W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Protokół z LVI Sesji Rady Powiatu w Jaśle VI Kadencji z dnia 25.02.2022

                                                    Protokół LVI/2022

                                        z LVI Sesji Rady Powiatu w Jaśle

                             odbytej w dniu 25 lutego 2022 r. o godz. 10.00

 

Ad. 1. Otwarcie Sesji.

Sesję otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Robert Snoch, który zaznaczył, że jest to drugi dzień barbarzyńskiej inwazji Putina na niepodległą Ukrainę.

Narodzie ukraiński tak ciemiężony i boleśnie doświadczany całym sercem i myślami jesteśmy z tobą. Niech żyje Ukraina! Niech żyje wolna Ukraina!

 

Przewodniczący poinformował, że w sprawach różnych zaproponuje podjęcie apelu, stanowiska odnośnie barbarzyńskiej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Jeżeli będą jakieś uwagi, to należy je zgłaszać. 

Powitał radnych Rady Powiatu w Jaśle przybyłych na sesję, łączących się zdalnie, Zarząd Powiatu w Jaśle pod przewodnictwem pana Starosty Adama Pawlusia, panią Skarbnik, panią Sekretarz, panią mecenas i wszystkich kierowników, dyrektorów, naczelników jednostek organizacyjnych uczestniczących w sesji zdalnie.

 

Ad. 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.

Przewodniczący, zgodnie z listą obecności podpisaną przez 15 radnych oraz na podstawie liczby zalogowanych radnych do zdalnego systemu w ilości 5, stwierdził, że w posiedzeniu bierze udział 20 radnych, obrady są prawomocne.

 

Ad. 3. Przyjęcie protokołu LV sesji Rady Powiatu w Jaśle.

Przewodniczący poinformował, że do protokołu LV nie wpłynęły żadne uwagi. Przewodniczący zarządził głosowanie nad zatwierdzeniem protokołu z LV sesji Rady Powiatu w Jaśle.

W głosowaniu brało udział 20 radnych.

- za przyjęciem protokołu głosowało 20 radnych,

Protokół z LV sesji Rady Powiatu w Jaśle został przyjęty.

 

Ad. 4. Wprowadzenie ewentualnych zmian do porządku obrad.

Przewodniczący odczytał wniosek Zarządu Powiatu w Jaśle.

 

WNIOSEK O ZMIANĘ PORZĄDKU OBRAD

Zarząd Powiatu w Jaśle zwraca się z wnioskiem o zmianę porządku obrad LVI Sesji Rady Powiatu w Jaśle, w dniu 25 lutego 2022 roku, poprzez zdjęcie z porządku obrad projektów uchwał w pkt. 6, podpunkt: a), b) oraz c) tj.:

  1. wyłączenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Jaśle z Zespołu Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle (Druk nr 406),
  2. zamiaru przekształcenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Jaśle poprzez zmianę siedziby (Druk nr 407),
  3. utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jaśle (Druk nr 408).

Dotychczasowe podpunkty d), e), f) i g) w pkt. 6 zmienią odpowiednio swoją numerację na podpunkty: a), b), c) i d).

 

Dodatkowo, Zarząd Powiatu w Jaśle, po dokonaniu powyższych zmian, zwraca się z wnioskiem o dodanie w pkt. 6 zmienionego porządku obrad LVI Sesji Rady Powiatu w Jaśle podpunktów: e) i f), które otrzymują brzmienie:

"e) zmiany Uchwały Nr XLII/295/2021 Rady Powiatu w Jaśle z dnia 23 kwietnia 2021 r. w sprawie zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadania publicznego,

  f) zaciągnięcia zobowiązania finansowego na realizację zadania inwestycyjnego”.

 

Przewodniczący zarządził głosowanie nad zdjęciem z porządku obrad projektu uchwały w sprawie wyłączenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Jaśle z Zespołu Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle (Druk nr 406).

W głosowaniu brało udział 20 radnych.

- za głosowało 20 radnych.                                                                                           

Projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad.

 

Przewodniczący zarządził głosowanie nad zdjęciem z porządku obrad projektu uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Jaśle poprzez zmianę siedziby (Druk nr 407).

W głosowaniu brało udział 20 radnych.

- za głosowało 20 radnych.                                                                                           

Projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad.

 

Przewodniczący zarządził głosowanie nad zdjęciem z porządku obrad projektu uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jaśle (Druk nr 408).

W głosowaniu brało udział 20 radnych.

- za głosowało 20 radnych.                                                                                           

Projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad.

 

Do obrad Rady Powiatu dołączyła radna Magdalena Stasiowska.

 

Przewodniczący zarządził głosowanie nad wprowadzeniem do porządku obrad projektu   uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XLII/295/2021 Rady Powiatu w Jaśle z dnia 23 kwietnia 2021 r. w sprawie zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadania publicznego.

W głosowaniu brało udział 21 radnych.

- za głosowało 21 radnych,

Punkt „e” został wprowadzony.

 

Przewodniczący zarządził głosowanie nad wprowadzeniem do porządku obrad projektu   uchwały w sprawie zaciągnięcia zobowiązania finansowego na realizację zadania inwestycyjnego.

W głosowaniu brało udział 21 radnych.

- za głosowało 21 radnych,

Punkt „f” został wprowadzony.

 

Zmieniony porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji.
  2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z LV sesji Rady Powiatu w Jaśle.
  4. Wprowadzenie ewentualnych zmian do porządku obrad.
  5. Wybór Komisji Wnioskowej.
  6. Podjęcie uchwał w sprawie:

a) zmiany Uchwały budżetowej Powiatu Jasielskiego na 2022 rok (Druk nr 409),

b) wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości gruntowych, niezabudowanych stanowiących własność Powiatu Jasielskiego, położonych w miejscowości Przysieki (Druk nr 410),

c) wyrażenia zgody na dzierżawę nieruchomości gruntowych stanowiących własność Powiatu Jasielskiego, położonych w miejscowości Nowy Żmigród (Druk nr 411),

d) zmieniająca uchwałę w sprawie nadania statutu Szpitalowi Specjalistycznemu w Jaśle (Druk nr 412),

e) zmiany Uchwały Nr XLII/295/2021 Rady Powiatu w Jaśle z dnia 23 kwietnia 2021 r. w sprawie zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadania publicznego,

f) zaciągnięcia zobowiązania finansowego na realizację zadania inwestycyjnego.

  1. Sprawozdanie z prac Komisji: Finansowo – Budżetowej; Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki; Społecznej; Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu oraz Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Jaśle za 2021 rok (Druk nr 413)
  2. Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz prac Zarządu w okresie  międzysesyjnym.
  3. Interpelacje.
  4. Wnioski i zapytania radnych.
  5. Sprawy różne.
  6. Zamknięcie obrad.

 

Ad. 5. Wybór Komisji Wnioskowej.

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Anna Nigborowicz zgłosiła do Komisji Wnioskowej

radnych: Irenę Baciak, Sławomira Madejczyka, Stanisława Święcha.

Innych propozycji nie zgłoszono.

Zgłoszeni radni wyrazili zgodę na pracę w Komisji Wnioskowej.

Przewodniczący zarządził głosowanie nad wyborem członków Komisji Wnioskowej.

W głosowaniu brało udział 21 radnych.

- za wyborem zaproponowanego składu Komisji Wnioskowej głosowało 21 radnych,

Komisja została powołana.

 

Ad. 6. Podjęcie uchwał w sprawie:

a) zmiany Uchwały budżetowej Powiatu Jasielskiego na 2022 rok (Druk nr 409) z autopoprawką.

 

Przewodniczący wyjaśnił, że Pani Krystyna Wąsik Skarbnik Powiatu obszernie omówiła projekt uchwały na Komisjach.

 

Przewodniczący poprosił o opinie Przewodniczących Komisji Stałych.

