Zwiedzaj pogranicze - z pasją, zdrowo, rowerowo!
Zwiedzaj pogranicze - z pasją, zdrowo, rowerowo!
Przygotowanie koncepcji projektu zgodnie z warunkami naboru wniosków o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027
Obecnie Powiat Jasielski wspólnie z partnerami przygotowuje transgraniczny projekt rozwoju turystyki aktywnej pod tytułem „Zwiedzaj pogranicze - z pasją, zdrowo, rowerowo!”.
Projekt ten ukierunkowany jest na zwiększenie roli turystyki poprzez propagowanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza polsko-słowackiego.
Trasa rowerowa prowadząca przez tereny: powiatu jasielskiego, gminy Sękowa, gminy Uście Gorlickie oraz powiatu bardejowskiego, bogate w obiekty dziedzictwa kulturowego wraz z zagospodarowanym terenem Zabytkowego Parku w Nowym Żmigrodzie, będzie unikalnym produktem turystycznym, przyciągającym turystów polskich i zagranicznych. Będzie to znaczący impuls do rozwoju turystyki na terenie trzech województw. Ponadto zwiększenie ruchu rowerowego i napływ turystów stworzy szanse na wzrost popytu na usługi w zakresie obsługi ruchu turystycznego - świadczone głównie przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki trasie rowerowej zwiększy się zapotrzebowanie między innymi na usługi gastronomiczne i noclegowe.
Zaowocuje to także rozwojem różnorodnych, dodatkowych produktów turystycznych w otoczeniu tych inwestycji a tym samym przyczyni się do zwiększenia roli turystyki w gospodarczym rozwoju pogranicza np. poprzez wypożyczalnie rowerów elektrycznych.
Zwiększona liczba turystów rowerowych, miłośników przyrody oraz zgłębiających tożsamość kulturową i historyczną zarówno polską jak i słowacką, pozwoli na wzrost dochodów z turystyki działającym tu przedsiębiorcom i mieszkańcom regionu.
Podstawowe informacje:
Tytuł projektu
Zwiedzaj pogranicze - z pasją, zdrowo, rowerowo!
Priorytet, cel szczegółowy programu
Priorytet 3 Twórcze i atrakcyjne turystycznie pogranicze.
Cel szczegółowy 1 Wzmacnianie roli kultury i zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym, włączeniu społecznym i innowacjach społecznych
Główny cel projektu:
Głównym celem projektu jest zwiększenie roli zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym pogranicza poprzez rozwój transgranicznych produktów turystycznych.
Cel ten będzie realizowany przez 3 cele szczegółowe:
• zwiększenie poziomu zrównoważonego wykorzystania potencjału przyrodniczego i kulturowego pogranicza polsko-słowackiego poprzez rozwój infrastruktury,
• rozwój transgranicznej współpracy partnerskiej i promocja produktów turystycznych z wykorzystaniem walorów naturalnych pogranicza,
• zwiększenie atrakcyjności turystycznej pogranicza poprzez tworzenie nowych transgranicznych produktów turystycznych oraz ochronę dziedzictwa.
Partnerzy projektu
• Partner wiodący: Powiat Jasielski, Polska,
• P1: Województwo preszowskie reprezentowane przez Wojewódzki Zarząd Dróg w Preszowie, Słowacja,
• P2: Gmina Nowy Żmigród, Polska,
• P3: Gmina Sękowa, Polska.
Najważniejsze zadania wraz z ich krótkim opisem (przede wszystkim dotyczące infrastruktury)
- Oznakowanie oraz uzupełnienie sieci tras rowerowych i pieszych o znaczeniu transgranicznym na terenie Powiatu Jasielskiego, Gminy Sękowa, Gminy Uście Gorlickie oraz Powiatu Bardejowskiego wraz z budową miejsc odpoczynku dla rowerzystów. Zdanie to zrealizowane zostanie poprzez:
- oznakowanie całości trasy po stronie polskiej, ustawienie tablic informacyjnych z mapami trasy i lokalizacją najważniejszych atrakcji turystycznych zgodnie z załączoną mapą (Polska),
- uzupełnienie sieci tras rowerowych poprzez urządzenie oraz oznakowanie łącznika szlaku rowerowego prowadzącego z przełęczy Majdan do Schroniska PTTK Bartne (Polska),
- urządzenie oraz oznakowanie szlaku pieszego na odcinku schronisko PTTK Bartne do skrzyżowania z drogą gminną (Polska),
- oznakowanie trasy po stronie słowackiej oraz budowa odcinka drogi rowerowej w pobliżu miejscowości Gaboltov (Słowacja),
- budowa miejsc odpoczynku dla rowerzystów w miejscowościach: Folusz, Pielgrzymka, Ożenna, Bartne (Polska),
- montaż stacji ładowanie rowerów elektrycznych w miejscowościach: Folusz, Pielgrzymka, Ożenna, Krzywa (Polska).
