W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wspieramy rozwój turystyki! Projekt "Transgraniczne Dziedzictwo Puszczy Białowieskiej" – kolejne, owocne przedsięwzięcie Powiatu Hajnowskiego!

23.11.2022

Nowe produkty turystyczne, odnowione szlaki, aktywna promocja regionu oraz integracja – tak w wielkim skrócie można podsumować projekt „Transgraniczne Dziedzictwo Puszczy Białowieskiej”, realizowany przez Powiat Hajnowski ze środków Polska -Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Wspólne zdjęcie uczestników spaceru na tle zimowej puszczy

logotypy

To był bardzo intensywny rok! Działania zaplanowane w projekcie miały na celu promocję turystyki aktywnej regionu Puszczy Białowieskiej. Jeszcze przed sezonem, w kwietniu br., odnowiliśmy zielony szlak rowerowy, łączący trzy gminy. Ponad czterdziestokilometrowa trasa została czytelnie oznakowana! Równolegle trwało znakowanie 100 km tras nordic walking, wchodzących w skład „Nordic Walking Park Kraina Puszczy i Żubra”. Przed sezonem przygotowaliśmy łącznie 7 tras!

Okazja do przetestowania nadarzyła się już niebawem – w ramach Akademii Dziedzictwa Puszczy Białowiejskiej zaprosiliśmy mieszkańców, turystów i przebywających w regionie obywateli Ukrainy do wspólnej zabawy! Regionalny kalendarz plenerowych wydarzeń na sezon turystyczny 2022 r. uzupełniliśmy o rajdy rowerowe, piesze, nordic walking i błogie leśne kino, organizowane przez powiatowe Centrum Turystyki i Promocji Kraina Żubra. Podczas przemierzania puszczy – pieszo, na rowerach, z kijami w dłoniach, lub dla odmiany na wygodnym leżaczku, poznaliśmy przyrodnicze i kulturowe skarby Puszczy Białowieskiej. Będąc gdzieś na trasie, nasza niezawodna przewodnik – Pani Małgorzata Karczewska, odsłaniała przyrodnicze sekrety najstarszego lasu Europy – co prawda wiedzieliśmy, że mieszkamy w wyjątkowym miejscu, ale skala olbrzymiego bogactwa bioróżnorodności zrobiła wrażenie! Uczestnikom biorącym udział w naszych wydarzeniach zapewnialiśmy transport, możliwość wypożyczenia sprzętu, integracyjne ognisko i solidną dawkę pozytywnych endorfin! Naszym celem była promocja walorów turystycznych regionu Puszczy Białowieskiej, pokazaliśmy trochę inspiracji, jak odpocząć – aktywnie! A dzięki realizacji projektu, katalog form spędzenia w regionie wolnego czasu, dodatkowo się powiększył! W ramach przedsięwzięcia oferta turystyczna wzbogaciła się o nowe produkty – quest „W Krainie Króla Puszczy” i grę terenową „Co w Puszczy piszczy”. Łamigłówki i zagadki ukryte gdzieś na trasie obu szlaków to doskonała propozycja dla rodzin, szkół lub grupy znajomych. Pierwsze testowanie obu produktów odbyło się we wrześniu br., do zabawy zaprosiliśmy i mieszkańców, i turystów. Osoby, które spędziły z Nami popołudnie zgodnie stwierdziły, że zabawa była baaardzo udana! A po pieszo-łamigłówkowych zmaganiach wszystkich zaprosiliśmy na poczęstunek. Każdy uczestnik otrzymał również pakiet -niespodziankę z gadżetami.

Gra terenowa jest dostępna w Centrum Turystyki i Promocji KRINA ŻUBRA, zaś quest „W Krainie Króla Puszczy” do pobrania w aplikacji „Tropimy ruszaj w teren!”.

Wielość inicjatyw i wspólnie spędzony czas, to także wiele wspomnień. Uczestnicy Akademii Dziedzictwa uwiecznili je w niezwykłych kadrach – zdjęcia prezentujące wesołe twarze na tle malowniczej Puszczy Białowieskiej są tematem wystawy, której inauguracja miała miejsce 18 listopada.  Autorzy fotografii wykazali się niezwykłym talentem i wyczuciem estetyki, co mogą Państwo sami ocenić oglądając naszą wystawę! W wernisażu wzięło udział 20 osób, którzy nie wystraszyli się zimowej aury  i ruszyli razem z nami z werwą i uśmiechem na krótki spacer po lesie (ok. 3km ). Odkryliśmy na nowo piękną dąbrowe przy Teremiskach.

Nie mniej piękne są także fotografie w najnowszej pozycji wydawniczej Powiatu Hajnowskiego, wydanego w ramach projektu. "Powiat Hajnowski - bogactwo przyrody" to album z przepięknymi zdjęciami - bioróżnorodność regionu Puszczy Białowieskiej zaklęta w fotografiach.  Kolejne karty albumu odsłaniają piękno regionu, jego bogactwo i przyrodnicze, i kulturowe. W ramach promocji wydawnictwa (i samej Puszczy), za pośrednictwem naszych social mediów, zaprosiliśmy naszych subskrybentów do konkursu, z nagrodą w postaci albumu 😊.

Realizacja projektu „Transgraniczne Dziedzictwo Puszczy Białowieskiej” zbliża się ku końcowi.

Pomimo trudności (pandemia, sytuacja geopolityczna) projekt kończy się sukcesem, a efekty jego realizacji przyczynią się do wzmocnienia marki Regionu Puszczy Białowieskiej. Turystyka to ważna gałąź gospodarki regionu, cieszę się, że samorząd Powiatu ma swój wkład w upowszechnianiu i budowie oferty turystycznej regionu. Dziękuję Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Walentynie Pietroczuk, Barbarze Budnik – pracownikowi zaangażowanemu w realizację projektu oraz pozostałym pracownicom Wydziału za efektywną pracę. Efekty osiągnięte w ramach projektu będą długo służyć turystom i społeczności lokalnej – podsumowuje projekt Wicestarosta Joanna Kojło.

Materiały

Transgraniczne dziedzictwo Puszczy Białowieskiej - informacje o projekcie wraz z artykułami

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}