Obchody 86. Rocznicy Agresji Niemiec i ZSRR na Polskę
„Wszystko zaczęło się 23 sierpnia, gdy Ribbentrop i Mołotow podzielili Polskę(…)” – mówił Starosta Jasielski podczas powiatowych obchodów rocznicy agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę. Od wydarzenia, które wstrząsnęło fundamentami II Rzeczpospolitej i zapoczątkowało dramatyczny rozdział w dziejach naszej Ojczyzny minęło 86 lat. W dniu 22 września br., w Jaśle odbyły się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne dzieje.
Obchody rozpoczęła Msza Święta odprawiona w intencji Ojczyzny i Bohaterów Września w Kościele OO. Franciszkanów w Jaśle, po której przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą ks. płk. Stanisława Matznera - kapelana Wojska Polskiego, zamordowanego w 1940 roku.
Po nabożeństwie pochód złożony z pocztów sztandarowych poszczególnych szkół, zaproszonych gości oraz uczniów przeszedł do Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle. Na placu przed szkołą nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod Dębem Pamięci, zamordowanego przez NKWD w Charkowie, majora Antoniego Mulińskiego, odśpiewano również „Mazurek Dąbrowskiego”.
W swoim wystąpieniu Starosta Jasielski przypomniał zgromadzonej na uroczystości młodzieży o tragicznym losie Jasła – zrabowanego, spalonego i niemal doszczętnie wyburzonego przez okupanta podczas II wojny światowej. Zwrócił również uwagę na celowe działania prowadzone zarówno przez Niemców jak i Sowietów, których celem było zniszczenie polskiej inteligencji.
- Zniszczenie polskiej inteligencji przez okupanta niemieckiego i rosyjskiego było jednym z najbardziej tragicznych i celowych działań mających na celu wyniszczenie narodu polskiego jako wspólnoty kulturowej, politycznej i narodowej. Zarówno Hitler jak i Stalin wiedzieli, że kto kontroluje elity, kontroluje naród. Kto je zniszczy – zniszczy jego ducha. – mówił Starosta.
Obchody 86. rocznicy agresji Niemiec i ZSRR na Polskę zakończyła, przygotowana przez grono pedagogiczne i uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle akademia. Okolicznościowe referaty przygotowali i wygłosili uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle - Patryk Kamiński i Jan Dybaś.
W wydarzeniu wzięli udział: Alicja Zając – Senator RP, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Tadeusz Gorgosz – Wicestarosta Jasielski, Jan Muzyka – Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jasielskiego, Katarzyna Janas – Reprezentant Wojewody Podkarpackiej, Rafał Jarosz - przedstawiciel Poseł na Sejm RP Marii Kurowskiej, Mateusz Lechwar – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Zenon Gondek – Radny Rady Miasta Jasła, Mariusz Świątek – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, reprezentujący Miasto Jasło, Patrycja Bimkiewicz – Przedstawiciel Miasta Jasła, Katarzyna Kaszowicz – dyrektor PZD w Jaśle, Janusz Pacher – Dyrektor PUP w Jaśle, Katarzyna Klimczak – Zastępca Dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, o. Łukasz Pazgan , o. Jan Janus – parafia św. Antoniego w Jaśle, przedstawiciele jasielskiej Solidarności, przedstawiciele jasielskich służb mundurowych ( policji, straży pożarnej, straży miejskiej, zakładu karnego i wojska) oraz dyrektorzy i przedstawiciele placówek oświatowych Powiatu Jasielskiego.