W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego w Rzeszowie

Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego w Rzeszowie

Wczoraj, 30 maja odbyły się uroczyste obchody Dnia Samorządu Terytorialnego w Rzeszowie. Uczestniczyła w nich delegacja Powiatu Jasielskiego, a uroczystości uświetniły występy dziecięcego teatru tańca „Kolor” z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.   

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele Farnym, której przewodniczył Biskup Jan Wątroba. Po nabożeństwie wielobarwny pochód samorządowców wraz z towarzyszącą mu orkiestrą przeszedł do Filharmonii Podkarpackiej. Po występnie kwartetu smyczkowego z Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu głos zabrał marszałek Władysław Ortyl.

- Dzisiaj poprzez ten przemarsz ulicami Rzeszowa pokazaliśmy, że jesteśmy, pokazaliśmy, że ważną rzeczą jest samorząd dla mieszkańców, dla tych którzy na co dzień do nas przychodzą ze swoimi sprawami, problemami. Pokazaliśmy siebie, ale też zapromowaliśmy samorząd, bo to ważna sprawa, aby o nim mówić, aby go przybliżać – mówił marszałek.

Marszałek zauważył, że samorząd jest fundamentem demokracji, a jego rolą jest także stawianie czoła trudnym wyzwaniom obecnych czasów. - Samorząd to wymiar i fundament demokracji. W ostatnich trudnych czasach pandemii i wojny doskonale widzimy, jak istotna jest rola samorządu. Podejmujemy się trudnych wyzwań, ale robimy to w momencie, kiedy potrzebne są solidarność, współdziałanie i współpraca. 

Podczas konferencji wojewoda Ewa Leniart wręczyła nadane, postanowieniem Prezydenta RP, odznaczenia państwowe. Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi oraz Medal za Długoletnią Służbę otrzymały  osoby, które wyróżniły się zasługami na rzecz samorządu terytorialnego oraz wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków służbowych.

Jesteście Państwo tymi, którzy mają ten wielki przywilej, by realizować w praktyce ideę samorządności w XXI w. Dziękuję za to, że czynicie to w sposób wyjątkowy, wspierając rozwój naszych małych ojczyzn. Nie tylko korzystając np. z rozlicznych okoliczności pozyskiwania środków finansowych, które są dostępne – i tych państwowych, rządowych, ale także umiejętnie korzystając ze środków unijnych , co widać w tym intensywnym tempie rozwoju, który dokonuje się  w naszym województwie. – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowani zostali: Edward Dobrzański, Zygmunt Frańczak, Wojciech Zając, Janusz Zarzeczny. Srebrnym Krzyżem Zasługi – Robert Petka oraz Józef Piątek. Zaś Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Janusz Skotnicki. Za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych, srebrnym medalem za długoletnią służbę uhonorowana została Magdalena Kłak z PSST.

Wojewoda Ewa Leniart, wraz z pełnomocnikiem ds. rodzin Rafałem Czuprykiem, przyznała także nagrody specjalne „Podkarpacki samorządowiec bliski Rodzinie – Amicus Familiae”. Laureatami  siódmej edycji konkursu zostali Witold Darłak – starosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego, Ryszard Jędruch -wójt gminy Tryńcza oraz Szymon Stapiński – burmistrz Brzozowa, którzy otrzymali honorowy certyfikat w podziękowaniu za aktywne działania z zakresu wsparcia i pomocy rodzinom, które przynoszą istotne i trwałe efekty dla społeczności lokalnej.

Uroczystość była również okazją do wręczenia Odznak Honorowych Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, a także nagród i nominacji w ramach Konkursu Podkarpacka Nagroda Samorządowa. W tegorocznej  23. edycji wzięło udział 72 jednostki samorządu terytorialnego. Kapituła wyłoniła zwycięzców w trzech głównych kategoriach: najlepszy wójt, burmistrz i starosta.

Kapituła Konkursu przyznała dodatkowo nagrody specjalne w następujących kategoriach: gmina przyjazna przedsiębiorcom, dobre miejsce zamieszkania, ekologiczna gmina, inwestycja roku, rewitalizacja roku, samorząd przyjazny energii, sport, turystyka, rekreacja, dziedzictwo kulturowe, samorząd przyjazny rodzinie, opieka wczesnorozwojowa i senioralna.

W tym roku, po czasie pandemii, Zarząd Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych wrócił również do nagradzania najzdolniejszej podkarpackiej młodzieży, przyznając specjalne stypendia.

Materiał: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie | Starostwo Powiatowe w Jaśle

Zdjęcia (19)

{"register":{"columns":[]}}