Spotkanie młodzieży z 1 LO w Jaśle z siatkarzami Krzysztofem Ignaczakiem i Mileną Sadurek
19 listopada 2024 roku, w murach 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, mieliśmy przyjemność gościć dwójkę świetnych polskich siatkarzy. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Drugie śniadanie z mistrzem”, propagującego zdrowy tryb życia. Jest on realizowany przez fundację Krzysztofa Ignaczaka we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Krzysztof Ignaczak 322 razy występował na zawodach jako reprezentant Polski w piłce siatkowej mężczyzn. Wywalczył tytuł mistrza świata w 2014 roku i mistrza Europy w 2009 roku. To medalista Ligi Światowej w 2012 roku i sześciokrotny mistrz Polski. Razem z nim przyjechała na spotkanie Milena Sadurek – reprezentantka Polski w piłce siatkowej kobiet, brązowa medalistka Mistrzostw Europy w 2009 roku, trzykrotna zdobywczyni Superpucharu Polski, dwukrotna zdobywczyni Pucharu Polski oraz dwukrotna mistrzyni Polski.
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego treningu. Grupa dwudziestu uczniów z 1 LO ćwiczyła pod kierunkiem sportowców, podnosząc swoje umiejętności siatkarskie. Po zajęciach uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy.
Następnie miała miejsce rozmowa z gośćmi, którzy przypomnieli swoją karierę zawodową. Zwrócili uwagę na to, jak ważna w drodze do sukcesu jest determinacja. Wtedy marzenia mają szansę się spełnić. Na poparcie tych słów Igła zademonstrował swój medal, zdobyty na Mistrzostwach Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2014 roku. Krzysztof Ignaczak i Milena Sadurek chcieli uzmysłowić młodzieży, że nigdy nie należy rezygnować, a wiek zawodnika nie przekreśla jego szans. „Miałem 36 lat gdy zostałem mistrzem świata, byłem już wtedy u schyłku kariery. Zobaczcie, jak długo musiałem czekać, aby zrealizować upragnione, głęboko skrywane marzenie” – powiedział siatkarz.
Podczas spotkania poruszono też problem korzystania z internetu. Sportowiec zwrócił uwagę młodzieży: „Obecnie macie milion rzeczy do znalezienia w sieci. Od was zależy, co wybierzecie. Można śmiać się z influencerów, którzy nie przekazują niczego istotnego lub w tym czasie uczyć się języka obcego, skorzystać z poradnika zdrowego żywienia czy poznać techniki wybranej dyscypliny sportu. To są właśnie treści, których warto szukać. One pomogą wam w samorozwoju.”
Słuchacze zadali sportowcom pytanie o sposoby radzenia sobie z hejtem, który z pewnością musiał kiedyś ich dotknąć, jako osoby publiczne i rozpoznawalne. Igła opowiedział: „Na początku odpisałem hejterowi, że chce się z nim spotkać i spokojnie porozmawiać. Kilka razy reagowałem właśnie w ten sposób. Zgadnijcie ile osób mi odpisało? Jedna. A ile chciało się spotkać? Żadna. Pamiętajcie, że to najczęściej ludzie, którzy atakują, bo mają swój wewnętrzny problem. Trzeba ich po prostu ignorować i iść do przodu.”
Licealiści pytali również gości o ich sportową drogę do sukcesu. Zainteresowani mogli obejrzeć mistrzowski medal oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z siatkarskimi sławami. Na pewno wspólny trening z Krzysztofem Ignaczakiem oraz Mileną Sadurek pozostaną jednym z niezapomnianych wspomnień uczestniczących w projekcie licealistów.
Kajetan Frączek, Krzysztof Wota z 1 LO w Jaśle