Pojemniki na zmieszane odpady komunalne
Przypominamy o obowiązku wyposażenia nieruchomości w pojemniki na zmieszane odpady komunalne
Wójt Gminy Łęczyce przypomina, iż zgodnie z § 4 ust. 2, 3 i 4 Uchwały Nr V/25/2024 Rady Gminy Łęczyce z dnia 22 lipca 2024r. w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości
i porządku na terenie gminy Łęczyce, właściciele nieruchomości są zobowiązani do wyposażenia nieruchomości w urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych tj. pojemniki na zmieszane odpady komunalne oraz utrzymanie tych pojemników we właściwym stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
Poprzez utrzymanie pojemników we właściwym stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym rozumie się:
- umieszczanie w pojemnikach o określonych kolorach wyłącznie odpadów do nich przeznaczonych,
- czyszczenie pojemników co najmniej raz do roku, w celu usunięcia drobnoustrojów, owadów i nieprzyjemnych zapachów,
- dokonywanie okresowych przeglądów, konserwacji oraz wymiany w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia pojemnika, uniemożliwiającego dalsze użytkowanie,
- stosowanie ilości i pojemności pojemników proporcjonalnie do potrzeb w celu niedopuszczania do przeciążania pojemników.
W przypadku posiadania niewłaściwych pojemników, należy niezwłocznie je wymienić. Pojemniki niespełniające norm nie będą odbierane.
Odpady komunalne muszą być gromadzone w pojemnikach SPEŁNIAJĄCYCH NORMĘ PN-EN 840/1 lub PN-EN 840/2, normy te zapewniają:
- przystosowanie konstrukcyjne jak i wytrzymałościowe pojemnika do rozładunku mechanicznego
- odpowiednią konstrukcję zaczepu umożliwiającą opróżnienie go przez specjalistyczne pojazdy za pośrednictwem chwytaków grzebieniowych
- wyposażenie w kółka umożliwiające przemieszczanie
- maksymalne obciążenie: 50 kg dla pojemnika 120 l oraz 100 kg dla pojemników 240 l (nośność pojemników jest uwidoczniona przez producentów na pojemniku)
- są wykonane są z PEHD – polietylenu niskociśnieniowego wysokiej gęstości, co zapewnia odpowiednią jakość. Pojemniki takie są odporne m.in. na uszkodzenia mechaniczne.
Poniżej przedstawiamy Państwu zdjęcia przykładowego pojemnika, który posiada charakterystyczny kołnierz/chwytak i będzie współpracował z pojazdami specjalistycznymi. Strzałka wskazuje miejsce gdzie pojemnik powinien być oznakowany polską normą oraz maksymalnym obciążeniem:
Informujemy, że oferowane często w sprzedaży pojemniki ogrodowe nie są przystosowane do rozładunku mechanicznego przez specjalistyczne pojazdy zarówno konstrukcyjnie jak i wytrzymałościowo. Użytkowanie (wysypywanie przez mechanizm załadowczy śmieciarki) pojemników (np. okrągłych) niespełniających norm powoduje, iż ulegają one uszkodzeniu. W przypadku gromadzenia odpadów w pojemnikach niespełniających odpowiednich norm, firma wywozowa nie będzie odpowiadała za ewentualne uszkodzenia. Odpady zgromadzone w tego typu pojemnikach oraz w różnego rodzaju pojemnikach wykorzystywanych zastępczo jak np. beczki, wiadra, itp. nie będą odbierane.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia przykładowych pojemników NIESPEŁNIAJĄCYCH NORM:
Szczególną uwagę należy również zwrócić na pojemniki do złudzenia przypominające te posiadające normę PN-EN 840-1, ale jeśli nie mają oznakowania w odpowiednim miejscu, mogą szybko ulec zniszczeniu i narazić właściciela pojemnika na konieczność jego wymiany i poniesienia dodatkowych kosztów. Zakup pojemnika bez normy to jedynie pozorna oszczędność.
Najczęstsze przyczyny uszkodzenia pojemników to przekroczenie maksymalnego obciążenia. Aby tego uniknąć należy przede wszystkim do nich wkładać odpady, do gromadzenia których te pojemniki są przeznaczone. Nie należy w nich gromadzić odpadów, które są szczególnie ciężkie, np. budowlanych i poremontowych, ziemi, opon czy innych ciężkich odpadów.