W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

INFORMACJA DLA WŁAŚCICIELI POJAZDÓW USUNIĘTYCH Z DROGI

INFORMACJA DLA WŁAŚCICIELI POJAZDÓW USUNIĘTYCH Z DROGI 
w trybie art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

 

 

Usuwanie pojazdów oraz prowadzenie parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych                
w przypadkach, o których mowa w art. 130a ust. 1-2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo
o ruchu drogowym należy do zadań własnych powiatu. Starosta realizuje te zadania przy pomocy powiatowych jednostek organizacyjnych lub powierza ich wykonywanie zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych.

Pojazd usunięty z drogi, w przypadkach określonych w art. 130a. ust. 1-2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, umieszcza się na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym. 

Podmiotem, któremu Starosta Jasielski powierzył w 2024 roku, w trybie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych wykonanie zadania w zakresie usuwania pojazdów z drogi, w przypadkach określonych w art. 130a ust. 1-2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym oraz prowadzenie parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia ich usunięcia jest:

LUCAS TOUR KRAJOWY I MIĘDZYNARODOWY PRZEWÓZ OSÓB, LUCAS CAR SERVICE Łukasz Dybaś z siedzibą ul. św. Faustyny Kowalskiej 45, 38-200 Jasło,
tel. 604757427 (właściciel), 694126933 (firma)
adres parkingu: 38-200 Jasło, św. Faustyny Kowalskiej 45

 

Osoba uprawniona do odbioru i wydawania pojazdów z tego parkingu:  Pan Wojciech Budziak.

  

Do realizacji natomiast zadania polegającego na:

1) prowadzeniu parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych z drogi w przypadkach określonych
w art. 130a ust. 1 - 2 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, dla których upłynął okres 3 miesięcy od dnia ich usunięcia,

2) prowadzeniu parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych z drogi w ww. przypadkach
i przechowywanych w ostatnim dniu roku kalendarzowego na parkingu strzeżonym podmiotu, któremu Starosta Jasielski powierzył w trybie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych wykonanie zadania, o którym mowa w art. 130a ust. 5f  ustawy – Prawo o ruchu drogowym,

- wyznaczona została powiatowa jednostka organizacyjna:

 

Powiatowy Zarząd Dróg w Jaśle, ul. Rynek 18, 38-200 Jasło
adres parkingu: 38-200 Jasło, ul. Przemysłowa działka nr 19/4

 

W przypadku nieodebrania pojazdu z parkingu przez osobę uprawnioną w terminie 3 miesięcy od dnia jego usunięcia pojazd zostaje przewieziony na parking strzeżony prowadzony przez Powiatowy Zarząd Dróg w Jaśle (adres parkingu: 38-200 Jasło, ul. Przemysłowa działka nr 19/3).

Odbiór pojazdu z parkingu Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle w dni robocze od 800  do 1500.

Osoba uprawniona do odbioru i wydawania pojazdów z tego parkingu:  Pan Marcin Sokołowski
(tel. 509041714).

 

Zasady postępowania właściciela pojazdu usuniętego na podstawie art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym w celu jego odebrania z parkingu:

Podstawę do odbioru pojazdu usuniętego w trybie art. 130a ust. 1 lub 1a ustawy stanowi zezwolenie wystawione przez podmiot, który wydał dyspozycję usunięcia pojazdu.

Zezwolenie, wydaje się osobie, po okazaniu przez nią dokumentu tożsamości i dokumentu upoważniającego do używania pojazdu, a w przypadku:

  1. pojazdu usuniętego na podstawie art. 130a ust. 1 pkt 2 ustawy - po spełnieniu warunków wymaganych do zwrotu zatrzymanego dowodu rejestracyjnego, o których mowa w art. 133 ustawy,
  2. pojazdu usuniętego na podstawie art. 130a ust. 1 pkt 3 lub ust. 1a ustawy - także zezwolenia, o którym mowa w art. 64 ust. 1 ustawy.  

Pojazd z parkingu odbiera osoba wskazana w zezwoleniu lub właściciel (posiadacz) wskazany w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) pojazdu lub w pokwitowaniu  za zatrzymany dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe.

Wydanie pojazdu następuje po okazaniu zezwolenia wydanego przez organ, który wydał dyspozycję usunięcia pojazdu.

Obowiązek (lub jego brak) uzyskania zezwolenia  w każdym przypadku znajduje się na wydanej dyspozycji usunięcia pojazdu z drogi. 

Opłaty należy uiszczać w kasie Starostwa Powiatowego w Jaśle, ul Rynek 18, 38-200 Jasło
od poniedziałku do piątku w godzinach od 730 do 1445 lub na wskazany poniżej rachunek bankowy Powiatu Jasielskiego:

Bank Spółdzielczy  w Rymanowie Nr konta: 10 8636 0005 2001 0004 5740 0007
wpisując w tytule przelewu  usunięcie oraz parkowanie pojazdu (należy wpisać markę oraz nr rejestracyjny pojazdu).

Przy odbiorze należy wykazać się potwierdzeniem zapłaty.

