W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rachmistrze rozpoczynają wywiady bezpośrednie

Od 23 czerwca rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Co to oznacza?

Rysunek otwartych drzwi za którymi jest napis "Otwórz się na spis z rachmistrzem!" obok tekst "Jeśli nie spisałeś się dotychczas przez Internet lub telefonicznie, do Twoich drzwi może zapukać rachmistrz spisowy. Nie możesz odmówić mu udziału w spisie."

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem  standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową,  wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Jak przygotować się do spisu?

Należy przygotować odpowiedzi na poniższe pytania dotyczące wszystkich osób zameldowanych/zamieszkujących pod danym adresem:

 1. PESEL, DATA URODZENIA;
 2. CZYJĄ WŁASNOŚCIĄ JEST MIESZKANIE;
 3. POWIERZCHNIA UŻYTKOWA BUDYNKU (w pełnych m 2);
 4. LICZBA POKOI ORAZ KUCHNI Z OŚWIETLENIEM DZIENNYM (o powierzchni, co najmniej 4 m 2);
 5. GŁÓWNY SPOSÓB OGRZEWANIA MIESZKANIA;
 6. ROK ODDANIA BUDYNKU DO UŻYTKOWANIA;
 7. DOPROWADZENIE WODY DO BUDYNKU;
 8. ODPROWADZENIE ŚCIEKÓW;
 9. CZY PRZEBYWAŁEM/AM ZA GRANICĄ PRZEZ, CO NAJMNIEJ ROK? (Jeżeli TAK to: rok przyjazdu / powrotu, nazwa kraju)
 10. POSIADANIE ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
 11. WYKONYWANY ZAWÓD, ADRES PRACY, BRANŻA FIRMY
 12. WYKSZTAŁCENIE
 13. WYZNANIE (KOŚCIÓŁ)
 14. JĘZYK POLSKI, KASZUBSKI itp.
 15. STATUS BEZROBOTNEGO, (od kiedy, czy szuka pracy, jeżeli NIE to, dlaczego? np. opieka nad dzieckiem, praca w gospodarstwie, emerytura/renta
 16. STAN CYWILNY (Czy pozostaje w NIEFORMALNYM ZWIĄZKU?)
 17. ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII (np. solary, Fotowoltaika)
 18. ZAMIESZKIWANIE ROK TEMU POD TYM SAMYM ADRESEM (TAK/NIE)
 19. KIEDY PRZYBYCIE DO MIEJSCOWOŚCI ZAMIESZKANIA (np. od urodzenia, przed 2011 rokiem, pomiędzy 2011 – 2021,? SKĄD?)

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.