W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Laboratoria Przyszłości - II

W centrum zdjęcia znajduje sie krosno tkackie z rozpoczętym ściegiem płóciennym. Na ktośnie położone jest czółenko z nawiniętą różowo-fioletową włóczką. Poniżej krosna znajduje się grzebień zagęszczania tkaniny.

W poniedziałek 27 lutego była pierwsza lekcja z krosnami czyli warsztat tkania. Z rządowego programu "Laboratoria Przyszłości"  jako wyposażenie pracowni technicznej zostało zakupionych 25 krosen, tak by każdy uczeń mógł doświadczyć twórczej pracy z tkaniną.
Do czego używa się grzebienia w czasie tkania? Co to  jest makatka? Co to jest wątek i osnowa? Na te i inne pytania, np.: do czego służy krosno, jak jest zbudowane, jak się nim posługiwać na przeprowadzonych zajęciach uczniowie klas 6 otrzymali odpowiedzi. Po raz pierwszy w swoim życiu mogli nawinąć osnowę i użyć czółenka. Jednym słowem rozpoczęli swoją tkacką przygodę. Praca na krośnie wymaga precyzji, skupienia i pełnego zaangażowania. Chwila dekoncentracji i trzeba pruć, bo pomylony ścieg widać gołym okiem. Uczniowie zaczęli od ściegu płóciennego, ten najprostszy,  ale za to postarają się wykonać piękne prace. Trzymajcie za nich kciuki!
#Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

{"register":{"columns":[]}}