Przewodniczący Komisji Finansowo- Budżetowej – radny Jan Czajka - Komisja opiniowała projekt uchwały i wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

Przewodniczący Komisji Społecznej – radny Stanisław Święch– Komisja również opiniowała projekt uchwały i wydała pozytywną opinię 7 głosów za, 2 głosy wstrzymujące się.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu – radny Sławomir Madejczyk – Komisja opiniowała projekt uchwały i również wyraziła pozytywną opinię.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję.

 

Radny Jan Urban – ja na jedną rzecz chcę zwrócić uwagę. Jesteśmy na początku roku, jest jeszcze luty i znowu nie dość, że mieliśmy bardzo niezbilansowaną oświatę, mamy obciętą subwencję oświatową. To nam daje dużo do myślenia. Popatrzcie nie dość, że niedofinansowana była na samym starcie tak już kolejne pieniążki subwencji  zostały obcięte co w tym miejscu należy podkreślić nie napawa optymistycznie. To jest dramat ponieważ znając życie to na pewno były niedoszacowane koszty związane z ogrzewaniem placówek oświatowych. Dostajemy wszyscy sygnały nawet myślę, że tutaj Dyrektorzy placówek, którzy na co dzień funkcjonują sami widzą jakie rachunki już zaczęły przychodzić więc to jest nie dobre i ja wiem, że to nie jest nasza wina tylko zwróćmy wszyscy uwagę jak w dobrej zmianie się dowartościowuje oświatę bo to przyszło pismo administracyjnie nam obcięło a wy sobie radźcie, ukręćcie sobie łby.

 

Więcej głosów w dyskusji nie było.

Przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Uchwały budżetowej Powiatu Jasielskiego na 2022 rok z autopoprawką.

 

W głosowaniu brało udział 21 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 21 radnych.

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6b) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości gruntowych, niezabudowanych stanowiących własność Powiatu Jasielskiego, położonych w miejscowości Przysieki (Druk nr 410).

 

Przewodniczący poprosił o opinie Komisje Stałe.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu – radny Sławomir Madejczyk – Komisja opiniowała projekt uchwały i wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

Przewodniczący Komisji Finansowo- Budżetowej – radny Jan Czajka - Komisja opiniowała projekt uchwały i wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję.

Wobec braku głosów w dyskusji, przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości gruntowych, niezabudowanych stanowiących własność Powiatu Jasielskiego, położonych w miejscowości Przysieki.

 W głosowaniu brało udział 21 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 21 radnych.

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6c) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dzierżawę nieruchomości gruntowych stanowiących własność Powiatu Jasielskiego, położonych w miejscowości Nowy Żmigród (Druk nr 411).

 

Przewodniczący poprosił o opinie Komisje Stałe.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu – radny Sławomir Madejczyk- Komisja zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie przy 1 głosie wstrzymującym się.

Przewodniczący Komisji Finansowo- Budżetowej – radny Jan Czajka - Komisja również opiniowała projekt uchwały i wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję.

Wobec braku głosów w dyskusji, przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dzierżawę nieruchomości gruntowych stanowiących własność Powiatu Jasielskiego, położonych w miejscowości Nowy Żmigród.

W głosowaniu brało udział 21 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 21 radnych.

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6d) Podjęcie uchwały zmieniająca uchwałę w sprawie nadania statutu Szpitalowi Specjalistycznemu w Jaśle (Druk nr 412).

 

Przewodniczący poprosił o opinie Komisje Stałe.

Przewodniczący Komisji Społecznej – radny Stanisław Święch– Komisja opiniowała projekt uchwały i wydała pozytywną opinię jednogłośnie.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję.

 

Radny Krzysztof Buba – mam takie pytanie troszkę techniczne bo na Komisji żeśmy się tą sprawą nie zajmowali – czy nie powinna być opinia Rady Społecznej Szpitala, nie jestem dokładnie zorientowany ale proszę o udzielenie odpowiedzi w tym zakresie.

 

Przewodniczący Rady Powiatu Robert Snoch – akurat zmiany w statucie Rada Powiatu natomiast zmiany Regulaminu porządkowego Rada Społeczna – takie są kompetencje w ustawie.

 

Rany Jan Urban – bardzo dobrze by było gdyby w sposób syntetyczny bo nie wszyscy radni, bo nie wszystkie Komisje jak pan kolega radny Krzysztof Buba mówił nad tym obradowały. Wczoraj na Komisji Społecznej pani Dyrektor szpitala wytłumaczyła to z racji tego, że sesja jest transmitowana, wielu ludzi się takimi rzeczami interesuje a jasno i wyraźnie przedstawiła to pani Dyrektor Trzop – jest online niech wytłumaczy to wszystkim radnym abyśmy wiedzieli, że tam nie ma rewolucji tylko tak jak by jest klika istotnych moim zdaniem rzeczy, które mam nadzieję pomogą w leczeniu mieszkańców naszego powiatu. Jeżeli pan Przewodniczący by był tak łaskaw i w swojej łaskawości poprosił panią Dyrektor to by wyjaśniła nam wszystkim bo to warto żeby wszyscy wiedzieli o co chodzi.

 

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Beata Trzop – jeżeli chodzi o zmiany do statutu wynikają one z kilku przyczyn. Po pierwsze zmienił się plan działania sytemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w związku z tym ze szpitala odeszły zespoły Ratownictwa Medycznego i następuje likwidacja komórki organizacyjnej działu pomocy doraźnej. Następna zmiana to jest wprowadzenie poradni gastroenterologicznej. W roku 2022 szpital zakontraktował poradnie gastroenterologiczną, która mieści się na Szopena w zespole poradni specjalistycznej. Zatrudniony został lekarz specjalista. Poradnia ta jest w tej chwili w strukturach pracowni endoskopii natomiast chcemy żeby ona weszła w skład organizacyjny centrum ambulatoryjnego Jasło i podeszła pod pion oddziału internistycznego. Ponadto następuje zmiana nazwy oddziału z oddziału położniczo-ginekologicznego z pododdziałem urologii na oddział chirurgii ogólnej i onkologicznej z pododdziałem urologii ponieważ w oddziale chirurgii jest zatrudniony lekarz - specjalista z zakresu chirurgii i w trakcie specjalizacji w zakresie urologii. Jest on już po pierwszym roku specjalizacji ma zgodę swojego kierownika specjalizacji na realizację świadczeń w zakresie urologii i te świadczenia w oddziale chirurgii w drugim półroczu będzie można już rozszerzać. Ponadto rozpoczął również pracę w poradni urologicznej. Następne zmiany to są zmiany polegające na wyłączeniu ze statutu pracowni audiologicznej, pracowni spirometrycznej i pracowni fototerapii i gabinet krioterapii z uwagi na to, że pracownia fototerapii i gabinet krioterapii znajduje się w strukturze poradni dermatologicznej i jest to ujęte w regulaminie organizacyjnym. Pracownia audiologiczna znajduje się w strukturze poradni otolaryngologicznej i otolaryngologii dziecięcej również jest to ujęte w regulaminie organizacyjnym. Jak również pracownia spirometrii ona wchodzi w skład poradni gruźlicy i chorób płuc. I ponadto jest jeszcze jedna zmiana – do pionu lecznictwa czyli w pionie zastępcy Dyrektora ds. lecznictwa będzie również podlegać naczelna pielęgniarka.

 

Więcej głosów w dyskusji nie było.

Przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania nad podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie nadania statutu Szpitalowi Specjalistycznemu w Jaśle.

W głosowaniu brało udział 21 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 21 radnych.

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6e) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XLII/295/2021 Rady Powiatu w Jaśle z dnia 23 kwietnia 2021 r. w sprawie zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadania publicznego.

 

Przewodniczący poprosił o opinie Komisje Stałe.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu – radny Sławomir Madejczyk- Komisja opiniowała projekt uchwały i wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję.

Głosów w dyskusji nie było. Przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania nad uchwałą w sprawie zmiany Uchwały Nr XLII/295/2021 Rady Powiatu w Jaśle z dnia 23 kwietnia 2021 r. w sprawie zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadania publicznego.

