W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Maturzyści z II LO z DNJB bezkonkurencyjni

08.07.2021

Podlascy maturzyści w gronie najlepszych! Zdawalność matur w Województwie Podlaskim osiągnęła poziom 81% - to trzeci wynik w kraju! Tymczasem, dla porównania – matury w Białorusie zdało PONAD 90% maturzystów!

Uczniowie, dyrekcja i nauczyciele pozują do grupowego zdjęcia na sali gimnastycznej - widok z góry

Za statystycznymi niuansami kryje się olbrzymia praca całej społeczności szkolnej - dyrekcji, grona pedagogicznego, rodziców i przede wszystkim uczniów – daliście radę, ogromne gratulacje! II LO z DNJB to prawdziwa kuźnia talentów: tytuły: „srebrnej szkoły” w rankingu liceów ogólnokształcących 2020 w województwie podlaskim oraz  „brązowej szkoły” w rankingu szkół olimpijskich 2021 zobowiązują. W czym tkwi sekret popularności Białorusa?

Nowoczesny system kształcenia z wykorzystaniem nowinek technicznych

Białorus to szkoła wprost modelowa –  świetnie wyposażone sale (w każdej klasie znajduje się rzutnik, TV oraz tablica multimedialna, co daje gwarancję, że każde 45 minut uczeń nie spędzi z nosem w książce, bo nauczyciele dzięki możliwości połączenia z internetem wychodzą daleko poza ramy sztampowej lekcji) oraz pracownie (II LO dysponuje dobrze wyposażonym zapleczem laboratoryjnym – w pracowni chemicznej i szkolnym laboratorium będziecie mogli swobodnie przeprowadzić doświadczenia, z kolei w pracowni biologicznej na każdym biurku stoi profesjonalny mikroskop) a także ciekawa oferta edukacyjna. II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego to nowoczesna szkoła, oferująca innowacyjny  model kształcenia, oparty na indywidualnych preferencjach ucznia: składając papiery aplikant nie dokonuje wyboru pomiędzy poszczególnymi profilami klas (typu humanistyczna, matematyczna itp.), ale sam je tworzy. Odbywa się to poprzez wskazanie trzech przedmiotów nauczanych na poziomie rozszerzonym – do wyboru m.in. język polski, biologia, matematyka, geografia, fizyka, informatyka oraz języki – II LO  z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce to jedyna placówka w powiecie oferująca naukę języka francuskiego.  Na lekcjach z wybranych przedmiotów rozszerzonych spotykają się uczniowie z rożnych klas.  Zdziwi Was pewnie liczba rozszerzonych przedmiotów – są trzy a nie jak w większości liceów dwa. Wysoki poziom nauczania to gwarancja dobrze zdanej matury, lepsze przygotowanie do studiów, które absolwenci szkoły rozpoczną z bagażem wiedzy. W murach szkoły zostaniecie solidnie przygotowani do egzaminów, bez konieczności dodatkowych korków. Słowa potwierdza statystyka- szkoła może poszczycić się wysokim wynikiem zdawalności matur.

Szeroko zakrojona współpraca – szkoła otwarta na świat

By wesprzeć ucznia w podjęciu jak najlepszej decyzji co do dalszego kierunku edukacji,  szkoła aktywnie współpracuje z ośrodkami akademickimi: Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku, Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską oraz Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku.

Na tym nie koniec – Białorus stara się otwierać uczniów na otaczający ich świat.  Młodzi ludzie od lat wyjeżdżają na Zielone Szkoły. Byli już w Grecji, Włoszech i Holandii, na wyjeździe naukowym w Londynie, co roku zwiedzają Mińsk i Grodno, a także poznają walory turystyczne swojej ojczyzny: Białorus był m.in. w Bieszczadach, Tatrach, w teatrze w Warszawie oraz Centrum Nauki Kopernik.  Liceum współpracuje ze szkołami średnimi w Hattstedt, Wilnie, Pińsku (Republika Białoruś) i Puńsku – z dwom ostatnimi w ramach projektu. Od 2018 r. szkoła realizuje projekt „Mniejszości narodowe bogactwem Europy”, współfinansowanego  w ramach programu Unii Europejskiej „Erasmus+”. A w ubiegłym roku szkolnym rozpoczęła się realizacja przedsięwzięcia edukacyjno – przrodnicznego „Przyrodnicza skrabnica ponad granicami”. Uczniowie poznają wyjątkowy ekosystem Puszczy Białowieskiej, znaczenie przyrody w lokalnej kulturze po obu stronach granicy!

