W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rozbudowa bazy dydaktycznej szkolnictwa ogólnego na terenie Powiatu Jasielskiego

Kolorowe znaki ułożone w poziomym rzędzie. Od lewej: znak Funduszy Europejskich z dopiskiem Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, znak Rzeczypospolitej Polskiej, znak Unii Europejskiej z dopiskiem Dofinansowane przez Unię Europejską, pionowa czarna kreska oddzielająca znak Podkarpackie z dopiskiem przestrzeń otwarta

 

 

Rozbudowa bazy dydaktycznej szkolnictwa ogólnego na terenie Powiatu Jasielskiego

 

1. Program.

Program regionalny Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.

Priorytet FEPK.05 Przyjazna przestrzeń społeczna.

Działanie FEPK.05.01 Edukacja.

 

2. Dofinansowanie.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

3.Całkowita wartość projektu (brutto)

1.999.906,00 zł

 

4. Źródła finansowania projektu

Dofinansowanie ze środków EFRR: 1.692.440,10 zł

 

5. Okres realizacji projektu

III kw. 2024 - III kw. 2025

 

6. Krótki opis projektu

Celem projektu jest poprawa równego dostępu do wysokiej jakości usług sprzyjających włączeniu społecznemu w zakresie kształcenia i uczenia się dla uczniów z czterech szkół średnich ogólnokształcących z powiatu jasielskiego poprzez doposażenie 7 pracowni praktycznego nauczania przedmiotów w modelu STEAM w I LO w Jaśle, II LO w Jaśle, LO w Kołaczycach, IV LO w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle. Projekt zakłada inwestycje w istniejącą bazę dydaktyczną celem wyposażenia pracowni praktycznego nauczania przedmiotów do kształcenia adekwatnego do potrzeb współczesnego rynku pracy.

Przedmiotem projektu jest zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, które będą stanowiły wyposażenie dwóch rodzajów pracowni praktycznego nauczania przedmiotów tj.:

1. Pracownia STEAM do nauki praktycznego zastosowania wiedzy na temat nowoczesnych technologii z zakresu programowania i robotyki. Do praktycznej nauki matematyki i informatyki w której będą prowadzone zajęcia z wykorzystaniem innowacyjnych pomocy dydaktycznych dzięki czemu uczniowie poznają nowe dziedziny nauki takie jak robotyka, algorytmika, programowanie w ścisłym połączeniu z modelowaniem. Przyswoją wiedzę z praktycznego zastosowania robotyki, pozwalającą na kreatywne myślenie ukierunkowane na jej zastosowanie w różnych dziedzinach nauki.

2. Pracowania STEAM do nauki praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. Do praktycznej nauki fizyki, chemii, biologii, w której będą prowadzone zajęcia z wykorzystaniem innowacyjnych pomocy dydaktycznych dzięki którym uczniowie poznają nowe zjawiska chemiczne i fizyczne oraz anatomię. Przyswoją sobie wiedzę praktycznego wykorzystania zjawisk fizycznych, reakcji chemicznych, procesów życiowych (anatomii).

Zakup nowoczesnego wyposażenia istotnie przyczyni się do podniesienia poziomu kształcenia i da możliwość profesjonalnego przygotowania uczniów do dalszej nauki na studiach i do wejścia na rynek pracy. W ramach działań w projekcie planowana jest realizacja zadań: Wyposażenie pracowni praktycznego nauczania przedmiotów zgodnie z modelem STEAM w meble biurowe i meble warsztatowe, Wyposażenie pracowni praktycznego nauczania przedmiotów zgodnie z modelem STEAM w sprzęt elektroniczny (sprzęt komputerowy, maszyny i urządzenia elektryczne) oraz urządzenia manualne, Wyposażenie pracowni praktycznego nauczania przedmiotów zgodnie z modelem STEAM w pomoce dydaktyczne – przyrządy demonstracyjne do zastosowania nabytej wiedzy w praktyce, Wyposażenie szkół w udogodnienia dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

 

7. Grupy docelowe

Grupę docelową stanowią uczniowie czterech szkół na terenie powiatu jasielskiego:

- I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle ul. Czackiego 4, 38-200 Jasło,

- II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego w Jaśle ul. Floriańska 24, 38-200 Jasło,

- Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie w Kołaczycach al. Jana Pawła II 3, 38-213 Kołaczyce,

- IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. Jana Pawła II (w: Zespół Szkół nr 4 w Jaśle) ul. Sokoła 6, 38-200 Jasło.

Uczniowie będą korzystać z 7 nowo utworzonych pracowni w tym z 3 Pracowni STEAM do nauki praktycznego zastosowania wiedzy na temat nowoczesnych technologii z zakresu programowania i robotyki i 4 Pracowni STEAM do nauki praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych.

Niezbędne jest wprowadzenie modeli nauczania opartych o projekty i warsztaty, które będą skupione na rozwiązaniach, poszukiwaniach i odkryciach nowych metod praktycznych zastosowań robotów i innych urządzeń 3D oraz nowych metod praktycznych zastosowań zjawisk fizycznych i chemicznych oraz analizowania szeroko pojętej anatomii (zjawisk biologicznych). Pozwoli to na dostosowanie metod nauczania odpowiednich do wymagań kolejnych etapów procesu edukacji. Zakup nowoczesnego wyposażenia przyczyni się do podniesienia poziomu nauczania z naciskiem na praktyczne aspekty zdobywanej wiedzy dzięki czemu zostanie wprowadzona innowacyjna forma wszechstronnej edukacji opartej na kreatywności, pracy grupowej i metodzie projektu.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
15.07.2024 13:34 Paweł Krajciewicz
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Sylwia Kendra
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Rozbudowa bazy dydaktycznej szkolnictwa ogólnego na terenie Powiatu Jasielskiego 2.0 28.08.2024 14:00 Paweł Krajciewicz
Rozbudowa bazy dydaktycznej szkolnictwa ogólnego na terenie Powiatu Jasielskiego 1.0 15.07.2024 13:34 Paweł Krajciewicz

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP