W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wieczór kolęd w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle

Wieczór kolęd w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle

Dbając o staropolską tradycję śpiewania kolęd już po raz kolejny w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle  zorganizowany został Wieczór Kolęd. W tym roku uroczystość odbyła się 5 stycznia br. w auli szkoły. Na to wyjątkowe wydarzenie przybyli zaproszeni goście, pracownicy szkoły, uczniowie oraz ich rodziny. Swoją obecnością zaszczycił Poseł Parlamentu Europejskiego pan Bogdan Rzońca, Panią Senator Rzeczypospolitej Alicję Zając reprezentowała Natalia Janowiec. Obecni byli  dyrektorzy szkół, przedstawiciele Stowarzyszenia „Solidarni” w Jaśle oraz  Fundacji im. Profesora Romana Saphiera.

Witając zebranych Dyrektor Szkoły Jacek Nawrocki podziękował za tak liczne przybycie i podkreślił, że śpiewanie kolęd i pastorałek to piękny polski zwyczaj, który szkoła podtrzymuje. Zwrócił też uwagę na to, że kolędy przepełnione są ciepłem, dobrem i miłością – tym wszystkim, czego każdy z nas potrzebuje. Za sprawą Chóru "Soli Deo", pod dyrygenturą Pani Moniki Twarduś, a także naszych solistów z I Liceum Ogólnokształcącego, mieliśmy okazję oderwać się na chwilę od rzeczywistości oraz poczuć wyjątkowy, świąteczny nastrój. W wypełnionej po brzegi auli w skupieniu, w świątecznej scenerii, z nastrojowym światłem i płonącymi lampionami rozpoczęło się kolędowanie. Mieliśmy okazję wysłuchać kolęd znanych wszystkim np. "Lulajże Jezuniu", czy "Gore Gwiazda", jak również pastorałek  "Północ już była", "Na Boże Narodzenie".  Był również czas na refleksje podczas utworu wykonanego przez Katarzynę Płaziak "Kolęda dla Nieobecnych".

Nastrój jaki towarzyszył temu wydarzeniu spowodował, że jeszcze na moment każdy mógł wrócić myślami do wieczoru wigilijnego i w gronie przyjaciół zaśpiewać wspólnie kolędy. Wykonawcy stanęli na wysokości zadania, pozwalając słuchaczom przeżyć chwile radości, miłych wspomnień i wielu wspaniałych doznań. Ponadto podczas koncertu mogliśmy usłyszeć kolędy w ciekawych aranżacjach, co zawdzięczamy naszym muzykom, którzy dołożyli wszelkich starań, aby tradycyjne kolędy zalśniły nowym blaskiem. Niebanalny, wzruszający, pełen zadumy a jednocześnie nadziei program artystyczny był cudownym przeżyciem i upłynął w bardzo sympatycznej, rodzinnej atmosferze. Na zakończenie pan dyrektor Jacek Nawrocki podziękował młodym wykonawcom i organizatorom, natomiast ksiądz Łukasz Ślusarczyk skierował ciepłe słowa i życzenia do wszystkich zebranych. Na zakończenie wszyscy obecni z radością włączyli się do wspólnego wykonania kolejnych, coraz bliższych sercu i tworzących coraz bardziej rodzinną atmosferę kolęd. Święty Jan Paweł II powiedział kiedyś, że „wracamy zawsze do źródła wielkich natchnień duszy ludzkiej, duszy polskiej, kiedy śpiewamy kolędy”. Nie da się opisać podniosłości i klimatu jaki zapanował podczas naszego wieczoru kolęd, poczuliśmy ciepło i serdeczność o której z utęsknieniem będziemy myśleć, czekając kolejnego takiego wieczoru.

Oprac. Ks. Łukasz Ślusarczyk

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}