W głosowaniu brało udział 21 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 21 radnych.

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6f) Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia zobowiązania finansowego na realizację zadania inwestycyjnego.

 

Przewodniczący poprosił o opinie Komisje Stałe.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu – radny Sławomir Madejczyk- Komisja opiniowała projekt uchwały i wydała pozytywną opinię jednogłośnie.
 

Przewodniczący otworzył dyskusję. Wobec braku głosów w dyskusji, przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania w sprawie zaciągnięcia zobowiązania finansowego na realizację zadania inwestycyjnego.

W głosowaniu brało udział 21 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 21 radnych,

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 7. Sprawozdanie  z prac Komisji: Finansowo – Budżetowej; Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki; Społecznej; Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu oraz Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Jaśle za 2021 rok (druk nr 413).

 

Przewodniczący stwierdził, że radni otrzymali w tym temacie informacje w formie pisemnej. Radni nie zabierali głosu w niniejszej sprawie.

 

Ad. 8.  Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz prac Zarządu w okresie międzysesyjnym.

 

Radny Jan Urban – chciałem się odnieść do prac Zarządu, co prawda tutaj nie ma w tym dokumencie bo on był wcześniej wysłany, ale mnie interesuje posiedzenie Zarządu w dniu 21 lutego. Dla członków Zarządu tych, którzy byli to ja przypomnę co to jest – to jest to haniebne oświadczenie Zarządu Powiatu w Jaśle, które uzasadniało konieczność podjęcia uchwał w sprawie połączenia liceum dla dorosłych z liceum. Jest to oświadczenie, które szkodzi wizerunkowi I LO. Jest to oświadczenie, które w sposób wyrywkowy próbowało w owym czasie przykryć ten chory pomysł, który pokazywał różne wybiórcze kwestie i jak by cała sprawa związana z reformą oświaty w powiecie jasielskim miała polegać na tym połączeniu, tutaj są dla tych, którzy nie widzieli tego materiału. Ja sobie ściągnąłem to ze strony Starostwa, który pokazuje demografie urodzeń i to było takie na siłę uzasadniane więc to jest rzecz, która nie powinna mieć miejsca. Ja również miałem okazję wysłuchać całego przebiegu rzeczonego brefingu prasowego gdzie było podane wiele nieprawdziwych danych. Skąd pan Starosta wziął dane mówiące o tym, że sytuacja się polepsza. Najpierw mówił, że w rankingach liceum jasielskie było gorsze teraz się polepsza kiedy mamy proces odwrotny. Ja nie będę się odnosił do tych wszystkich rzeczy ale rozumiem, że jest na to protokół, że będziemy mogli zobaczyć, którzy członkowie Zarządu przyjęli to oświadczenie – ja zresztą wystąpię o wyciąg z protokołu do pana Starosty ale w tym swoim zapędzie niszczycielskim sami sobie robimy źle. A skoro jestem już przy głosie i mówię o tym oświadczeniu, które było na tym rzeczonym brefingu i wisi na stronie Starostwa Powiatowego jako uzasadnienie wprowadzenia tej uchwały. Chciałem podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, Stowarzyszeniu Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, radzie rodziców, radzie pedagogicznej przed wszystkim serdeczne słowa wdzięczności dla Rady Miasta Jasła. Myślę, że wszyscy radni otrzymaliśmy stanowisko Rady Miasta w Jaśle. Chciałem podziękować bardzo serdecznie również  wszystkim tym a było ich bardzo dużo bo w petycji społecznej było ponad 2 200 podpisów oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy zaangażowali się w obronę liceum i efektem czego było odstąpienie od tego haniebnego pomysłu. Chciałem również podziękować tym radnym z obozu rządzącego, którzy zachowali zimną krew i powiedzieli, że nie będzie z ich strony akceptacji i myślę, że to był główny powód, że Zarząd się wycofał. Ale to jestem jak najbardziej w punkcie ponieważ jest oświadczenie Zarządu czyli sprawozdanie z prac Zarządu, Zarząd się odbył 21 lutego i przyjął takie oświadczenie (poczytajcie sobie na Stronie Starostwa Powiatowego w Jaśle jak tam wiele jest rzeczy) ja będę w dalszej części pytał jeszcze o pewne dane, które pan Starosta przedstawił ale to nie w tym punkcie programu. Jeszcze raz wszystkim ludziom dobrej woli, mieszkańcom Jasła, absolwentom szczere słowa wdzięczności za taki mocny protest.

 

Radna Ewa Wawro ­– ja chciałam bardzo króciuteńko dołączyć się do tego co mówił Jan Urban. Nie będę absolutnie powtarzała tego podziękowania i radości jaka jest w społeczeństwie z tego że, Zarząd się z tego wycofał – nie o to mi chodzi. Ja chciałam się tylko odnieść w tym momencie do jednej rzeczy. Zaraz po złożeniu wniosku o wycofaniu się z tych projektów uchwał pani Przewodnicząca Komisji Edukacji odwołała Komisję twierdząc że, nie jest zasadne skoro zostaje temat zdjęty z porządku obrad. Jestem tym zszokowana. Pani Przewodnicząca powiem że, jest to całkiem według mnie nie na miejscu – no jak tematu nie ma? Temat był, temat jest bardzo ważny, temat dotknął tak szeroko społeczeństwo i czy Komisja nie powinna tego mimo wszystko omówić. Przecież Komisja ma być tylko opiniotwórcza a nie akceptująca formalne pomysły Zarządu. My powinniśmy mieć też chyba jakieś stanowisko w związku z tą sprawą. Według mnie Komisja powinna się odbyć, powinna mieć jasne, zdecydowane, sprecyzowane stanowisko w tej sprawie.

 

Radny Krzysztof Buba – Zarząd z 2 lutego, podpunkt 10: zaakceptował przedłożoną, zaktualizowaną koncepcję połączenia drogi powiatowej Nr 1850R Jasło – Łajsce. Miałbym prośbę żeby mi przekazać dokumentację w tym zakresie – z koncepcją, opis przedmiotu itd. Kontynuacja posiedzenia z dnia 8 lutego 2022 roku w dniu 11 lutego 2022 roku, punkt 4: zdecydował o zwiększeniu środków finansowych na zadaniu pn. Budowa nowego odcinka drogi powiatowej Jasło – ul. Żniwna o kwotę 60 tysięcy. Prosiłbym żeby pan Starosta w tym zakresie coś więcej mi powiedział.

 

Starosta Jasielski Adam Pawluś – jeżeli chodzi o drogę Jasło – Wolica to pewne uwarunkowania przebiegu tej drogi wynikają z możliwości technicznych i uzgodnień z Gminą Jasło więc ponieważ tam są trzy nitki wysokiego napięcia gazociągów to odstąpiliśmy od wcześniej planowanego włączenia tej drogi bezpośrednio przy terenach kolejowych i zmuszeni byliśmy po prostu odstąpić od tego projektu ponieważ były by to zbyt duże koszty więc wpięcie w ulicę Żniwną będzie na wysokości poza już pasem ochronnym nitek wysokiego ciśnienia gazociągów. Ja dokładnie nie pamiętam ale gdzieś około 600, 700 metrów będzie wpięcie w skrzyżowanie w naszą ulicę Floriańską czyli już na terenie miejscowości Wolica, na skrzyżowaniu z drogą gminną, prowadzącą w stronę byłego domu dziecka – tam będzie prawdopodobnie skrzyżowanie typu rondo biszkoptowe ponieważ te drogi są w niewielkiej odległości i jest tam działka zabudowana czy po prostu stoi budynek więc nie da się bezpośrednio w prostej linii włączyć w to skrzyżowanie. Dodam, że Gmina Jasło planuje odcinek nowej drogi gminnej na przedłużeniu tej właśnie drogi gminnej celem włączenia do drogi powiatowej Jasło – Sobniów ­– Glinik Nowy więc to będzie taki nowy ciąg drogowy na kierunku północ,  południe. Natomiast włączenie do tej drogi Jasło – Zręcin również usprawni komunikację na kierunku południowo wschodnim i uruchomimy po wykonaniu tego odcinka pełny tonaż na tej drodze. W tej chwili mamy ograniczenie tonażowe, ze względu na to, że ulica Żniwna jest ulica wąską, jest w złym stanie i to skrzyżowanie z ulicą Floriańską jest trudne do pokonania no i na brak odpowiedniego chodnika i brak również szerokości. Gdybyśmy chcieli po prostu wykonać ulicę Żniwną musielibyśmy przestawiać ogrodzenia i jest to teren mocno zabudowany a Gmina Jasło zgłosiła akcje w partycypacji w finansowaniu tego odcinka drogi.

