W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Protokół z LV Sesji Rady Powiatu w Jaśle VI Kadencji z dnia 08.02.2022

                                                Protokół LV/2022

                                  z LV Sesji Rady Powiatu w Jaśle

                       odbytej w dniu 8 lutego 2022 r. o godz. 15.30

 

Na wstępie Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle poinformował, że na sali jest obecny Komendant Powiatowej PSP w Jaśle – Piotr Śmietana, który prosi o możliwość zabrania głosu.

Komendant w imieniu strażaków i swoim podziękował panu Staroście i radnym Rady Powiatu w Jaśle za środki finansowe, które jednostka otrzymała w wysokości 200 000 złotych na zakup samochodu oraz za wszelkie wsparcie jakie okazywane jest Powiatowej Straży Pożarnej w Jaśle. Na ręce Przewodniczącego Rady złożył podziękowanie Radzie Powiatu wręczając symboliczny grawerton. 

 

Ad. 1. Otwarcie Sesji.

Sesję otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Robert Snoch.

Powitał radnych Rady Powiatu w Jaśle przybyłych na sesję, łączących się zdalnie, Zarząd Powiatu w Jaśle pod przewodnictwem pana Starosty Adama Pawlusia, panią Skarbnik, panią Sekretarz, panią mecenas i wszystkich kierowników, dyrektorów, naczelników jednostek organizacyjnych uczestniczących w sesji zdalnie.

 

Ad. 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.

Przewodniczący, zgodnie z listą obecności podpisaną przez 13 radnych oraz na podstawie

liczby zalogowanych radnych do zdalnego systemu w ilości 9, stwierdził, że w posiedzeniu

bierze udział 22 radnych, obrady są prawomocne.

 

Ad. 3. Przyjęcie protokołu z LIII i LIV sesji Rady Powiatu w Jaśle.

Przewodniczący poinformował, że do protokołów LIII i LIV nie wpłynęły żadne uwagi. Przewodniczący zarządził głosowanie nad zatwierdzeniem protokołu z LIII sesji Rady

Powiatu w Jaśle.

W głosowaniu brało udział 21 radnych.

- za przyjęciem protokołu głosowało 21 radnych,

Protokół z LIII sesji Rady Powiatu w Jaśle został przyjęty.

 

Przewodniczący zarządził głosowanie nad zatwierdzeniem protokołu z LIV nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Jaśle.

W głosowaniu brało udział 21 radnych.

- za przyjęciem protokołu głosowało 21 radnych,

Protokół z LIV nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Jaśle został przyjęty.

 

Ad. 4. Wprowadzenie ewentualnych zmian do porządku obrad.

Do porządku obrad LV sesji Rady Powiatu w Jaśle nie wprowadzono zmian, w związku z tym porządek obrad przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie sesji.
  2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
  3. Przyjęcie protokołów z LIII i LIV sesji Rady Powiatu w Jaśle.
  4. Wprowadzenie ewentualnych zmian do porządku obrad.
  5. Wybór Komisji Wnioskowej.
  6. Podjęcie uchwał w sprawie:
  1. zaciągnięcia zobowiązania finansowego na realizację zadania inwestycyjnego w 2023 roku (Druk nr 389),
  2. udzielenia pomocy rzeczowej dla Województwa Podkarpackiego na realizację zadania publicznego (Druk nr 390),
  3. wyrażenia woli realizacji przez Powiat Jasielski zadań inwestycyjnych oraz złożenia wniosków o ich dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (Druk nr 391),
  4. zmiany Uchwały budżetowej Powiatu Jasielskiego na 2022 rok (Druk nr 392),
  5. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Jasielskiego na lata 2022 - 2027 (Druk nr 393),
  6. wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność Powiatu Jasielskiego, położonej w miejscowości Wolica oraz obniżenia bonifikaty z  tytułu wpisania nieruchomości do rejestru zabytków (Druk nr 394),
  7. zatwierdzenia i wyrażenia zgody na przystąpienie przez Powiat Jasielski/Powiatowy Urząd Pracy w Jaśle do realizacji projektu pod nazwą „Aktywizacja osób powyżej 29 r. ż. pozostających bez pracy w powiecie jasielskim (VIII)” (Druk nr 395),
  8. powierzenia Gminie Osiek Jasielski zadania zarządzania drogami powiatowymi w zakresie bieżącego i zimowego utrzymania odcinka chodnika zlokalizowanego w ciągu drogi powiatowej Nr 1895R Samoklęski – Brzezowa – Kąty w miejscowości Mrukowa działka nr 402 na długości 195 m w km 2+523 – 2+718 strona prawa (Druk nr 396),
  9. wyrażenia zgody na zaciągnięcie zobowiązań finansowych na lata od 2023 roku do 2031 roku na udzielenie dotacji celowej dla Gminy Osiek Jasielski na realizację zadania zarządzania drogami powiatowymi w zakresie bieżącego i zimowego utrzymania odcinka chodnika zlokalizowanego w ciągu drogi powiatowej Nr 1895R Samoklęski – Brzezowa – Kąty w miejscowości Mrukowa działka nr 402 na długości 195 m w km 2+523 – 2+718 strona prawa (Druk nr 397),
  10. ustalenia wynagrodzenia Starosty Jasielskiego (Druk nr 398),
  11. przekazania skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie (Druk nr 399),
  12. uchwalenia planu pracy Rady Powiatu w Jaśle na 2022 rok (Druk nr 400),
  13. przyjęcia planu pracy stałych komisji Rady Powiatu w Jaśle na 2022 rok (Druk nr 401),
  14. zatwierdzenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Jaśle na 2022 rok (Druk nr 402).
  1. Sprawozdanie Starosty Jasielskiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2021 rok (Druk nr 403).
  2. Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego (Druk nr 404).
  3. Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz prac Zarządu w okresie  międzysesyjnym (Druk nr 405).
  4. Interpelacje.
  5. Wnioski i zapytania radnych.
  6. Sprawy różne.
  7. Zamknięcie obrad.

 

Ad. 5. Wybór Komisji Wnioskowej.

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Anna Nigborowicz zgłosiła do Komisji Wnioskowej

radnych: Irenę Baciak, Sławomira Madejczyka, Stanisława Święcha.

Innych propozycji nie zgłoszono.

Zgłoszeni radni wyrazili zgodę na pracę w Komisji Wnioskowej.

Przewodniczący zarządził głosowanie nad wyborem członków Komisji Wnioskowej.

W głosowaniu brało udział 22 radnych.

- za wyborem zaproponowanego składu Komisji Wnioskowej głosowało 22 radnych,

Komisja została powołana.

 

Ad. 6. Podjęcie uchwał w sprawie:

a) zaciągnięcia zobowiązania finansowego na realizację zadania inwestycyjnego w 2023 roku (Druk nr 389).

 

Przewodniczący wyjaśnił, że celem przedmiotowego zadania jest budowa obwodnicy Nowego Żmigrodu w ciągu drogi wojewódzkiej Gorlice – Dukla jako zamienny odcinek tej drogi w miejscowości Nowy Żmigród. Obwodnica pozwoli na wyprowadzenie z centrum miejscowości ruchu tranzytowego tir, zmierzającego i do przejścia granicznego w Barwinku. Środki finansowe w wysokości 200 000 złotych, umożliwią zlecenie opracowania dokumentacji projektowej w bieżącym roku z terminem realizacji w latach 2022-2023.

 

Przewodniczący poprosił o opinie Komisje Stałe.

Przewodniczący Komisji Finansowo- Budżetowej – radny Jan Czajka - Komisja opiniowała projekt uchwały i wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu – radny Sławomir Madejczyk – Komisja opiniowała projekt uchwały i również wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję.

 

Radny Grzegorz Pers – tu pan Przewodniczący już wspomniał, że ten odcinek drogi no państwo znacie ukształtowanie terenu w Nowym Żmigrodzie. Mam do państwa radnych prośbę o poparcie tego wniosku gdyż to jest problem, który nie pojawił się wczoraj czy rok temu tylko od wielu lat. Mieszkańcy Nowego Żmigrodu, którzy mieszkają w rynku apelowali o to żeby komunikacyjnie rozwiązać ten problem ponieważ tam została naruszona struktura niektórych budynków, nie mówiąc o tym jak to jest uciążliwe gdzie w rynku przez centrum Żmigrodu, to wyobraźcie sobie państwo jakby tu przez Jasło, przez rynek przejeżdżało 1 500 tirów dziennie. Myślę, że tam jest jeszcze ukształtowanie takiego terenu, że w zimie pod górkę często jest tak, że zanim służby drogowe, bo wiadomo, że nie można działać natychmiastowo, wstrzymany jest ten ruch tirów i apelował bym o poparcie tego wniosku. Myślę, że jest tu przychylność wielka i pana Starosty, Zarządu i apeluję do radnych. Były rozmowy robocze wczesnej już z władzami województwa w tym temacie i porostu była by to wielka rzecz. Wiadomo, że Nowy Żmigród to może to nie jest jakaś duża miejscowość ale komunikacyjnie biegnie tam jednak droga wojewódzka i od Jasła i od strony Gorlic tych tirów jeździ tam około średnio 1500 dziennie więc zwracam się do państwa radnych o poparcie tego wniosku.

 

Radny Jan Urban – natchnął mnie pan radny Pers mówiąc, że jest to droga wojewódzka. Nie po to ustawodawca tworząc samorząd poprzydzielał określone zadania poszczególnym szczeblom samorządu i w ślad za tym stworzył administratorów poszczególnych dróg. My po raz kolejny jako powiat wcinamy się w nie swoje sprawy. Ja wiem, że to są wielkopańskie zapędy pana Starosty ale to nie jest nasze zadanie. Czy my się nareszcie nauczymy dbać o budżet powiatu pod kątem zadań, które są nam przydzielone. Przecież to jest droga wojewódzka. Ja bym się zgodził i uważam, że należy lobbować i działać ale nie wyręczać. Z uporem maniaka po raz kolejny zajmujemy się nie naszym zadaniem. Ja tylko tyle powiem, że my po prostu rozrzucamy pieniądze na nie swoje zadania i co do słuszności to tak ale dlaczego my mamy wyręczać województwo podkarpackie skoro to jest ich zadanie ponieważ ta droga i tak i tak jest w ciągu drogi wojewódzkiej, będzie drogą wojewódzką. Zrobiła się jakaś nowa świecka tradycja w tej kadencji, że my wcinamy się w nie swoje zadania. A nie po to jest podział zadań wynikający z ustawy o samorządzie.

 

Radny Grzegorz Pers – szanowni państwo, jeśli by tak postawić sprawę no to proszę zobaczyć drogi powiatowe. Również gminy wspierają w 50% udziału, chociaż to nie jest zadanie gmin. Tak samo szanowni państwo wiem, że gminy jak była inwestycja dróg wojewódzkich w stronę Krempnej czy tutaj w stronę Nowego Sącza, Gorlic również partycypowały w kosztach czy to projektów i to nie jest jakaś nowość więc ja się tutaj dziwie, że pan rady Jan Urban no to tak by z tego wynikało, że jeśli drogi powiatowe to robimy tylko ze swoich funduszy, gminy jeśli tam przebiegają drogi wojewódzkie nie wspierają samorządu. Chodzi też szanowni państwo o czas i były inwestycje dróg wojewódzkich tutaj na terenie miasta Jasła – miasto Jasło wiem, że wspierało również samorząd województwa więc co w tym takiego dziwnego.

 

Radny Ryszard Lisowski – taka zasada pomocnictwa obowiązuje w całym kraju i jest prawnie dopuszczalna. Chcący cokolwiek zrobić to nie przyjdzie do nas ani Prezydent, ani Premier tylko musimy sami o to zadbać. To jest przecież dla dobra wspólnego, dla naszych mieszkańców. I tak my pomagamy województwu czy na przykład drogom krajowym, tak nam pomagają gminy i inne podmioty w innych zdaniach. Także tu nawet nie powinno się dyskutować na ten temat, bo taka zasada pomocnictwa tak jak mówię obowiązuje w całym kraju. Jest prawnie dopuszczana i jak chcemy chodzić czy jeździć po dobrych drogach to musimy sami coś z tym zrobić, a te 200 000 na projekt to myślę, że nie jest taki duży wydatek dla powiatu, bo przecież finansować będzie województwo budowę tej drogi.

 

Starosta Jasielski Adam Pawluś – tak jak pan radny Ryszard Lisowski i zarówno administrator dróg wojewódzkich wypowiedział się o zasadzie pomocniczości to uważam, że z punktu widzenia interesów na naszym powiecie tak nie widać. Dlatego ważnym jest żebyśmy przystąpili do projektowania i byli gotowi w pierwszej kolejności czy województwo żeby było gotowe do aplikowania o środki. Odcinek tej drogi leży w terenie przygranicznym i jest duża szansa zrealizowania tej inwestycji ze środków transgranicznych. Ja znam zasady jakie będą obowiązywać przy naborze, które są uzgadniane ze stroną Słowacką i Komisją Europejską i ten odcinek drogi idealnie się wpisuje w ten program. Można również wnioskować o aplikowanie z innych źródeł tak jak już tu wielokrotnie mówił pan radny Janusz Przetacznik ale myślę, że będzie mniejsza konkurencja przy tych środkach trans granicznych. Mamy dobre relacje ze Słowakami, mamy sprawdzonych przyjaciół po stronie Słowackiej i nie ma wątpliwości, że jeżeli złożymy wspólny wniosek, to będzie przygotowany merytorycznie dobrze. Mówię, że wspólnie przygotowywany wniosek chociaż wniosek będzie przygotowywany przez Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich ale tak jak w poprzednich naborach uczestniczyliśmy jako powiat w tych działaniach i to przyniosło skutek. Mogę tylko powiedzieć czy ta droga, która została oddana na koniec roku, która łączy Gorlice z Duklą na odcinku 9 kilometrów czy była by zrealizowania gdyby nie moja inicjatywa, Zarządu Powiatu, pana Posła Bogdana Rzońcy i wielu innych osób, pana Ministra Hamryszczaka. Ja bym mógł wymienić wiele osób. Udało się i dzisiaj mamy piękny asfalt a droga była dziurawa na każdym metrze i była trudno przejezdna wiec uważam, że naszym obowiązkiem jest wychodzić z taką inicjatywą, pomagać województwu po to żeby po prostu te inwestycje zostały zrealizowane szybciej. Tu jeszcze pan Wójt i Rada Gminy Nowy Żmigród deklarują wsparcie finansowe kwotą 100 000. Te koszty z naszej strony będą zmniejszone właśnie przez tą kwotę. Zastanawiamy się w jaki sposób ta pomoc ma być udzielona, to jeszcze prawnicy rozstrzygną czy do nas bezpośrednio czy do województwa bezpośrednio a województwo nas wesprze tą kwotą do tego projektu. Ważne jest to aby być przygotowanym gdy będzie prowadzony nabór czy zarówno w programie na obwodnicę, czy zarówno w programie trans granicznym. Jeżeli będziemy mieli projekt, będziemy mieli wszelkie decyzje, to będziemy mogli w tym procesie uczestniczyć. Ja z doświadczenia wiem, że te postępowania w Rzeszowie będą trwały dłużej chociażby z tego względu tak jak i u nas. My rozmawiamy z gminami i nie raz im mówimy, weźcie i zróbcie projekt, bo wam jest łatwiej, macie mniejszy zakres swoich obowiązków. Jeżeli zrobicie ten projekt, to nam łatwiej jest wtedy również ubiegać się o jakieś środki zewnętrzne, bo mamy gotowe dokumenty. I tak będzie w tym przypadku, jeżeli uda nam się osiągnąć sukces w postaci przygotowania projektu, rozwiązania szeregu problemów, bo będzie też szereg problemów, które wynikają z uwarunkowań takich tu na miejscu. Dzisiaj wiemy, że na pewno będzie podlegać wyburzeniu jeden budynek więc musimy się z tym zmierzyć, jak zaspokoić te roszczenia, jak spowodować żeby po prostu nie skrzywdzić właścicieli tych nieruchomości. Tu będzie potrzebna i jest konieczna współpraca z panem Wójtem, z Radą Gminy Nowy Żmigród. Pan Wójt mówi, że czasowo zawsze może użyczyć lokal dla tych właścicieli, nawet mówił, że nieodpłatnie po to tylko żeby porostu bezboleśnie można było zburzyć ten budynek i przystąpić do realizacji inwestycji. Inwestycja jest niezwykle na pewno potrzebna. Rozmawialiśmy wiele razy na ten temat. Wiele narad było z różnymi przedstawicielami z województwa i były propozycje żeby zmienić położenie skrzyżowania czy drogi 993. Nie jest to łatwe w tamtym terenie dlatego, że jest park, który podlega nadzorowi konserwatorskiemu. Są drzewa, które moim zdaniem to są samosiejki, gatunki obce ale jednak mamy prawo i musimy to prawo przestrzegać więc tego się nie da zmienić. Jest też problem związany z przebiegiem potoku, który meandruje w tamtej części ale nie jest to potok groźny, można go obejść różnymi sposobami technicznymi, które nie będą zbyt kosztowne. Zresztą droga 992 w bliskiej odległości przecina właśnie ten potok, funkcjonuje tam przepust od kilkudziesięciu lat i nie ma problemu. Natomiast mieszkańcy Nowego Żmigrodu, wszyscy użytkownicy tej drogi skorzystają z bezpiecznego przejazdu, będą mogli szybciej przejechać, będzie mniej spalin, będzie miej hałasu i mniej uciążliwości dla mieszkańców Nowego Żmigrodu. Dlatego bardzo proszę o poparcie tej inicjatywy i przyczynienie się do tego, żeby ta inwestycja w jak najkrótszym czasie została zrealizowana.

 

Radny Krzysztof Buba – jestem za udzieleniem pomocy województwu w realizacji tego zadania inwestycyjnego. Tylko chciałbym żeby państwo pamiętali o jednej rzeczy, że do tej pory i zarówno samorząd miasta Jasła jak i my samorząd powiatu kilkanaście milionów złotych żeśmy do dróg, które powinien realizować samorząd województwa dofinansowali. Żeby nie było tak, że nie stanie się  może zasadą tylko tradycją, że będziemy każdą inwestycję w taki sposób wspierać. Niestety budżet samorządu województwa jest troszkę inny niż nasz, rozumie wsparcie gmin do budżetu powiatu jasielskiego, inne zadanie inwestycyjne, inny zakres tego  itd. Tam są o wiele większe pieniążki, nie zgodzę się z państwem, że jest to zasada. Można pomagać, trzeba pomagać ale też żeby nie było przesady. Uważam, że jest to potrzebne. Ułatwi komunikację w tamtym regionie tylko proszę tutaj pana Starostę i Zarząd żeby dopilnowali aby to wszystko odbyło się tak jak trzeba, żeby były uwzględnione interesy mieszkańców tamtego rejonu i żebyśmy wszyscy z tego  korzystali. 

