W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jasielskie obchody Święta Wojska Polskiego

Jasielskie obchody Święta Wojska Polskiego

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny, w Kościele Ojców Franciszkanów. Następnie uczestnicy, w pochodzie, przeszli do Parku Miejskiego, gdzie odbyła się część oficjalna. Samorząd Powiatu Jasielskiego podczas uroczystości reprezentowała delegacja na czele ze starostą Adamem Pawlusiem.

Czwartkowa uroczystość została zorganizowana dla upamiętnienia 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej, określanej mianem „Cudu nad Wisłą”. Ta operacja wojskowa, stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku, pomiędzy nacierającą na Warszawę Armią Czerwoną a Wojskiem Polskim, była decydującą bitwą wojny polsko-bolszewickiej.

Dzień 15 sierpnia to również najważniejsze święto maryjne – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Podczas homilii Gwardian Sanktuarium św. Antoniego o. Łukasz Pazgan poinformował, że w parafii gości obraz Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy i Strażniczki Polski. To właśnie wizerunek Matki Bożej Łaskawej, która w dłoni trzymała przedmiot podobny do tarczy, od której odbijały się wystrzeliwane w kierunku Polaków pociski, ukazał się atakującym Rosjanom. Rozgromieni żołnierze Armii Czerwonej, krzyczeli, że uciekają przed „Carycą – Matier Bożju”.

Podczas uroczystości w Parku Miejskim wartę honorową przed Grobem Nieznanego Żołnierza pełniły: Pododdział Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, Pododdział Strzelców ZW „Strzelec” z Jednostki Strzeleckiej 2094 w Kołaczycach oraz Pododdział Związku Harcerstwa Polskiego z Komendy Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich w Jaśle.

Odśpiewano hymn państwowy, odczytano Apel Pamięci i wystrzelono salwę honorową.

Następnie przybyłe delegacje władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, instytucji użyteczności publicznej, organizacji społecznych i placówek oświatowych złożyły wiązanki kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W wydarzeniu uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, a oprawę muzyczną zapewniła Miejska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Ireneusza Fatygi.

Po części oficjalnej, przy glorietce, uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu laureatów konkursu poezji i pieśni patriotycznej – "Niepodległa, Niepokorna".

W otoczeniu Parku Miejskiego czekały dodatkowe atrakcje – wystawa sprzętu wojskowego oraz tradycyjna grochówka wojskowa.

Samorząd Powiatu Jasielskiego podczas uroczystości reprezentowali: Starosta Jasielski Adam Pawluś, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Barbara Burbelka oraz członkowie Zarządu: Jan Muzyka i Ryszard Lisowski.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}