W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wizyta Premiera Mateusza Morawieckiego w Jaśle

Wizyta Premiera Mateusza Morawieckiego w Jaśle

W minioną sobotę Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował swoją wizytą w Jaśle cykl przedwyborczych spotkań Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem „Przyszłość to Polska”. Na otwarte spotkanie z Premierem w auli Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, poza licznie zgromadzonymi mieszkańcami powiatu jasielskiego i regionu, przybyli parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele lokalnych firm i instytucji.

Liderzy Prawa i Sprawiedliwości będą jeździć po całym kraju, żeby rozmawiać z Polakami o najważniejszych dla nich sprawach. - Tak zawsze było, nasze programy, poważne i później realizowane programy, zawsze powstawały po długiej rozmowie z Polakami, prowadzonej w różnych okolicznościach, różne mieliśmy możliwości, ale ta rozmowa była zawsze. Ci eksperci, którymi są zwykli Polacy ze swoimi potrzebami, różnego rodzaju także obawami, a nawet frustracjami (…) – zapowiadał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Dla nas głos ludzi z Dębicy, Krosna, Jasła jest dużo ważniejszy niż głos polityków z Berlina albo Brukseli – podkreślał Mateusz Morawiecki. – Nasz program wykuwa się nie w gabinetach, ale na spotkaniach takich jak to. To na spotkaniach takich jak to urodziła się trzynasta i czternasta emerytura. To na takich spotkaniach powstał pomysł wyprawki dla dzieci 300+. To na takim spotkaniu wykiełkował pomysł rodzinnego kapitału opiekuńczego. To właśnie podczas rozmów z Polakami rozmawialiśmy o obniżeniu podatku, o tym żeby Polacy mogli jak najwięcej zarabiać netto, żeby do kieszeni Polaków trafiało jak najwięcej pieniędzy, żeby było jak najwięcej miejsc pracy – przypominał.

Mateusz Morawiecki podczas swojego wystąpienia odnosił się do obecnej sytuacji gospodarczej, społecznej i politycznej. Zwracał uwagę na to jak wiele się w Polsce zmieniło odkąd władzę sprawuje  rząd Zjednoczonej Prawicy.

– My tworzyliśmy miejsca pracy, oni zamykali miejsca pracy, wyprzedawali srebra rodowe. Oni podnosili podatki. My jesteśmy partią najniższych podatków w czasie III RP. Oni wstydzą się biało-czerwonej. Oni wstydzą się największego rodaka w historii całej Polski. A dla nas to nie tylko nasz największy rodak, Jan Paweł II, ale jeden z największych ludzi w dziejach, w historii świata. Nasz kochany Jan Paweł II – porównywał Morawiecki.

Wspomniał także o wzmożonej eskalacji hejtu, który określił „efektem Tuska” – Jest więcej hejtu, jest więcej kłamstwa i więcej zła w polskiej polityce, to jest efekt Tuska. Jak wrócił to jeszcze więcej fake newsów, jeszcze więcej hejtu, jeszcze więcej nienawiści. To jest ten przemysł pogardy, który stworzył.

Po zakończeniu swojego przemówienia Mateusz Morawiecki przystąpił do debaty z wyborcami. Z sali padało mnóstwo pytań i poruszono wiele ważnych tematów takich jak dofinansowanie dla Zakładów Produkcji Specjalnej „Gamrat” Sp. z o.o., który jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ochrona przeciwpowodziowa, regionalne połączenia kolejowe, czy wsparcie przedsiębiorstw energochłonnych, jak np. Krośnieńska Huta Szkła. Pytano o wynagrodzenia dla sołtysów, emerytury pomostowe pracowników gazownictwa, wsparcie finansowe dla szpitali powiatowych, wsparcie dla PCK, wsparcie dla przedsiębiorców i rolników oraz ekshumację ofiar pomordowanych w rzezi Wołyńskiej.

Mateusz Lechwar zwrócił się do Premiera z prośbą o dofinansowanie projektu budowy stadionu piłkarskiego dla Jasła, wręczając mu przy okazji pamiątkową koszulkę klubu JKS Czarni 1910 Jasło.

Nie zabrakło również mocnego głosu Starosty jasielskiego Adama Pawlusia, który podziękował Premierowi za poparcie w kwestii budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych w Jaśle autorstwa śp. mistrza Andrzeja Pityńskiego oraz poruszył kwestię reparacji wojennych:

– Panie Premierze, to dla mnie zaszczyt powitać Pana na jasielskiej ziemi w imieniu mieszkańców powiatu jasielskiego. Jest Pan niezwykle odważnym człowiekiem. Gdy poprosiłem o poparcie budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Andrzeja Pityńskiego Pan się nie zawahał, Pan ten pomnik poparł. Dziękuję za to bardzo. 13 września 1944 r. ówczesny starosta Walter Gentz i władze wojskowe wysiedliły wszystkich mieszkańców Jasła. Postanowili zburzyć miasto. Wszystkie obiekty publiczne wysadzili, obiekty prywatne spalili. To była zemsta na Jaśle, za to że ciągle tu działała Armia Krajowa, że działało podziemie, że broniliśmy polskich wartości. (…) Dlatego, Panie Premierze, bardzo dziękujemy za to, że podjęliście temat reperacji wojennych. Polska nie jest na kolanach. Polska podniosła się z kolan. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

Podziękował także za ogromne wsparcie rządu, dzięki któremu do mieszkańców powiatu jasielskiego w ciągu dwóch ostatnich kadencji trafiło ponad miliard złotych - Dziękuję, Panie Premierze, że zaczął Pan od Jasła. I dziękuję za wsparcie, za ten miliard złotych, który wpłynął w różnych formach do powiatu jasielskiego.

Spotkanie zakończyło się owacjami dla Premiera Mateusza Morawieckiego, który jeszcze przez długi czas pozostał do dyspozycji wyborców ściskając im dłonie i pozując do pamiątkowych zdjęć.

Wideo

Zdjęcia (19)

{"register":{"columns":[]}}