 

Radny Jan Urban – ja mam jeszcze pytanie do pana Starosty, bo my tak szafujemy naszymi pieniędzmi powiatowymi a czy mamy jakieś porozumienie na dzień dobry? Czy zaś przygotujemy kwity i będzie tak jak z koleją i później tylnymi drzwiami będą nam środki wracane albo pójdzie na projekt. Czy mamy jakieś zapewnienie ze strony województwa? Czy to jest znowu wyjście przed orkiestrę?

Starosta Jasielski Adam Pawluś –tak, mamy. Zarząd Województwa upoważnił Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich do prowadzenia szczegółowych uzgodnień co do warunków technicznych i po tej uchwale mam nadzieję, że Sejmik również wyrazi swoją wolę w postaci odpowiedniej uchwały i później podpiszemy umowę więc tu dokumenty w tym zakresie są. Jeżeli pan radny ma takie życzenie to udostępnimy kserokopię.

 

Przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie zaciągnięcia zobowiązania finansowego na realizację zadania inwestycyjnego w 2023 roku.

W głosowaniu brało udział 22 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 21 radnych,

- przeciw głosował 1 radny.

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6b) Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla Województwa Podkarpackiego na realizację zadania publicznego (Druk nr 390).

 

Przewodniczący wyjaśnił,  że w uchwale chodzi o pomoc z budżetu powiatu jasielskiego w latach 2023 pomocy rzeczowej o łącznej wartości do 200 000 złotych dla Województwa Podkarpackiego na realizację zadania publicznego polegającego na opracowaniu i przekazaniu dokumentacji projektowej dla zadania inwestycyjnego pn. „Budowa obwodnicy Nowego Żmigrodu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 993”.

 

Przewodniczący poprosił o opinie Komisje Stałe.

Przewodniczący Komisji Finansowo- Budżetowej – radny Jan Czajka - Komisja opiniowała projekt uchwały i wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu – radny Sławomir Madejczyk – Komisja opiniowała projekt uchwały i również wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję.

Wobec braku głosów w dyskusji, przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania w sprawie podjęcia uchwały w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla Województwa Podkarpackiego na realizację zadania publicznego.

W głosowaniu brało udział 22 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 21 radnych,

- przeciw głosował 1 radny.

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6c) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia woli realizacji przez Powiat Jasielski zadań inwestycyjnych oraz złożenia wniosków o ich dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych z autopoprawką (Druk nr 391).

 

Przewodniczący wyjaśnił że chodzi w uchwale o 2 zadania:

1. Regionalny Ośrodek Sportu i Kultury w Trzcinicy,

2. Poprawa efektywności energetycznej w budynku ZS nr 4 w Jaśle.

 

Przewodniczący poinformował, że są z nami nauczyciele z Zespołu Szkół w Trzcinicy i poprosił ich o wyrażenie swojej opinii na temat możliwości powstania Regionalnego Ośrodka Sportu i Kultury w Trzcinicy.

 

Pan Ludomir Mastej – Członek Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy –Ośrodek Sportu w Trzcinicy to jest dobry pomysł na wykorzystanie obiektów, które powstały i w biegłych latach i dużo wcześniej. Podtrzymanie tradycji tego miejsca. Sport w Trzcinicy od lat 50-tych funkcjonuje. Pierwszy stadion lekkoatletyczny- czterotorowa bieżnia wtedy powstała i sukcesów cała masa, które do dnia dzisiejszego są. Ponadto, gdyby taki ośrodek powstał przy naszej szkole to by zamieniły się troszkę role i wtedy szkoła byłaby przy ośrodku. Obniżył by koszt funkcjonowania szkoły, którą my prowadzimy. W tej chwili mamy, z tego co wiem 181 uczniów, z czego 35 jest w internacie i ta powierzchnia, którą my mamy w użyczeniu od państwa to jest prawie ponad 7,5 tysiąca metrów kwadratowych a praktycznie z tą ilością uczniów to my byśmy się zmieścili w jednym budynku na powierzchni około 1 100 metrów, włącznie z salą gimnastyczną. Wszystko trzeba ogrzewać, wszystko trzeba utrzymywać i to kosztuje. Zresztą  takie przymiarki co do wyceny kosztów funkcjonowania to już tutaj była komisja powołana bodajże i ja im przedstawiłem – pani, która była u nas w szkole się z tym zapoznała. Samo ogrzewanie, to jest około 300 000 złotych jak jest taka zima jak ostatnie dwie, trzy a jeśli jest zima ostrzejsza, to w jednym miesiącu my musimy wydać na ogrzewanie bez jakiś wysokich temperatur na poziomie 18, 19 stopni 50 000 złotych nie po cenach obecnych tylko po cenach z przed dwóch, trzech lat. A więc powstanie takiego ośrodka z różnych aspektów i ekonomicznych i tradycji tego miejsca i po to żeby był taki ośrodek kształcenia lekkoatletów, który jest znany już szeroko w Polsce utrzymał się i mógł funkcjonować. Taka jest nasza opinia w tym zakresie i wniosek o powołanie takiego ośrodka popieramy, zwłaszcza, że z tego co nam wiadomo ten ośrodek również dysponował by boiskiem zadaszonym czaszą balonową a takie boisko w tym momencie, to jak byśmy się orientowali, daje dość duże dochody. I mógłby ten ośrodek na bazie organizacji i obozów sportowych i wypoczynku letniego dzieci i młodzieży, którą my częściowo prowadzimy, bo nie na wszystkie obozy nas stać żeby przyjąć, to po prostu mógłby się samo finansować. Oczywiście wiadoma rzecz, że początki są najgorsze i trzeba by było to rozkręcić ale jeśli by chociażby na tym poziomie co w tej chwili my mamy możliwości zorganizowania pewnych obozów to myślę, że samofinansowanie się takiego ośrodka jest bardzo realne. Jeśli państwo radni macie jakieś pytania do nas to bardzo proszę.

 

Radny Krzysztof Buba –dopiero pan Przewodniczący powiedział, że rozmawiamy z panem Dyrektorem, bo pan się nie przedstawił. Ja ma takie pytanie to ile imprez sportowych na stadionie lekkoatletycznym zostało zorganizowanych przez szkołę, która ma ten obiekt sportowy w użyczeniu? Dlaczego jak są jakieś wyliczenia radni tych wyliczeń nie dostają? Na jakiej podstawie szacujecie państwo to, że ten ośrodek będzie się sam finansował? Bo chyba pan Dyrektor nie jest zorientowany jak to wygląda. Przy takich ilościach obiektów, to trochę inaczej wygląda. Nie wiem o którym też projekcie pan Dyrektor rozmawia, bo tu nie ma żadnego boiska pod balonem. Pan Dyrektor nie jest chyba troszkę zorientowany. Mówimy o całkiem innej koncepcji. To była pierwotna wersja pana Starosty żeby tam zrobić boisko pełnowymiarowe, sztuczne, zadaszone tak zwanym balonem.

 

Prezes Zarządu ULKS Technik Trzcinica –ja odpowiem na pytania odnośnie zawodów. Stadion lekkoatletyczny w Trzcinicy powstał głównie dla organizacji takich zawodów zwłaszcza powiatowych, szkolnych zawodów ale i też dla młodzieży trenującej. On powstał w 2018 roku natomiast zdążyliśmy w 2019 roku uruchomić wszystkie zawody, które były z cyklu kalendarza szkolnego czyli: indywidualne mistrzostwa powiatu w lekkiej atletyce w ramach podstawówek i szkół średnich, indywidualne sztafety, czwórbój, trójbój i ligę lekkoatletyczną. Natomiast później jak wiemy wszyscy, wszystkie imprezy sportowe zostały zawieszone więc stadion został jak gdyby wyłączony bo przyszedł lockdown. Następne zawody mięliśmy zaplanowane na 1 maja 2020 roku i były to już zawody ogólnopolskie ale również wiemy, że zostały zawieszone te zawody z powodu panującej pandemii. Dopiero w 2021 roku mogliśmy przeprowadzić 15 maja ogólnopolski mityng lekkoatletyczny, który zgromadził ponad 350 osób były to jedne z największych zawodów w województwie podkarpackim. Dla uzmysłowienia jeszcze na tym stadionie zrobiono trzy minima na mistrzostwa Europy juniorów plus o mało co zawodnik z Kielc nie pobił rekordu Polski na 300 metrów juniorów. My takie zawody chcielibyśmy robić, możemy robić tylko to skutkuje tym, że potrzebna jest odpowiednia ilość sędziów i to sędziów klasowych, którym trzeba zapłacić. Dostaliśmy takie zawody raz w roku, w tym roku też są one przewidziane natomiast my nie jesteśmy w stanie sobie robić zawodów typu pucharowych bo nikt do nas nie przyjedzie startować bo nie zapewnimy takiej liczby sędziów i im nie zapłacimy, bo nie mamy środków, żeby sami takie zawody organizować. Dlatego musimy bazować na tym co Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki nam udziela i dlatego jest taka liczba zawodów. Możemy robić na naszym stadionie Mistrzostwa Polski Młodzików bo takie zapewnienie mieliśmy Wiceprezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który był w Trzcinicy, który wizytował ten obiekt tylko też nasuwa się pytanie kto za to zapłaci. Jak Polski Związek Lekkiej Atletyki daje tylko medale i sędziów natomiast cała większa część – koszt organizacji, pokrywa organizator miejscowy.  To była by fajna impreza, fajna promocja powiatu tylko na to trzeba mieć środki. Stadion nie jest tylko do zawodów, stadion jest też dla ludzi, którzy przyjeżdżają i sobie trenują. Po prostu ściągnęliśmy grono ludzi, którzy biegali wzdłuż ulicy i wdychali ołów a teraz biegają po prostu na naszym stadionie i przygotowują się u nas, jak gdyby w czystym środowisku, nie wdychają ołowiu. Także odnośnie zawodów tyle mogę powiedzieć. Jeżeli ruszy kalendarz szkolnego związku, będą chętni my zawsze robimy, organizujemy te zawody bo jesteśmy w powiecie jak gdyby jedynym organizatorem tych zawodów lekkoatletycznych i od lat je organizujemy natomiast pandemia pokrzyżowała  wszystko.

 

Radny Sławomir Madejczyk – panie Przewodniczący czy my jesteśmy już w trakcie ogólnej dyskusji? Można zadawać pytania panu Staroście?

 

Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle Robert Snoch – jeszcze nie, jesteśmy z gośćmi, bo goście będą musieli nas opuścić ze względów sanitarnych. Jeszcze do gości ewentualnie pytania.

 

Radny Jan Urban – panie Przewodniczący skoro pan stwierdził, że mamy pytania do gości to myślę, że goście nie są właściwym adresatem ponieważ po pierwsze nawet koncepcji nie znają. Jak pan radny Buba stwierdził, że mowa o tym stadionie zadaszonym, to już jest przeszłość zgodnie z najnowszymi trendami a tutaj jeszcze pan przedmówca, który pierwszy występował mówił, że ma być zadaszony i sztuczna nawierzchnia i cuda wianki. Dlatego szkoda ich cennego czasu, bo oni chyba nie wiedzą jaka jest ostateczna koncepcja. Po drugie Zarząd jeszcze nie ma do końca koncepcji. Dla mnie koncepcja, to również polega na tym, forma organizacyjna tego przedsięwzięcia i kto to będzie utrzymywał i jak to będzie się, że tak powiem, kręciło. W sensie kto będzie nadzorcą, kto będzie organizatorem, bo nigdzie nie było powiedziane. Chyba, że już coś więcej niż my wiedzą inne osoby łącznie z panem Starostą, że to będzie nie wiem zarządzało stowarzyszenie czy ktoś inny. Bo tutaj na pytanie jaka jest formuła zarządzania, w jaki sposób to będzie realizowane, to pan Starosta nie umiał nam jeszcze odpowiedzieć jak pytaliśmy na Komisji więc trudno żeby tu mówić czy to będzie szkoła czy stowarzyszenie. Przecież nawet tak do końca, jeżeli to będzie wybudowane, to przecież należało by ogłosić przetarg, zapytanie na zarządcę takiego obiektu i tym podobne rzeczy- to jest jedna kwestia. Druga kwestia, to jest, którą pan Wojtas bodajże, jak zdążyłem zapamiętać nazwisko powiedział, jest to tożsame z tą informacją, którą nam przysłał. Nie wiem czy pan był wtedy kiedy kolanem przepychana była budowa tego stadionu w Trzcinicy, bo pan powiedział, że to głównie było wybudowane pod kątem organizacji imprez o charakterze powiatowym. Nas nieprzekonanych i tych którzy nie chcieli głosować przypomnę, że dopiero za trzecim razem się kolanem udało się to boisko przepchnąć. To była opowieść, że będą międzynarodowe zawody, ogólnopolskie zawody, że w ogóle będzie boisko i stadion ten lekkoatletyczny tak obłożony, że nie będzie czasu wyczyścić nawierzchni więc tutaj się również rozbiegamy. Pan mi opowiada, że to była koncepcja pod powiatowe imprezy a nas mamiono, bo tak to trzeba powiedzieć, ja się nie dałem na szczęście zmamić, że to będą imprezy o charakterze ogólnopolskim, międzynarodowym, że same ochy i achy, więc to jest zaś rozbieżność w zeznaniach. 

 

Radny Krzysztof Buba –prosiłbym troszkę informacji na temat sekcji lekkoatletycznej. Ile osób tam trenuje? Jak się odbywają zajęcia? Ile macie trenerów? Czy występowaliście państwo na przykład do powiatu o środki na organizację różnego rodzaju zawodów? Ile państwo planujecie w tym roku przeprowadzić zawodów? Coś więcej jak byście państwo trochę przybliżyli swoją działalność jeżeli chodzi o sekcję lekkoatletyczną.

 

Prezes Zarządu ULKS Technik Trzcinica –w klubie trenuje około 50 osób. Środki jakimi dysponujemy, to jest 15 000 złotych zawsze z dotacji Urzędu Gminy Jasło natomiast z powiatu nie dostajemy, bo nie ma takiej dotacji na kluby sportowe – powiat nie przyznaje. Jedynie co możemy się starać o stypendia sportowe dla zawodników lub nagrody za sukcesy. To jest na zasadzie współpracy z powiatem. Jeżeli chodzi o zwracanie się do powiatu nie raz organizowałem zawody gdzie po prostu rozdawaliśmy medale i zwracałem się do powiatu i otrzymywałem takie środki na organizację takich zawodów. Natomiast wszystkie zawody szkolne jakie organizujemy one są na zasadzie wolontariatu. Nie pobieramy żadnych pieniędzy tylko sami organizujemy w czynie społecznym, sami je robimy, sami przeprowadzamy. Natomiast ja chciałbym żeby tych zawodów na przykład w Trzcinicy było troszkę więcej ogólnopolskich ale tak jak mówię koszt takich zawodów, to jest około 6 000 złotych. Ja nie mam skąd wziąć jeżeli mam dotację 15 000 złotych ja muszę jeździć z zawodnikami po Polsce. Przypomnę, że w tym roku miałem trzykrotnego medalistę mistrzostw Polski, który też był uczestnikiem mistrzostw świata i taki zawodnik w utrzymaniu też troszkę kosztuje bo ja musiałem pojeździć troszkę po imprezach krajowych. Stadion jeżeli ktoś mówi, że miał  być obłożony od rana do wieczora to jest po prostu taki sarkazm, szyderstwo wydaje mi się bo jeżeli ktoś na przykład wybudował halę judo to nie jest ona od rana do wieczora wykorzystana i te zawody nie odbywają się  na tej hali judo na przykład w Jaśle. Proszę państwa stadion w zimnie też nie będzie obłożony bo po prostu leży śnieg. Jeżeli mówimy o koncepcji, jeżeli pan Dyrektor tutaj mówił o balonie, koncepcja jest taka, że nowy obiekt miał by być kryty czaszą balonową ale z podstaw drewnianych i to jest jeden obiekt. A drugi docelowy piłki nożnej, który miał by funkcjonować na boisku tym zielonym jest troszkę większy i on by był etapowany, w drugim etapie miał by być jak gdyby wybudowany. Także koncepcję tu jak gdyby bardzo dobrze znamy i myślę, że ja bym był za. Proszę państwa stadion lekkoatletyczny sprowadza lekkoatletów z całej Polski. Mięliśmy obozy sportowe, które przyjeżdżały z Łosic, z Kielc – cała kadra województwa świętokrzyskiego po prostu u nas teraz bazuje. Oni się szkolą u nas. Też mógłbym się podpiąć pod sukces tego klubu bo klub z Kielc jest najlepszym klubem w lidze lekkoatletycznej juniorów więc mógłbym się podpiąć, że najlepszy klub Trenuje w Trzcinicy w Polsce. Baza internatu jest tak jak gdyby wykorzystywana tylko warunki w internacie trzeba by było poprawić. A ten projekt, który przedstawia pan Starosta jest naprawdę bardzo dobrym projektem.  

 

Przewodniczący Rady podziękował gościom za przybycie.

Przewodniczący Rady poprosił o opinie Komisje Stałe.

Przewodniczący Komisji Finansowo- Budżetowej – radny Jan Czajka - Komisja opiniowała projekt uchwały wraz z autopoprawką i wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu – radny Sławomir Madejczyk- Komisja opiniowała projekt uchwały wraz z autopoprawką i pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały: 5 głosów za, 2 głosy wstrzymujące się, 1 głos przeciwny.
Przewodniczący Komisji Społecznej – radny Stanisław Święch– Komisja również opiniowała projekt uchwały wydała pozytywną opinię 6 głosów za, 1 głos przeciwny.

Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury- radna Irena Baciak – Komisja opiniowała projekt uchwały szczególnie w zakresie zadania Ośrodka w Trzcinicy i wydała pozytywną opinię 5 głosów za, 3 głosy przeciwne.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję.

