W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

160. rocznica Powstania Styczniowego

160. rocznica Powstania Styczniowego

W ubiegłą niedzielę obchodziliśmy 160. Rocznicę Powstania Styczniowego. Minęło 160 lat od daty 22 stycznia 1863 r., kiedy to na mocy Manifestu Tymczasowego Rządu Narodowego Polacy przystąpili do kolejnego wielkiego zrywu niepodległościowego.

Na decyzję o rozpoczęciu powstania miało wpływ wiele czynników. Z jednej strony nadzieję budziło osłabienie Rosji po przegranej w wojnie krymskiej, z drugiej strony gniew podsycały brutalne działania zaborcy. Patriotyczna manifestacja, która odbyła się 8 kwietnia 1861 r. na Placu Zamkowym w Warszawie została krwawo stłumiona przez rosyjskie wojsko. Jednak kroplą, która ostatecznie przelała czarę była tzw. branka do rosyjskiego wojska, którą przeprowadzono w Warszawie w nocy z 14 na 15 stycznia 1863 r.

Starosta Jasielski Adam Pawluś uczestniczył w uroczystych obchodach Powstania Styczniowego w Krośnie, które zainaugurował występ zespołu „Soul” w Bazylice Farnej. Po zakończeniu Mszy św. w intencji Ojczyzny i Powstańców Styczniowych odbyła się prelekcja na temat Powstania oraz jego uczestników z Krosna i powiatu krośnieńskiego. Następnie zebrani udali się na Stary Cmentarz przy ul. Krakowskiej, gdzie Starosta Jasielski, w imieniu Zarządu Powiatu w Jaśle, złożył kwiaty przy pomniku Powstania 1863 roku.

Powstanie Styczniowe było aktem niezwykłej odwagi i determinacji, której nigdy nie brakowało Narodowi polskiemu. Takiej samej odwagi potrzebuje dziś Naród ukraiński, który zmaga się z rosyjską agresją. Historia wyraźnie pokazuje, że niezależnie od tego, czy Rosją rządzą carowie czy Putin, zawsze stanowiła poważne zagrożenie dla swoich sąsiadów.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}