 

Radny Krzysztof Buba – ale tak jak prosiłem dokumentację otrzymam?

 

Starosta Jasielski Adam Pawluś – dokumentacji na razie nie ma. Jest w trakcie prac projektowych więc zobaczymy co projektant ustali. Nie wszystko jest zależne od nas. Są pewne techniczne uwarunkowania więc wstępna koncepcja jest. Wstępną koncepcję możemy przekazać natomiast końcowy dokument on wyjdzie i uzależniony będzie od szczegółowych warunków technicznych. Tak jak myśleliśmy żeby po prostu ustalić inny przebieg, więc jeżeli chcielibyśmy zrobić trzy przekładki gazu wysokociśnieniowego to kosztowało by nas to ciężkie pieniądze.   

 

Ad. 9. Interpelacje.

 

Radni nie składali interpelacji na LVI sesji Rady Powiatu w Jaśle.

 

Ad. 10. Wnioski i zapytania radnych.

 

Radna Irena Baciak – owszem Komisja Edukacji nie procedowała, nie odbyło się posiedzenie Komisji ponieważ po otrzymaniu informacji od Zarządu Powiatu, że wycofuje się z wyżej wymienionych uchwał taką podjęłam decyzję ponieważ w posiedzeniu pracy Komisji tylko te trzy uchwały były by procedowane podczas dzisiejszej sesji. Nie widziałam potrzeby żeby wydawać opinię na temat uchwał, z których Zarząd Powiatu się wycofał ponieważ było by to niepotrzebne drażnienie opinii publicznej, niepotrzebne wyciąganie informacji od radnych tylko po to żeby później pastwić się nad nimi. Więc z czystym sumieniem Komisję Edukacji odwołałam ponieważ w tematyce sesji były tylko trzy uchwały, które dotyczyły właśnie Komisji Edukacji. Uważam również, że niepotrzebnie państwo dalej drążą ten temat ponieważ uchwały zostały wycofane. Był taki zamysł ale skoro Zarząd Powiatu się z niego wycofał powinniście państwo to uszanować i nie drażnić opinii publicznej.

 

Do sesji zdalnie dołączył radny Janusz Przetacznik.

 

Radny Jan Urban – z całym szacunkiem pani radna takie teksty, że my to drążymy, że lepiej było to schować pod dywan nie uchodzi mówić Dyrektorce szkoły, nauczycielowi, który ma swoje zdanie. Naprawdę nie powinniście w ten sposób podchodzić. To był temat, który rozjuszył całe społeczeństwo. Upór mieszkańców powiatu jasielskiego, tych wszystkich stowarzyszeń, które wcześniej wymieniłem (zapomniałem jeszcze o Stowarzyszeniu Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego) to nie wiem co by się stało, że ten Zarząd, który na takim ostrym stanowisku stał, który tak w telewizji prężył muskuły, który nie wycofa się do tyłu ani kroku raptem na drugi dzień zmienił zdanie. Miałem się nie odzywać ale nie można tak mówić, że nie potrzebnie drążymy temat bo Zarząd się wycofał a co by było jak by się nie wycofał? My jesteśmy radnymi, my mamy słuchać ludzi. Wiem, że po stronie sprawującej władzę też ten pomysł nie wszystkim się podobał. Więcej szkody żeśmy narobili. Mówienie o tym, że jest to liceum słabe to jak później będziemy chcieli żeby mieć nabór? Kolejna rzecz to taka czemu były podawane kłamstwa na tym brefingu? Przecież wszyscy wiemy, że powiat przegrał i wyroki są prawomocne. Pan Starosta mówi, że nie są prawomocne w dwóch różnych sprawach w jednej już jest już prawomocny a w innym zupełnie toczącym się postępowaniu jeszcze nie ma klauzuli prawomocności. Takie nieprawdy podawane powodują, że sami sobie strzelamy w stopę, sami robimy niepotrzebne zamieszanie w koło tego.  Warto przemyśleć takie sytuacje. Powinniśmy schować głowę w piasek i mówić tak jak Pawlak do Kargula a ty udawaj, że jego nie widzisz. Temat był, temat spowodował poruszenie, temat spowodował naprawdę wzburzenie. Dostaliście wszyscy przeczytajcie sobie stanowisko Rady Miasta, która się zachowała w sposób godny. Szczęście od Boga, że wszyscy jednogłośnie ściągnęliśmy to ale naprawdę temat był więc nie na miejscu było mówienie przez moją koleżankę radną, że niepotrzebnie temat wywołujemy. Nie możemy przejść obojętnie obok czegoś co było tematem przez tydzień w całym mieście i jeszcze do tego kłamstwa przekazywane na brefingu, że sprawy są w toku. Nie możemy tak mówić o swojej szkole, że jest niski stopień, że jest słaba, że jest nie dobra bo naprawdę sami sobie niepotrzebnie narobimy biedy. Nie uchodzi ojcu o swoich dzieciach tak źle mówić.

 

Radny Krzysztof Buba – chciałem podziękować panu Naczelnikowi za materiały o które prosiłem, które zostały mi przekazane. Miałbym prośbę do tego co pan Naczelnik mi przedstawił jeżeli chodzi o turnieje jak by mógł mi przedstawić sprawozdanie merytoryczne i finansowe tych wszystkich turniejów.   

 

Ad.11. Sprawy różne

 

Radna Ewa Wawro – ja niestety muszę się odnieść do słów pani Przewodniczącej bo jeszcze bardziej jestem zaskoczona tym co teraz powiedziała. Czy my jako Komisja merytoryczna nie możemy pokazywać i nie powinniśmy pokazywać społeczeństwu, naszym wyborcom, że pracujemy że, działamy a nie tylko i wyłącznie przyklaskujemy opiniom czy propozycjom Zarządu. Przecież jako Komisja merytoryczna zanim Zarząd wyszedł z takim pomysłem może to wyciągnijmy w ogóle wnioski na przyszłość? Zanim Zarząd wyszedł z takim pomysłem by w ten sposób reorganizować powiatową oświatę, wprowadzać zmiany w szkole może powinien najpierw zapoznać z tym Komisję merytoryczną i przedyskutować to z nami. Prawdopodobnie nie doszło by do całej tej głośnej afery (oczywiście mówię w cudzysłowie) która, wyniknęła z ogromnego wzburzenia społeczeństwa – gdybyśmy mieli okazję wcześniej ten temat przedyskutować. Po co jest Komisja merytoryczna? Po to żeby dzień przed sesją powiedziała tak jesteśmy za. Pani Irenko, pani Przewodnicząca bardzo proszę przemyśleć tą sprawę.

 

Radna Irena Baciak – ad vocem nie dyskutujemy na temat uchwał, które zostały wycofane – takie jest moje stanowisko.

 

Radny Krzysztof Buba – ostatnio byliśmy świadkami i brefingów pod szpitalem, docierały do nas różne niepokojące sygnały ze strony pracowników w kwestii regulaminu wynagradzania, jak by pani Dyrektor w tym zakresie coś nam przekazała i udzieliła jakiś informacji.