 

Radny Sławomir Madejczyk –podejmujemy już dzisiaj drugą uchwałę intencyjną w sprawie zadań inwestycyjnych, które planuje się realizować w oparciu o dofinansowanie z Rządowego Programu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Przypomnę, że przed miesiącem podjęliśmy już jedną uchwałę intencyjną, która dotyczyła zobowiązań finansowych wyrażenia woli najpierw ale później zaciągnięcia zobowiązań finansowych na sfinansowanie koncepcji tego projektu oraz wykonanie dokumentacji projektowej dla wybranych elementów tej koncepcji tak to było nazwane. A w dzisiejszej uchwale mamy wyrazić wole  w drugiej części, co do składania wniosków do Rządowego Funduszu. I tutaj będę miał pytania do pana Starosty tylko najpierw wprowadzenie. Bo może tutaj pewne wątpliwości mają co niektórzy z uwagi może na niedoinformowanie. W efekcie tego przyzwolenia wyrażonego w uchwale z przed miesiąca Zarząd przedłożył nam  wstępną koncepcję Regionalnego Ośrodka Sportu  i Kultury w Trzcinicy, bo o tym na razie mówię o tym projekcie, był to projekt graficzny wraz z opisem jego trzech podstawowych funkcji. Czyli funkcji kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej. W opisie podano szacowane koszty budowy obiektów sportowych głównie, które właśnie mają powstać czyli mała hala sportowa z pokryciem membranowym koszt od 4 do 6 milionów złotych. Duża hala sportowa z trybunami na 500 osób, basen pływacki o wymiarach 25x10 z zapleczem sportowym, adaptacja istniejącego budynku internatu i stołówki   na hotel z częścią  fitness, spa i strefą odnowy biologicznej  za kwotę szacunkową od 7 do 10 milionów. I trzecie zadanie, trzeci etap to wielofunkcyjna i wariantowa trasa biegowa  na 1500 metrów  koszt od 1,5 miliona do 2,5 miliona złotych.  Łącznie koszty tej części sportowej  z tego co rozumiem wynoszą  od 12,5 do 18,5 miliona złotych. Średnia z tego jest 15,5 miliona  i taką kwotę  podaje się jako planowaną  wartość zadania - całą  wartość zadania.  I są to szacunki zaznaczam  podane przez autora wstępnej koncepcji, nie jakiegoś kosztorysanta budowlanego tylko autora wstępnej koncepcji. Dlatego one są takie przybliżone, w  pewnych rozmiarach  przybliżone. Natomiast nie było w tej koncepcji,  przynajmniej nie znajduje w tej koncepcji  oszacowania kosztów odrestaurowania  i adaptacji istniejących obiektów w górnej części  ośrodka czyli  pałacyk z wieżą, obiekty podworskie czy też projektowana  estrada w parku czy też rewitalizacja stawu wodnego  i tu mam pytanie panie Staroto. Jaki zakres zadania planujemy zrealizować za tą wskazaną kwotę 15,5 miliona? – to jest pytanie jedno. I drugie pytanie – czy w myśl tej uchwały intencyjnej z przed miesiąca zostały zlecone jakieś opracowania dokumentacji projektowej ? no bo tam tak było powiedziane, że część dokumentacji projektowej  już może być  zlecana. Głównie jaki zakres planujemy za te 15,5 miliona wybudować.

 

Starosta Jasielski Adam Pawluś – koncepcja obejmuje, tak jak tu już pan Przewodniczący Madejczyk wyjaśnił, trzy funkcje natomiast na tym pierwszym etapie nie jesteśmy w stanie zrealizować całości. Całość może być zrealizowana w wielu etapach, pojawią się środki zewnętrzne i unijne. Pojawią się środki z różnych źródeł, z których będziemy mogli korzystać czy nawet transgraniczne i wiele tych zadań, które są w tej koncepcji będziemy mogli zrealizować.  Czy sami czy wspólnie z innymi podmiotami czy w jakiś wspólnych działaniach bo zarówno w tej strategii ponadregionalnej w ramach Związku Gmin Dorzecza Wisłoki   możemy podejmować szereg inicjatyw  jak również w ramach funduszy dla  województwa i w ramach  środków rządowych czy innych środków  na przykład transgranicznych. Tych możliwości pojawi się wiele. Jest zapowiadany trzeci nabór na obiekty zabytkowe w ramach Polskiego Ładu  więc na dzień dzisiejszy możemy ubiegać się , czy chcielibyśmy się ubiegać  i otrzymać dofinansowanie do dwóch obiektów.  Czyli ta część hotelowa wraz z odnowa biologiczną czyli internat, stołówka, które są w bardzo tragicznym stanie. Są obiekty z połowy lat 70-tych i były budowane w innych warunkach i ich naprawa czy dostosowanie do współczesnych warunków wraz z nowoczesną inteligentną energetyką to jest około 9 milionów złotych. Nie mamy jeszcze żadnych projektów, dokumentacji takie projekty musimy zlecić. Mamy tylko tą koncepcję, zapłaciliśmy 3 tysiące złotych za przygotowanie tej koncepcji, głownie również za wydanie map. Jako drugi obiekt przewidujemy tą małą halę 50x30 tam gdzie będzie  boisko wielofunkcyjne funkcjonować więc to na pewno uatrakcyjni ofertę  tego ośrodka i uatrakcyjni ofertę szkoły. Zakładamy na dzień dzisiejszy, że szkoła będzie funkcjonować, głównie jako szkoła sportowa. Wiele osób takich, które interesują się sportem nawet z poza powiatu jasielskiego czy z małopolski czy z odleglejszych powiatów jest zainteresowana rozwijaniem swoich talentów właśnie we Trzcinicy bo jak słyszeliśmy ta tradycja jest od lat 50-tych i daj Boże żeby się ona utrzymała dalej żebyśmy mogli zbudować ten ośrodek i rozbudować go w przyszłości - może nasi następcy na pewno będą większe możliwości bo społeczeństwo Podkarpacia i nie tylko Podkarpacia, jest coraz bogatsze. Ważne jest żeby młodzież korzystała z obiektów sportowych, żeby się zajmowała rozwojem tężyzny fizycznej, żeby ich zainteresowania były skierowane we właściwym kierunku. Co do górnej części obiektów, to możemy rozmawiać. Na pewno dobry kierunek to jest odnowa tego pałacu  i przeznaczenie na jakąś działalność wystawienniczo-kulturalną jak również budowa tej sceny to nie będą wielki koszty a naturalne ukształtowanie pozwoli na zorganizowanie takich większych koncertów bo mamy również scenę w niedalekiej odległości – przy kościele św. Doroty a tu już by była troszkę większa i o większych rozmiarach. Co do obiektów na górnej części możemy się zastanowić co tam zrobić. Te obiekty moim zdaniem trzeba w najbliższym czasie zabezpieczyć przed dalsza dewastacją. Chociażby wymienić zadaszenia, bo te obiekty zasługują na to żeby je zachować dla przyszłych pokoleń. Tam jest duży parking, nie trzeba  nowego parkingu tam utwardzać. Jest świetny dojazd z drogi krajowej 28. Czy przeznaczyć no nie wiem  na jakąś sprzedaż bezpośrednią dla rolników - można też tą część  wykorzystać żeby rolnicy na przykład w sobotę czy w niedzielę sprzedawali swoje produkty. Jest ta tradycja szkoły rolniczej czy ogrodniczej, nie ma zainteresowania tymi zawodami, nikt nie chce się kształcić w tych kierunkach ale coś z tej tradycji moglibyśmy jeszcze kontynuować bo taki obowiązek będą miały samorządy żeby organizować miejsca do sprzedaży bezpośredniej, żeby skrócić tą drogę od producenta do stołu. Mówił o tym w ostatnią  sobotę na konferencji  Europa Karpat  pan Komisarz Wojciechowski – to jest nasz Komisarz w Komisji Europejskiej i dzisiaj ta droga przez pośredników jest  dosyć długa, te ceny są  wysokie. Gdyby się udało nabyć taką zdrową żywność  to myślę, że można o tym również pomyśleć, można też pomyśleć o innych funkcjach  tej części zabytkowej i nie tylko zabytkowej bo ta dawna szkoła ogrodnicza ona nie jest  zabytkową natomiast stajnie i te inne obiekty są zabytkowe. Jeszcze dodam, że na najbliższej sesji będziemy zwracać się do wysokiej Rady o podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży działek na sąsiednim gruncie tam będzie trzydzieści działek po około  10 arów i jedna działka przemysłowa prawie 70 arów, dosłownie przez drogę. Więc jeżeli gmina Jasło podejmie również taka uchwałę i przeznaczy te tereny, które są po stronie już Trzcinicy to może powstać osiedle na 100 domów więc ci ludzie też będą potrzebować jakiś miejsc i na funkcje rekreacyjne i miejsc dla rozwoju swoich dzieci  no bo przeważnie chyba będą młodzi ludzie kupować te działki – nie wiem ale tak zakładam. To jest bardzo ważne i będą to również miejscowi jak gdyby konsumenci tych usług, które ośrodek będzie oferował. Kiedyś w latach 70-tych naprawdę ta szkoła żyła, funkcjonowała, tam było bardzo dużo młodzieży. Może ta tendencja również się odwróci  i będziemy mieli właśnie tą funkcję i szkolną i tą sportową, rekreacyjną i kulturalną. Wszystko to jest możliwe zakładamy, że to nam się uda zrealizować, nie wszystko na raz  może jeszcze za mojej kadencji, która będzie trwać nie całe 2 lata. Może rozpoczniemy ten proces natomiast już w nowej kadencji  będzie kontynuowana mam nadzieję, że będzie kontynuowana ta koncepcja. Bo tych środków naprawdę będzie dużo. Ponad 2 miliardy w województwie podkarpackim Fundusze Europejskie dla podkarpacia więc należy się na to przygotować i zapewnić również miejsca pracy. Gdy zastanawialiśmy się na Zarządzie czy iść dalej w drogi, drogi możemy budować z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i możemy aplikować  o środki, możemy aplikować prawdopodobnie już w niedługim czasie  z PROW-u więc tych możliwości jest więcej natomiast, to jest taka chyba jedyna szansa żeby odnowić tą infrastrukturę i nie mamy tutaj okresu karencji nawet na świadczenie odpłatnych usług czy przynajmniej zwrotu kosztów  za te usługi. Bardzo bym poprosił aby poprzeć projekt tej uchwały i będziemy z wielkim niepokojem oczekiwać na ostateczne decyzje czy otrzymamy dofinansowanie. Udało się nam otrzymać środki na drogę  Siepietnica – Święcany – gr. województwa w Szerzynach. Wczoraj otworzyliśmy przetarg i mamy bardzo korzystną cenę poniżej wartości kosztorysowej. Było duże zainteresowanie , cztery firmy się zgłosiły. Też było wiele wątpliwości czy należy zgłaszać tą inwestycję do Polskiego Ładu.    Proszę państwa za 200 kilkadziesiąt tysięcy wykonamy 3 kilometry drogi w standardzie Z i 3 kilometrowy chodnik więc to naprawdę duży sukces dla powiatu. Bezpieczeństwo i wygoda dla mieszkańców Święcan i wszystkich użytkowników, którzy po tej drodze będą się poruszać. Ryzyko z naszej strony jest niewielkie, wniosek jest prosty i jak państwo słyszeliście na Komisjach jest prawie jednomyślność i bardzo bym prosił o poparcie żebyśmy mogli w jak najszybszym terminie przystąpić do wykonywania projektów i gdy przyjdzie czas, gdy będzie rozstrzygnięcie, że mamy dofinansowanie to będziemy przygotowani do realizacji inwestycji. 

 

Radny Krzysztof Buba –no trochę przykro, że zrezygnował pan i Zarząd z rozbudowy drogi powiatowej nr 1868, bo to był fajny pomysł. Niewielka kwota do dopłaty 351 tysięcy, rezygnujemy z tego, pan Starosta na Komisji tłumaczył dlaczego. Najpierw było, że to Wójtowie nie są zainteresowani do końca tą inwestycją, później się okazało, że boimy się, że braknie środków finansowych z Polskiego Ładu na realizację tych zadań dlatego mamy zmianę autopoprawką. Wprowadzamy dwa zadania - Regionalny Ośrodek Sportu i Kultury w Trzcinicy i  Poprawa efektywności energetycznej w budynku ZS nr 4 w Jaśle. Ja się nie zgadzam z Zarządem i z panem Starostą, rezygnujemy z drogi uważam, że jest ważniejsza. Poprawa efektywności energetycznej jak najbardziej i w tym kierunku powinniśmy iść. Natomiast mam bardzo wiele zastrzeżeń, uwag do Regionalnego Ośrodka Sportu i Kultury w Trzcinicy. Po pierwsze, nie mamy żadnych informacji jak to będzie wyglądało, ile to będzie kosztowało, jakie będzie utrzymanie, jaka będzie forma organizacyjna – to wszystko są nasze marzenia, które mogą się ziścić bo będziemy mieli obiekty tylko pytanie kto je utrzyma, kto za to wszytko zapłaci. My nie myślimy w ogóle w takim gospodarskim kierunku. Czy ktoś jest zainteresowany i wie ile kosztuje utrzymanie takich obiektów sportowych. Kto to będzie utrzymywał. Ile trzeba wydać na to pieniędzy – to nie będą małe kwoty. Z czyich pieniędzy? Z mieszkańców. Mieszkańcy będą musieli za to wszystko zapłacić.  Jak komuś się wydaje, że organizacja obozów to jest tak dochodowy interes to zapraszam niech się zainteresuje tu parę jest ośrodków w naszym dawnym województwie krośnieńskim, zobaczy jak to funkcjonuje. Taki ośrodek sportu i rekreacji to miał by sens w dużej miejscowości w Jaśle gdzie jest dużo mieszkańców, którzy będą z tego korzystać. Jak państwo uważacie, że będą ludzie jeździć tam i uprawiać sport, przyjadą kilkanaście kilometrów dlatego żeby pobiegać po bieżni no to naprawdę podziwiam co niektórych myślenie. Wydamy dużo pieniędzy a jeszcze dalsze plany – basen pływacki i duża hala sportowa to ktoś naprawdę nie myśli i nie wie ile to wszytko kosztuje. Kto utrzyma basen? Ile to wszytko będzie kosztowało? Na ten temat nie mamy żadnych informacji. Wcześniej – bo to jest chyba trzecie podejście bo też było z Polskiego Ładu na centrum kulturalno- rozrywkowe też w Trzcinicy. Naprawdę zastanówmy się w którym kierunku idziemy bo to są nie małe pieniądze. Później inni zostaną z tym fantem, jak to utrzymać, z czego to utrzymać. Naprawdę będą to potężne pieniądze.

 

Radny Jan Urban –nic dodać, nic ująć, to co powiedział pan radny Krzysztof Buba. Ja z bólem serca zobaczyłem tą autopoprawkę to, że się Zarząd wycofał z tej drogi. Ja co zawsze miałem swoje stanowisko uważam, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem była by poprawa tej infrastruktury komunikacyjnej w tym obszarze. A dlaczego? Już odpowiadam. To słynne hasło centrum sportu i kultury w Trzcinicy to jest jedna wielka niewiadoma. Wsłuchałem się w to co pan Starosta mówił naprawdę wsłuchałem bo chciałem się coś dowiedzieć. No i nie dowiedziałem się nic. Pan Starosta z całym szacunkiem dla jego siwych włosów i wiedzy i doświadczenia też nic nie jest nam stanie powiedzieć. Mówi o jakiś enigmatycznych pieniądzach, które się mogą pojawić, mogą być programy ale nic nie wiemy jaka jest koncepcja, kto tym będzie zarządzał, jaką by to miało mieć formę organizacyjną. Kto na przykład będzie czerpał pożytki z wynajmu pomieszczeń noclegowych, które mają być wyremontowane i doprowadzone do standardów XXI wieku – zero informacji. Krzysztof Buba w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to co ja wielokrotnie również podkreślałem na Komisjach – nie daj Boże gdybyśmy dostali te pieniądze to nie dość, że jako udział własny wyłożymy część pieniędzy to później zostaniemy z problemem polegającym na tym za jakie środki my to utrzymamy. Posłuchajcie państwo radni to co teraz powiem bo może nie macie świadomości. Infrastruktura sportowa miasta na przykład, która jest komercyjna i która jest obłożona, gdyby nie dotacja z budżetu miasta Jasła i to w potężnych pieniądzach to oni by się nie zbilansowali. Nie jest w stanie żaden ośrodek sportu się zbilansować więc ja zadaję pytanie kto w przyszłości i za co utrzyma tą infrastrukturę? To jest przejaw takiej megalomanii, takich pomysłów w żaden sposób nie przystających do rzeczywistości. Bo tutaj kolejna koncepcja basen czy duża hala później i coś jeszcze a my nie wiemy jaki podmiot tym będzie zarządzał i nawet podejrzewam, że pan Starosta nie jest mi w stanie w tym momencie odpowiedzieć na najprostszy przykład – kto będzie na przykład pożytki czerpał z wynajmu powierzchni noclegowej? Jeżeli były by w standardzie zrobione te obiekty. To jest tylko rzucone hasło. A przecież te pieniądze, które mają przyjść to też nie są pieniądze znikąd tylko to są też pieniądze publiczne. Ja wiem, że państwo to przegłosujecie bo wynik znam ale nie był bym sobą gdybym później za kilka lat gdy ktoś mnie  zapyta pokazując co wyście nam tutaj zrobili to przynajmniej będę mógł śmiało odtworzyć archiwalne nagranie i powiedzieć, że od początku do końca przestrzegałem i byłem przeciw. Bo wy dzisiaj na dobrą sprawę nie wiecie nic jak to ma wyglądać oprócz nazwy, tych trzech kartek, które otrzymaliśmy i 3 000 złotych zapłaconych za koncepcję razem z mapami. Nie ma formuły, nie ma podmiotu, który to będzie prowadził, nie wiadomo jak będzie z finansami, pożytkami ewentualnymi. W stu procentach zresztą zgadzam się z tymi wywodami Krzysztofa, który jest praktykującym sportowcem i jest we władzach Polskiego Związku Piłki Nożnej i wie o czym mówi, bo się przygotował do tematu. Jak my utrzymamy coś co się samo nie utrzyma? Nie jest to w stanie samo się utrzymać jeżeli mamy zadbać o to żeby to miało ręce i nogi żeby to miało wszelkie standardy. I my podnosimy rękę za czymś co będzie dla pokoleń generowało koszty? Naprawdę zastanówmy się.

