W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Miasto Jasło wsparło Powiat Jasielski kwotą 70 tys. zł na wykup gruntów pod budowę drogi

Mikrofon

Zarząd Powiatu w Jaśle zwrócił się pismem z 13 marca br. do Burmistrza Miasta Jasła o udzielenie pomocy finansowej w kwocie 109 259, 50 zł na pokrycie kosztów wypłaty odszkodowań za nieruchomości przejęte w trybie tzw. „specustawy drogowej” w związku z budową nowego odcinka drogi powiatowej Jasło ul. Żniwna – Wolica.  

Rada Gminy Jasło już 17 maja podjęła Uchwałę nr LXX/555/2023 w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Jasielskiego z przeznaczeniem na wykup gruntów pod inwestycję pn. „Budowa nowego odcinka drogi powiatowej Jasło ul. Żniwna – Wolica”. 

Sesja Rady Miejskiej Miasta Jasła odbyła się 21 maja. Podczas obrad większość radnych deklarowała poparcie dla uchwały. - Nie ważne, czy to droga powiatowa, czy miejska. My wszyscy poruszamy się po tych drogach. Ta droga wymaga jak najszybszej realizacji – stwierdził radny Jan Pierzchała.

Niestety nie wszyscy potrafili zrozumieć wspólny interes mieszkańców. Radny Marcin Węgrzyn optował za przeznaczeniem tych środków na miejskie inwestycje przekonując, że jest kryzys i po prostu nie ma pieniędzy - Ciągle słyszymy,  że nasz budżet jest kruchy i nie mamy na nic środków. Wtedy kiedy jest potrzebna pomoc to od niej nie uciekamy. Wielokrotnie pomagaliśmy starostwu. Na dzisiejszy dzień jest kryzys. Osobiście wole te środki przeznaczyć na terenie miasta Jasła. Będę głosował negatywnie za tą uchwałą.

Obiekcje wyrażał również radny Józef Twarduś, narzekając na brak pobocza i lamp na odcinku drogi powiatowej znajdującej się na terenie miasta – Zastanawiam się, czy te pieniążki będą wydatkowane zgodnie z założeniem. Dlaczego tak mówię? Niejednokrotnie zapraszaliśmy do udziału w posiedzeniach komisji rozwoju i komunikacji przedstawiciela starostwa. Chodzi mi o ulicę Towarową od przejazdu kolejowego do mostu. Kilkakrotnie jako przewodniczący Zarządu Osiedla Hankówka, na wniosek mieszkańców zwracałem się do pana starosty o uzupełnienie braków w tej inwestycji – narzekał radny.

Starosta Jasielski Adam Pawluś kategorycznie zaprzeczył, że otrzymał zaproszenie na posiedzenie komisji rozwoju i komunikacji w temacie wspomnianej przez radnego drogi. Wyraził jednocześnie swoją gotowość do rozmowy - Przypomnę tylko, że inwestycja, którą realizowaliśmy nie dotyczyła ulicy Towarowej w całości. Przejęliśmy ją w stanie, w jakim wówczas się znajdowała. Staramy się ją poprawiać, remontować. Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek dotarło do mnie zaproszenie na komisję. Gdyby takie było, chętnie spotkamy się i będziemy dyskutować.

Starosta przekonywał, ze warto realizować tą inwestycję ponieważ usprawni ona ruch drogowy i umożliwi przejazd pojazdom bez ograniczeń tonażu.

- Wykonaliśmy most i kilometr drogi. Chcemy ten ciąg drogowy dokończyć, doprowadzić do Wolicy tak, żeby tym ciągiem drogowym mogły poruszać się pojazdy o pełnym tonażu. Dlatego zmieniliśmy kierunek. Nie będziemy ciągnąć go ulicą Żniwną. Trudny byłby wjazd na ulicę Floriańską. Dogadaliśmy się więc z gminą Jasło, która przewidziała w budżecie półmilionowe wsparcie na tę inwestycję. Nasz wniosek nie uzyskał jednak finansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Gdyby ten wniosek uzyskał dofinansowanie, w tym roku mielibyśmy piękną, nową drogę na tym odcinku – mówił Starosta.

Podczas sesji Rady Miasta w Jaśle uchwalono pomoc finansową w wysokości 70 tys. zł. Za przyjęciem uchwały głosowało 16 radnych. Przeciwko był radny Marcin Węgrzyn i Bogdan Ziemba. Od głosu wstrzymał się radny Józef Twarduś.

Na zakończenie Starosta Jasielski Adam Pawluś podziękował Radzie Miasta Jasła za udzielone wsparcie.

{"register":{"columns":[]}}