W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

KLASA DWUJĘZYCZNA – W ZASIĘGU RĘKI. Nowa oferta edukacyjna I LO w Jaśle

KLASA DWUJĘZYCZNA – W ZASIĘGU RĘKI. Nowa oferta edukacyjna I LO w Jaśle

Zarząd Powiatu w Jaśle w dniu 31 stycznia br. podjął decyzję o utworzeniu w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Leszczyńskiego w Jaśle od r. szk. 2023/2024 oddziału dwujęzycznego. Dla zainteresowanych oznacza to naukę angielskiego w wymiarze siedmiu lekcji tygodniowo oraz zdobywanie wiedzy z przedmiotów kierunkowych – biologii i chemii – częściowo po polsku, częściowo w języku obcym, na poziomie dostosowanym do możliwości klasy. Zasady rekrutacji i obowiązujące terminy są już dostępne na szkolnej stronie internetowej: https://samorzad.gov.pl/web/i-lo-jaslo/rekrutacja-23-24-do-klasy-dwujezycznej.

Dlaczego warto zdecydować się na taki sposób kształcenia dziecka? Biegłe posługiwanie się  językami obcymi, a szczególnie angielskim, to już elementarny wymóg współczesności. Pozwala ono młodym ludziom podjąć studia na najbardziej prestiżowych uczelniach, w dowolnym miejscu na świecie. Wielojęzyczność pomaga też w znalezieniu dobrej pracy, jak również w stałym podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Dzięki uczęszczaniu do klasy dwujęzycznej uczniowie staną przed szansą opanowania angielskiego na poziomie C1-C2, czyli na najwyższym z możliwych. Od 2023 r. abiturienci tych oddziałów będą zdawać egzamin maturalny z języka obcego również na poziomie dwujęzycznym. W większości uczelni uzyskane w ten sposób punkty mają korzystniejszy przelicznik: osiągnięcie progu 75% jest równoznaczne z zaliczeniem przez szkołę wyższą 100% punktów, zgodnie z formułą R = D x 4/3, gdzie D oznacza wynik z matury otrzymany przez zdającego na poziomie dwujęzycznym, a R – uzyskany z egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Badania naukowe potwierdziły, że przyswajanie obcej mowy w tego typu klasach jest metodą najskuteczniejszą, gdyż zapewnia trwałe zapamiętanie słownictwa i reguł gramatycznych, gwarantujące swobodne posługiwanie się nimi w przyszłości. Efekty znacznie przewyższają umiejętności uzyskiwane drogą tradycyjnego kształcenia. Uczniowie z większą pewnością posługują się językiem obcym w dorosłym życiu.

Warto wspomnieć, że zgodnie z przepisami oświatowymi, w takich oddziałach musi być mniejsza ilość osób. Dzieci łatwiej opanowują więc wiedzę nie tylko z zakresu języka nowożytnego (zazwyczaj angielskiego), ale i z pozostałych przedmiotów szkolnych, ponieważ nauczyciel może im poświęcić więcej uwagi i czasu. W klasach dwujęzycznych uczniowie zyskują szansę, by już od najmłodszych lat przełamywać bariery językowe, posługując się nowym słownictwem w codziennych sytuacjach komunikacyjnych, stając się dzięki temu bilingwalne. W ten sposób dołączają do grona  pełnoprawnych członków europejskiej i światowej społeczności. Mogą także pogłębiać znajomość terminologii specjalistycznej, co jest istotne, jeśli podejmą decyzję o przystąpieniu do matury międzynarodowej.

Jak widać wiele argumentów przemawia za tym, aby zapisać dziecko do oddziału dwujęzycznego, jeśli ma ono dobrze sobie radzić w błyskawicznie zmieniającym się świecie. Taki jest właśnie cel utworzenia klasy dwujęzycznej w I LO w Jaśle. Z życzliwością czeka ono na pierwszych chętnych.

{"register":{"columns":[]}}