W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Włókna bazaltowe elementem Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego

Włókno bazaltowe

W związku z odbywającymi się konsultacjami Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2030, w dniu 13 września 2021 roku, Zarząd Powiatu Jasielskiego zgłosił swoją propozycję uwag do dokumentu.

Propozycje zapisów, które należałoby umieścić w dokumencie, dotyczyły produkcji i zastosowania włókna bazaltowego, jako, że jest to niewątpliwą szansą na podniesienie znaczenia gospodarczego podkarpacia.

Oczekuje się, że wzrost rynku włókien bazaltowych, będzie napędzany przez rosnące zużycie włókien bazaltowych w różnych gałęziach przemysłu, takich jak energetyka wiatrowa, budownictwo i infrastruktura, elektryka i elektronika, przemysł motoryzacyjny, przemysł lotniczy i astronautyczny oraz obronny.

Istnieje ogromny potencjał dla włókien bazaltowych w zastosowaniach morskich, motoryzacyjnych i transportowych, w przemyśle lotniczym i astronautycznym oraz obronnym, w produkcji artykułów sportowych i wiatrowych.

Przemysł samochodowy i transportowy wykorzystuje włókna bazaltowe w okładzinach hamulcowych, w tłumikach, podsufitkach i innych specjalistycznych zastosowaniach wewnętrznych. Tego typu zapotrzebowanie wynika ze znacznie lepszych właściwości mechanicznych, fizycznych i chemicznych włókien bazaltowych.

Włókna bazaltowe posiadają takie cechy, jak doskonały stosunek ceny do wytrzymałości, wysoką wytrzymałość na rozciąganie i doskonałe pozostałe właściwości mechaniczne. Ponadto, ciągłe włókna bazaltowe są przyjazne dla środowiska, co sprawia, że nadają się do różnych zastosowań.

Rosnąca konieczność ograniczenia śladu węglowego spowoduje wzrost popytu na produkty w sektorze energetycznym. Znaczący wzrost popytu na te włókna ze względu na ich doskonałe właściwości, takie jak niskie obciążenie szczytowe i wysoka absorpcja energii, przyczyni się do dalszego rozwoju całego przemysłu. Rosnące obawy związane z globalnym ociepleniem i zanieczyszczeniem środowiska przyczynią się do rozwoju działalności gospodarczej, ponieważ stosowanie włókien bazaltowych w zakładach produkcyjnych spowoduje minimalizację odpadów, co pomoże zachować różne zasoby ekologiczne.

Bazalt jest materiałem przyjaznym dla środowiska. Zarząd Powiatu w Jaśle uważa, że produkcja z włókna bazaltowego jest również szansą na rozwój powiatu.

{"register":{"columns":[]}}