 

Radny Jan Muzyka – słucham i uszom nie wierzę, bo nie kto inny jak Jan Urban ukuł takie powiedzenie, że Zarząd i powiat nic nie robi tylko trotuary i gościeńce. Dzisiaj mówi, że nie trzeba było rezygnować z tych gościeńców tylko iść w te gościeńce a zaniedbać to co mówił – coś dla ducha, coś dla sportu, coś dla młodzieży, coś dla dzieci. Kiedy Zarząd chce robić właśnie coś dla sportu, coś dla ducha, to kontestujecie to. Tobie kolego Janku się nie dziwię, bo ty nawet most na Jasiołce na Komisji skrytykowałeś, który, zapytaj mieszkańców tamtej części powiatu jasielskiego – nie tej z pod Dębicy czy z pod Brzostku tylko tamtej i dowiesz się jak on jest ważny, jak on jest pożyteczny – to też krytykowałeś. Dzisiaj też jesteś na nie. Trochę dziwię się panu Krzysztofowi Bubie. Potwierdzam wysokiej klasy działacz piłkarski, który powinien być dwoma rękami za tym ośrodkiem bo tam piłkę nożną też można ćwiczyć, też można skorzystać i jako działacz powinieneś być za tym i zabiegać nawet o to żeby Okręgowy Związek Piłkarski, który ma w kilku rocznikach kadry i te kadry jeżdżą na obozy, jeżdżą na konsultacje powinien zabiegać żeby właśnie przyjechały do Trzcinicy do tego ośrodka – on też jest na nie. Ja powiem tak przykładowo, obrazowo o czym mówimy. Dębica znany ośrodek sportu, infrastruktury sportowej mają tam po uszy. Jest Pustynia, jest Straszęcin. W Pustyni kadra województwa ma czasem zgrupowania ale nie zależnie od tego powstaje prywatny ośrodek nazywa się RADO to między Dębicą a Mielcem gdzie ma murawy, gdzie ma obłożenie, gdzie przyjeżdżają na konsultacje, na obozy, na treningi i prosperuje. Będę mówił o naszych ościennych powiatach – powiat krośnieński też ma bardzo dobrą bazę sportową, ma ośrodek w Czarnorzekach jeszcze i jakoś wytrzymuje. Weźmy taki Sanok, który też ma dobrą bazę sportową i tam prywatny ośrodek powstał nazywa się WIKI – nie sądzę kolego żebyś nie wiedział o tym i jakoś prosperuje. Weźmy Gorlice no też, jest Ptaszkowa dodatkowo, ośrodek narciarski, jest Szalowa prywatny i jakoś to prosperuje. Wszystkie samorządy dopłacają. Ja podpowiem panu Janowi jeszcze, że Urząd Miasta dopłaca do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w tym roku pewnie z 2,5 miliona i bardzo dobrze, że dopłaca. Bo tak jak bezpieczeństwo kosztuje, służba zdrowia kosztuje do szkół dopłacamy tak do sportu i kultury fizycznej warto dopłacać bo wszyscy teraz wiemy jaka jest ważna. Coraz więcej ludzi to rozumie, coraz więcej ludzi biega, jeździ na rowerach, chce korzystać z bieżni. Ja po drodze jadąc do domu bo w Czeluśnicy powstał stadion, często spotykam biegających po bieżni ludzi. Ludzie potrzebują tego. Z chwilą kiedy Zarząd robi coś w tym kierunku, gdzie powstają boiska wielofunkcyjne przy szkołach naszych, których Jan się tu chwali, że dwadzieścia trzy budżety pamiętał i nic przez te dwadzieścia budżetów się nie zrobiło w tym kierunku, teraz kiedy Zarząd chce zrobić coś jeszcze więcej to też to kontestujecie. Ten ośrodek w Trzcinicy, to jest już jakiś zalążek a to bardzo dużo. Podstawą każdego ośrodka jest dobre zakwaterowanie. Bo ty Krzyśku mówisz, że w mieście i tak dalej, ja znam centralne ośrodki sportu w których bywałem weźmy Spała, weźmy Wałcz to są ośrodki w szczerych lasach i tam ludzie też przyjeżdżają i tam trenują. Nie jest konieczne być tutaj w Jaśle i tu trenować. Tam w Trzcinicy też ma swoje zalety można zrobić trening na świeżym powietrzu, można zrobić trening w terenie w tym parku. Ma wszelkie zadatki aby stać się takim ośrodkiem do którego przyjeżdżały by nie tylko drużyny lekkoatletyczne ale i inne. Ta hala sportowa, która teraz miała by powstać w tym pierwszym etapie to jest zbliżona swoim rozmiarem do orlika. Jeszcze kiedy nie było tego boiska ze sztuczną nawierzchnią w MOSiR to sztuką było załatwić na którymkolwiek orliku trening dla piłkarzy – tych naszych ościennych LZS-ów. Teraz to boisko na MOSiR jest okupowane. Tam termin bardzo ciężko zdobyć i grają do południa, popołudniu w niedzielę bo drużyny potrzebują grać sparingi. Nie wiem dlaczego to kontestujecie, jeszcze chętnie podyskutuję na ten temat. Ta hala zapewniałaby treningi dla innych dyscyplin sportu. Tam mógłby być kort tenisowy. Ja bym się nie bał, tak trochę czuje, że przemawia przez ciebie troska o miejski ośrodek sportu. Jeżeli przyjadą drużyny tam na zgrupowania to one przyjadą też na jasielski ośrodek sportu. Przyjadą na lodowisko jeżeli będzie dobre, przyjadą na basen a tak jak mówię podstawą jest dobre zakwaterowanie i z chwilą kiedy będzie tam z prawdziwego zdarzenia hotel również internat i zaplecze do odnowy biologicznej, jakaś siłownia myślę, że będzie miał ten ośrodek wielkie powodzenie.

 

Radny Grzegorz Pers – wypowiadałem się na poprzedniej sesji na ten temat. Dyskutowaliśmy z radnym Krzysztofem Bubą. Ja się podpisuję obiema rękami pod tym co powiedział Członek Zarządu Jan Muzyka. Szanowni państwo mówicie, że w Trzcinicy – Trzcinica jest bodajże 5 kilometrów od Jasła, jaka to jest odległość? Druga sprawa, przysłuchując się wszystkim argumentom bo część argumentów rzeczywiście ktoś tą jednostką będzie zarządzał, chodzi też o to żeby efektywnie zarządzać ale tutaj ci panowie, którzy byli ze szkoły dają argumenty, że jest zapotrzebowanie. Obozy sportowe – wiadomo, że jak wyremontujemy bazę noclegową to też z większą chęcią takie kluby sportowe będą z tego korzystać. Ja tylko powiem krótko. Tak jak Krzysztof jest zaangażowany w sport ja też działam społecznie, powiem państwu tak dziś kluby sportowe takie kluby, które grają amatorsko w piłkę naprawdę nie mają w zimie gdzie trenować. Nie raz korzystają z obiektu na przykład w Chorkówce gdzie trzeba płacić za godziny czy ze sztucznego stadionu w Dukli. Ty Krzysztof dobrze wiesz, że mało jest takich obiektów gdzie można ćwiczyć. Więc zadaję pytanie czy powiat, który ma ponad 100 tysięcy mieszkańców nie powinien mieć ambicji żeby jeden taki ośrodek mieć. To nie jest ośrodek nie wiadomo jaki, boisko wielkości orlika i ewentualny rozwój. Jest baza noclegowa, jest tradycja bo tam te zawody lekkoatletyczne są od lat i sportowcy oraz są argumenty ze szkoły. Ja się naprawdę dziwię czemu państwo tak w czambuł wszystko i wszystko na nie i z wszystkiego jesteście niezadowoleni.  Trzeba te argumenty wziąć pod uwagę, powinniśmy robić na miarę ale myślę, że na miarę powiatu jasielskiego stać nas tym bardziej, że możemy się ubiegać o dofinansowanie wielomilionowe. Gdyby było rzeczywiście tak, że my mamy wyłożyć z powiatu takie środki to okej ale jest szansa dużego dofinansowania  więc dlaczego państwo tak podchodzicie do tego sceptycznie… nie rozumiem tego.

 

Radny Sławomir Madejczyk –myślę, że jak tutaj siedzimy wszyscy państwo radni u progu 2022 roku to myślę, że musimy wybiec w przyszłość co najmniej 10 lat i zobaczyć oczami wyobraźni jak ten nasz powiat będzie wyglądał za przypuśćmy lat 10. Jestem przekonany, że jest miejsce dla Ośrodka Sportu i Kultury w Trzcinicy. Co do lokalizacji to nie mam wątpliwości, bo to dość urokliwe miejsce, nie tak daleko od Jasła jest to dobra infrastruktura szkolna w tej chwili. Jest ten park nieco zaniedbany ale do rewitalizacji. Są te obiekty zabytkowe. Co do tego nie mam wątpliwości, że jest to jedyne miejsce, które moglibyśmy uczynić Ośrodkiem Sportu Kultury i Rekreacji. Ja do tego miejsca akurat mam sentyment szczególny bo spędziłem tam 5 lat młodzieńczych w technikum, znam tych ludzi, którzy tam pracowali, niektórzy jeszcze pracują, niektórzy jeszcze byli tutaj przed chwilą dlatego z sentymentem wracam tam jeżeli jest jakaś okazja. Natomiast decydując się na budowę takiego ośrodka to dzisiaj powinniśmy mieć jakiś obraz kosztów jego funkcjonowania, obraz rentowności tego ośrodka w przyszłości. Czyli myślę, można szacować koszty utrzymania tych obiektów, które powstaną, można oszacować koszty pracy tych ludzi, którzy tam będą zatrudnieni to jest do zrobienia – oczywiście w jakimś przybliżeniu. Trudniej będzie oszacować przychody to co będziemy uzyskiwać z wynajmu tych pomieszczeń aczkolwiek też powinniśmy mieć jakiś obraz tych kosztów żeby można było na dzień dzisiejszy przyjąć jakiś wynik finansowy, wynik ekonomiczny funkcjonowania takiego ośrodka w przyszłości.  No nie mamy tego i tutaj nie podzielam stanowiska pana Dyrektora Masteja, że to się będzie samo finansować. No nie będzie co do tego to chyba nikt nie ma wątpliwości. To jeżeli to będzie powiatowa instytucja to będziemy do niej dopłacać, kwestia tylko ile. Czy to będą tysiące złotych, czy miliony złotych. To jest pytanie na dzisiaj istotne a nie mamy na nie odpowiedzi. Mimo wszystko brak tych prognoz nam dzisiaj nie ułatwia głosowania. Radny najchętniej to by się wstrzymał od głosowania bo tak jest najwygodniej jak się nie ma takiej informacji i czekał by na rozwój wydarzeń ale ja myślę, że to nie jest czas na wahania trzeba się sprecyzować konkretnie. Dlatego ja głosuję za tym projektem a w szczególności teraz kiedy już wiem, że będzie realizowany etapowo – nie powstanie wszystko na raz. Myślę, że będziemy tutaj powoli dochodzić do jakiegoś takiego stanu, który będzie zgodny z jakimś rozsądnym gospodarowaniem tego ośrodka, że nie będziemy dokładać wielkich kwot tylko będziemy się starać tak żeby on funkcjonował w miarę na jakiś stabilnych, ekonomicznych podstawach. Szanowni państwo widząc na Komisjach, że nie ma jednomyślności co do ośrodka w Trzcinicy, natomiast nikt nie miał wątpliwości co do podniesienia efektywności energetycznej budynku ZS nr 4 w Jaśle wystosowałem wniosek na sesję dzisiejszą co do tego punktu porządku abyśmy głosowali nad tym projektem ale osobno nad poszczególnymi zadaniami. Ponieważ jeżeli radny jest za jednym w stu procentach a za drugim nie całkiem albo wcale to pytanie jak ma zagłosować żeby być w zgodzie ze swoimi przekonaniami dlatego też mam wniosek, który wniosłem jeszcze w piątek do Biura Rady, który jeżeli pan Przewodniczący pozwoli to odczytam ponieważ ten wniosek jest aktualny i chciałbym go podtrzymać.

 

Sławomir Madejczyk                                                                         Jasło, dnia 4 lutego 2022 r.

LV sesja

Rady Powiatu w Jaśle

 

RADA POWIATU

w Jaśle

za pośrednictwem Komisji Wnioskowej wybranej na LV sesji Rady Powiatu w Jaśle

 

WNIOSEK

dotyczący projektu uchwały w sprawie wyrażenia woli realizacji przez Powiat Jasielski zadań inwestycyjnych oraz złożenia wniosków o ich dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, druk nr 391 o treści:

 

Przedłożyć Radzie Powiatu odrębne projekty uchwał w sprawie wyrażenia woli przytępienia  przez Powiat Jasielski do realizacji zadań inwestycyjnych:

 

1. Projekt uchwały (druk 391a) dotyczący:

„Regionalny Ośrodek Sportu i kultury w Trzcinicy” – obszar inwestycji: budowa lub modernizacja infrastruktury kulturalnej. Dofinansowanie do 90% wartości inwestycji.

Realizacja zadania powyżej 12 miesięcy.

 

2. Projekt uchwały (druk 391b) dotyczący:

„Poprawa efektywności energetycznej budynków Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle”- obszar inwestycji: poprawa efektywności energetycznej budynków i instalacji publicznych. Dofinansowanie do 90% wartości inwestycji. Realizacja zadania powyżej 12 miesięcy.

 

Uzasadnienie:

 

Przedłożenie na sesję odrębnych projektów uchwał umożliwi radnym rady Powiatu w Jaśle wyrażenie opinii na temat każdego z planowanych zadań w oddzielnych wystąpieniach, zaś w dalszej kolejności spowoduje bardziej czytelne wyrażenie woli radnego w głosowaniu nad omawianymi projektami.

 

Wnioskowana zmiana ilości projektów nie narusza przedłożonego porządku obrad Rady Powiatu w Jaśle z dnia 31 stycznia 2022 roku.

 

Podpis radnego: Sławomir Madejczyk

 

Radny Jan Czajka –jako mieszkaniec Trzcinicy i radny z terenu gminy Jasło jest mi bardzo bliski ten temat budowy Regionalnego Ośrodka Sportu i Kultury w Trzcinicy. Pan Dyrektor Mastej mówił o 50-letniej tradycji tego miejsca. Ja bym trochę sięgnął wcześniej gdzie w tym miejscu był dwór i na tym terenie kultura tego miejsca już była tworzona o wiele wcześniej niż po wojnie. Co więcej, zachowały się tam szczątki i browaru i budynki podworskie, które dla przyszłych pokoleń na pewno będą miały istotne znaczenie poznawcze. My tak sobie tutaj lekceważymy takie ośrodki a nie mamy w Polsce za zbyt wiele miejsc gdzie możemy się czymś pochwalić i gdzie można tą naszą historię przedstawiać. Co do tworzenia tego ośrodka sportu jak najbardziej. Mieszkańcy Trzcinicy byli zawsze dumni ze szkoły jak również z osiągnięć sportowych tej, że szkoły i klubu tam działającego. Ludzie, którzy poświęcali tam swoje całe zawodowe życie jako trenerzy no na pewno jeszcze teraz kiedy widzą takie zamiary to serce im rośnie, że jest taka szansa aby tą świetlność tego miejsca przywrócić. Bo czasy świetlności tego miejsca były i szkoda, że przez jakieś zawirowania te czy inne zostało to troszeczkę zaprzepaszczone. Także z tego miejsca chciałbym bardzo prosić państwa radnych o poparcie projektu tej uchwały i takie podejście może nie tylko stricte czy tam nam się to opłaca w szczegółach ale w takim kontekście że, po prostu szkoda tych miejsc żeby zupełnie straciły swój walor historyczny i taki kulturowy.

 

Radny Ryszard Papciak – przysłuchuje się i ja nie dowierzam gdzie ja żyję. Żyjemy w epoce pandemii. Młodzież nie chodzi do szkoły, siedzi w Internecie, jeszcze trochę posiedzi w czasie tej pandemii a za 10 lat nasi następcy nie będą dyskutowali o budowie stadionu tylko będą dyskutowali o budowie ośrodków rehabilitacji. Tam młodzież przestanie umieć chodzić, przestanie poruszać się i wtedy nie będziemy się zastanawiali czy dopłacimy do utrzymania ośrodka rehabilitacji 100 tysięcy, 200 tysięcy tylko trzeba będzie wydawać ogromne miliony. Ludzie obudźmy się! Popatrzmy na inne kraje cywilizowane, jakie są ścieżki rowerowe, jakie są ośrodki sportu, jak wszyscy dbają o ruch, o higienę. Nawet są takie przypadki, że w Holandii jeżeli pracownik dojeżdża do pracy na rowerze ma ulgę w podatku. Ludzie zostawmy te słupki, tabelki. Tragiczna jest sprawność młodych, powinniśmy tworzyć co tylko możemy. Niech ta młodzież się wybiega taniej będzie niż odsyłać na rehabilitację. Zapanowała moda, że dzieci do szkół podstawowych są wożone, tornistry za dzieci są noszone więc tutaj te słupki, dyskusje to w ogólne nie maja racji bytu. Skończmy dyskusję głosujmy za i tyle to jest mój wniosek. 