Zobacz więcej w artykule dołączonym w linku u dołu strony: W II LO z DNJB wystartował nowy projekt – „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami”

Najwyższy wskaźnik laureatów konkursów

Działania mające wesprzeć ucznia procentują, czego potwierdzeniem są statystyki  wyników maturalnych i gimnazjalnych, które wysokością dorównują, a w przypadku  niektórych przedmiotów nawet przewyższają średnią krajową, ale także sukcesy na niwie olimpijskiej. „Białorus” to prawdziwa kuźnia talentów. Uczniowie od lat uczestniczą w olimpiadach przedmiotowych i zajmują wysokie miejsca – są laureatami i zdobywcami miejsc na podium. Szkoła może poszczycić się dużą liczbą finalistów i laureatów konkursów przedmiotowych, olimpiad a także liczbą stypendystów m.in. Stypendium Prezesa Rady Ministrów, Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego, Stypendium im. Prof. Simony Kossak przyznawanego przez Zarząd Powiatu Hajnowskiego. W szkole wdrożono autorski program indywidualnego wsparcia uczniów przygotowujących się do konkursów. Uczeń, który przygotowuje się do olimpiady może liczyć na pomoc i wyrozumiałość nauczycieli – nawet na zwolnienie z klasówki.

Szkoła między lekcjami

"Białorus" od wielu pokoleń tworzą ludzie – ludzie z pasją, którzy chcą wiedzieć więcej. Poza nauką, możesz się tu dobrze bawić, poznawać świat, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Artyści, aktywiści, sportowcy, literaci, plastycy, pasjonaci danej dziedziny nauki – szkoła stwarza możliwości rozwoju dla każdego. Przy szkole funkcjonuje m.in. wokalny Zespół Zniczka, koło filmowe (próbka talentu poniżej - filmik promujący szkołę to dzieło uczniów!), Szkolny Klub Wolontariusza, Zespół Teatralny „Drama”, Szkolne Koło PCK, koło pisania ikon, sekcje sportowe: piłki siatkowej, tenisa, aerobiku, piłki koszykowej, wcześniej wspomnianego tu basenu. Bardzo ciekawie przedstawia się również bogata oferta zajęć pozalekcyjnych: przedmiotowych, artystycznych czy sportowych.  Zajęcia wf w "Białorusie" wybiegają daleko poza te lekcje, które znamy z podstawówki i gimnazjum. Szkoła ma nowoczesną salę treningową z trybunami, siłownię, a dzięki wewnątrzszkolnemu dostępowi do basenu zajęcia w ramach wf uczniowie mogą spędzić w Parku Wodnym.

A jaki jest Białorus na co dzień? W szkole panuje serdeczna i luźna atmosfera - centrum towarzyski szkoły jest kawiarenka Bystry Czaj z TV Room. Szkoła organizuje Zielone Szkoły za granicą  i liczne wyjazdy krajowe, aktywnie współpracuje z licznymi instytucjami i ośrdkami - naukowymi i badawczymi.  Białorus pamięta także o swoich uczniach, na ścianach korytarza wiszą zdjęcia absolwentów – to swoista kronika wspomnień przedstawiająca sylwetki uczniów, wspólnie spędzony czas w szkole, podczas wycieczek, studniówek – napisana przez nich samych. Wesołe twarze spoglądające ze zdjęć na szkolny korytarz to wskazówka, że w Białorus to coś więcej niż świetnie wyposażone sale i wysoki poziom nauczania. To miejsce, w którym mile widziany jest każdy, miejsce, w którym młody człowiek może liczyć na życzliwą atmosferę, a poza nauką realizować swoje pasje i zainteresowania. Rekrutacja do szkół jest na ostatniej prostej – dołącz do drużyny Białorusa!

Katarzyna Miszczuk

Materiały

W II LO z DNJB wystartował nowy projekt – „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami”

Wideo

{"register":{"columns":[]}}