W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wystawa etnograficzna: Ręcznik obrzędowy z Podlasia pod patronatem Starosty Hajnowskiego

Wystawa etnograficzna: Ręcznik obrzędowy z Podlasia pod patronatem Starosty Hajnowskiego
2021-07-05 
2021-07-31 

Wystawa etnograficzna: Ręcznik obrzędowy z Podlasia, Centrum Turystyki i Promocji „Kraina Żubra” Budy Leśne 1, Parking Zwierzyniec 
  • KIEDY

    05 lipca 2021 (poniedziałek) - 31 lipca 2021 (sobota)

    DODAJ DO KALENDARZA
  • GDZIE

    Wystawa etnograficzna: Ręcznik obrzędowy z Podlasia

    Centrum Turystyki i Promocji „Kraina Żubra” Budy Leśne 1, Parking Zwierzyniec

ręcznik na beli

Centrum Turystyki i Promocji „Kraina Żubra”, Budy Leśne 1, 17-230 BIAŁOWIEŻA
tel.: 85 682 30 46 lub 500 266 346, e-mail: krainazubra@powiat.hajnowka.pl

Godziny otwarcia:
w sezonie (26.04-30.09): poniedziałek-piątek 7:30-15:30; sobota-niedziela 9-17 poza sezonem: poniedziałek-piątek 7:30-15:30

Pomysłodawca i organizator wystawy pod honorowym patronatem Starosty Hajnowskiego:
Krystyna Chodak, Nowoberezowo 107, 17-200 HAJNÓWKA, e-mail: krystynachodak@op.pl
 

Ręcznik obrzędowy to ozdobny pas białego haftowanego płótna, który wraz ze swoją unikatową ornamentyką jest reliktem świadczącym o bogactwie pogranicza wschodniej Polski i obyczajowości żyjących tam od wieków Białorusinów. Jest on przedmiotem zarówno materialnym, jak i symbolicznym. Nie tylko towarzyszy człowiekowi przez całe życie w wędrówce po ziemskim padole, jest przy nim podczas narodzin, zaręczyn, ślubu, wesela i śmierci, lecz także stanowi dzieło sztuki, symbol kontaktu człowieka z Bogiem oraz wdzięczności za doznane łaski, wyraz szacunku wobec świętych wizerunków. To forma podziękowania i podarunek dla bliskich osób, część posagu oraz istotny talizman. To symbol integracji z przodkami, miejsce schronienia dusz zmarłych, pomost łączący życie i śmierć, przeszłość z teraźniejszością, radość ze smutkiem. To również tajemniczy przedmiot z zaszyfrowanym w haftowanych wzorach przeznaczeniem człowieka i świadectwo jego losu. Jeden ręcznik, a ma tak wiele zastosowań, znaczeń i interpretacji.
Alicja Joanna Siegień-Matyjewicz

Siegień-Matyjewicz A.J. (2020). Los człowieka na płótnie wyhaftowany – ręcznik obrzędowy jako symbol kultury materialnej Białorusinów z Podlasia, „Acta Polono-Ruthenica” Nr XXV/2, s. 103-120.

Materiały

Ręcznik obrzędowy z Podlasia. Talizman utkany na krosnach i zapisany haftem
Ręcznik​_obrzędowy​_z​_Podlasia.docx 0.02MB
Folder ręcznik obrzędowy
Folder.pdf 1.28MB

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}