W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jubileusz 50 – lecia istnienia Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach

Arboretum

9 lipca br., Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach obchodziło jubileusz 50 – lecia swojego istnienia. Przez ten okres placówka zgromadziła imponującą kolekcję drzew, krzewów, roślin ozdobnych i użytkowych oraz sady starych odmian jabłoni, grusz i śliw, w tym kilkadziesiąt gatunków znajdujących się w polskiej czerwonej księdze roślin zagrożonych wyginięciem.

Uroczystość zgromadziła liczne grono przedstawicieli władz wojewódzkich i powiatowych oraz szefów jednostek kultury z całego regionu. Powiat Jasielski reprezentował Starosta Adam Pawluś.

Arboretum w Bolestraszycach zostało założone w 1975 roku w miejscu dawnego parku dworskiego, w którym mieszkał i tworzył słynny malarz epoki romantyzmu - Piotr Michałowski. Dziś, ten 300-hektarowy, największy na Podkarpaciu ogród botaniczny z tysiącami gatunków flory z całego świata, XIX-wiecznym fortem Twierdzy Przemyśl oraz Muzeum Przyrodniczym, prowadzi działalność edukacyjną, naukową i kulturalną, ukazując wagę ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Obchodom jubileuszu towarzyszyło wiele wydarzeń kulturalnych – otwarto wystawy historyczne, odbyły się promocje książek i pokazy multimedialne poświęcone historii Arboretum. 

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń dla pracowników Arboretum oraz nagród i podziękowań dla osób wspierających rozwój placówki. Wśród wyróżnionych znalazł się Adam Pawluś – Starosta Jasielski.

- Arboretum jest z pewnością organizacyjnym fenomenem, stanowi gwarancję właściwego utrzymania i zachowania wielu cennych, rzadkich gatunków roślin. Obszary roślinne stanowią bezcenne dobro narodowe. Dziś, po 50-ciu latach Państwa działalności, możemy w pełni cieszyć się dobrodziejstwem obcowania z przyrodą i umożliwić to przyszłym pokoleniom. Szczególne podziękowania składam za Państwa merytoryczną pomoc, zwłaszcza przy tworzeniu Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu, Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz Karpackiego Ogrodu Deszczowego w Jaśle. Dziękuję także za otrzymane, cenne okazy roślin.- mówił Starosta Jasielski.

Zwieńczeniem wydarzenia był spacer ścieżkami i zakamarkami ogrodu oraz uroczyste posiedzenie Rady Naukowej. 

Materiały

Podziękowanie dla Starosty Jasielskiego
Podziękowanie​_dla​_Starosty​_Jasielskiego​_(2).pdf 0.06MB

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}