 

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Beata Trzop – jeżeli chodzi o regulamin wynagradzania to właściwie on już powinien być od dawna wprowadzony w szpitalu ponieważ ten, który dzisiaj obowiązuje jest z 2008 roku. Zmieniły się w ogóle przepisy w zakresie wynagradzania pracowników podmiotów leczniczych. Podjęłam decyzję przygotowania tego regulaminu i rozpoczęłam negocjacje z organizacjami związkowymi – z wszystkimi, które działają w szpitalu. Oczywiście rozmowy były kilkakrotnie ze wszystkimi poszczególnymi organizacjami związkowymi. To co ja uzyskałam jeżeli chodzi o pismo, które do mnie również trafiło jednoznacznie potwierdzam, że nie było indywidualnych spotkań czy indywidualnych rozmów z organizacjami związkowymi dlatego, że swoją politykę prowadzę otwarcie i prowadzę ze wszystkimi jednostkami wspólnie. Wszystkie uzgodnienia, wszystkie wątpliwości były prowadzone przy uczestnictwie wszystkich zaproszonych w danym dniu organizacji związkowych. Zmiany głównie polegają na zmianie siatki płac,  która jest dostosowana do tego co wynika z ustawy, która mówi o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Po raz pierwszy w roku 2021 przyśpieszono realizację tej ustawy i minimalne wynagrodzenia działalności podstawowej, tak to zostało ujęte – pracownicy otrzymali minimalne wynagrodzenia. W tym roku po raz pierwszy również podjęłam taką decyzję, że pracownicy, którzy nie mieli osiągniętych minimalnych wynagrodzeń te wynagrodzenia uzyskali na zasadzie niedopłaty do tych wynagrodzeń tylko właśnie do minimalnych wynagrodzeń jako wynagrodzenia zasadnicze bo pracownicy podmiotów leczniczych mają również dodatki za tak zwaną wysługę lat i tu jest też istotne dlatego, że ta wysługa liczy się właśnie od wynagrodzenia zasadniczego. Podjęłam też taką propozycję żeby zwiększyć dodatki funkcyjne dlatego, że zmiana ustawy o minimalnych wynagrodzeniach spowodowała taką sytuację, że jeżeli chodzi o oddziałowe funkcjonujące w szpitalu są wynagradzane i były ustalone wynagrodzenia zasadnicze według ich minimalnych wynagrodzeń wynikających z ustawy i w zależności od kwalifikacji. Zdarzało się i tak to funkcjonuje dzisiaj, że niejednokrotnie pracownik podlegający pod oddziałową ma nawet do 2 tysięcy wysokości różnicy w stosunku do kierownika, który zarządza tą grupa w danym oddziale. Oczywiście te propozycje maksymalnych dodatków funkcyjnych to po pierwsze, że od razu na pierwszym spotkaniu  związki zawodowe wyraziły sprzeciw żeby tak wysokie były dodatki po stronie maksymalnej. Oczywiście to nie znaczy, że te dodatki one już automatycznie wchodzą. To była propozycja maksymalnych dodatków funkcyjnych i one zostały od razu zmniejszone o 10%. Także na dzień dzisiejszy uzgodnienia ze związkami zawodowymi zmieniły się w ten sposób, że to co było do tej pory podniesiono tylko o 10% z możliwością właśnie podniesienia dodatków funkcyjnych o wartość 10% co oczywiście jednoznacznie jeszcze raz potwierdzam nie jest to z automatu, że każdy od razu będzie miał zwiększone z tego tytułu wynagrodzenia. Ponadto, jeżeli chodzi o sam regulamin musieliśmy również wprowadzić stanowiska, które wynikają z ustawy, która mówi o kwalifikacjach i zaszeregowania poszczególnych grup zawodowych. Także to były główne elementy, które wprowadzałam w tym regulaminie i który czeka w tej chwili na zatwierdzenie, wywieszenie i wejście w życie.

 

Radny Krzysztof Buba – ja bym miał prośbę do pani Dyrektor – jeżeli wszyscy radni by sobie życzyli, to poprosił bym też dla nich, stanowiska poszczególnych związków zawodowych?

 

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Beata Trzop – jeżeli chodzi o stanowiska poszczególnych  związków zawodowych oczywiście stanowiska były dwa – jedno było odrębne z jednego związku zawodowego, pozostałe są wspólne. Regulamin uzgodniony był z dwunastoma związkami zawodowymi i one podpisały ten regulamin – jeden związek na dzień dzisiejszy nie podpisał, nie dał odrębnego jeszcze stanowiska.

 

Radny Krzysztof Buba – jak mam rozumieć pani Dyrektor przekaże mi te stanowiska?

 

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Beata Trzop – tak, myślę, że jest to do przekazania.

 

Radny Jan Urban – pani Przewodnicząca dopóki Rada nie zdjęła z proponowanego porządku obrad – Rada była związana tymi projektami uchwał. I co by się stało gdyby dzisiaj poszły instrukcje, że nie ściągamy tego z porządku obrad to by było normalnie procedowane - to tak na przyszłość. W momencie kiedy się pojawiło w porządku obrad i nawet otrzymanie informacji ze strony Zarządu, że się wycofuje ale było to w porządku obrad i dlategośmy dzisiaj głosowali żeby to ściągać – to tak na przyszłość. Ja nie chce się tu mądrzyć ale to z takiego formalnego punktu widzenia jeżeli chodzi o procedowanie. To tak żebyśmy się na przyszłość niepotrzebnie na siebie boczyli bo to nie chodzi o boczenie się tylko chodzi o wspólną sprawę.

 

Radny Jan Czajka – ja tutaj w tym punkcie naszej dzisiejszej sesji chciałem poruszyć temat o który prosili mieszkańcy Trzcinicy. To jest grupa mieszkańców, których posesje zlokalizowane są w takiej niecce pomiędzy drogą krajową nr 28, drogą powiatową Trzcinica ­– Osobnica – Cieklin, torami kolejowymi a wałami przeciw powodziowymi wokół potoku Młynówka. Ci mieszkańcy mocno ucierpieli w czasie powodzi w 2020 roku ich mieszkania były zalane, części mieszkalne i cały praktycznie ten dobytek, który tam wokół tych posesji się znajdował - uległ zalaniu. Od tego  momentu ci mieszkańcy bardzo intensywnie zabiegają o poprawę tych warunków powodziowych i dzięki ich determinacji a także działaniom podjętym przez pana wójta gminy Jasło, radnych gminy Jasło pochodzących z Trzcinicy, sołtysa wsi - został odmulony odcinek takiego rowu melioracyjnego można go nazwać od właśnie przejazdu kolejowego do przepustu na wysokości dawnego przejazdu do Gamratu przy drodze krajowej nr 28 i ten odcinek sfinansowały Polskie Koleje Państwowe. Następny odcinek finansowany przez gminę Jasło od właśnie tej drogi aż do zlewni do takiego ujścia czy Karpackiej Troi. Cały ten odcinek wynosi 2,5 kilometra rowu, jest on odmulony, oczyszczony, odkrzaczony dosyć dużymi nakładami finansowymi to zostało zrobione. W dalszym ciągu jest rozmowa prowadzona z Polskimi Kolejami Państwowymi i przy udziale wójta gminy Jasło aby pozostały odcinek, który od tego przejazdu kolejowego ciągnie na zachód do potoku Młynówka i były już tam oględziny tego terenu i prawdopodobnie uda się również i ten odcinek odmulić i poszerzyć go do takich rozmiarów jaki był pierwotnie. I teraz tutaj jest klucz całej sprawy to jest przepust pod drogą powiatową Trzcinica – Osobnica – Cieklin to jest przepust przed przejazdem kolejowym jeżeli kierujemy się w stronę Osobnicy. Mieszkańcy tych domów o których mówiłem na wstępie mają gorącą prośbę aby ten przepust poszerzyć. Mają taką obawę, że jeżeli ta druga część tego rowu melioracyjnego gdzie PKP by odmuliło w przypadku tych deszczów większych, które no co tu dużo mówić w związku ze zmianami klimatycznymi nas nawiedzają - ten przepust będzie dla tej dużej ilości wody stanowił tak zwane wąskie gardło. Żeby zminimalizować skutki ewentualnych podtopień i powodzi w przyszłości proszą aby ten przepust był szerszy. To jest właśnie zadanie naszego samorządu powiatowego. Mam tu gorąca prośbę do pana Starosty, do Zarządu Powiatu aby naprawdę szczegółowo przyjrzeć się temu problemowi, może tam jakąś wizję lokalną zorganizować i podjąć jakieś decyzje, które by choć trochę zminimalizowały ewentualne podtopienia. Mieszkańcy są oczywiście świadomi tego, że nawet gdy te przepusty i te rowy zostaną oczyszczone to nie uchroni ich to od zalania w takim przypadku jak się zdarzył w 2020 roku ale widzą możliwość chociaż trochę zminimalizowania tych skutków, które ich dotknęły te dwa lata temu. Tutaj chciałbym jeszcze nadmienić, że kierowane pisma na ręce pana wójta gminy Jasło były również adresowane do Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle i Powiatowy Zarząd Dróg częściowo jest o tej sprawie zorientowany ale realizując tu prośbę mieszkańców bardzo proszę ze swojej strony o taką wnikliwą analizę problemu i ewentualnie zajęcie jakiegoś stanowiska. Ze swojej strony złoże takie pismo adresowane do pana Starosty i bardzo proszę o podjęcie ewentualnych działań aby tą sprawę załatwić pozytywnie.