 

Radny Krzysztof Buba – chciałem wszystkim przypomnieć, pan Starosta myślę, że to bardzo dobrze pamięta jak wręcz prosiłem, błagałem go żebyśmy zrobili wszystko żeby poprawić infrastrukturę sportową przy szkołach. I tu szacunek dla pana Starosty to się udało zrobić, jest to realizowane i wszyscy będziemy mieli z tego pożytek. Następną rzeczą, którą pan Sławek Madejczyk przedstawił. No niestety musimy brać pod uwagę jak to będzie finansowane, z czego będzie utrzymywane i jak to będzie wyglądało – tego w ogóle nie mamy. Nie mamy żadnej informacji, nie mamy biznesplanu a to jest bardzo ważna rzecz bo to może spowodować, że wydatki bieżące Starostwa będą przy tym co idzie naprawdę bardzo wysokie i kto wtedy to utrzyma. Ciekawe czy wszyscy będą tacy zadowoleni jak trzeba będzie ciąć wszystko na kawałki, skąd wziąć na to pieniądze. Druga sprawa, tu Jan Muzyka mówi o Pustyni. Janie zapraszam do Pustyni. Zobaczy pan ilość boisk tam, jak to wszystko funkcjonuje i czym się zajmuje ten ośrodek. Byłem tak kilka razy, znam szefa, wiem jak to wygląda, ile tam jest osób zatrudnionych, ile jest w stanie zarobić, zorganizować obozów i tak dalej. Tego nie ma za dużo. Tak samo WIKI to jest ośrodek specjalistyczny do piłki nożnej. Widział pan ten ośrodek? Wie pan co tam jest? Jaki jest standard tego wszystkiego? Zapraszam można pojechać i zobaczyć i wtedy możemy zacząć racjonalnie rozmawiać na ten temat jak to będzie funkcjonowało, co chcemy osiągnąć, w którym kierunku iść – my tego w ogóle nie wiemy. Wiemy tylko górnolotne myśli, będzie ośrodek, będzie się coś działo, będzie uprawianie sportu. A może dajmy tym klubom pieniądze na to co jest im najbardziej potrzebne, na to czego im brakuje. Bo te kluby wszystkie o których tutaj panowie wszyscy mówią, że super robotę robią (zgodzę się, że robią) im brakuje pieniędzy. Brakuje im na praktycznie wszystko. 100 tysięcy (nie całe) przychód na boisku ze sztucznej trawy na MOSiR roczne. Państwo macie świadomość ile to wszystko kosztuje? Mówicie z jednej strony, że będzie to płatne, z drugiej strony chcecie pomagać klubom. To jak to zrobicie? Tego się nie da zrobić. Albo będziemy mieli przychód z tych obiektów, będą kluby za to płacić i mieszkańcy bo będą musieli z tego korzystać albo damy to za darmo – wtedy będziemy musieli dopłacić. Dziwię się panu Staroście, który mówi, że społeczeństwo naszego powiatu tutaj się bardzo bogaci i będzie korzystało z tych obiektów sportowych. Proszę się zainteresować MOSiR-em Jasło jak to wygląda, ile osób z tego korzysta, jak to będzie wyglądało. Idźmy w sport powszechny w szkołach, dajmy na zawody, dajmy klubom bo wykonują fantastyczną robotę tylko potrzeba im środków finansowych no i tych środków finansowych nie mają. Do kogo teraz pójdą po pieniądze? Z kim będą współpracować jak firmy po tych wszystkich podwyżkach Polskiego Ładu to się nie mogą się pozbierać. Gdzie my dążymy o czym my w ogóle mówimy? Państwo macie świadomość o tym jak to funkcjonuje? Chyba nie. Jest mi naprawdę przykro bo niektórzy pracowali, zajmują się tym i nie zdają sobie sprawy z pewnych rzeczy. Ile to będzie rocznie kosztowało? 4 miliony, 5 milionów. Ktoś jest w stanie powiedzieć ile to będzie funkcjonowało? Nie. Pan Dyrektor też nie. Żyjemy w jakimś świecie fantazji i chcemy coś zrobić a nic z tego nie będzie.

 

Radny Jan Urban –ja tak słuchałem o czym pan radny Muzyka mówił. Chciałbym zrozumieć czy on wie o czym w ogóle mówi. Porównuje tutaj Spałę czy tego typu Centralne Ośrodki Sportu i inne, które są finansowane z ministerstwa właściwego ds. sportu. Marzy mu się we Trzcinicy prawie, że taki ośrodek. Opowiada bajki z mchu i paproci o ćwiczeniach o tym jak to będą wszyscy zjeżdżali. Mówi mi, że mówiłem o duchu i tym podobne rzeczy. Tak, a przypomnieć mam jak żebyśmy składali wnioski do budżetu żeby zwiększyć środki na dotacje dla stowarzyszeń sportowych? To co żeście zrobili? Zero. I przed chwilą ten, który przyszedł i miał uwiarygodnić wasz pomysł Trzcinicy mówił, że z powiatu nie dostał złotówki dotacji na działalność sportową. O tym mówimy żeby wesprzeć a ludzie na poziomie zarządów, klubów będą zdecydowanie wiedzieć co z tymi pieniędzmi zrobić. I to jest wspieranie o czym tutaj mówicie – coś dla ducha. Tutaj Krzysiek potrafił wam błyskawicznie wyliczyć pewne rzeczy a wy nawet nie umiecie mi odpowiedzieć kto będzie brał pieniądze za noclegi? Czyj to będzie przychód za noclegi w tym wyremontowanym ośrodku razem z bazą sportową, razem ze spa i odnową biologiczną? Kto będzie pożytki z tego czerpał? Mówiliśmy o pewnych rzeczach, które mają miejsce, oczywiście tylko przez ostatnie 20 lat do oświaty żeśmy nie dopłacali bo środki wystarczały nam dzisiaj osiem baniek braknie w ciągu roku do oświaty. Mówicie o tym, że czasy świetlności Trzcinicy trzeba przywrócić. A czy nareszcie weźmiecie i pochylicie się aby zobaczyć co mówi demografia, ile mamy dzieci, które się rodzą, które będą wchodziły do systemu edukacji. Popatrzcie jak z roku na rok, spada ilość chętnych do szkoły do Trzcinicy. Skończą się podwójne roczniki i za chwilę zobaczycie i się obudzimy w innej rzeczywistości. Mi się tu spodobało wystąpienie radnego Madejczyka bo chociaż przez chwilę odezwał się człowiek, który odpowiada chyba za finanse w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. My nie mamy żadnego wyliczenia, nie mamy żadnej koncepcji. Pokażcie mi, który powiat ma taki ośrodek sportu i rekreacji dla którego jest organem prowadzącym. Oczywistą oczywistością jest, że tego typu ośrodki są prowadzone przez samorządy gminne bo odziedziczyły obiekty, odziedziczyły teren. Jeżeli my chcemy coś dla ducha i dla sportu powszechnego zrobić to wesprzyjmy dotacjami a nie tnijmy jak nasze wnioski, które mieliśmy składane do budżetu żeby na dotacje przeznaczyć i wtedy to będzie wsparcie dla ducha. Znajdźmy pieniądze na wsparcie dla stowarzyszeń kulturalnych, na ich inicjatywy kulturalne, stowarzyszeń sportowych, na dotację w ramach konkursów dotacyjnych i wtedy te pieniądze będą. Ja wam powiem jedną rzecz: jeżeli przeznaczylibyśmy połowę tych pieniędzy na rozwój sportu i kultury na dofinansowanie stowarzyszeń i organizacji, które nas będą kosztowały utrzymanie pomysłów Trzcinickich to by te stowarzyszenia miały naprawdę duże wsparcie i duże pieniądze. Wierzcie mi – wspomnicie moje słowa.

 

Przewodniczący zamknął dyskusję.

Przewodnicząca Komisji Wnioskowej –radna Irena Baciak poinformowała, że do Komisji wpłynął wniosek radnego Sławomira Madejczyka i odczytała jego treść.

 

Głosowanie nad wnioskiem radnego Sławomira Madejczyka dotyczącym przedłożenia Radzie Powiatu dwóch odrębnych projektów uchwał w sprawie wyrażenia woli realizacji przez Powiat Jasielski zadań inwestycyjnych oraz złożenia wniosków o ich dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polsk Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

W głosowaniu brało udział 22  radnych.

- za wnioskiem głosowało 9 radnych,

- przeciw głosowało 13 radnych,

Wniosek został odrzucony.

 

Przewodniczący przeszedł do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia woli realizacji przez Powiat Jasielski zadań inwestycyjnych oraz złożenia wniosków o ich dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polsk Ład: Program Inwestycji Strategicznych z autopoprawką.

W głosowaniu brało udział 21 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych,

- przeciw głosowało 4 radnych,

- wstrzymało się 2 radnych,

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6d) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały budżetowej Powiatu Jasielskiego na 2022 rok (Druk nr 392) z autopoprawką.

 

Przewodniczący wyjaśnił, że Pani Krystyna Wąsik Skarbnik Powiatu obszernie omówiła projekt uchwały na Komisjach.

 

Przewodniczący poprosił o opinie Komisje Stałe.

Przewodniczący Komisji Finansowo- Budżetowej – radny Jan Czajka - Komisja opiniowała projekt uchwały i wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu – radny Sławomir Madejczyk- Komisja opiniowała projekt uchwały w zakresach należących do kompetencji Komisji i pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały 7 głosów za, 1 głos wstrzymał się, 1 głos przeciwny.
Przewodniczący Komisji Społecznej – radny Stanisław Święch– Komisja również opiniowała projekt uchwały i wydała pozytywną opinię jednogłośnie.

Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury- radna Irena Baciak – Komisja opiniowała projekt uchwały szczególnie w dziale 801 oświata i wychowanie i w dziale 854 edukacyjna opieka wychowawcza i wydała pozytywną opinię jednogłośnie.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję. Głosów w dyskusji nie było.

Przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania nad podjęciem uchwały w

sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Jasielskiego na 2022 r. z autopoprawką.

W głosowaniu brało udział 22 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 19 radnych,

- wstrzymało się 3 radnych,

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6e) Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu

Jasielskiego na lata 2022­- 2027 (Druk nr 392).

 

Przewodniczący wyjaśnił, że Pani Krystyna Wąsik Skarbnik Powiatu obszernie omówiła projekt uchwały na Komisjach.

 

Przewodniczący poprosił o opinie Komisje Stałe.

Przewodniczący Komisji Finansowo- Budżetowej – radny Jan Czajka - Komisja opiniowała projekt uchwały i wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu – radny Sławomir Madejczyk- Komisja opiniowała projekt uchwały i wyraziła pozytywną opinię5 głosów za, 2 głosy wstrzymały się, 2 głosy przeciwne. Przewodniczący Komisji Społecznej – radny Stanisław Święch– Komisja również opiniowała projekt uchwały i wydała pozytywną opinię 6 głosów za, 1 głos przeciwny.

Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury- radna Irena Baciak – Komisja opiniowała projekt uchwały i wydała pozytywną opinię 5 głosów za, 3 głosy przeciwne.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję. Głosów w dyskusji nie było.

Wobec braku głosów w dyskusji, przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Jasielskiego na lata 2022-2027.

W głosowaniu brało udział 22 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 16 radnych,

- przeciw głosowało 2 radnych,

- wstrzymało się 4 radnych,

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6f) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność Powiatu Jasielskiego, położonej w miejscowości Wolica oraz obniżenia bonifikaty z  tytułu wpisania nieruchomości do rejestru zabytków (Druk nr 394).

 

Przewodniczący poprosił o opinie Komisje Stałe.

Przewodniczący Komisji Finansowo- Budżetowej – radny Jan Czajka - Komisja opiniowała projekt uchwały i wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu – radny Sławomir Madejczyk- Komisja opiniowała projekt uchwały i wydała pozytywną opinię jednogłośnie.
Przewodniczący Komisji Społecznej – radny Stanisław Święch– Komisja również zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie jednogłośnie.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję. Głosów w dyskusji nie było.

Wobec braku głosów w dyskusji, przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność Powiatu Jasielskiego, położonej w miejscowości Wolica oraz obniżenia bonifikaty z  tytułu wpisania nieruchomości do rejestru zabytków.

W głosowaniu brało udział 22 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 22 radnych,

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6g) Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia i wyrażenia zgody na przystąpienie przez Powiat Jasielski/Powiatowy Urząd Pracy w Jaśle do realizacji projektu pod nazwą „Aktywizacja osób powyżej 29 r. ż. pozostających bez pracy w powiecie jasielskim (VIII)” (Druk nr 395).

 

Przewodniczący poprosił o opinie Komisje Stałe.

Przewodniczący Komisji Społecznej – radny Stanisław Święch– Komisja opiniowała projekt uchwały i wydała pozytywną opinię jednogłośnie.

Przewodniczący Komisji Finansowo- Budżetowej – radny Jan Czajka - Komisja również opiniowała projekt uchwały i wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję. Głosów w dyskusji nie było.

Wobec braku głosów w dyskusji, przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania w sprawie zatwierdzenia i wyrażenia zgody na przystąpienie przez Powiat Jasielski/Powiatowy Urząd Pracy w Jaśle do realizacji projektu pod nazwą „Aktywizacja osób powyżej 29 r. ż. pozostających bez pracy w powiecie jasielskim (VIII)”.

W głosowaniu brało udział 22 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 22 radnych,

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6h) Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Osiek Jasielski zadania zarządzania drogami powiatowymi w zakresie bieżącego i zimowego utrzymania odcinka chodnika zlokalizowanego w ciągu drogi powiatowej Nr 1895R Samoklęski – Brzezowa – Kąty w miejscowości Mrukowa działka nr 402 na długości 195 m w km 2+523 – 2+718 strona prawa (Druk nr 396).

 

Przewodniczący poprosił o opinie Komisje Stałe.

Przewodniczący Komisji Finansowo- Budżetowej – radny Jan Czajka - Komisja opiniowała projekt uchwały i wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu – radny Sławomir Madejczyk- Komisja opiniowała projekt uchwały i wydała pozytywną opinię jednogłośnie.
 

Przewodniczący otworzył dyskusję. Głosów w dyskusji nie było.

Przewodniczący przeszedł do głosowania nad uchwałą w sprawie powierzenia Gminie Osiek Jasielski zadania zarządzania drogami powiatowymi w zakresie bieżącego i zimowego utrzymania odcinka chodnika zlokalizowanego w ciągu drogi powiatowej Nr 1895R Samoklęski – Brzezowa – Kąty w miejscowości Mrukowa działka nr 402 na długości 195 m w km 2+523 – 2+718 strona prawa.

W głosowaniu brało udział 21 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 21 radnych,

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6i) Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie zobowiązań finansowych na lata od 2023 roku do 2031 roku na udzielenie dotacji celowej dla Gminy Osiek Jasielski na realizację zadania zarządzania drogami powiatowymi w zakresie bieżącego i zimowego utrzymania odcinka chodnika zlokalizowanego w ciągu drogi powiatowej Nr 1895R Samoklęski – Brzezowa – Kąty w miejscowości Mrukowa działka nr 402 na długości 195 m w km 2+523 – 2+718 strona prawa (Druk nr 397).

 

Przewodniczący poprosił o opinie Komisje Stałe.

Przewodniczący Komisji Finansowo- Budżetowej – radny Jan Czajka - Komisja opiniowała projekt uchwałyi wyraziła pozytywną opinię jednogłośnie.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu – radny Sławomir Madejczyk- Komisja również opiniowała projekt uchwały i wydała pozytywnąopinię jednogłośnie.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję. Głosów w dyskusji nie było.

Wobec braku głosów w dyskusji, przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie zobowiązań finansowych na lata od 2023 roku do 2031 roku na udzielenie dotacji celowej dla Gminy Osiek Jasielski na realizację zadania zarządzania drogami powiatowymi w zakresie bieżącego i zimowego utrzymania odcinka chodnika zlokalizowanego w ciągu drogi powiatowej Nr 1895R Samoklęski – Brzezowa – Kąty w miejscowości Mrukowa działka nr 402 na długości 195 m w km 2+523 – 2+718 strona prawa.

W głosowaniu brało udział 21 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 21 radnych,

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6j) Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty Jasielskiego (Druk nr 398) z autopoprawką.

Przewodniczący wyjaśnił, że autopoprawka dotyczy sprostowania zawartych w uchwale błędów literackich i gramatycznych. Uchwała podejmowana jest po raz drugi. Uchwała zawiera tą samą treść, która była w uchwale podjętej w dniu 25 listopada 2021 roku. Ponadto Biuro Prawne Wojewody Podkarpackiego uznało, że radny którego dotyczy  stanowisko Starosty powinien być wyłączony z procesu głosowania. 

 

Przewodniczący otworzył dyskusję.

 

Radny Jan Urban –nie lubię mówić „a nie mówiłem”. Nawet nie potraficie za przeproszeniem wprowadzić jak chcieliście na siłę wynagrodzenia dla pana Starosty. Nie słuchacie jak się wam dobrze mówiło, jak się wam doradza. Przykre to jest ponieważ nawet Wojewoda, który jest przedstawicielem dobrej zmiany wziął był i w trybie nadzoru skierował tą uchwałę, tak jak będziemy za chwilę głosować z prostej przyczyny, że wytrzymał do końca i nie chciał podejmować rozstrzygnięcia nadzorczego, żeby ją unieważnić. Nikt nie słucha  jak się mówi raz, drugi, trzeci. Już pomijam to, że dobra praktyka przez tyle lat jak byli Starostowie radnymi, że nie brali udziału w głosowaniu została złamana. Przepchaliście to kolanem i jest co jest więc to jest takie żenujące troszeczkę. To co pan Przewodniczący powiedział, że Starosta i tak bierze te pobory jakie bierze – no nie znajduję słów, bo źle się dyskutuje o czyimś wynagrodzeniu za pracę ale tak jak powiedziałem nawet tą uchwałę, którą byście przepchali to i tak macie większość. To nie ulegało dyskusji, że na komendę wykonacie określone polecania. Jeszcze musieliśmy się, że tak powiem narazić na coś co nie stawia nas w dobrym świetle jako Rady. Już pomijam udział radnego, którego bezpośrednio sprawa dotyczy w głosowaniu w jego sprawie. Jeszcze raz apeluję tutaj o rozsądek. Mieliśmy przygotowany wniosek, który chciałem złożyć ale stwierdziłem, że jest to bezzasadne z prostej przyczyny, że i tak i tak państwo przegłosujecie, będziecie mieli tylko wynik o jeden głos mniej, bo tym razem rozumiem, że pan Starosta się wyłączy z głosowania. Tak się nie robi. Posłuchajcie jak się wam dobrze radzi.

 

Radny Krzysztof Buba –potwierdziły się wszystkie te słowa, które na tej sesji, na której uchwalaliśmy wynagrodzenie dla pana Starosty podnosił pan radny Janusz Przetacznik. Nie tylko kwestia głosowania tylko też zmieniamy podstawę prawną. Szkoda, że tak późno Wojewoda na to zareagował. Przytrzymał kwestię tej uchwały, musiał ją oddać do Sądu Administracyjnego, bo tak pół żartem, pół serio pan Starosta poczuł by na czym polega Polski Ład jak by to w ubiegłym roku Wojewoda zakwestionował. 

 

Przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty Jasielskiego z autopoprawką.

