W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Młodzi naukowcy z jasielskiego Ekonomika opracowali eksperymenty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej

Młodzi naukowcy z jasielskiego Ekonomika opracowali eksperymenty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej

Dwie drużyny uczniów w składzie, drużyna pierwsza: Jakub Cieśla,  Krystyna Palacz, Kacper Kmiecik, Michał Jurkowski, Mateusz Kordek oraz drużyna druga: Oliwier Ziaja, Mikołaj Nowak, Hubert Zając, Kornelia Nowak, Emilia Trzeciak i Karol Chmielewski wzięły udział w prestiżowym konkursie Astro Pi Mission Space Lab, organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną wraz z fundacją Raspberry Pi Foundation, i obie misje zakończyły się ogromnym sukcesem. Programy stworzone przez uczniów zostały uruchomione na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), co jest niewątpliwie wielkim osiągnięciem dla młodych ludzi.

Astro Pi Mission Space Lab to konkurs, który daje młodym ludziom szansę na realizację własnych eksperymentów naukowych w kosmosie. Uczniowie, pracując w zespołach składających się z 2-6 osób i pod nadzorem mentora, piszą programy w języku Python, które następnie są uruchamiane na specjalnych komputerach Astro Pi umieszczonych na ISS. Zadaniem zespołów było stworzenie eksperymentów, które wykorzystują dane zbierane przez czujniki na pokładzie stacji lub kamerę do zebrania i analizy danych.

Obie drużyny – "Epiceels" i "Verdon" – miały za zadanie wyznaczenie prędkości ISS przy użyciu zaawansowanych czujników umieszczonych na komputerach Astro Pi. Dzięki precyzyjnie napisanym programom, które zbierały dane o zmianie położenia stacji na podstawie wykonanych zdjęć i czasie zarejestrowania obrazów, uczniowie byli w stanie obliczyć prędkość stacji kosmicznej z dużą dokładnością.

Materiał: Zespół Szkół nr IV w Jaśle

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}