 

Radny Jan Muzyka – wrócę do poprzedniej sesji bo kiedy dyskutowaliśmy na temat ośrodka w Trzcinicy padły wobec mnie takie zarzuty czy pytania – chciałem się króciutko do nich odnieść. Pan Rady Buba zapytał czy ja widziałem ośrodek w Pustyni. Tak. Byłem tam kilkanaście razy. Natomiast pan radny Jan Urban, który „cała prawda cała dobę” nigdy się nie myli powiedział, że nie wiem o czym mówię bo ośrodki są tam gminne, miejskie, centralne i tak dalej powiatowych nie ma. W związku z tym służę odpowiedzią. Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji Pszczyna mogę wymieniać co posiadają jakie obiekty ale nie chce przedłużać. Powiatowe Centrum Sportu w Staszowie (ubogi powiat, mają basen kryty), w Bełchatowie, w Raciborzu, Zduńska Wola, Przysucha, Nowy Tomyśl, Tczew, Miętne i Marcinkowice i tu bym chciał dwa słowa powiedzieć. Bardzo podobny ośrodek powstaje w powiecie nowosądeckim prowadzi to powiat również przy Zespole Szkół, podobna hala jaka ma powstać u nas w Trzcinicy z tym, że jeszcze ma strzelnice i rozbudowa o: rzutnie, skocznie i tak dalej co my już mamy. Także panie Janie tyle chciałem panu odpowiedzieć, jeszcze parę takich ośrodków mogę wymienić. 


Radny Jan Urban – ad vocem uwielbiam konwersację prowadzić z Janem Muzyką „cała prawda całą dobę” – to ty niewłaściwej telewizji słuchasz. W twojej informacji jest to zabronione, żebyś tą telewizję oglądał – to jest raz. A dwa ­– wujek google. Tak, wbiłeś w google wyszukałeś, tylko zwróć uwagę na jedną rzecz. W większości to są ośrodki, które powstały  przy szkołach których organem prowadzącym jest powiat. A pan Starosta na brefingu powiedział, że będziemy mieli w roczniku i 524 ludzi to czym my zapełnimy te nasze szkoły? O czym wy mówicie? Ty naprawdę nie zrozumiałeś jednej prostej kwestii, że my byśmy musieli powołać jakiś podmiot – o to mi chodziło. A wy nawet nie wiecie w jakiej formie to będzie funkcjonowało – do dzisiaj nie wiecie. A te wymienione przez ciebie ośrodki były przy szkołach które funkcjonowały i których organem prowadzącym jest powiat.  A tam, organem prowadzącym we Trzcinicy nie jest powiat jasielski - organem prowadzącym jest stowarzyszenie. My mamy dość swoich problemów związanych z faktem, że Zarząd oprócz genialnego pomysłu jakim było połączenie martwego liceum z liceum ogólnokształcącym, które miało rozwiązać problem oświatowy w powiecie jasielskim póki co nie robi nic i nie przygotowuje się na koszmarnie nadchodzący niż demograficzny, który wejdzie do szkół średnich co mamy na tym stanowisku napisane. Janie więc ty wiesz o czym mówisz, tylko rozwiń przy jakich placówkach to funkcjonuje.

 

Radny Krzysztof Buba – panie Janie tak króciutko. Obiekt w Pustyni - ja wierze, że pan tam był, ja też byłem kilkanaście razy – to nie o to chodzi. Tylko niech pan porozmawia z panem Tomkiem Niedbalcem co on będzie robił z tym obiektem, jak to wygląda i tak dalej. Ja cały czas kwestionowałem jedną rzecz a mianowicie to, że państwo nie macie biznesplanu, ile to będzie kosztowało, co z tym będziemy robić, jakie będą koszty utrzymania. Wybudujemy coś i to będzie stało, będzie niszczało, nikt z tego nie będzie korzystał. Nie dawno dostałem materiały w sprawie Ożennej, obiecuję będę drążył temat. Ciekawe są bardzo koszty funkcjonowania, przychody jakie otrzymujemy także troszkę rozsądku. Przegłosowaliście państwo róbcie żeby było jak najlepiej bo za to was kiedyś mieszkańcy zliczą tylko cały czas myślmy o tym, że to są pieniądze naszych wszystkich mieszkańców. Róbmy takie inwestycje, które będą dla nich jak najlepsze, jak najbardziej potrzebne. Pytanie czy to było najpotrzebniejsze?

 

Radny Jan Muzyka – panie Janie Urbanie ja tylko powiedziałem, że tam jest bardzo podobne miejsce, jest szkoła – to nie jest ośrodek zależny od szkoły to jest powiatowe centrum sportu. Tak się składa, że akurat szkoła jest przy tym centrum sportu i z tego będą korzystać uczniowie tej szkoły i mieszkańcy całego powiatu nowosądeckiego. Zgoda niektóre powiaty są może i bogatsze ale są też biedniejsze powiaty i skoro ich stać utrzymać takie ośrodki do których niewątpliwe trzeba dopłacać to czy nie warto dopłacać dla zdrowia mieszkańców, dzieci, młodzieży. Dlaczego inne powiaty mogą to mieć a nasz powiat nie może tego mieć?

 

Radny Krzysztof Buba – w pełni się z panem zgodzę, tylko to my powinniśmy mieć informację jak pan mówi, że ma taki dostęp do takich powiatów, to powinniście wcześniej ściągnąć, pokazać, jak to funkcjonuje, ile kosztuje i tak dalej – tego żeśmy nie mieli. Nie przekonał mnie pan, troszkę inaczej na to patrzę. Chciałbym żeby nasi mieszkańcy powiatu mieli jak najlepsze inwestycje, które te skromne środki jakie mamy jak najlepiej będziemy wykorzystywać.