W głosowaniu brało udział 21 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych,

- przeciw głosowało 4 radnych,

- wstrzymało się 3 radnych,

Starosta Jasielski Adam Pawluś nie brał udziału w głosowaniu.

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6k) Podjęcie uchwały w sprawie przekazania skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie (Druk nr 399).

 

Przewodniczący poprosił o opinie Komisje Stałe.

Przewodniczący Komisji Społecznej – radny Stanisław Święch– Komisja opiniowała projekt uchwały w głosowaniu brało udział 6 radnych – 3 głosy za, 3 głosy wstrzymujące się.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję.

 

Radny Jan Urban – no i co my teraz będziemy głosować. To znaczy formalności musi stać się zadość ale przebiegłość i pazerność spowodowało to, że uchwała została uchylona, którą będziemy skarżyć i skoro została uchylona to faktycznie bezprzedmiotowym będzie to czy wysłanie do WSA. No i to po raz kolejny pokazuje chaos i bałagan w naszym stanowieniu prawa. Popatrzcie jak to wygląda dziwnie – uchyliliśmy uchwałę, zmieniliśmy – teraz to już  zostało zrobione prawilnie a my będziemy tą uchwałę kierować do WSA. No taka jest procedura no ale ja oświadczam, że w takiej farsie nie będę brał udziału w głosowaniu.

 

Przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie przekazania skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

W głosowaniu brało udział 15 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych,

- wstrzymał się 1 radny,

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6l) Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Powiatu w Jaśle na 2022 rok (Druk nr 400) z autopoprawką.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję. Głosów w dyskusji nie było.

Wobec braku głosów w dyskusji, przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania nad uchwałą w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Powiatu w Jaśle na 2022 rok wraz z autopoprawką.

W głosowaniu brało udział 22 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych,

- wstrzymało się 7 radnych,

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6m) Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy stałych komisji Rady Powiatu w Jaśle na 2022 rok (Druk nr 401) z autopoprawką.

Przewodniczący wyjaśnił, że autopoprawka jest do załącznika nr 4 dotyczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu.

 

Przewodniczący otworzył dyskusję. Głosów w dyskusji nie było.

Przewodniczący przeszedł do głosowania w sprawie przyjęcia planu pracy stałych komisji Rady Powiatu w Jaśle na 2022 rok z autopoprawką.

W głosowaniu brało udział 22 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 20 radnych,

- wstrzymało się 2 radnych,

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 6n) Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Jaśle na 2022 rok (Druk nr 402).

 

Przewodniczący otworzył dyskusję. Głosów w dyskusji nie było.

Wobec braku głosów w dyskusji, Przewodniczący zamknął dyskusję oraz przeszedł do głosowania w sprawie zatwierdzenia planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Jaśle na 2022 rok.

W głosowaniu brało udział 22 radnych.

- za podjęciem uchwały głosowało 21 radnych,

- wstrzymał się 1 radny,

Uchwała została podjęta.

 

Ad. 7. Sprawozdanie Starosty Jasielskiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2021 rok (druk nr 403).

Przewodniczący stwierdził, że radni otrzymali w tym temacie informacje w formie pisemnej. Radni nie zabierali głosu w niniejszej sprawie.

 

Ad. 8. Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego (druk nr 404).

 

Również w tym temacie radni nie mieli uwag.

 

Ad. 9. Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz prac Zarządu w okresie międzysesyjnym (druk nr 405).

 

Radna Ewa Wawro – chciałam zapytać o dwa punkty. Obrady Zarządu z dnia 12 stycznia 2022 roku, punkt 1: Zarząd zaakceptował projekt pisma skierowanego do Marszałka Województwa Podkarpackiego w sprawie propozycji utworzenia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na terenie Powiatu Jasielskiego. Chciałam zapytać o co bliżej chodzi. To jest propozycja przekazania Marszałkowi Zakładowego Domu Kultury w Niegłowicach na potrzeby tej biblioteki? Czy to będzie również biblioteka powiatowa? Czy nadal tę funkcję ma sprawować Miejska Biblioteka Publiczna? Chciałabym prosić o więcej informacji na ten temat. Drugie moje pytanie to jest Zarząd z dnia 25 stycznia 2022 roku, punkt 2: Zarząd zaakceptował treść pisma przesłanych przez Dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle

i zdecydował o skierowaniu ich do Wojewody Podkarpackiego celem uwzględnienia w Wojewódzkim Planie Transformacji dla Województwa Podkarpackiego na lata 2022 – 2026.

Znowu nie wiadomo o co chodzi. Jako członek Rady Społecznej Szpitala – co prawda nie jest to nasza kompetencja ale gdy mówimy o przyszłości, o planach, perspektywach to jednak nie słyszałam o takich pracach, opiniach i tym podobne. Poprosiłabym o materiał źródłowy i opinię Dyrektora w tym zakresie i może jeszcze skan tego wystąpienia do Wojewody Podkarpackiego. I jeszcze w jednym punkcie, te same obrady, w tym samym dniu a mianowicie punkt 10: Zarząd zaakceptował treść projektu protokołu rokowań w sprawie uzgodnienia warunków w oddanie w użytkowanie Szpitalowi Specjalistycznemu w Jaśle nieruchomości niezabudowanej oznaczonej jako działka nr ewid. 13/32 i 13/34 położonej  Jaśle, obręb nr 3-Błonie, stanowiącej własność Powiatu Jasielskiego. Z tego co wiemy chodzi tutaj o planowane lądowisko dla helikopterów ale chciałabym jako radna i mam wrażenie, że pewnie radni też by się chcieli dowiedzieć, jaka była treść tego protokołu z rokowań – bardzo bym poprosiła o takie dokumenty.

 

Starosta Jasielski Adam Pawluś – jeżeli chodzi o lądowisko to sprawa jest oczywista, po prostu nieodpłatnie przekazujemy, taki protokół jest niezbędny do sporządzenia aktu notarialnego. Więc sprawa jest oczywista wysoka Rada wyraziła na to zgodę. Jeżeli chodzi o to pismo do pani Wojewody to ponieważ trwają prace w tej chwili ja już nie pamiętam dokładnie jak nazywa się ta nowa struktura a nie mogę znaleźć tutaj w tym swoim sprawozdaniu jakie kierunki będą według potrzeb zdrowotnych województwa podkarpackiego to jest ustalane więc szpital zgłosił my tylko przekazujemy dalej. Głównie chodzi o rehabilitację, poszerzenie działalności oddziału psychiatrycznego również o prowadzenie poradni i w tej chwili dokładnie nie pamiętam szczegółów ale to nie ma problemu to jest uzgadniane na szczeblu Wojewody więc propozycje myślę, że zostaną przyjęte i potem umożliwią funkcjonowanie szpitala w tym zakresie. Jeżeli chodzi o projekt pisma do Marszałka Województwa – chodzi nie o bibliotekę wojewódzką ale chodzi o filię biblioteki pedagogicznej, która mieści się na placu Żwirki. Gdyby Zarząd Województwa wyraził wolę żeby ewentualnie przejąć ten obiekt i zaadaptować pod takie potrzeby to myślę, że wtedy się zwrócimy do wysokiej Rady o takie przekazanie –  no nie wiemy jaki będzie skutek. Ja rozmawiałem tylko z panem Piotrem Pilchem, który był tutaj na terenie powiatu i mówił, że to musi być przeanalizowana taka propozycja, wiązało by się to po prostu z podjęciem remontu czy przebudowy pod potrzeby takiej biblioteki. Wydaje się, że tam byłyby duże miejsca parkingowe ponieważ mamy 70-cio arową działkę i budynek jest dosyć duży. Zastanawiamy się co jeszcze ewentualnie zrobić z tym obiektem ponieważ była próba sprzedaży nikt się nie zgłosił. Poprzednie Zarządy również próbowały sprzedać tą nieruchomość, nikt również się nie zgłosił więc zastanawiamy się jeszcze nad różnymi możliwościami żeby ten majątek nie niszczał, nie stał bezużytecznie. W ostatnim czasie pojawiła się koncepcja ewentualnego wydzierżawienia majątku. Taka forma jest stosowana na przykład przez KOWR. Rozmawiałem ostatnio i wydaje się, że jest to dosyć mądry kierunek, czy lepszy kierunek bo zamiast wydawać na zakup to inwestor mógłby po prostu przeznaczyć te środki na inwestycje natomiast koszty czynszu mógłby sobie odliczać, czy wliczać w koszty działalności bieżącej jeżeli by miał jakiś dobry pomysł. Jak to się wszystko rozwinie? Nie wiemy. Szukamy jakiegoś wyjścia, szukamy jakiegoś rozwiązania żeby nie ponosić tylko i wyłącznie kosztów bo na dzień dzisiejszy ponosimy koszty. Może to są nie wielkie koszty bo prąd kosztuje kilkadziesiąt złotych miesięcznie a dzięki temu, że mamy tą energię elektryczną to możemy dozór elektroniczny, który kosztuje w granicach około stu złotych miesięcznie (dokładnie tego nie pamiętam) ale nie są to wielkie koszty jednak mamy ciągle tą obawę, że ten majątek może być zniszczony, czy może się ktoś tam włamać i uszkodzić. To jest właśnie problem jak zagospodarować. Gdyby powstała instytucja w którą by zainwestował Zarząd Województwa Podkarpackiego (ona jest tylko w tej chwili jest na placu Żwirki) to myślę, że byłaby szansa na lepsze wykorzystanie tego budynku – nie wiem czy się powiedzie, prawdopodobnie się nie powiedzie.

 

Radna Ewa Wawro –chciałam podziękować panu Staroście za te odpowiedzi i będę wdzięczna jeżeli dostanę również odpowiedzi na piśmie. Tutaj tylko pan Starosta nam sprostował, że nie chodzi to o Wojewódzką Bibliotekę Publiczną tylko Pedagogiczną Bibliotekę ale w sprawozdaniu czytamy, że jest to propozycja utworzenia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej także stąd było też moje pytanie.

 

Radny Krzysztof Buba – posiedzenie Zarządu z 13 grudnia 2021 roku, punkt 2: zdecydował o nieodpłatnym przekazaniu rowerów zdeponowanych w Biurze Rzeczy Znalezionych do Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. Takie krótkie pytanie ile było tych rowerów? Później mamy kontynuację posiedzenia Zarządu z dnia 13 grudnia 2021 roku w dniu 18 grudnia, punkt 5: powołał komisję do odbioru robót na zadaniu pn. „Budowa mostu przez rzekę Jasiołkę wraz z połączeniem dróg powiatowych Nr 2510R i 2511” i do odbioru robót budowlanych budowy boiska piłki ręcznej przy ZST w Jaśle. Miał bym prośbę jeżeli komisje zakończyły odbiory to możliwość kserokopii protokołu. Tak samo posiedzenie Zarządu z dnia 21 grudnia 2021 roku, punkt 7: powołał komisję odbiorową do odbioru robót budowlanych wykonanych w ramach zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej”, podobnie prośba o przekazanie kserokopii protokołu jeżeli komisja zakończyła odbiór. Punkt 13, posiedzenia z 21 grudnia 2021 roku: wyraził zgodę na wydatkowanie kwoty około 3 000 złotych brutto na zakup ulotek promujących ogólnopolską kampanięedukacyjno - informacyjną „czad” w ramach realizacji zadania Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli”. Ja panie Starosto przy którymś omawianiu sprawozdania z budżetu podnosiłem tą kwestię, że te wszystkie rzeczy z programu są kupowane bardzo późno. 21 grudnia sezon grzewczy w pełni a my dopiero podejmujemy decyzję na to żeby zlecić wydrukowanie tych ulotek gdzie to powinno być już wcześniej rozdawane. Proszę zwrócić uwagę merytorycznemu wydziałowi, żeby takie rzeczy wykonywać wcześniej. Jest przecież czas, podejmujemy decyzję, cały rok trzymamy to i dopiero na koniec roku w trakcie sezonu grzewczego jest to przekazywane do realizacji. Następnie kontynuacja z posiedzenia Zarządu z dnia 27 grudnia 2021 roku w dniu 30 grudnia 2021 roku, punkt 6: wydał pozytywną opinię dotyczącą lokalizacji łącznicy kolejowej Jedlicze – Szebnie do wszystkich trzech wniosków skierowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Jak by pan Starosta coś w tej mierze uzupełnił. Zarząd Powiatu w dniu 12 stycznia 2022 roku podjął decyzje w następujących sprawach, punkt 2 (bardzo mnie zainteresował po dzisiejszej dyskusji na temat sportu): negatywnie rozpatrzył wniosek Miejskiego Klubu Sportowego MOSiR Jasło o objecie patronatem Starosty oraz sfinansowanie kosztów obsługi sędziowskiej dwóch meczy siatkarzy na poziomie II ligi szczebla centralnego (brak tytułu do sfinansowania). Coś bliżej na ten temat, jeśli można by było kserokopię wniosku klubu i naszej odpowiedzi.

 

Radny Jan Muzyka – jeżeli chodzi o rowery to rowerów było trzy panie Krzysztofie. Dwa z nich to złomy, które trzeba zneutralizować. Jest taki obowiązek, że trzeba je przeznaczyć na jakieś cele charytatywne czy społeczne w związku z czym postanowiliśmy ten jeden, którym może da się jechać przekazać do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej. 

 

Ad. 10. Interpelacje.

 

Radna Ewa Wawro złożyła interpelacje w imieniu radnego Janusza Przetacznika o treści:

                                                                                                Jasło, dnia 8 lutego 2022 r.

Janusz PRZETACZNIK

                LV sesja

      Rady Powiatu w Jaśle

Pan

     Adam PAWLUŚ

      Starosta Jasielski

 

I N T E R P E L A C J A

 

Dotyczy:  działań członków Zarządu Powiatu w Jaśle celem naprawienia szkód spowodowanych ich działaniem po stwierdzenia nieważności uchwały Zarządu Powiatu w Jaśle Nr 110/19 z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie unieważnienia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle – ciąg dalszy

 

            W dniu 14 maja 2021 r. skierowałem do Pana Starosty obszerną interpelację na temat działań członków Zarządu Powiatu w Jaśle celem naprawienia szkód spowodowanych ich działaniem po stwierdzenia nieważności uchwały Zarządu Powiatu w Jaśle Nr 110/19 z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie unieważnienia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. Pomijam otrzymaną odpowiedź z dnia 29 maja 2021 r., gdyż i tę odpowiedź należy zaliczyć do „odhaczonych” aby nie było podstaw do złożenia skargi. Ale jak to zwykle bywa życie nie znosi pustki i sprawy toczą się nadal.

 

Dla przypomnienia. Nie udało się Panu Staroście zdyskredytować urzędującej dyrektorki I LO, dotrwała do końca kadencji i - o zgrozo! - to właśnie ją komisja konkursowa wskazała, jako najlepszą kandydatkę na kolejną kadencję dyrektora I LO. Ale nie było to po myśli Starosty i Zarządowi odmówił powierzenia stanowiska wygranej unieważniając rozstrzygnięty konkurs. Na nic zabiegi i starania, Wojewoda Podkarpackiego, który w trybie nadzoru badał zasadność podjęcia uchwały o unieważnieniu konkursu skierował skargę do WSA, nie udało w Wojewódzkim Sadzie Administracyjnym, nie udało w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, nic nie wyszło ze złożonej przez Zarząd skargi kasacyjnej. Podejmowane przez Zarząd Powiatu w Jaśle działania były jawnym bezprawiem – co potwierdziły kolejne wyroki sądowe. Zarząd przegrał sprawę z kretesem, ale w dalszym nie zmierzał stosować się do wyroku sądu. W bezceremonialny sposób odmówił Pani Barbarze Wierdak – Cyboroń prawowitego zatrudnienia na stanowisku dyrektora szkoły podając, jako powód fakt, że na tym stanowisku jest już zatrudniony kandydat, który wygrał konkurs. Jaki konkurs? Zgodny
z prawem? No nie, no bo przecież ogłoszony wcześniej i prawomocny wygrała wspomniana wyżej. Kto bogatemu zabroni zwykło się mawiać, gdy pojawia się marnotrawstwo czy głupio są wydawane pieniądze. Ale już w tej kadencji przywykłem, że wydawanie publicznych pieniędzy aktualnym włodarzom idzie łatwo, bo przecież publiczne to znaczy niczyje.

            W Sprawdzaniu Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu w Jaśle oraz prac Zarządu w okresie międzysesyjnym (druk nr 405) znalazła się adnotacja dotycząca udzielenia pełnomocnictwa radcy prawnemu Miłoszowi Leszkiewiczowi do reprezentowania Zarządu Powiatu w Jaśle przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Rzeszowie w sprawie skarg na uchwały Zarządu Powiatu w Jaśle (posiedzenie Zarządu w dniu 17 stycznia 2022 r. punkt 7).

Cóż za transparentność i jasność przekazu dla radnych Rady Powiatu w Jaśle, brawo. Należy się tylko domyślać, że pełnomocnictwo udzielone przez Zarząd dotyczyło skarg, które wpłynęły do WSA w Rzeszowie na uchwały Zarządu Powiatu w Jaśle nr 11/20 z dnia 28 stycznia 2020 r., uchwała nr 21/20 z dnia 18 lutego 2020 r. i nr 22/20 z dnia 20 lutego 2020 r.

Rozprawa przed WSA w Rzeszowie w sprawie tych uchwał odbyła się 18 stycznia 2022 r. Ww. Sprawozdaniu Zarządu nie ma ani jednej wzmianki o wynikach rozprawy. Czyżby nie ma się czym pochwalić i użyte w odpowiedzi na złożone skargi cyt.: „W pierwszej kolejności wskazać należy, iż Skarżąca nie posiada legitymacji procesowej do zaskarżania uchwał Zarządu dotyczących przeprowadzenia i zatwierdzenia konkursu na stanowisko dyrektora I LO w Jaśle tj., uchwały nr 11/20 z 28.01.2020 r., uchwały nr 21/20 z 18.02.2020 r. i nr 22/20 z dnia 20.02.2020 r.” zarzuty nie znalazły potwierdzenia w orzeczeniu Sądu?