- Zagospodarowanie terenu Parku Zabytkowego w Nowym Żmigrodzie na działce nr ewid.525/14 ( Polska)
Zagospodarowany zabytkowy park będzie idealną przestrzenią proekologiczną służącą do codziennego użytku, zachowującą dziedzictwo oraz służącą zgłębieniu wiedzy historycznej o regionie.
Zagospodarowanie terenu uwzględni m.in. wykonanie:
- ścieżek (w układzie możliwie najbardziej zbliżonym do historycznego),
- obrys fundamentów nieistniejącego dworu wykonany z płyt łamanego piaskowca, posadowiony w poziomie trawnika wraz z grafiką przedstawiającą nieistniejący dwór ustawiony na przezroczystej tafli obok obrysu fundamentów w taki sposób, aby linie rysunku budynku pokrywały się z odtworzonymi fundamentami dawnego dworu,
- plac zabaw dla dzieci wraz z ogrodzeniem,
- nasadzenia drzew parkowych,
- nasadzenia rabat bylinowych i klombów nawiązujących do historycznych wzorców,
- ławki parkowe z oparciem,
- latarnie parkowe;
- kosze na odpadki;
- parking dla samochodów osobowych (20-30 stanowisk), wraz ze stojakami na rowery,
- tężnię solankową,
- glorietę parkową,
- ogrodzenie parkowe wraz z bramą i furtkami,
- monitoring.
- Współpraca partnerska w zakresie promocji produktów turystycznych oraz poprawy rozpoznawalności regionu przygranicznego:
- rozbudowa portalu "Rowerowa Radocyna" wraz z utworzeniem aplikacji z audioprzewodnikiem w trzech językach: polskim, słowackim i angielskim (Polska),
- utworzenie filmu - spotu promującego powstałe produkty turystyczne oraz najważniejsze atrakcje regionu objętego projektem,
- transgraniczne wydarzenia kulturalne:
- Rodzinny rajd rowerowy, piknik historyczny (Polska),
- Konferencja (Słowacja).
Interesariusze
- Odwiedzający z regionów objętych projektem – osoby zainteresowane walorami kulturowymi i historycznymi miejscami oraz zabytkami znajdującymi się w ich okolicy. Projekt zapewni im dostęp do usług informacyjnych, a realizowane działania pozwolą poznać bogactwo regionu.
- Lokalni mieszkańcy: osoby mieszkające w pobliżu miejsc, gdzie przebiegają trasy rowerowe, dla których projekt może być korzyścią, ponieważ przyczyni się do poprawy infrastruktury, wzmocnienia lokalnej gospodarki, a także zwiększenia szans w dziedzinie zatrudnienia i przedsiębiorczości.
- Przedsiębiorcy i osoby pracujące w obszarze objętym projektem, organizacje non-profit, a także turyści spoza regionów objętych projektem, organizacje oraz grupy zainteresowane ochroną dziedzictwa kulturowego i rozwojem turystyki, w tym rozwojem infrastruktury ekoturystyki aktywnej (towarzystwa turystyczne, organizacje zrzeszające rowerzystów, lokalne grupy działania).
- Lokalne związki, kluby i społeczności: organizacje oraz grupy zainteresowane ochroną dziedzictwa kulturowego i rozwojem turystyki, w tym rozwojem infrastruktury turystyki pielgrzymkowej (towarzystwa turystyczne, organizacje zrzeszające rowerzystów, lokalne grupy działania, stowarzyszenia rowerowe, itp.).
- Biura turystyczne, centra informacji turystycznej i usługodawcy: firmy oraz organizacje działające w branży turystycznej, które świadczą usługi związane z turystyką aktywną oraz sportem i kulturą.
