W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Powiat Wołomiński - wyprawa z naturą i kulturą

Wniosek aplikacyjny złożono 12.04.2013 r. 8.08.2013 r. otrzymano informację, iż wniosek został pozytywnie oceniony w ocenie merytorycznej i otrzymał dofinansowanie. Umowę o dofinansowanie podpisano 13.01.2014 r.


W ramach realizacji projektu wykonano: 


• 18 kompletów drewnianych wiat turystycznych, z koszami na śmieci i stojakami na rowery oraz grami terenowymi wraz z kostką brukową lub drewnianą rozmieszczonych na szlakach.
• Wykonano na szlakach 7 sztuk tablic informacyjno-edukacyjnych wraz ze stojakami na rowery.
• Wydano i wydrukowano mapę szlaków rowerowych, przewodnik pt. „Szlak kulturowy w dolinie Liwca” wraz z mapą, kodeks rowerowy dla najmłodszych rowerzystów.
• Opracowano stronę internetową projektu.
• Opracowano mobilną aplikację nawigacyjną wraz z modułem rozszerzonej rzeczywistości.
• Utworzono i wyposażono 3 Punkty Informacji Turystycznej w Urlach, Dąbrówce i Strachówce.
• Przeprowadzono z udziałem policji akcję znakowania rowerów oraz wyposażono pieszych i rowerzystów w elementy odblaskowe oraz gadżety promocyjne takie jak: magnesy reklamowe, breloki odblaskowe, kamizelki odblaskowe z nadrukami, apteczki turystyczne, koszulki T-shirt, kaski ochronne, światełka rowerowe.
• W celu promocji utworzonych szlaków zorganizowano wiele rajdów pieszych i rowerowych biegów na orientację i pikników oraz warsztaty: wikliny ekologicznej, szydełkowania, haftu krzyżykowego i garncarstwa, tworzenia ozdób choinkowych.
Projekt „Powiat Wołomiński - wyprawa z naturą i kulturą”, dofinansowany w ramach środków unijnych, zakładający budowę sieci szlaków pieszych i rowerowych w gminach Jadów i Strachówka, obejmujących tereny o unikalnych walorach krajobrazowych i przyrodniczych.


Szlaki w ramach projektu wyposażone są w bazę edukacyjną w postaci tablic informacyjno-edukacyjnych, różnorodne gry terenowe dla dzieci i nieco starszych turystów oraz zadaszone miejsca do odpoczynku tzw. wiaty turystyczne.
W ramach projektu do końca 2014 roku Powiat Wołomiński wydał mapę szlaków turystycznych ułatwiającą poruszanie się w terenie, z naniesionymi szlakami, punktami gastronomicznymi, ciekawymi miejscami wartymi zwiedzenia i wybudowanymi w ramach projektu miejscami odpoczynku. Kolejną pozycją wydawniczą jest przewodnik po dolinie rzeki Liwiec „Szlak kulturowy w dolinie Liwca” pokazujący, najciekawsze miejsca dostępne dla turystów w ramach zwiedzania wschodnich części powiatu wołomińskiego oraz atrakcyjnych miejsc w sąsiednich powiatach węgrowskim i wyszkowskim.


Strona internetowa, która prezentuje informacje o szlakach, produktach turystycznych z terenu objętego projektem, wydarzenia turystyczne, aktualności, i dużo, dużo więcej. Dodatkowo dostępna jest także aplikacja na telefony komórkowe, dzięki której można śledzić przebieg trasy szlaku przy wykorzystaniu techniki GPS oraz uzyskać dodatkowe informacje na temat obiektów przyrodniczych i kulturowych znajdujących się na szlaku dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości.
Dla ułatwienia turystom poruszania się po szlakach zostały także utworzone trzy punkty informacji turystycznej, znajdujące się w centralnych miejscach miejscowości: Urle, Strachówka i Dąbrówka. 


Wynikiem projektu jest poszerzenie kompleksowej oferty turystycznej dla mieszkańców powiatu wołomińskiego, i okolic oraz turystów „weekendowych” z metropolii warszawskiej.
Tereny doliny rzeki Liwiec są idealnym miejscem do uprawiania turystyki i rekreacji dla turystów ze wszystkich grup wiekowych i różnym stopniu zaawansowania. Oferują możliwości korzystania z turystki pieszej i rowerowej, za pomocą kajaków oraz w sezonie zimowym na nartach biegowych.


Dolina Liwca charakteryzuje się znaczną unikalnością, nie tylko z uwagi na bogate dziedzictwo kulturowe i bogactwo naturalne, ale i bliskość Warszawy. Posiada atuty, które efektywnie (zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju) wykorzystywane mogą przyciągać coraz większą liczbę turystów, a jednocześnie wyeliminować zagrożenia dla środowiska. Główną atrakcja przyrodniczą terenu jest rzeka Liwiec i ustalony w oparciu o jej zasoby przyrodnicze Obszar Natura 2000 – Ostoja Nadliwiecka i niedaleki Nadbużański Park Krajobrazowy.


Ostateczna wartość projektu– 543.859,19 zł
Kwota dofinansowania z EFRR – 456.056,62 zł

Materiały

Strona internetowa projektu: „Powiat Wołomiński - wyprawa z naturą i kulturą”
{"register":{"columns":[]}}