W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zwiększamy dostępność przestrzeni publicznej – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce

19.05.2023

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce (PCPR) – jednostka budżetowa powiatu hajnowskiego jest dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami!

Na żółtym tle napisy: Powiat dostępny - 97 275,60 z PFRON dla samorządu powiatu hajnowskiego w ramach projektu Dostępny samorząd - granty. U dołu logotypy projektu: logo Fundusze Europejskie Wiedza - Edukacja - Rozwój, flaga Rzeczypospolitej Polskiej, Flaga Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Spójności. Obok grafika - splot rąk

Dzięki pozyskanym środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powiat hajnowski zwiększa dostępność przestrzeni publicznej – w wymiarze cyfrowym komunikacyjno – informacyjnym oraz architektonicznym. Zrealizowaliśmy kolejne przedsięwzięcia wpływające na dostępność nie tylko Starostwa Powiatowego w Hajnówce, ale również PCPR!

Celem likwidacji barier komunikacyjno – informacyjnych, w ramach programu „Dostępny samorząd – granty”, przygotowaliśmy dwa filmy instruktażowe, prezentujące katalog spraw, wzory wniosków oraz sposób załatwienia spraw w Starostwie Powiatowym w Hajnówce (ten film już widzieliście) i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce (PCPR).

Zależało nam, by przekazać jak najwięcej praktycznych informacji w zrozumiały sposób, stąd po krótkim seansie filmowym będziecie wiedzieli, czym zajmuje się PCPR, jaki katalog pomocy finansowej przysługuje osobom ze szczególnymi potrzebami oraz jak załatwić sprawę w tej jednostce.  W kwietniu br. korytarz PCPR zamienił się w plan zdjęciowy, efekty poniżej.

Inne zadania na rzecz dostępności w ramach grantu

Realizacja filmu prezentującego jednostkę to kolejne zadanie, zrealizowane w ramach przyznanego grantu. Również w kwietniu br. dokonano odbioru zadania polegającego na wykonaniu trzech miejsc parkingowych przed siedzibą PCPR w Hajnówce. Osoby ze szczególnymi potrzebami, posiadające kartę parkingową (tę możecie uzyskać na wniosek w PCPR) mogą korzystać z nowo wytyczonych miejsc parkingowych.

Realizacja obu zadań – spotu promocyjnego i miejsc parkingowych była o tyle istotna, gdyż Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce to jednostka pierwszego kontaktu z klientem ze szczególnymi potrzebami – to tu urzęduje Powiatowa Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, to tu osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności składają wnioski o wsparcie finansowe w ramach programów finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Tymczasem usytuowanie jednostki (w budynku PCPR urzędują także Powiatowy Urząd Pracy oraz Poradnia Psychologiczno – Pedagogoiczna, a tuż obok znajduje się przychodnia),  spowodowało powstanie bariery architektonicznej – braku wolnych miejsc parkingowych. Dzięki środkom pozyskanym z PFRON, klienci jednostki,  w szczególności osoby ze szczególnymi potrzebami, będą mogły załatwić sprawę. Z kolei informacja audiowizualna o jednostce i katalogu spraw jest dostępna dla wszystkich – w trosce o potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami, film został przygotowany w tekście łatwym do czytania, z tłumaczem PJM, lektorem i audiodeskrypcją (to przekazywany drogą słuchową, werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym). Film powstał na zlecenie Powiatu Hajnowskiego, za realizację i owocną współpracę dziękujemy Panu Michałowi z FlashStudio!

Grant przyznany samorządowi Powiatu Hajnowskiego realizowany jest z programu „Dostępny samorząd – granty”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach działania 2.18. Programu Operacyjnego Wiedza- Edukacja -Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

PS. Przypominamy, że w ramach zwiększenia dostępności PCPR, poza grantem wdrożono inne zadania wpływające na dostępność:

  • PCPR ma nową stronę www, spełniającej wymagania dostępności cyfrowej (standard WCAG 2.1.)
  • Na stronie zamieszczony został katalog wniosków, dostępnych cyfrowo
  • W jednostce jest możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego, jednostka jest wyposażona w pętlę indukcyjna, wspomagającą słyszenie.

Katarzyna Miszczuk

Materiały

Strona internetowa PCPR

Wideo

{"register":{"columns":[]}}