- Lokalne organizacje turystyczne: organizacje działające na rzecz tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi turystyki na danym terenie.
- Grupy szczególnie wrażliwe: osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze lub inne szczególnie wrażliwe grupy. Projekt oparty jest na zasadach równych szans i niedyskryminacji, a także zapewnienia dostępności miejsc odpoczynku i świadczonych w nich usług dla tych grup docelowych na takim samym poziomie.
- Instytucje oświatowe: z naciskiem na edukację kulturową i historyczną oraz ekologiczną.
- Uczniowie, młodzież, rodziny z dziećmi, placówki szkolne, w tym zielone szkoły, turyści: propagujący aktywny odpoczynek w zgodzie z naturą, przy jednoczesnym zdobywaniu wiedzy, osoby poszukujące mało odwiedzanych miejsc z dala od miejskiego zgiełku itd.
- Pozostałe: partnerzy społeczni, partnerzy gospodarczy, organizacje pozarządowe, zarządcy i operatorzy obiektów kultury oraz obiektów i zespołów przyrody.
Obszar, na którym będzie realizowany projekt
Pogranicze polsko-słowackie:
• Preszowski Kraj – powiat Bardejowski
• Województwo Podkarpackie – Powiat Jasielski
• Województwo Małopolskie – Gmina Sękowa, Gmina Uście Gorlickie
W załączeniu mapa poglądowa szlaków rowerowych
Przewidywany budżet
Szacunkowy koszt całego projektu uwzględniający wszystkich partnerów: 3 500 000 €.
Planowany termin realizacji projektu
10.2025-9.2027, 24 miesiące.
Termin zgłaszania uwag/sugestii i zadawania pytań
Dbając o jak najlepszą jakość opracowywanego projektu, rozpoczęliśmy proces partycypacji umożliwiający nam zebranie sugestii i uwag interesariuszy, których niniejszym zapraszamy do aktywnego udziału w przygotowaniu projektu. Wyniki procesu partycypacji będziemy na bieżąco analizować i konsultować z gwarantami projektu, żeby proces włączenia społeczeństwa przyczynił się do budowania zaufania między interesariuszami, a także wzmocnił poparcie społeczne dla projektu. Zbieranie propozycji zakończy się 16 grudnia 2024.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do aktywnej współpracy. Czekamy na Państwa uwagi, pytania i sugestie dotyczące przygotowywanego projektu, które możecie nam przekazywać kilkoma sposobami:
- poprzez wiadomość e-mail na adres:
- Polska: n.przetacznik@powiat.jaslo.pl
- Słowacja: eufondy@sucpsk.sk
- poprzez wiadomość przesłaną pocztą tradycyjną na adres:
- Zespół ds. partycypacji w Polsce:
Starostwo Powiatowe w Jaśle
ul. Rynek 18
38-200 Jasło - Zespół ds. partycypacji na Słowacji:
Prešovský samosprávny kraj zastúpený Správou a údržbou ciest PSK
Jesenná 14
080 05 Prešov
- osobiście poprzez dostarczenie wiadomości bezpośrednio do miejsc kontaktowych:
- Starostwo Powiatowe w Jaśle, ul. Rynek 18, 28-200 Jasło,
- Urząd Gminy Nowy Żmigród, ul. Mickiewicza 2, 38-230 Nowy Żmigród,
- Urząd Gminy Sękowa, Sękowa 252, 38-307 Sękowa,
- Prešovský samosprávny kraj, v zastúpení Správou a údržbou ciest PSK, Jesenná 14, 080 05 Prešov
- poprzez wypełnienie ankiety internetowej dostępnej pod linkiem:
https://forms.gle/654fCbAnVnLZars77
Po zakończeniu całego procesu zostanie sporządzony raport podsumowujący, czyli dokument prezentujący wyniki i korzyści procesu partycypacji oraz zawierający zalecenia dotyczące poprawy finalnego kształtu projektu.
Dziękujemy Państwu za współpracę!
W przypadku dodatkowych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Osoba do kontaktu na Słowacji: Ing. Marek Sopko |
Osoba do kontaktu w Polsce: Insp. Agnieszk Wojdyła |
Materiały
Mapa_ścieżkiMapa_ścieżki.pdf 1.90MB