W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ważne informacje z posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

logopanorama

W dniu 21 listopada w Starostwie Powiatowym w Jaśle odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Adama Pawlusia - Starosty Jasielskiego, z udziałem służb mundurowych, inspekcji i straży.

Na posiedzeniu omówione zostały działania organizacyjne i prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą. Wszystkie służby zapewniły Starostę Jasielskiego, że są dobrze przygotowane na wypadek ekstremalnych warunków podczas sezonu zimowego 2023/2024.

 

Zimowe utrzymanie dróg na terenie powiatu jasielskiego w sezonie 2023/2024

Kategoria dróg

Odpowiedzialni za zimowe utrzymanie dróg

Nr telefonu

DROGI KRAJOWE

Całodobowa informacja o warunkach ruchu na dogach krajowych

17 852 08 15

Obwód Drogowy w Jaśle

13 446 97 73

600 097 505

DK-28 Jasło - Potok

606 257 008

606 264 008

DK-28 odc. Siepietnica – Jasło i obwodnica Jasła

606 821 387

728 830 682

Dyż. w Jaśle 510 206 591

DK-73 Jasło - Pilzno

Obwód Drogowy w Krośnie

13 436 56 15

606 257 008

DROGI WOJEWÓDZKIE

992 Jasło – Zarzecze – Nowy Żmigród – Kąty – Krempna – Świątkowa Mała – Grab – gr. Państwa

993 Gorlice – Nowy Żmigród - Dukla

13 443 51 20

DROGI POWIATOWE

Powiatowy Zarząd Dróg w Jaśle

797 710 686

DROGI MIEJSKIE

U M Jasło (w godzinach pracy)

Straż Miejska w Jaśle (po godzinach pracy)

13 448 63 18

13 448 65 80

 

Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Jaśle potwierdził gotowość jednostki do zapewnienia porządku w ruchu drogowym, w tym do podejmowania działań, które będą likwidować utrudnienia i przywracać przejezdność na drogach w związku z warunkami atmosferycznymi. Poinformował, że w razie potrzeby planowane będą wspólne służby z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Jaśle. Policjanci będą również weryfikować zgłoszenia dotyczące informacji o miejscach przebywania osób bezdomnych zagrożonych wychłodzeniem.

Dodatkowo w wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego funkcjonuje bezpłatny całodobowy numer informacyjno-koordynacyjny 987, pod którym osoby bezdomne i potrzebujące pomocy mogą uzyskać informacje o placówkach udzielających wsparcia w sezonie zimowym.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomniał właścicielom i zarządcom budowlanym o ustawowym obowiązku odśnieżania obiektów budowlanych, jak również ich dachów. Organy nadzoru budowlanego w ramach posiadanych kompetencji będą dokonywać kontroli wykonywania tych obowiązków.

Dyrektor Zarządu Zlewni w Jaśle potwierdził, że wszystkie wały wraz z obiektami towarzyszącymi podlegają okresowym przeglądom technicznym, a ich stan na chwilę obecną jest dobry. W okresie zimowym pracownicy będą prowadzić również interwencje w przypadku zamarznięcia klap śluz wałowych.

Podczas posiedzenia przedstawiciel Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przekazał informację oraz dane na temat przygotowanej jednostki, z uwzględnieniem  zabezpieczenia operacyjnego i istniejących zagrożeń związanych z trudnymi warunkami atmosferycznymi. W tym okresie obserwuje się więcej wezwań do pożarów w domach i mieszkaniach, dlatego strażacy podejmują dodatkowe akcje informacyjne i ostrzegawcze, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy. Należy również pamiętać, że gdy temperatura powietrza spada to wzrasta liczba ofiar, które umierają z powodu zatrucia czadem.

Starosta wystąpił do burmistrzów i wójtów z powiatu jasielskiego o podjęcie działań prewencyjnych, które zapewnią właściwy poziom bezpieczeństwa na administrowanym terenie w okresie zimowym 2023/2024.

W posiedzeniu wzięli udział: Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Przedstawiciele władz samorządowych Starostwa Powiatowego  i Miasta Jasła, Wójtowie Gmin z terenu Powiatu Jasielskiego, Przedstawiciele Jasielskich Służb Mundurowych oraz Dyrektorzy Jednostek Organizacyjnych Powiatu Jasielskiego.

{"register":{"columns":[]}}