 

Wymienione wyżej trzy zaskarżone uchwały Zarządu Powiatu w Jaśle dotyczą sagi związanej z unieważnieniem konkursu na dyrektora I LO (uchwała Zarządu Nr 110/19
z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie unieważnienia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle
). Pierwsza uchwała nr 11/20 w sprawie ogłoszenia konkursu w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle została podjęta w dniu 28 stycznia 2020 r. tj. po powzięciu przez Zarząd Powiatu w Jaśle informacji o wyznaczeniu na dzień 20 lutego 2020 r. rozprawy przed WSA w Rzeszowie w sprawie skargi na tę uchwałę wniesionej przez Wojewodę Podkarpackiego i Panią Barbarę Wierdak-Cyboroń (data zarządzenia 
o wyznaczeniu rozprawy 23 stycznia br.), kolejne zaskarżone uchwały Zarządu są konsekwencją ogłoszonego konkursu.
 Skargi na te uchwały są konsekwencją oddalenia przez Naczelny Sąd Administracyjny skargi kasacyjnej wniesionej przez Zarząd, którą NSA oddalił wyrokiem
z dnia 16 lutego 2021 r. sygn. akt III OSK 3142/21
a co za tym idzie stwierdzenia nieważności
uchwały Zarządu Powiatu w Jaśle Nr 110/19 z dnia 27 sierpnia 2019 r.
w sprawie unieważnienia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

 

Tak więc, pytania, które postawiłem w swojej interpelacji na XLIV sesji Rady Powiatu w Jaśle nadal są aktualne i je jeszcze raz ponawiam. Tym razem oczekuję, nie tylko ja, ale również i opinia publiczna oraz radni Rady Powiatu w Jaśle, wreszcie na odważną i precyzyjną  odpowiedź o działaniach i czynnościach członków Zarządu Powiatu w Jaśle, a nie Powiatu Jasielskiego, który na zewnątrz reprezentuje starosta. Bo niby dlaczego za błędy i upór starosty ma płacić Powiat Jasielski?

  1. Jakie działania już zostały i jakie w najbliższym czasie zostaną podjęte przez członków Zarządu Powiatu w Jaśle, którzy w dniu 27 sierpnia 2019 r. uczestniczyli w posiedzeniu Zarządu Powiatu w Jaśle i podjęli zakwestionowaną przez Wojewódzki Sąd Administracyjny i Naczelny Sąd Administracyjny uchwałę celem naprawienia szkód spowodowanych ich działaniem?

Przypominam, że po podjęciu w/w nieważnej, podjętej bezprawnie, uchwały
w przedmiocie unieważnienia konkursu, jeszcze na tym samym posiedzeniu w dniu 27 sierpnia br. Zarząd Powiatu w Jaśle podjął uchwałę nr 114/19 w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły Panu Sebastianowi Styczyńskiemu jako p.o. Dyrektora
I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle na czas oznaczonyna okres 10-ciu miesięcy, a za zgodą Starosty Jasielskiego, który działał w imieniu organu prowadzącego liceum, p.o. Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle powołał na czas oznaczony, na okres od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r. dwóch zastępców dyrektora ds. dydaktycznych
i ds. administracyjnych.  W konsekwencji tych decyzji
od 1 września 2019 rok znacząco wzrosły wydatki kadry kierowniczej w I LO w Jaśle, w tym z tytułu zatrudnienia na stanowisku kierowniczym trzeciej osoby, przydzielonych kadrze kierowniczej godzin ponadwymiarowych i godzin doraźnych.

W odpowiedzi proszę przedstawić przedmiot podejmowanych działań i całokształt czynności wraz z harmonogramem i osobami odpowiedzialnymi za ich wdrożenie.

  1. Jakie działania zostały lub zostaną podjęte przez członków Zarządu Powiatu
    w Jaśle, którzy w dniu
    28 stycznia 2020 r. tj. po dacie podjęcia (23 stycznia br.) zarządzenia w sprawie wyznaczenia terminu tej rozprawy, a więc świadomie
    i z premedytacją, podjęli uchwałę Nr 11/20 w sprawie ogłoszenia konkursu w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle i w konsekwencji kolejnymi uchwałami nr 21/20 i nr 22/20 doprowadzili swoim działaniem do powierzenia kandydatowi wskazanemu przez Komisję Konkursową p. Jackowi Nawrockiemu stanowiska dyrektora I LO  Jaśle,
    celem naprawienia szkód spowodowanych ich działaniem?

Z premedytacja podkreślam naprawienia szkód, tych już policzalnych, a nie ograniczenia się odwlekania sprawy poprzez podejmowanie działań proceduralnych po niekorzystnym rozstrzygnięciu WSA w Rzeszowie z dnia 18 stycznia 2022 r.W odpowiedzi proszę przedstawić przedmiot podejmowanych działań i całokształt czynności wraz
z harmonogramem i osobami odpowiedzialnymi za ich wdrożenie.

 

Pytania dotyczą szkód majątkowych, pomijam poniesioną szkodę wizerunkową, którą poniósł Powiat Jasielski i organy Powiatu Jasielskiego, że w tak podstawowej  sprawie jak przeprowadzenie konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora szkoły zostały popełnione tak oczywiste błędy. Wyroki sądów administracyjnych zarówno WSA jak i NSA  są miażdżące dla Zarządu Powiatu w Jaśle.

 

 Podpis Radnego: z poważaniem Janusz Przetacznik

 

Ad.11. Wnioski i zapytania radnych.

 

Radny Jan Urban –w tym powiecie się tak wiele dzieje ja bym chciał usłyszeć odpowiedź, który z Etatowych Członków Zarządu w chwili obecnej ma nadzór nad Foluszem (myślę, że tutaj odpowiedzi można udzielić od razu)? Z tego co wiedzieliśmy nadzorował ten obszar pan radny Muzyka, czy dalej on to nadzoruje? Czy nastąpiła zmiana? A skoro jestem przy zapytaniach to rozszerzę to zapytanie – skoro padło hasło Folusz. Dostałem odpowiedź za którą dziękuję, co prawda te odpowiedzi są bardzo lakoniczne i w punkcie 4 odpowiedzi podpisał się pan Starosta pod stwierdzeniem, że w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu w ramach nadzoru sprawowanego przez Dyrektora Domu przeprowadzane są kontrole wewnętrzne mające na celu przestrzeganie procedur obowiązujących w placówce w zakresie opieki nad mieszkańcami. Przeprowadzone kontrole nie wykazały nieprawidłowości. To się troszeczkę rozminęło z prawdą ponieważ notatkę, którą otrzymał pan do wiadomości a w punkcie 1 tej odpowiedzi mi pan napisał, że tak otrzymałem pismo informujące na temat zdarzenia mającego miejsce w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Tam w tym piśmie były wyraźne zawarte informacje zestawienia, które nie pozwalały sądzić, że tam nie ma żadnych nieprawidłowości. Dziękując za tą odpowiedź mam pytanie kto teraz z Członków Zarządu ma nadzór nad obszarem pomocy społecznej szeroko rozumianej i nad placówką w Foluszu.

 

Wicestarosta Jasielski Stanisław Pankiewicz –odpowiadając na pytanie Przewodniczącego Klubu pana Jana Urbana obecnie ten nadzór sprawuje ja dlatego, że w tamtym roku pan Starosta przekazał mi jako obowiązek dotyczący działalności tegoż Domu Pomocy Społecznej.

 

Radny Krzysztof Buba –prosiłbym o informację na temat Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej w formie pisemnej jakie wydatki ponosiliśmy w  roku 2020 i 2021 na utrzymanie Ożennej, jakie były inwestycje, co kupowaliśmy, w jakich kwotach i w jakim zakresie i prosiłbym też o przychody jakie w tych dwóch latach OEE w Ożennej przynosił.

 

Radna Ewa Wawro złożyła zapytanie o treści:

Jasło, dnia 8 lutego 2022 r.

              Ewa WAWRO

     LV sesja

         Rady Powiatu w Jaśle

Pan

     Adam PAWLUŚ

      Starosta Jasielski

 

Z A P Y T A N I E

 

Dotyczy:    regulaminu wynagrodzeń pracowników Szpitala Specjalistycznego w Jaśle

 

 

            Kilka dni temu zostałam poproszona przez grupę związkowców zatrudnionych w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, o podjęcie interwencji w sprawie nowego regulaminu wynagradzania pracowników, który wdraża w życie Pani Dyrektor Beata Trzop. Na ich prośbę skan pisma załączam do niniejszego zapytania.

Zdaniem związkowców, którzy się do mnie zwrócili, nowy regulamin jest skandaliczny i bardzo krzywdzący dla szeregowych pracowników. Dodatki funkcyjne przewidziane dla kierowniczych stanowisk w Szpitalu stanowić będą de facto drugą pensję. Niestety w regulaminie tym pominięci zostali pracownicy niższych szczebli.

W związku z powyższym mam kilka pytań do Pana Starosty i za Pana pośrednictwem
do Pani Dyrektor Beaty Trzop.

 

  1. Czy  opracowany przez Panią Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle nowy regulamin wynagradzania był przedstawiony Radzie Społecznej SzS
    w Jaśle?

Nie jest to wprawdzie bezpośrednia kompetencja RSSz, ale dotyczy wszystkich mieszkańców powiatu jasielskiego, a także innych, którzy będą chcieli albo będą zmuszeni skorzystać z usług naszego Szpitala. A zatem moje pytanie jest uzasadnione.

Pytam o to nie tylko jako radna, ale także członek RSSz w Jaśle z ramienia RP w Jaśle. W tym miejscu chciał poinformować Wysoką Radę, iż w dniu 27 grudnia 2021 r. zwróciłam się do Pana Starosty (treść pisma załączam do mojego zapytania), o to by jako przewodniczący RSSz odpowiedzialny za organizację jej posiedzeń, umożliwił jej członkom zdalne obradowania. Nie muszę chyba dodawać, że w obecnej dobie pandemii, w obliczu kolejnej jej fali, mój wniosek był w pełni uzasadniony. Dla ułatwienia dołączyłam również projekt uchwały Rady w tym zakresie. Proponowane przeze mnie zmiany umożliwić miały Panu Przewodniczącemu zwoływanie i odbywanie posiedzeń Rady z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość oraz podejmowanie rozstrzygnięć
w trybie korespondencyjnym. Poinformowałam jednoczenie, że do czasu, kiedy takie możliwości dla członków RSSz nie będą wprowadzone, nie będę brała udziału w posiedzeniach Rady. Ponieważ nie doczekałam się żadnej odpowiedzi 12 stycznia br. zwróciłam się ponownie do Pana Przewodniczącego o informację, jak potoczyły się losy mojego wniosku. Tym razem doczekałam się szybko odpowiedzi, z której wynikało, że mój wniosek był wprowadzony do porządku obrad. Jak można było się spodziewać został odrzucony przez członków Rady, co zostawię bez komentarza. Do zapytania załączam skan mojej korespondencji z Panem Przewodniczącym w tej sprawie.

 

Wrócę jednak do planowanego i odbytego posiedzenia RSSz, w programie którego nie znalazłam zapoznania Rady z wprowadzanym przez Panią Dyrektor regulaminem. Jak podkreśliłam na wstępie, nie jest to wprawdzie bezpośrednia kompetencja RSSz, ale dotyczy wszystkich mieszkańców powiatu jasielskiego,
a także innych, którzy będą chcieli albo będą zmuszeni skorzystać z usług naszego Szpitala, a zatem Rada powinna być przynajmniej poinformowana o planowanych przez Panią Dyrektor zmianach.

 

  1. Jak proponowany regulamin ma się do polityki kadrowej? Czy ma zwabić nowych pracowników czy tylko zatrzymać obecnych?

 

Wielokrotnie już na tej sali zwracaliśmy uwagę na fakt, że w jasielskim szpitalu brak jest dobrze przemyślanej i wdrożonej polityki kadrowej. Kwestia samego podniesienia pensji i dodatków pracowniczych powinna z niej bezpośrednio wynikać i być ostatnim jej punktem. Najpierw należałoby transparentnie określić, jaka jest  ścieżka zawodowa, z której jasno powinno wynika, że pracowników nagradza się za ich pracę i wiedzę, a nie po uważaniu przyznaje dodatki dla swoich. W pełni zgadzam się z tym, że kadrę kierowniczą należy właściwie nagradzać, bo jako szefowie i managerowie poszczególnych jednostek to oni będą kreować przyszłość naszego Szpitala.

Wierzę w to, że Pani Dyrektor podeszła do sprawy poważnie i odpowiedzialnie, ale jako radna, jako członek RSSz, a także jako mieszkanka powiatu jasielskiego żywo zainteresowana toczącymi się w naszym szpitalu zmianami, chciałabym poznać szczegóły nowej polityki kadrowej.

 

  1. Jakie są proponowane zachęty do podjęcia pracy, czy jest jakiś program szkoleń, program lojalnościowy, eventy dla pracowników? Jaki będzie efekt proponowanych zmian?

 

I kolejne, jakże istotne pytanie:

 

  1. Czy szpital ma na to środki? Czy podwyżki dla kadry kierowniczej nie będą przeprowadzone kosztem pozostałych grup zawodowych jasielskiej ochrony zdrowia?Jaki to będzie miało wpływ  na pensję szeregowych pracowników?

 

  1. Czy przewidziane są również podwyżki dla pozostałych grup zawodowych? Jak Pani Dyrektor zamierza zatrzymać odpływ kadry i pozyskać nowych pracowników niższego szczebla? Jak dobrze wiemy szpital boryka się nie tylko
    z brakiem lekarzy i kadry kierowniczej, brakuje pielęgniarek, salowych, laborantów i techników medycznych i o w polityce kadrowej też nie wolno zapominać.

 

I jeszcze jeden aspekt, który mnie bardzo niepokoi.

 

Tu pozwolę sobie przytoczyć fragment z otrzymanego pisma skierowanego do Pana Starosty Adama Pawlusia (datowanego na 03.02.2022 r.):

 

 „Regulamin ma być podpisywany jak najszybciej przez związkowców. Działacze związkowi, którzy nas mają reprezentować, nie pytali o nas o zgodę, jak osoby należące do tych związków. Mało tego - dokument ten jest tajny, i nie można go przekazywać pracownikom.

Przewodniczący mają przychodzić i podpisywać ten haniebny regulamin, by szybko wszedł w życie. Działacze idą i podpisują jednoosobowo, bo mają różne obietnice finansowe i też im też na tym zależy, by dostać podwyżkę z nowego regulaminu. Bo dla nich pieniądze się znajdą, jak nie w dodatku funkcyjnym to są specjalne dodatki kwotowe i nagrody !!! Bo takie też przewidziano.

Takie podpisywanie regulaminu wynagradzania nie jest ważne, bo nie ma zgody, nas członków i nie ma uchwał. Ale tym się nikt nie przejmuje, ważne by był podpis Działacza Związkowego i już dodatki funkcyjne będą wypłacane!”

 

Jeżeli tak, jak w zacytowanym fragmencie mają wyglądać kulisy wprowadzanej polityki kadrowej, to nie możemy się chyba spodziewać, że pracownicy będą się czuli bezpiecznie i  - mimo trudnej sytuacji w ochronie zdrowia – będą się utożsamiać z naszym szpitalem i lojalnie realizować swoją misję zawodową.

 

Bardzo proszę o wyjaśnienia dotyczące opisanej w tym punkcie sytuacji. Oczekuję również precyzyjnych odpowiedzi na zadane przeze mnie wyżej pytania.

 

Podpis radnej: z poważaniem Ewa Wawro

 

Starosta Jasielski Adam Pawluś –chciałbym się krótko odnieść do tego pisma, które jest pismem anonimowym ponieważ nie jest podpisane. Jest podpisane, że związkowcy ale nie wiemy jacy to związkowcy, nie ma adresu nadania więc bardzo chętnie ja bym się spotkał z tymi związkowcami. Zapraszam ich tutaj do Starostwa możemy rozmawiać. Natomiast jeżeli ktoś nie podaje swojego imienia, nie chce się ujawnić to trudno jest odpowiadać i trudno jest polemizować. Regulaminy wszystkie są jawne i akty prawne, które regulują sprawy płacowe, również są jawne. Nie sądzę, żeby było inaczej w naszym Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. Według informacji, którą uzyskałem od pani Dyrektor takie w tej chwili rozmowy ze związkami zawodowymi trwają. Regulaminu jeszcze nie ma. Regulamin, który jest propozycją do uzgodnienia jest oparty na obowiązujących przepisach i na tych przepisach, które regulują minimalne wykształcenie i minimalne stawki dla poszczególnych grup zawodowych. Jeżeli będzie taka wola żeby Zarząd czy Starosta uczestniczył w tych sprawach to oczywiście chętnie będziemy pomagać, tak żeby w tych sprawach nie było niedomówień. Chcemy żeby prawo było stosowane i myślę, że będzie stosowane. Każdy zresztą pracownik może wnieść sprawę do sądu jeżeli czuje się poszkodowany czy pokrzywdzony. Zależy nam na tym żeby szpital funkcjonował w sposób przejrzysty, jasny i żeby była w szpitalu odpowiednia kadra. Jesteśmy szpitalem powiatowym i musimy sobie zdawać sprawę z realiów jakie tu u nas są i w innych szpitalach powiatowych. Młodzi ludzie z pewnymi obawami przychodzą do takich mniejszych ośrodków. Przypomnę, że o nasze ogłoszenie o naborze na stypendia w ostatnim roku, czy ostatniej jesieni nikt się nie zgłosił ze studentów. Chętnie będziemy rozmawiać w sposób jawny, zależy nam na dobrej atmosferze i na tym żeby pracownicy mieli jak najlepsze warunki w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, żeby wszyscy mieli wypłacane wynagrodzenie zgodnie z ich kwalifikacjami i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeżeli chodzi o posiedzenie Rady Społecznej to szereg jest tu problemów. Szpital zapewnia warunki sanitarne, że możemy odbywać i tak Rada Społeczna zdecydowała żeby po prostu odbywać w sposób stacjonarny te posiedzenia. Tych posiedzeń jest raptem dwa albo trzy w ciągu roku więc nie jest ich wiele. Oczywiście to jest praca społeczna, nie ma obowiązku uczestniczenia w tych posiedzeniach. To jest funkcja raczej zaszczytna chociaż pomaga w funkcjonowaniu szpitalowi i musi ona funkcjonować zgodnie z obowiązującymi przepisami ale to są funkcje tylko opiniodawcze. Więc ja poddałem wniosek pani radnej, został przegłosowany i odrzucony. Również przemawiały za tym warunki, że szpital nie posiada odpowiedniego oprogramowania, gdyby chciał skorzystać z naszego programu sesyjnego, no to byśmy musieli poszerzyć możliwość tego programu również na ten nasz podmiot jakim jest Szpital Specjalistyczny w Jaśle. Pani Dyrektor oświadczyła nam, że nie ma na dzień dzisiejszy takich technicznych możliwości żeby zdalnie głosować i dlatego Rada podjęła taką uchwałę. Na inne pytania oczywiście odpowiemy pisemnie.

