W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zielona transformacja, która objęła oświatę i promocję OZE. Podsumowanie projektu „Hajnówka OdNowa”

19.04.2024

Dobiega końca wdrażanie innowacyjnego projektu „Hajnówka OdNowa”, który realizowany był przez nasze miasto ze środków norweskich i budżetu państwa. W realizacji działań partycypowali mieszkańcy, NGO, ośrodki badawcze, a wśród partnerów był także nasz samorząd. 15 kwietnia 2024 wspólnie z przedstawicielami zaangażowanych szkół dokonaliśmy podsumowania projektu. Sprawdź, co zrobiliśmy!

673 982,21 zł
z funduszy norweskich EOG
dla Powiatu Hajnowskiego

logotypy funduszy norweskich oraz miasta Hajnówka

To były intensywne dwa lata! W ramach realizacji projektu, samorząd powiatu skupił się na zadaniach dot. rozwoju kapitału ludzkiego, unowocześnieniu oferty edukacyjnej szkół średnich i konkretnej pomocy w zakresie promocji OZE. Dzięki funduszom norweskim i środkom z budżetu państwa, samorząd powiatu zrobił znaczący krok naprzód w procesie kształcenia kadr kraju. Postawiliśmy na unowocześnienie oferty dydaktycznej, odpowiadającej potrzebom rynku pracy. Nie trzeba wyjeżdżać z regionu, by zdobyć solidne wykształcenie a później pracę!

Rezultaty projektu – specjalistyczna wiedza w zasięgu licealistów

W ramach realizacji projektu, samorząd nawiązał współpracę z Politechniką Białostocką, która zaowocowała nowymi zajęciami w planach lekcji II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego i Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce.

Technicy budownictwa od II klasy uczęszczają na dodatkowy przedmiot – „montaż i uruchamianie systematów OZE”, który zostanie w planie lekcji już do matury. Nauka przedmiotu pozwoli usystematyzować wiedzę nt. zielonej technologii oraz przetestować ją w praktyce – w nowo wybudowanej pracowni. Pracownia OZE została wyposażona w niezbędny sprzęt i prototypy. Uczniowie korzystają z demonstracyjnych stanowisk: fotowoltaiki, pompy ciepła, rekuperatora oraz instalacji solarnej CWU z kolektorem próżniowym i mobilnym oświetlaczem. Ponadto zakupiono odzież ochronną, biurka, okablowanie i akcesoria, rury oraz narzędzia. Nie zabrakło nowinek cyfrowych – monitor interaktywny połączony z wizualizerem biurkowym umożliwia uczniom podgląd pracy nauczyciela (to duży plus zwłaszcza podczas ćwiczeń z montażu lub skręcaniu niewielkich części), zaś dzięki drukarce 3D uczniowie uczą się projektować potrzebne elementy do pracy np. zębatki.

Z kolei w planie lekcji w Białorusie zagościły zajęcia z robotyki, programowania i grafiki komputerowej. Co ważne, jest to wiedza praktyczna - uczniowie w ramach zajęć budują roboty, tworzą trójwymiarowe grafiki, poznają i testują bazy danych. W tym celu Starostwo Powiatowe w Hajnówce zakupiło niezbędny sprzęt i oprogramowanie. Jeszcze na finiszu projektu, udało się dokupić dodatkowe zestawy edukacyjne do robotyki, tablety, stacje lutownicze i laptopy – tym samym z zajęć będzie mogła korzystać większa liczba uczniów, bo – jak przyznał podczas spotkania podsumowującego dyrektor II LO z DNJB Igor Łukaszuk – zainteresowanie jest spore. Dostęp do zaawansowanej wiedzy w przyszłości ułatwi uczniom start na kierunki ścisłe.

Profesjonalizacja kadry nauczycielskiej

Dzięki funduszom norweskim hajnowskie szkoły średnie w procesie nauczania wybiegły w przyszłość! Ale edukacja kadr objęła także nauczycieli. Starostwo Powiatowe dzięki funduszom norweskim zorganizowało łącznie 8 szkoleń dedykowanych nauczycielom z hajnowskich szkół średnich. Szeroka tematyka szkoleń – począwszy od zmian w programie nauczania, poprzez poznanie innowacyjnych metod i technik pracy z uczniem, elementy cyfryzacji i możliwości prowadzenia zajęć w terenie, sprawiła, iż nauczyciele zyskali nowe narzędzia pracy z młodzieżą.

Organizacja cyklu szkoleń, której celem było podniesienie kompetencji kadr, skonsolidowała środowisko nauczycieli, co sprzyjało budowie sieci współpracy i wymianie dobrych praktyk.

Podczas spotkania podsumowującego projekt, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Nina Łukasik zwróciła uwagę na efekt wdrożonych działań – odpowiedzią na wzbogacenie oferty dydaktycznej szkół był wzrost o 10 % liczby kandydatów do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat hajnowski rekrutujących się z absolwentów szkół podstawowych z terenu powiatu hajnowskiego.

OZE – wspieramy mieszkańców w procesie aplikacji o środki

Zielona transformacja została dokonana nie  tylko w sferze edukacji. Na bazie doświadczenia samorządu powiatu w zakresie zielonych projektów (przypominamy, że pierwsze działania w kierunku idei samowystarczalności energetycznej podjęliśmy już 2015 r.), w ramach projektu kontynuowaliśmy działanie Centrum Energii Odnawialnej. Wspieramy mieszkańców w procesie korzystania z dofinansowania z programów krajowych. „Mój prąd”, „Moje ciepło”, „Czyste Powietrze” przestały być niewiele mówiącymi sloganami, a mieszkańcy regionu korzystają z pomocy naszego doradcy w kwestii doboru odpowiedniej instalacji a także złożenia i rozliczenia wniosku o dofinansowanie. O potrzebie tej inicjatywy w naszym regionie świadczą statystyki: w ramach  usługi bezpłatnego doradztwa w zakresie rozwiązań OZE, nasz ekspert udzielił doradztwa 398 osobom, ponadto zrealizowano 464 wnioski (stan za okres marzec 2022 - kwiecień 2024).

Zielona Transformacja objęła region! Dwa lata realizacji projektu przyczyniły się do wprowadzenia zmian, które będą służyć rozwojowi naszego powiatu, umacniać jego potencjał społeczny i gospodarczy, a równocześnie – chronić środowisko.

Katarzyna Miszczuk

Herb Powiatu Hajnowskiego - na zielono - żółtym tle żubr i dwa świerki

Hajnówka OdNowa- Zielona Transformacja

Projekt finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa

Materiały

Prezentacja podsumowująca projekt
prezentacja​_18032024.pptx 62.36MB

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}