W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiatowy rajd szlakiem konfederatów barskich

Powiatowy rajd szlakiem konfederatów barskich

W dniu 25 maja 2021 r. uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle wzięli udział w rajdzie upamiętniającym 253 rocznicę zawiązania konfederacji barskiej. Jej celem było zniesienie ustaw narzuconych sejmowi przez Rosję, m.in. dotyczącej praw innowierców. Przez niektórych historyków wydarzenia z lat 1768-1772 uważane są za pierwsze polskie powstanie narodowe.

Uczestnicy rajdu wyruszyli z parkingu nad Ożenną na siedmiokilometrową wędrówkę. Po drodze obejrzeli żeremie bobrów i słuchali wskazówek przewodniczki, jak rozpoznawać gatunki drzew sugerując się kształtem czy rozmiarem liści. Dotarli aż do obozowiska konfederatów barskich pod Czeremchą (670 m n.p.m.). Właśnie w tym miejscu 13 stycznia 1770 r. stoczyli oni walkę z wojskami rosyjskimi. Mimo że pogoda dopisała, trasa czasami sprawiała trudności. Dzień wcześniej padało i nadal było mokro. W pewnym momencie należało sforsować stromy stok, lecz udało się to bez problemu. W drodze powrotnej grupa przemieszczała się czerwonym szlakiem granicznym do przełęczy Beskid (590 m n.p.m.).

Tego samego dnia zorganizowano również warsztaty w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej. Rozpoczęła je krótka prezentacja na temat gadów, płazów oraz owadów, żyjących na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Przewodnik opowiedział o wyglądzie i budowie anatomicznej najpopularniejszych gatunków płazów, np. salamandry plamistej. Następnie młodzież obejrzała ekspozycje wewnątrz budynku oraz stanowiska przyrodnicze wokół ośrodka, z uprawianymi tam roślinami m.in. sadzonkami drzewek czy ziołami lekarskimi.

Około 12.00 odbyła się część artystyczna, podczas której śpiewano pieśni upamiętniające czasy konfederacji barskiej. Starosta jasielski Adam Pawluś przypomniał słuchaczom tamten okres. Podziękował wszystkim za zaangażowanie w uczczenie patriotycznej rocznicy. Miłą pamiątką pozostaną śpiewniki z okolicznościowymi tekstami oraz gadżety dla uczestników, ufundowane przez jednego z głównych organizatorów rajdu – II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle. Nieoficjalnym zwieńczeniem pobytu w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej stało się wspólne ognisko.

Rajd spełnił swoją funkcję: pozwolił wrócić do ważnych wydarzeń z przeszłości, by uświadomić, że wpływają one na teraźniejszość.

Wiktor Bylinowski

z kl 1c z edukacją dziennikarską

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}