W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

„Rowerem przez pogranicze – przyroda, kultura i historia na dwóch kółkach”

Rowerzyści

fot. www.pixabay.com

1. Projekt oficjalnie się rozpoczął. W dniu 15 marca 2021 roku Magurski Park Narodowy podpisał ze Stowarzyszeniem Euroregion Karpacki Polska umowę o dofinansowanie nr INT/EK/KAR/1/IV/A/0258 na realizację mikroprojektu pt. "Rowerem przez pogranicze - przyroda, kultura i historia na dwóch kółkach" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska - Słowacja 2014 - 2020.
 
2. Jeszcze w marcu wybrany został wykonawca prac remontowych krzyży na Nieznajowej, prace potrwają do końca czerwca. Udało się również przeprowadzić postępowanie i wybrać wykonawcę makiet - drewnianych modeli cerkwi, które ustawione zostaną na terenie Magurskiego Parku Narodowego.
 
3. Wszelkie prace remontowe na terenie Nieznajowej zostały wstrzymane do 15 sierpnia, dlatego też remont krzyży, wykonanie małej architektury oraz montaż paneli interpretacyjnych wykonany zostanie po tym terminie.
 
4. Z końcem maja odbyło się spotkanie informacyjne przeznaczone dla instytucji i organizacji potencjalnie zainteresowanych szczegółami dotyczącymi projektu. W wydarzeniu zaplanowano uczestnictwo 50 osób. Zaproszenia wysłano m. in. do Starostwa Powiatowego w Jaśle i w Gorlicach, do Urzędów 7 Gmin obejmujących teren MPN, do lokalnych Stowarzyszeń i Fundacji, do Centrum Informacji Turystycznej w Dukli, w Gorlicach i w Jaśle. Zaproszono również przedstawicieli Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska w Rzeszowie, Rady Naukowej Parku, przewodników PTTK, przedstawicieli obiektów kultury i historii, gospodarstw agroturystycznych.  Spotkanie odbyło się online poprzez platformę zoom i trwało ok. 2 godzin. Prezentacje prelegentów przedstawiono poniżej:

 - Jacek Borek, pracownik Magurskiego Parku Narodowego, koordynator projektu, przedstawił najważniejsze informacje dotyczące projektu „Rowerem przez pogranicze - przyroda, kultura i historia na dwóch kółkach”;

 - Pavol Śpik - mieszkaniec Vysnej Polianki - opowiedział o szlakach rowerowych na Słowacji w województwie Preszowskim;

- Damian Nowak - pracownik Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów z Gorlic - przedstawił dzieje architektury cerkiewnej z obszaru środkowej Łemkowszczyzny a także  poruszył temat nazewnictwa niektórych miejscowości i szczytów w okolicy Magurskiego Parku Narodowego;

- Michał Szopa - Dyrektor MOSiR w Dukli - przedstawił informację na temat szlaków rowerowych przebiegających w okolicy Magurskiego Parku Narodowego

{"register":{"columns":[]}}