Opłaty za usunięcie pojazdu z drogi zostały ustalone uchwałą Nr LXXXIV/620/2023 Rady Powiatu w Jaśle z dnia 29 listopada 2023 r. w sprawie ustalenia obowiązujących na terenie Powiatu Jasielskiego w 2024 r. wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w wyniku odstąpienia od wykonania dyspozycji usunięcia pojazdu., ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego pod pozycją 5536.

 

 

Lp.

Określenie pojazdu
w zależności od rodzaju oraz dopuszczalnej masy całkowitej (dmc) pojazdu

Wysokość opłat w złotych za usunięcie pojazdu oraz za dobę parkowania

Kwoty ustalone przez Radę Powiatu w Jaśle za usunięcie pojazdu

Kwoty ustalone przez Radę Powiatu w Jaśle za dobę parkowania

1

Rower, motorower

166,-

32,-

2.

Motocykl

324,-

43,-

3.

Pojazd  o dmc do 3,5 t

697,-

60,

4.

Pojazd o  dmc powyżej 3,5 t.  do  7,5 t

871,-

79,-

5.

Pojazd o dmc powyżej 7,5  do
16 t

1230,-

112,-

6.

Pojazd  o dmc powyżej 16 t

1813,-

199,-

7 .

 

 

Hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego

                 166,-

                      32,-

         

 

Opłata za przechowywanie naliczana jest za każdą dobę parkowania pojazdu na parkingu strzeżonym, natomiast opłata za usunięcie pojazdu ma charakter jednorazowy. Doba rozpoczyna się z chwilą dostarczenia pojazdu na parking

W zależności od rodzaju pojazdu, sumuje się opłatę za usunięcie pojazdu z drogi i opłatę za parkowanie pomnożoną przez ilość dób przechowywania. 

 

PODSTAWY PRAWNE USUNIĘCIA POJAZDU Z DROGI

Art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.  Prawo o ruchu drogowym

 

1. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:  

  1. pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;
  2. nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c;
  1. przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonychw przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu;
  2. pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez osoby wymienione w art. 8 ust. 1 i 2;
  3. pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela;
  4. kierowania nim przez osobę nieposiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu przez przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem; przepisu nie stosuje się, jeżeli kierujący posiada pokwitowanie, o którym mowa w art. 135 ust. 4 lub 5 albo w art. 135a ust. 5 lub 6, upoważniające do kierowania pojazdem.

1a. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt wykonującego przejazd drogowy w przypadku, o którym mowa w art. 140ad ust. 7.

2. Pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy:

1)  kierowała nim osoba:

  1. znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  2. nieposiadająca przy sobie wymaganych dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu;

2)  jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska.

2a. Od usunięcia pojazdu odstępuje się, jeżeli przed wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania pojazdu ustaną przyczyny jego usunięcia. Jeżeli wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu w przypadkach, o których mowa w ust. 1-2, spowodowało powstanie kosztów, do ich pokrycia jest obowiązany właściciel pojazdu. (…)

  1. Pojazd może być przemieszczony lub usunięty z drogi, jeżeli utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej.
  2. Dyspozycję przemieszczenia lub usunięcia pojazdu z drogi wydaje:
  1. policjant - w sytuacjach, o których mowa w ust. 1-3;
  2. strażnik gminny (miejski) - w sytuacjach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 4 i 5;

3) osoba dowodząca akcją ratowniczą - w sytuacji, o której mowa w ust. 3.

Na podstawie art. 129 ust. 4a. ustawy Prawo o ruchu drogowym dyspozycję przemieszczenia lub usunięcia pojazdu z drogi mogą również wydawać funkcjonariusze Straży Granicznej lub funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej - w sytuacjach, o których mowa w art. 130a ust. 1-3 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

 

WAŻNE!

Starosta w stosunku do pojazdu usuniętego z drogi, w przypadkach określonych w ust. 1 lub 2, występuje do sądu z wnioskiem o orzeczenie jego przepadku na rzecz powiatu, jeżeli prawidłowo powiadomiony właściciel lub osoba uprawniona nie odebrała pojazdu w terminie 3 miesięcy od dnia jego usunięcia (art. 130a ust. 10 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Koszty związane z usuwaniem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu powstałe od momentu wydania dyspozycji jego usunięcia do zakończenia postępowania ponosi osoba będąca właścicielem tego pojazdu w dniu wydania dyspozycji usunięcia pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 10d i 10i. Decyzję o zapłacie tych kosztów wydaje starosta. Jeżeli w chwili usunięcia pojazd znajdował się we władaniu osoby dysponującej nim na podstawie innego niż własność tytułu prawnego, osoba ta jest zobowiązana solidarnie do pokrycia kosztów, o których mowa w ust. 10h. (art. 130a ust. 10h i 10i ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Odwołania/zastrzeżenia co do okoliczności będących podstawą wydania dyspozycji usunięcia pojazdu winny być kierowane do podmiotów, które taką dyspozycję wydały.

{"register":{"columns":[]}}