanie testu); ustnego (odpowiedzi na pytania problemowe); ustnego (quiz z wykorzystaniem technik multimedialnych). Do II etapu (ustnego) zawodów centralnych Olimpiady Komitet Główny kwalifikuje 60 % uczestników, którzy zdobyli największą liczbę punktów. Zawodnicy zakwalifikowani do etapu ustnego uzyskują tytuł finalisty Olimpiady.

Eliminacje centralne 65. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym odbyły się 6-7 kwietnia 2024 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Gratulujemy Bartkowi wielkiego sukcesu.

Materiał: I LO w Jaśle