 

Radny Grzegorz Pers – miałem dzisiaj nie zabierać głosu ale skoro wrócił temat Trzcinicy i takie sarkastyczne wypowiedzi w tym kierunku to ja w pełni zgadzam się ze stanowiskiem kolegi Jana Urbana. Powiat 115 tysięcy czy nas nie stać nas obiekt sportowy, który ma służyć mieszkańcom całego powiatu i to nie tylko chodzi o sportowców ale i o mieszkańców. myśmy w tym tygodniu szukali przez tydzień miejsca żeby rozegrać spotkanie towarzyskie na stadionie i znaleźliśmy stadion w Dukli o godzinie czternastej w sobotę. Tu w powiecie nie ma takiego typu obiektów. Popatrzcie się w mieście Jaśle jak wygląda stadion „Czarnych”,  jak wygląda sport w powiecie jasielskim. Ja się tobie Krzysiek naprawdę dziwię bo działasz w sporcie, bo działasz w piłce a cały czas atakujecie. Co ty chcesz żeby dzisiaj ci powiedzieć ile to będzie kosztowało co do złotówki? Nie róbcie nic, chcielibyście żeby nic nie robić. Wy byście chcieli tylko krytykować, chodzić na sesje i się tutaj wyżywać. Spokojnie, w tej kadencji zrobiliśmy blok operacyjny, wiele inwestycji w szpitalu a wyście nawet głosowali przeciwko kontenerom w czasie covidu bo uważaliście, że robimy listek figowy. Dość z tym sarkazmem!

 

Radny Jan Urban – ja chciałem stanowczo zaprotestować. Ja nie jestem członkiem Zarządu, ja nie chce mieć nic wspólnego z tym Zarządem więc proszę o skorygowanie, że chodziło panu o pana Jana Muzykę. Grzesiek, to nie jest tak do końca. Jak są dobre rzeczy to my podnosimy ręce a gdzie widzimy chory pomysł, gdzie nie macie tak do końca przemyślanych jeszcze pewnych rzeczy to wyraźnie stawiamy sprawę. Macie państwo władzę, przegłosujecie, cała władza w waszych rękach – proszę bardzo ponoście za to konsekwencje. My też mamy rozum, potrafimy z tego rozumu korzystać, też mamy określone doświadczenie i swoim doświadczeniem się dzielimy. To nie jest tak, że my mamy milczeć i być klakierami, podnosić łapki, naciskać przyciski.

 

Radny Krzysztof Buba – ad vocem panie Grzegorzu ja rozumiem pana, tylko warunki są takie jakie są chwała jeżeli Tempo Nienaszów będzie na tym ośrodku cały czas grało – mówimy o jednym meczu. Cały czas mówi pan, że nie ma boiska – jest boisko wielofunkcyjne, piękne chyba najlepsze ze sztucznej murawy.   

 

Radny Grzegorz Pers – ludzie przez siatkę oglądają mecze.

 

Radny Krzysztof Buba – ale taki był projekt, wie pan to są mecze towarzyskie. Uwagi do tego może pan kierować do pana Dyrektora taki był projekt. Jest boisko wszyscy z tego korzystają kluby jasielskie cały czas tam funkcjonują. Pewne rzeczy nie będę się tu tłumaczył trwają i to jest czas na to, że wykonane boisko jest przygotowane, miasto ma plany w stosunku do tego ale to nie moja rola żebym się tutaj wypowiadał tylko prosiłbym o uczciwość bo wszyscy się nie zmieszczą to pokazuje też jakie mamy boiska w poszczególnych miejscowościach że, nie są zdrenowane, przechodzą ciężkie warunki atmosferyczne, wszyscy chcieli by zagrać na lepszych boiskach. Nie było boiska a teraz jest boisko sztuczne, mamy się czym pochwalić jako Jasło. I może taka rozwaga to wybudujmy wspólnie centrum sportu, z którego będzie jak najwięcej osób korzystało? Lokalizacja w Trzcinicy na pewno nie wierzę że, będziecie tam państwo jeździć i  biegać tam jak to wszystko zostanie wybudowane. I to wcale nie jest sarkazm jak pan mówi tylko mamy obawy. Ja mam obawy i te obawy przedstawiam, mam prawo je przedstawiać i tu nie ma żadnych złośliwości. Ja chcę rzeczowych wyliczeń. Jak pan Starosta mówił, że będzie tam zatrudnionych 37 osób to chciałbym wiedzieć ile to będzie kosztowało bo ktoś to będzie musiał utrzymać i z czyich pieniążków to pójdzie? Myślę, że z naszych, mieszkańców – to są ciężkie pieniądze a tu mi państwo żadnych wyliczeń w tym zakresie nie przedstawili.         

 

Wicestarosta Jasielski Stanisław Pankiewicz – ja mam taką prośbę i pytanie do pana radnego Buby. Czy jeżeli jak była budowana ta hala sztuk walki to miasto miało taki biznesplan? Albo jak był Jasielski Dom Kultury remontowany to czy też był ten biznesplan? Jeżeli coś takiego było to bym prosił o taką informację i będziemy się wzorować i będziemy starać się to uzupełniać. Ale jak znam życie to ani na zawody sportowe, ani na kulturę nie da się zrobić biznesplanu. Bo hasło jest piękne i ucina dyskusję na każdym etapie. Ale jeżeli na kulturę czy mamy teatry czy wiele innych rzeczy w dużych miastach to nie spotkałem takiego przypadku żeby te biznesplany się bilansowały. Tak samo można powiedzieć, że jak się robi olimpiady, robi się mistrzostwa świata czy te biznesplany są? Nie. To jest kultura i na to trzeba wydać pieniądze, nie tylko na budownictwo czy inne rzeczy na kulturę również żeby ludzie umieli się nauczyć żyć, umieli razem współżyć czy też w jakiś sposób podnosić tą swoją kulturę czy fizyczną czy umysłową.

 

 Radny Krzysztof Buba– myślę że, miasto bardzo dobrze wiedziało co robi, ile jest klubów sportów walki i tak dalej. Panie Stanisławie kwestia  podstawowych informacji - jakie będą koszty utrzymania (ja nie mówię, że ma się to zbilansować) bardzo dobrze wiem o tym, że do tego trzeba dokładać. Jestem za tym żeby dokładać tam gdzie będzie to funkcjonowało ale nie będzie stał pusty obiekt. Sami tutaj państwo słyszeli na sesji - był Dyrektor który nie wiedział nawet co będzie budowane i jak funkcjonuje klub, ile zawodów się  tam odbywa na stadionie, który troszkę kosztował. Jestem za tym żeby odbywały się tam zawody ale jak się pytam na Komisji pana Naczelnika dlaczego nie zwiększymy środków bo kluby mówią że, za małe są te środki można inne formuły poszukać no to wydajemy środki z promocji powiatu na wszystko tylko nie tam gdzie potrzeba żeby wspomóc sport.

 

