W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uroczystości odpustowe ku czci bł. ks. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie

Uroczystości odpustowe ku czci bł. ks. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie

W piątek, 23 sierpnia br., w Sanktuarium bł. ks. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie, odbyły się uroczystości odpustowe ku czci błogosławionego kapłana i męczennika. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył bp Jan Wątroba.

W koncelebrze uczestniczyli ks. bp Kazimierz Górny, ks. infułat Wiesław Szurek oraz kapłani diecezjalni i zakonni. Okolicznościową homilię wygłosił proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sławęcinie – ks. Marek Cesarz.

Kaznodzieja zauważył, że czczony patron Sanktuarium, pierwszy męczennik komunizmu, cieszył się ogromnym szacunkiem i autorytetem. W dalszej części homilii, nawiązując do osoby bł. ks. Władysława Findysza, wskazał na dwa istotne w życiu kierunki. Jako pierwszy wyróżnił sakrament kapłaństwa, będący łącznikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi:

-  Kapłan to ten, który bierze ludzkie sprawy i niesie do Boga, a z ołtarza bierze to, co Boskie i niesie do ludzi.

Drugi z przedstawionych kierunków odnosił się do troski o ludzi świeckich. Na przykładzie postawy błogosławionego męczennika, duchowny zobrazował jak istotnym elementem jest zwracanie uwagi na potrzeby bliźnich i krzewienie tradycji chrześcijańskich.

- Widzimy i słyszymy, jaki jest atak na rodzinę, katechezę, katolików. Musimy przeciwstawić się wszystkim tym atakom! – zaznaczył kaznodzieja.

Nabożeństwo zakończyła procesja eucharystyczna wokół świątyni oraz wspólna modlitwa w intencji o rychłą kanonizację bł. ks. Władysława Findysza.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}