W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Konferencja prasowa w sprawie modernizacji Sądu Rejonowego w Jaśle

Konferencja prasowa w sprawie modernizacji Sądu Rejonowego w Jaśle

Wczoraj na terenie Sądu Rejonowego w Jaśle odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Warchoła, Poseł na Sejm RP Marii Kurowskiej, Dyrektora jasielskiego sądu Pawła Gabryela oraz samorządowców – Starosty Jasielskiego Adama Pawlusia i Burmistrza miasta Jasła Ryszarda Pabiana.

Na modernizacje budynku jasielskiego sądu i prokuratury rząd zamierza przeznaczyć 1,5 mln zł. Prace zakładają przebudowę trzech modułów podcieni i powstanie wewnętrznej windy obsługującej wszystkie 4 piętra, co znacznie usprawni pracę  i zwiększy dostępność dla niepełnosprawnych. Realizacja inwestycji potrwa nie dłużej niż trzy lata. Jak wspominała Pani poseł Maria Kurowska ostatnia duża inwestycja w Jaśle była w 2008 roku i była to budowa budynku B. Od tego czasu warunki pracy w sądzie znacznie się poprawiły. Jednak wraz ze wzrostem oczekiwań i wymogiem czasów konieczne są dalsze zmiany.

BO TO DLA MIESZKAŃCÓW, PRZEDE WSZYSTKIM DLA OBYWATELI JEST PRZEPROWADZONA NASZA REFORMA SĄDOWNICTWA, ŻEBY DOSTOSOWAĆ WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI DO POTRZEB MIESZKAŃCÓW I PRZYBLIŻYĆ GO LUDZIOM – mówił wiceminister Marcin Warchoł

Wiceminister Marcin Warchoł podziękował Pani Poseł Marii Kurowskiej i samorządowcom – Staroście Jasielskiemu Adamowi Pawlusiowi i Burmistrzowi Miasta Jasła Ryszardowi Pabianowi, za wspieranie tej ważnej dla mieszkańców inwestycji.

Pani Poseł Maria Kurowska zwróciła uwagę na to, że z czasem coraz bardziej zwiększają się nasze oczekiwania, co do sprawności sądów. Podkreślała jak ważne jest archiwum, z którego korzystają nie tylko mieszkańcy Jasła, ale całego powiatu jasielskiego i innych rejonów.

(…) jest teraz taka okoliczność, że znowu coś poprawiamy, podnosimy standard Sądu Rejonowego w Jaśle. Dlatego też bardzo się cieszę z tego powodu, że ten sąd już nie będzie niedostępny dla niepełnosprawnych, bo do tej pory nie ma tutaj windy dzięki której niepełnosprawni mogliby się spokojnie i swobodnie dostać na rozprawy sądowe.

Dyrektor Sądu Rejonowego w Jaśle Paweł Gabryel przypomniał, że budynek został oddany do użytku 56 lat temu. Od tego czasu bardzo wiele się zmieniło. Zmieniło się wiele w prawie, w społeczeństwie, zmieniło się wiele też w zakresie oczekiwania poszczególnych osób w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości.

Dyrektor zauważył, że społeczność Sądu Rejonowego w Jaśle, skupiająca 86 pracowników codziennie mierzy się z najtrudniejszymi sprawami, którymi żyje lokalna społeczność. Codziennie spotykamy się z Państwa marzeniami i czasami smutkami, trudami. Dlatego tak ważna jest ta inwestycja, która wpłynie pozytywnie na dostęp każdego interesanta do wymiaru sprawiedliwości.

Każdego roku ok. 20 tys. nowych spraw wpływa do Sądu Rejonowego w Jaśle, każdego roku ok. 50-60 tys. osób wchodzi tymi drzwiami. Niewątpliwie inwestycje, które zostaną w najbliższych dniach rozpoczęte poprawią nam wszystkim dostęp do tego gniazda sprawiedliwości. – mówił dyrektor Sądu Rejonowego w Jaśle Paweł Gabryel.

Powiat Jasielski jednym z najbezpieczniejszych powiatów

Starosta jasielski Adam Pawluś stwierdził, że modernizacja budynku jest dobrą wiadomością dla wszystkich mieszkańców powiatu jasielskiego. Więcej takich decyzji! Oczekujemy na takie decyzje, a myślę, że mamy jeszcze szerokie pole współpracy, zwłaszcza w sytuacji gdy rozbudowujemy odział psychiatryczny – mówił starosta.

