W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jasielskie obchody Narodowego Dnia Pamięci o Polakach ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacja niemiecką

Społeczność Jasła, miasta barbarzyńsko zniszczonego przez niemieckich hitlerowców, przywiązuje szczególną wagę do swojej historii.  Zorganizowane 20 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci o Polakach ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, podtrzymują pamięć o naszych niezwykłych bohaterach, którzy ratując cudze życie, nie zważali na własne.   

Oficjalna część obchodów rozpoczęła się w Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. Po odśpiewaniu Hymnu i powitaniu gości głos zabrał Adam Pawluś, Starosta Jasielski:

- Spotykamy się dzisiaj, w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, aby wspólnie uczcić pamięć bohaterów – naszych rodaków, których odwaga i ludzkie współczucie świeciły w najciemniejszych chwilach historii.- mówił starosta.

W swoim wystąpieniu starosta wspomniał o Eleonorze Goleń, rozstrzelanej pod murem jasielskiego więzienia, o Julianie Neyu i o innych, mniej znanych bohaterach naszego rejonu, którzy pomimo zagrożenia swojego życia z determinacją ratowali Żydów od zagłady.

- W ubiegłym roku rozpoczęliśmy również upamiętnianie miejsca kaźni, które w niewielkim fragmencie pozostało w piwnicach szpitala „za Bursą”. Właśnie tam znajdowało się gestapowskie więzienie, w którym zamordowano lekarza Juliana Neya, który razem z Anną Bogdanowicz pomógł uciec z jasielskiego getta żydowskiego nauczycielce Sarze Diller i jej matce. – przypomniał starosta.

Następnie wykład wygłosił Przemysław Misiołek z Muzeum Regionalnego w Jaśle, przybliżając w nim tragiczną historię Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci oraz żydowskiej rodziny, którą przez dwa lata ukrywali na swoim poddaszu w Markowej. Ulmowie, podobnie jak Anna Bogdanowicz i Julian Ney, zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Warto podkreślić, że na tej liście najwięcej jest Polaków, pomimo tego, że Niemcy tylko w Polsce stosowali bezwzględną zasadę -  mordowali wszystkich bliskich osoby, która udzieliła pomocy Żydowi.

Obchody w Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle zakończyła przygotowana przez uczniów aranżacja słowno-muzyczna, po której do zebranych zwrócił się biskup Edward Białogłowski. Jego Ekscelencja podziękował za zaproszenie na jasielskie obchody i wyraził uznanie dla uczestników akademii i organizatorów całego wydarzenia.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się na plac przed Sądem Rejonowym w Jaśle, gdzie złożono kwiaty pod tablicą poświęconą Eleonorze Goleń oraz innym mieszkańcom powiatu jasielskiego, którzy pomagali Żydom.

Upamiętniono także Juliana Neya – tablica jemu poświęcona znajduje się w pomieszczeniu dawnej gestapowskiej katowni, w piwnicy budynku przy ul. Za Bursą. Tam również uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty.

W wydarzeniu udział wzięli: J. E. Bp. Edward Białogłowski - Biskup Pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej, ks. Zbigniew Irzyk – Dziekan Dekanatu Jasło – Wschód, o. Paweł Sroka – Proboszcz Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle, o. Łukasz Pazgan z Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle, rodzina śp. Eleonory Goleń: Adam i Stanisława Goleń, Grzegorz i Urszula Goleń, Wioletta Goleń oraz Aleksandra Goleń – Kmiecik, Iwona Trawińska - reprezentująca Senator RP Alicję Zając, Rafał Jarosz – reprezentujący Poseł na Sejm RP Marię Kurowską, Kamila Cholewiak- Kiczek – reprezentująca Posła do PE Bogdana Rzońcę, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Jan Muzyka – Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Henryk Rak - Przewodniczący Rady Miasta Jasła, przedstawiciele jasielskich służb mundurowych: bryg. Jan Szeląg - Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, kom. Bartłomiej Świerczek - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle, kpt. Sławomir Wojdacz - Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Jaśle, mjr Michał Piecuch – Zastępca Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji, Monika Kulik-Marek - Dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, Marta Misiołek – Dyrektor DPS w Foluszu, Janusz Pacher - Dyrektor PUP w Jaśle, Kazimierz Poniatowski - przedstawiciel Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle”, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych powiatu jasielskiego, poczty sztandarowe oraz młodzież szkolna.      

Zdjęcia (49)

{"register":{"columns":[]}}