W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pierwsze w Polsce Porozumienie Terytorialne

Porozumienie

W dniu 09.10.2023 r. w budynku skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy miało miejsce historyczne podpisanie Porozumienia Terytorialnego 35 samorządów z obszaru „Dorzecza Wisłoki”.

Obszar ten położony jest w południowo-wschodniej Polsce, na pograniczu województw podkarpackiego i małopolskiego, a jego osią  jest rzeka Wisłoka. W sensie administracyjnym „Dorzecze Wisłoki” obejmuje obszar całych powiatów: dębickiego, jasielskiego i mieleckiego w województwie podkarpackim, a także fragmenty powiatów: krośnieńskiego (gminy Chorkówka i Jedlicze) w województwie podkarpackim oraz gorlickiego (gminy Biecz i Sękowa) i tarnowskiego (gmina Szerzyny) w województwie małopolskim.

Porozumienie Terytorialne to nowy sposób planowania polityki rozwoju. Jest  to umowa między rządem RP a grupą samorządów terytorialnych, której celem jest wspieranie działań rozwojowych. Istotą dokumentu jest deklaracja rządu do traktowania danego obszaru i jego potrzeb priorytetowo. Z drugiej strony jednostki samorządu terytorialnego zobowiązują się do wspólnego działania. Podpisane porozumienie jest zwieńczeniem trzech lat współpracy 32 gmin oraz 3 powiatów z obszaru dorzecza Wisłoki z województw podkarpackiego i małopolskiego. Najważniejszym krokiem na tej drodze było przyjęcie Strategii Rozwoju Ponadlokalnego „Dorzecze Wisłoki” na lata 2022-2030.

Na uroczystości pojawiła się Małgorzata Jarosińska – Jedynak – Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. W swojej wypowiedzi zaznaczyła jak bardzo cieszy ją fakt, że może spotkać się z przedstawicielami zintegrowanych samorządów i podpisać pierwsze w Polsce Porozumienie Terytorialne. Nie byłoby tego wszystkiego gdyby nie Państwa ogromne zaangażowanie,  gdyby nie to co zrealizowaliście Państwo, tworząc swoje strategie w gminach i powiatach i przekładając je później na ponadlokalną strategię Dorzecza Wisłoki. – zwróciła się w stronę zgromadzonych. Podkreśliła również, że współpraca z Rządem na przestrzeni kilku ostatnich lat układa się dobrze, ale właśnie to, pierwsze w Polsce Porozumienie Terytorialne może stać się takim bodźcem, przykładem dla innych samorządów,  które będą chciały poprawić swoją współpracę z Rządem.  Podziękowała wszystkim biorącym udział w porozumieniu za całą ciężką pracę,  którą wykonali.  Swoje podziękowania skierowała również w stronę Adama Pawlusia - Starosty Jasielskiego za zaangażowanie, wszelką pomoc i pomysły,  które wniósł do projektu. 

Jolanta Sawicka – Wicewojewoda Podkarpacki podkreśliła, że podpisanie tego porozumienia daje ogromne możliwości dla rozwoju naszego regionu. Pogratulowała  udanej współpracy, organizacji i opracowanie strategii.

Głos zabrał również Adam Pawluś – Starosta Jasielski, który wyraził zadowolenie, że doszło do tego spotkania. Łączy nas wszystkich rzeka Wisłoka, mamy piękne tereny, mamy piękne możliwości, jeżeli będziemy wspólnie i zgodnie działać. To pierwsze spotkanie odbywa się w Powiecie Jasielskim i jestem niezwykle z tego dumny. Uważam to za sukces nas wszystkich, że potrafimy połączyć swoje siły, że potrafimy działać wspólnie, że potrafimy myśleć o naszych społecznościach, które żyją w tych samorządach. – zwrócił się do obecnych Starosta Jasielski. Swoje podziękowania skierował w stronę Polskiego Rządu i Małgorzaty Jarosińskiej – Jedynak – Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, za przychylność i za to, że udało się doprowadzić do tego porozumienia.

Na koniec nastąpiło uroczyste podpisanie pierwszego w Polsce Porozumienia Terytorialnego pomiędzy reprezentującą Rząd RP Małgorzatą Jarosińską – Jedynak - Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Andrzejem Czerneckim – Przewodniczącym Związku Gmin Dorzecza Wisłoki i Markiem Rączką – Wójtem Gminy Żyraków, reprezentującym 35 samorządów.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}