TO JEST DZISIAJ WAŻNE, ŻEBY SĄDY MIAŁY POCZUCIE SPRAWIEDLIWOŚCI TAKIE, JAKIE PANUJE W SPOŁECZEŃSTWIE. PRZEZ LATA MIELIŚMY TAKIE ODCZUCIE, ŻE SĄDY SĄ TROCHĘ WYOBCOWANE, WIĘC LICZĘ NA TO, ŻE SIĘ TO ZMIENI I PO TO JEST TA REFORMA.

Starosta wyraził swoje zadowolenie z tego, że będą pomieszczenia na cyfryzację akt i na składowanie akt, że zwiększy się dostępność do tych dokumentów i oczywiście szybkość załatwiania spraw. Podkreślił przy tym bardzo istotną kwestię społecznej akceptacji pracy sądów.

To jest dzisiaj ważne, żeby sądy miały poczucie sprawiedliwości takie, jakie panuje w społeczeństwie. Przez lata mieliśmy takie odczucie, że sądy są trochę wyobcowane, więc liczę na to, że się to zmieni i po to jest ta reforma. To jest naprawdę bardzo potrzebne, cieszymy się z tego, że sądy będą się cieszyć należytym szacunkiem i będą odzwierciedlać to poczucie sprawiedliwości w rozumieniu takim szerokim – społecznym – mówił starosta jasielski.

Zadeklarował przy tym chęć współpracy, w interesie mieszkańców powiatu jasielskiego.

Swoje przemówienie zakończył konkluzją, że powiat jasielski jest jednym z najbezpieczniejszych powiatów w województwie podkarpackim (…). Sprawna praca sądów, sprawna praca policji ma na to również wpływ, a przede wszystkim to tradycja, która jest tutaj na tym terenie kultywowana.

Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, który stwierdził, że najgorszy etap już za nami, bo zawsze najtrudniej pozyskać środki. Odniósł się także do kwestii dostępności budynku.

(…) Ja nawiążę jeszcze do tego aspektu dostępności rozumianej najczęściej jako brak krawężników, chociażby ta winda, która jest też przedmiotem inwestycji, ale o dostępności należy myśleć szerzej. Również dostępność do materiałów, ta też tutaj będzie zapewniona przez to, że będą zmiany w możliwości dostępu do archiwum.

Inwestycja nie zakłóci pracy wymiaru sprawiedliwości

Według dyrektora jasielskiego sądu Pawła Gabryela każda inwestycja wiąże się z utrudnieniami, ale w dzisiejszym czasie nie możemy pozwolić sobie na to, aby inwestycja odbywała się kosztem dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Inwestycja będzie tak przeprowadzona, żeby odbywała się bez uszczerbku dla interesantów czy pracowników sądu.

Minister Marcin Warchoł dodał, że tego rodzaju inwestycje wiążą się przede wszystkim z digitalizacją postępowań sądowych.

 (…) głównym celem wszelkiego rodzaju inwestycji jest informatyzacja sądownictwa, digitalizacja przeprowadzona tak, żeby mieszkańcy i przedsiębiorcy nie musieli często wysyłać setek ton papieru do sądów – wyjaśniał minister Marcin Warchoł.

Informatyzacja ma zbliżyć wymiar sprawiedliwości do współczesnych standardów

  (…) w wielu innych sferach życia publicznego, gospodarczego posługujemy się już narzędziami cyfrowymi. W tym kierunku zmierza sądownictwo i od tego odwrotu być nie może. Wiele spraw w bankach, w innych instytucjach publicznych załatwiamy z poziomu smartfonu. Za rozwojem szeroko rozumianego życia społecznego powinno również podążać sądownictwo. Dlatego stawiamy na informatyzację.

Dyrektor Paweł Gabryel w pełni poparł stanowisko Ministra, dodając, że żyjemy w dobie cyfryzacji, dzisiaj nikt sobie nie wyobraża życia bez smartfonu, bez dostępu do Internetu. Właśnie w tym kierunku ma zmierzać sądownictwo.

Do tej pory archiwa sądowe były kojarzone ze stosami akt, z którymi panie biegały, szukały właściwej teczki, a na dobrą sprawę wszystko możemy to troszkę przemodelować. Akta będzie można wyszukiwać w sposób elektroniczny. Ułatwi to dostęp, odciąży osoby pracujące w archiwum i przyczyni się do znacznie sprawniejszego funkcjonowania naszego sądu. Jeżeli do tej pory musieliśmy czasami ustawiać się w kolejce, zamawiać akta i czekać, bo niektórych czynności nie dało się przyśpieszyć (…)  to ta oszczędność czasu niewątpliwie tutaj wystąpi.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}