Radny Sławomir Madejczyk – moja wypowiedź będzie nieco związana z tym co Przewodniczący Jan Czajka mówił odnośnie szkód i strat jakie wychodzą po różnych katastrofalnych nagłych powodziach, zatopieniach.  Chciałem jedną sprawę szczególną do pana Starosty zgłosić a drugą taką bardziej ogólną. Byłem już u pana Starosty – chodzi o przebudowę tego przepustu na terenie miejscowości Wróblowa w ciągu drogi nr 1313R. Byłem u pana Starosty, pani Dyrektor była obecna i prosiłem żeby tą sprawę kontynuować bo gmina Brzyska wykonała projekt tego przepustu, tej przebudowy natomiast dalsza część jest po stronie powiatu i pewne ustalenia zapadły. Niemniej, mieszkańcy się już niepokoją ponieważ istnieje już taka sprawdzona powtarzalność, że co dwa lata dochodzi do zalewania tej drogi, do zalewania gospodarstw, domostw i ludzie się obawiają, że w tym roku będzie to rok w którym ich zaleje – tą część w Wróblowej. Teraz kiedy ludzie wiedzą, że są jakieś dokumentacje zrobione i tylko kwestia kiedy my to zrobimy to tym bardziej pana Starostę proszę żeby tą inwestycję uruchomić, wdrożyć jakieś środki finansowe, wprowadzić do naszego budżetu i zrobić to przed okresem, który potencjalnie wiąże się z takimi zalewaniami. Myślę, że jeszcze z panem Starostą będę w kontakcie i bardzo proszę w imieniu swoim i mieszkańców miejscowości Wróblowa żeby ten temat załatwić. Jest szansa że po przebudowie tego przepustu i nieco uproszczeniu meandrów tej wody, która tam płynie że, ta woda będzie szybciej odprowadzona i nie dojdzie do tego co już miało miejsce. Jeżeli chodzi o sprawę ogólną to ja zauważam, że są pewne niedociągnięcia i zaniedbania ze strony gospodarki wodnej jeżeli chodzi o ciągi wodne. Z uwagi na to, że te ciągi wodne typu potoki różne wiejskie, mniejsze czy większe rzeczki są od dłuższego czasu już nieczyszczone z tego co tam wyrasta - w takim bagnistym, mokrym terenie  drzewa rosną bardzo szybko i zarastają te nasze ciągi wodne. Jeżeli to się jeszcze znajduje przy naszych różnych obiektach inżynierii drogowej typu mosty ale też różne umocnienia przy mostach (typu betonowe ażurowe płyty) to te właśnie zaniedbania i te wody szybko płynące niszczą to -mam takie przykłady mogę przedłożyć i pismo i zdjęcia. Nawet prosiłem i byłem w pewnej sprawie szczegółowej u pani Dyrektor żeby poprawić te zniszczenia, które już od kilku lat na drodze Brzyska przez wieś powstały. Pani Dyrektor mówi że, to jest rzeczywiście sprawa Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie, jakieś czynności podjęła lecz na razie nie ma skutków. Ja myślę, że to jest problem nie tylko szczegółowy ten co ja zgłaszam w tym miejscu ale podejrzewam, że jest to problem szerszy. Szczerze mówiąc nie widziałem ostatnio żadnych działań takich żeby odczyszczać te ciągi wodne, te rzeki. Oczywiście my nie jesteśmy tam ani właścicielem, ani zarządcą jest od tego odpowiednia instytucja. Niemniej jeżeli te zniszczenia dotyczą naszych budowli typu mosty, różne przepusty to powinniśmy jakieś stanowisko w tym zająć. Czasami następuje zarastanie bardzo szybkie różnych skarp, które jeszcze należą do pasa drogowego załóżmy powiatowego i to też wpływa niekorzystnie nawet chociażby na wizerunek – to świadczy o tym, że nie ma jakiegoś gospodarza a każda działka, każdy jakiś areał ma swojego gospodarza i każdy gospodarz powinien o to dbać. Tak jak każdy ma dbać o prywatne, tak każda instytucja powinna dbać o to co jest instytucji. To taka moja ogólna uwaga. Być może państwo  radni jak by zwrócili uwagę na swoje tereny to pewnie takich przykładów jest więcej. I tam gdzie chodzi o nasze obiekty, o naszą infrastrukturę to myślę że, jako powiat musimy się tam zgłaszać z petycjami żeby robiono jakieś prace porządkowe, żeby nie dochodziło do zniszczeń naszej infrastruktury powiatowej.

 

Starosta Jasielski Adam Pawluś – jeżeli chodzi o przepust w miejscowości w Trzcinicy to ten przepust znajduje się w obszarze zamkniętym PKP ale myślę, że dojdziemy do porozumienia tak żeby wspólnie wykonać, poprawić przepływ wody. Jeżeli chodzi o przepust we Wróblowej to według informacji, którą uzyskałem od pani Dyrektor Kaszowicz trwają uzgodnienia co do nachylenia i odwodnienia. Bo to nie jest problem wykonać przepust tylko wpuścimy wodę w inne miejsce i będziemy zalewać inne domy i powstanie w dalszym ciągu problem. Dlatego Wody muszą się tu wyraźnie wypowiedzieć. My jeżeli nam pozwolą to możemy wyczyścić rów i muszą nam odpowiedzieć na pytanie czy ta woda się zmieści bo to jest duży problem. inną informację, którą w sprawach różnych chciałbym poruszyć to dobra wiadomość dla powiatu jasielskiego i nie tylko powiatu jasielskiego – dzwonił do mnie pan Minister i informował mnie, że w poniedziałek o godzinie czternastej nastąpi podpisanie umowy na koncepcję programową obwodnicy Brzostku i Kołaczyc w ciągu drogi krajowej 73. To jest kolejna dobra wiadomość. Pozostaje nam jeszcze do podpisania odcinek drogi która, obchodzi miejscowość Pilzno to jest 2,5 kilometra. Już jest przetarg otwarty, tylko czekają na upływ terminów więc będziemy mieli już w niedługim czasie również podpisanie umowy na koncepcję programową tego odcinka i całość już będzie znana w jakim okresie ta koncepcja zostanie opracowana. Również dobra wiadomość jest taka że, pozytywne jest postanowienie (to jest na razie potwierdzenie telefoniczne) decyzji środowiskowej – opinia dotycząca karty oddziaływania na środowisko na cały odcinek od Pilzna do Jasła więc decyzja środowiskowa prawdopodobnie w najbliższych tygodniach albo miesiącach. No niestety idzie to wszystko bardzo powoli ale idzie do przodu jest szansa że, w ciągu najbliższych pięciu lat będziemy jeździć już drogą kategorii GP czyli ruchu przyśpieszonego w dużej części po nowym przebiegu i też lewą stroną trzynaście kilometrów to jest lewą stroną rzeki Wisłoki.

 

Przewodniczący zaproponował przyjęcie stanowiska, o którym wspomniał na początku sesji, w sprawie solidarności z Ukrainą w związku z agresją Rosji na jej terytorium.

Przewodniczący odczytał ostateczną treść stanowiska, po korektach wprowadzonych przez radnych:           

Stanowisko Rady Powiatu w Jaśle z dnia 25 lutego 2022 r.

w sprawie solidarności z Ukrainą

w związku z agresją Rosji na jej terytorium

 

24 lutego 2022 r. wojska rosyjskie zbrojnie zaatakowały Ukrainę. Jej wolność i niepodległość jest zagrożona. W tej sytuacji nie możemy stać biernie, musimy otwarcie wyrazić solidarność z Ukrainą i sprzeciw wobec agresji Rosji, która dąży do rozciągnięcia swojej strefy wpływów na całą Ukrainę, niezależnie od woli i nastawienia obywateli państwa ukraińskiego. Federacja Rosyjska ewidentnie żąda powrotu do Europy sprzed rozszerzenia NATO w 1999 i 2004 roku.

Dzisiaj musimy być solidarni z Ukrainą i wspierać jej mieszkańców, by mogli bezpiecznie żyć w swoim, niepodległym kraju.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw, modlimy się o pokój oraz deklarujemy gotowość pomocy.

 

Odczytane Stanowisko Rady Powiatu w Jaśle zostało przyjęte jednogłośnie.  

 

Ad. 12. Zamknięcie obrad.

Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu Robert Snoch zamknął

obrady LVI Sesji Rady Powiatu w Jaśle o godzinie 11.40.

Imienne wykazy głosowań stanowią załącznik do niniejszego protokołu.

 

Protokolant: Joanna Kosiba                                                             

Przewodniczący Rady
Robert Snoch

Materiały

Raport z przeprowadzonego głosowania z LVI Sesji Rady Powiatu w Jaśle
Raport​_z​_przeprowadzonego​_głosowania​_z​_LVI​_Sesji​_Rady​_Powiatu​_w​_Jaśle.pdf 5.08MB
Protokół z LVI Sesji Rady Powiatu w Jaśle odbytej w dniu 25 lutego 2022 r.
Protokół​_z​_LVI​_Sesji​_Rady​_Powiatu​_w​_Jaśle​_odbytej​_w​_dniu​_25​_lutego​_2022​_r.pdf 9.86MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
25.02.2022 15:09 Paweł Krajciewicz
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Robert Snoch
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Protokół z LVI Sesji Rady Powiatu w Jaśle VI Kadencji z dnia 25.02.2022 2.0 30.03.2022 09:15 Paweł Krajciewicz
Protokół z LVI Sesji Rady Powiatu w Jaśle VI Kadencji z dnia 25.02.2022 1.0 25.02.2022 15:09 Paweł Krajciewicz

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}