W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz

Jerzy "Duduś" Matuszkiweicz

W piątek, 31 lipca, zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, pochodzący z Jasła wybitny muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki do znanych seriali i filmów. Od 2012 r. był Honorowym Obywatelem Miasta Jasła. Miał 93 lata.

Jerzy Duduś Matuszkiewicz zasłynął jako kompozytor muzyki do znanych polskich seriali m.in. „Stawka większa niż życie", „Czterdziestolatek", „Wojna domowa", „Alternatywy 4", „Nie lubię poniedziałku", „Poszukiwany, poszukiwana", „Stawiam na Tolka Banana", „Janosik" oraz filmów: „Jak rozpętałem drugą wojnę światową", „Wierna rzeka", czy „Syzyfowe prace". Napisał muzykę do takich przebojów jak: "Zakochani są wśród nas", czy "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia", „Czterdzieści lat minęło”, „Nie bądź taki szybki bill”.

Jerzy Matuszkiewicz urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Jaśle. Dzieciństwo spędził we Lwowie, gdzie uczył się gry na akordeonie i fortepianie. Po wojnie przeprowadził się z rodziną do Krakowa. Tam rozpoczął naukę w szkole muzycznej w klasie klarnetu i saksofonu. Później przeniósł się do Łodzi, gdzie studiował na Wydziale Operatorskim Łódziej Szkoły Filmowej.

Na przełomie lat 1950-1951 założył amatorską grupę "Melomani", działającą przy łódzkim oddziale YMCA - międzynarodowej organizacji ekumenicznej. W 1954 r. organizował krakowskie "Zaduszki Jazzowe", których głównym animatorem był pisarz Leopold Tyrmand. Z "Melomanami" uczestniczył w pierwszych edycjach festiwalu jazzowego w Sopocie, prowadząc ulicami miasta pochód grający jazz nowoorleański. W 1958 r. był członkiem pierwszego jazzowego zespołu, który wystąpił w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Z czasów krakowskich pochodzi jego pseudonim artystyczny "Duduś". Ksywka ta wzięła się od rysunków Gwidona Miklaszewskiego w "Gazecie Krakowskiej", który przedstawiał na rysunkach postacie ojca i syna - małego Dudusia, chłopca korpulentnego, z dużą głową. Koledzy jazzmana uznali, że jest on podobny do Dudusia z rysunków Gwidona Miklaszewskiego i taki przydomek nadali kompozytorowi, który się przyjął i został na całe życie.

Po ukończeniu studiów zamieszkał w Warszawie, gdzie związał się z klubem "Hybrydy". Od 1958 r. stał na czele zespołu Traditional Jazz Makers. W tym samym roku Matuszkiewicz stał się częścią grupy Polish All Stars - pierwszego polskiego zespołu, który po II wojnie światowej koncertował za granicą.

W latach 70. wycofał się z życia koncertowego, występując sporadycznie. Był jurorem konkursu jazzowego "Złota Tarka" i poświecił się komponowaniu, stając się jednym z ulubionych twórców polskich reżyserów filmowych. Napisał muzykę do wielu filmów animowanych, fabularnych, krótkometrażowych oraz seriali telewizyjnych.

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz był wielokrotnie odznaczany. W 1997 r. został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2005 r. - Srebrnym, a w kwietniu 2013 - Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2006 r. otrzymał medal Złoty Helikon krakowskiego "Jazz Clubu", a także statuetkę Baranka Jazzowego "Piwnicy pod Baranami". Jest także laureatem nagrody Fryderyka (2008) i Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2021 w kategorii osiągnięcia życia, przyznawanej przez członków Polskiej Akademii Filmowej.

Od 2012 r. był Honorowym Obywatelem Miasta Jasła.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}