 

Radna Ewa Wawro –ja się bardzo cieszę, że pan Starosta tak przyjął moje zapytania. Wierzę, że jest żywo zainteresowany również losem i tymi, jak to pan Starosta nazwał anonimowymi związkowcami. Szczerze powiem, że nie ma się co do końca dziwić tym ludziom, że nie chcą ujawniać siebie, swoich wizerunków bo po prostu są w jakiś sposób zastraszeni, boją się o swoją pracę, o to jak to będzie przejęte – to raz. Dwa odnośnie regulaminu nagradzania i tego co pan Starosta powiedział – ja też podkreślałam w moim wystąpieniu, w moim zapytaniu, że w pełni absolutnie zgadzam się z tym, że kadrę kierowniczą należy właściwe nagradzać. Bo jako szefowie, jako menadżerowie to oni będą kształtować przyszłość naszego szpitala. Wierzę, że pani Dyrektor podeszła do tego bardzo odpowiedzialnie. Tak jak wspomniałam w zapytaniu, regulamin przyznawania dodatku powinien wynikać z przyjętej polityki kadrowej i taki regulamin powinien być ostatnim jej punktem. Mówił pan Starosta o tym, że nie ma zainteresowania młodych ludzi tym, żeby do nas przychodzili – nawet naszymi stypendiami nie było zainteresowania. Chyba już sami widzimy gdzie szukać rozwiązania. Tu nie chodzi tylko i wyłącznie o podniesienie dodatków funkcyjnych na kierowniczych stanowiskach, ale przede wszystkim chodzi o to, żeby umożliwić młodym ludziom, którzy będą chcieli tu przyjść, rozwój osobisty, rozwijanie swojej kariery, szkolenia, sympozja – możliwości takie, które dają im wszędzie ośrodki w większych miastach. My tym bardziej powinniśmy zadbać o to, żeby tą konkurencyjność jakoś zachować. Poprzez podniesienie pensji na kierowniczych stanowiskach my tego nie osiągniemy, że młodzi ludzie będą chcieli tu przyjść, wiedząc o tym, że aby zostać kiedy ordynatorem czy kierownikiem jakiejś jednostki w naszym szpitalu, nawet jeżeli będzie bardzo ciężko pracował, to na razie to są mgliste wizje. Trzecia rzecz, o której też pan Starosta mówił odnośnie Rady Społecznej i mojego udziału, to jest oczywiście działalność społeczna, którą traktuję jako zaszczyt. Rada Powiatu Jasielskiego powierzyła mi reprezentowanie jej w tym organie. Chciałabym się z tego wywiązywać rzetelnie, w pełni, i prosiłabym o umożliwienie mi tego. Myślę, że jeżeli byłaby możliwość zdalnego obradowania to jestem przekonana, że większość zdecydowana członków Rady korzystałaby z tego w pełni. A co do możliwości technicznych – chyba rozwiązaniem najprostszym i bezkosztowym jest zaproszenie członków Rady Społecznej do Starostwa i wykorzystanie tych możliwości technicznych, które my mamy w Starostwie. Dlaczego takie posiedzenie Rady musi się odbywać w szpitalu a nie może się odbywać na zaproszenie Starosty, Pana Przewodniczącego Rady Społecznej, w sali posiedzeń z wykorzystaniem sprzętu? Wydaje mi się, że technicznie nie byłoby z tym większych problemów, a na pewno by nam to wszystkim ułatwiło sprawę i nie podnosiłoby kosztów, ani nie dodawałoby pani Dyrektor technicznych trudności.

 

Radny Krzysztof Buba –prosiłbym pana Przewodniczącego i pana Starostę o to żeby pani Ewa mogła brać udział w zdalnych posiedzeniach Rady Społecznej Szpitala – to nie jest wielki koszt. Dla mnie są takie trochę śmieszne tłumaczenia, że nie możemy tego zorganizować w taki sposób osobie, która martwi się o swoje zdrowie (a pani Ewa ciężko przeżyła zakażenie koronawirusem) żeby jej umożliwić aby wykonywała tą pracę na którą się zdecydowała i społecznie. Naprawdę to jest niewielki koszt. Przy dzisiejszej technice podejrzewam, że szpital prowadzi operacje online z udziałem innych wybitnych specjalistów także trochę takie nie poważne tłumaczenie. Prosił bym też pana Przewodniczącego o jedną rzecz bo mamy to jedno pismo w sprawie tych wynagrodzeń szpitala. Dzisiaj z tego co tak zobaczyłem i trochę słuchałem był protest, pikieta Konfederacji Polskiej pod szpitalem też do pani Dyrektor do funkcjonowania szpitala są jakieś zastrzeżenia – na razie nie będziemy rozwijać czy zasadne czy nie ale można by było panią Dyrektor zaprosić na  najbliższe posiedzenie Komisji czy posiedzenie Rady niech coś w tym zakresie nam przekaże. 

Ad.12. Sprawy różne

 

Radna Magdalena Stasiowska –na nowej powierzchni dogi w Nawsiu Kołaczyckim są zamontowane progi zwalniające i te progi zwalniające uległy zniszczeniu w części, nie wiem czy to pod wpływem pługa, czy to były jakieś specjalne działania to już nie będziemy szukać sprawcy. Bardzo bym prosiła o naprawę bo wystają tam śruby i one sprawiają zagrożenie dla samochodów – żeby ktoś nie narobił sobie szkód i później nie chciał od nas odszkodowania.

 

Starosta Jasielski Adam Pawluś zapewnił, że progi zostaną naprawione.

 

Radny Sławomir Madejczyk –były tutaj poruszane sprawy dotyczące szpitala ja tak od kilku dni się zastanawiam ponieważ żyjemy już dwa lata w sytuacji kryzysowej, w sytuacji kiedy na pierwszym miejscu w mediach, w rozmowach, na ulicach, wszędzie chodzi o nasze zdrowie ale już w tej chwili pandemia trwa na tyle długo, że staje się już tematem uciążliwym i ludzie pragną wyjść z tego i jakieś pierwsze przejawy czy też głosy w tej sprawie się pojawiają. Chodzi mi o to bardziej, że przez ten cały czas my jako organ prowadzący nie interesowaliśmy się tak bliżej funkcjonowaniem szpitala naszego jeżeli chodzi o procedury. Były tutaj informacje od pana Starosty, że sytuacja Covidowa jest ciężka ale teraz w tej chwili widzimy, że ludzie domagają się po prostu leczenia. Ci co przez okres, że tak powiem strachu obawiali się szpitala czy też dalej się obawiają bo tam jest sytuacja trudna no to oni cały czas domagają się leczenia. Chciałbym tutaj wywołać taki temat i zaprosić panią Dyrektor czy też może kogoś od spraw lecznictwa jeżeli pan Starosta by to widział, żeby nam przedstawić jakeś informacje, za jakiś przedział czasowy jak wygląda sytuacja już nie tyle Covidowa co sytuacja chorych, pacjentów, którzy chcą się leczyć na inne schorzenia bo przecież oni nie zniknęli, oni są cały czas.Jak funkcjonuje ratownictwo medyczne w powiecie ponieważ jest w tej chwili stan po reorganizacji, która w roku ubiegłym nastąpiła. Jaki jest stan ilościowy tych świadczeń ratowniczych ponieważ z tego co się orientuje i widzę są sytuacje blokowania karetek a więc jak karetka jest blokowana to te świadczenia są w mniejszym przedziale realizowane. W tym czasie angażowana jest Państwowa Straż Pożarna – ratownicy strażacy ale oni mają mniejszy zakres kompetencji jeżeli chodzi o ratownictwo bo mają tylko kompetencje do kwalifikowanej pierwszej pomocy a nie do podejmowania medycznych czynności ratunkowych. To wszystko działa na niekorzyść pacjenta. No i w końcu dochodzimy do tej sprawy, która w kraju jest też dość szeroko podnoszona czyli zgony ponad wymiarowe skąd one się biorą. Myśmy dotychczas zajmowali się sprawami szpitala cały czas głównie pod kątem ekonomicznym. Jeżeli by było szersze zainteresowanie radnych to być może jeszcze jakieś inne pytania radni mogli by złożyć i taką jakąś mini debatę czy też przynajmniej informację moglibyśmy uzyskać od szpitala ponieważ dużo jest pytań do nas jako radnych a myśmy jak na razie nie interesowali się bliżej tym tematem i nie żądaliśmy informacji tego typu, aczkolwiek mówię mogą być jeszcze inne pytania. Ja zauważyłem, że Komisja Społeczna ma w programie analizę działalności szpitala ale co by się nie kryło pod nazwą analiza no to macie to dopiero w sierpniu a być może do sierpnia to jest długi czas i może należało by w pierwszym kwartale zażądać jakiś informacji czy też zaprosić kogoś i w trakcie pewne pytania zadać ponieważ myślę, że to jest nasz obowiązek żeby się zainteresować nie tyle sytuacją Covidową tylko sytuacją pacjentów czy też ludzi, którzy cierpią na sytuacji Covidowej. Są odsuwani, mają mniejsze szanse na leczenie czy też ratownictwo medyczne do nich dociera w mniejszym wymiarze i są na gorzej pozycji. Sygnalizuje to w sposób taki ogólny ponieważ jest późno i nie mam jakiś sformułowanych wniosków ale w sprawach różnych to podnoszę i jeżeli pan Starosta na spokojnie przemyślał by to, to może w jakiś sposób formalny byśmy to próbowali rozstrzygnąć i doprowadzić do jakiegoś spotkania czy też wymiany informacji na te tematy.  

 

Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle Robert Snoch – na dzień dzisiejszy, to co wiem ze szpitala na bieżąco, to ten wariant Omikron nie daje tak ciężkich powikłań, mamy trochę wolnych respiratorów i CEPAP-ów. Będziemy uruchamiać wszystkie oddziały po kolei, będziemy zmniejszać łóżka Covidowe – najpóźniej pewnie stanie się to w marcu. Wszystkie świadczenia wrócą do normy. Jednak wariant Omikron jest pracą dla lekarzy POZ a tych powikłań naprawdę wymagających leczenia szpitalnego jest bardzo mało. Z ratownictwem będzie problem bo wszystkie sprawy związane ze statystykami, z wyjazdami no niestety trzeba zwracać się do stacji w Krośnie bo tam mają swoje biuro, swoją dyrekcję. Tu mamy tylko ratowników, którzy współuczestniczą w transportach w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ale warto na pewno przyjrzeć się temu tematowi.

 

Radny Jan Urban –tutaj taki zdrowo rozsądkowy głos ze strony radnego Sławomira Madejczyka ja nie wiem na ile znowu przez to będzie miał jakieś tam inne nieprzyjemności – oby nie. Był Podkarpacki System Informacji Medycznej w większości szpitali istnieje możliwość rejestracji za pomocą internetu a w Jaśle ten system nie działa. Bardzo bym prosił – nie teraz bo to nie czas i miejsce o pochylenie się na tym problemem i udzielenie odpowiedzi: dlaczego to akurat w Jaśle ten system nie funkcjonuje? Czyżby się nie przyjął?

 

Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle Robert Snoch –z tym systemem od razu ad vocem bo w Centrum Onkologii w Warszawie nie istnieje i nie istniał. Trudno się dodzwonić bo jestem pacjentem – to jest różnie w szpitalach i różnie w przychodniach. Były takie plany żeby wszędzie lecz niestety w większości nie.

 

Radny Jan Urban –ale w Krośnie funkcjonuje panie Przewodniczący, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii funkcjonuje, w Tarnowie funkcjonuje w wielu miejscach funkcjonuje. Chociaż wiemy, że nawet dofinansowywaliśmy środki z powiatu żeby to odpalić jak Pan Bóg przykazał.

 

Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle Robert Snoch –my mamy pacjentów populacyjnych starszych, którzy tak nie rejestrują się przez internet dlatego wolą dzwonić lub przyjść osobiście. Bo to wiemy i w przychodni i wszędzie, że ten system online w młodym wieku czy średnim – jak najbardziej tak ale osobie w wieku siedemdziesiąt plus ciężko zarejestrować się online.

 

Starosta Jasielski Adam Pawluś – też w sprawach szpitalnych poinformuje wysoką Radę, że dzisiaj Zarząd Powiatu podpisał umowę na dofinansowanie przebudowy Oddziału Dziecięcego i Alergologii w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, kwotą 3 milionów złotych. Kwotą taka jaka jest zapisana w budżecie powiatu na 2022 rok. Dzisiaj odbyło się w tej Sali podpisanie umowy z panem Stanisławem Stachurą, który ma firmę budowlaną i wygrał przetarg na przebudowę tego Oddziału Pediatrii i Alergologii w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle i rozpoczyna prace. Mam nadzieję, że szybko się uda przebudować i doprowadzić ten oddział do warunków jakie obowiązują w XXI wieku – tak jak się nam udało z chirurgią, z częścią męską i częścią żeńską. Przypomnę tylko, że 1 800 000 złotych to są środki, które otrzymaliśmy na zwalczanie Covida w ramach inwestycji lokalnych w 2020 roku i 1200 000 to są środki z budżetu powiatu jasielskiego. Pozostałe środki w kwocie ponad 450 000 złotych to będą środki Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Oddział będzie funkcjonował czasowo na tym bloku gdzie funkcjonuje dermatologia więc działalność tego oddziału nie zostanie zawieszona. Natomiast tu w budynku głównym pomieszczenia tego oddziału są opróżnione i gotowe do przebudowy. Ten oddział będzie miał dużo lepsze warunki niż obecnie. Również w dniu wczorajszym szpital złożył wniosek do Starosty Jasielskiego do Wydziału Architektury na uzyskanie pozwolenia budowlanego na lądowisko dla helikopterów bo SOR musi mieć również takie lądowisko. Mówiliśmy już dzisiaj na temat protokołu przekazania więc w najbliższymczasie zostanie podpisany akt notarialny. Szpital będzie dysponował już w pełni tą nieruchomością i mam nadzieję, że w tym roku pojawią się środki lub jakimś systemem gospodarczym wykonamy to lądowisko tak żeby funkcjonowanie tego obiektu było niezagrożone. Również w Domu Pomocy Społecznej nie mamy chorych – także to dobra informacja. Ani wśród pensjonariuszy ani wśród personelu nie ma zachorowań na Covid więc ten ośrodek funkcjonuje. Pozostałe inwestycje idą na bieżąco, nie ma jakiś szczególnych zapóźnieni. Trochę mamy opóźnienia na inwestycji budowa internatu czy dostosowanie poddasza bursy do internatu SOSW. W najbliższych dniach zostanie zakończona winda i podjazd z tych środków PFRON-owskich natomiast pozostałe środki tak jak państwo przesunęliście w budżecie będą wykorzystane w ciągu roku i mam nadzieję, że już będą dobre warunki dla uczniów czy wychowanków SOSW, bo internat to nie tylko miejsce pobytu to jest przede wszystkim dostosowanie do życia tych osób niepełnosprawnych. Także to jest inwestycja niezwykle potrzebna. W budynku głównym przy ulicy ks. Piotra Skargi zostaną powiększone sale dydaktyczne i zostaną poprawione warunki przeciwpożarowe bo ten budynek również jest wybudowany w zamieszkałych czasach i jego też trzeba dostosować. Mam nadzieję, że również uzyskamy środki na termomodernizację o które aplikujemy – na obiekty szkolne. Czekamy cierpliwie, prawdopodobnie będą to środki z KPO. Nasz wniosek został wysoko oceniony w Narodowym Funduszu niemniej jednak tych środków Norweskich było za mało żeby zaspokoić nasze potrzeby w tym zakresie, a może się nam uda uzyskać stu procentowe dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Dziękuję wszystkim pracownikom, którzy pracują w tych trudnych warunkach epidemii. Starostwo Powiatowe prowadzi na bieżąco swoją działalność zarówno Wydział Komunikacji i Wydziały, które stykają się z klientami i funkcjonują normalnie i załatwiamy wszystko na bieżąco. Jak państwo widzicie to nie mamy kolejek – czyli sprawdza się system kolejkowy. Został zakupiony i funkcjonuje już w tej chwili nie tylko na Wydziale Komunikacji ale również Wydziale Geodezji i częściowo w Wydziale Architektury i Budownictwa. Można się umawiać przez internet i wiele spraw można załatwić przez internet. Zachęcamy wszystkich do korzystania z możliwości internetowych do załatwiania spraw, jest to na pewno bezpieczniejsze i szybciej można załatwić te wszystkie sprawy.

 

Ad. 13. Zamknięcie obrad.

Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu Robert Snoch zamknął

obrady LV Sesji Rady Powiatu w Jaśle o godzinie 19.03.

Imienne wykazy głosowań stanowią załącznik do niniejszego protokołu.

 

Protokolant: Joanna Kosiba

Przewodniczący Rady

Robert Snoch

 

Materiały

Raport z przeprowadzonego głosowania z LV Sesji Rady Powiatu w Jaśle
Raport​_z​_przeprowadzonego​_głosowania​_z​_LV​_Sesji​_Rady​_Powiatu​_w​_Jaśle.pdf 7.25MB
Protokół z LV Sesji Rady Powiatu w Jaśle odbytej w dniu 8 lutego 2022 r.
Protokół​_z​_LV​_Sesji​_Rady​_Powiatu​_w​_Jaśle​_odbytej​_w​_dniu​_8​_lutego​_2022​_r.pdf 23.00MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
10.02.2022 10:51 Paweł Krajciewicz
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Robert Snoch
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Protokół z LV Sesji Rady Powiatu w Jaśle VI Kadencji z dnia 08.02.2022 3.0 30.03.2022 09:11 Paweł Krajciewicz
Protokół z LV Sesji Rady Powiatu w Jaśle VI Kadencji z dnia 08.02.2022 2.0 30.03.2022 09:10 Paweł Krajciewicz
Protokół z LV Sesji Rady Powiatu w Jaśle VI Kadencji z dnia 08.02.2022 1.0 10.02.2022 10:51 Paweł Krajciewicz

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}