W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

ZUS nie będzie rozpatrywał błędnych wniosków o świadczenie

11.01.2024

Świadczenie wspierające jest dedykowane osobom z niepełnosprawnościami. Jego celem jest udzielenie bezpośredniej pomocy, która ma służyć częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych. Można się o nie ubiegać od początku tego roku, jednak trzeba zachować odpowiednią kolejność, starając się o przyznanie wsparcia.

Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)

Od 1 stycznia 2024 roku można już ubiegać  się  o świadczenie wspierające. Trzeba jednak pamiętać, że to nie od ZUS-u należy skierować swoje pierwsze kroki, starając się o świadczenie, a od wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. To właśnie tam w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom wsparcia, a dopiero po wydaniu decyzji złożyć do ZUS-u wniosek o świadczenie wspierające.

Złożone do tej pory do Zakładu wnioski są niekompletne i na ich podstawie nie będzie rozpatrywane prawo do wsparcia.

Wnioski o świadczenie wspierające, które już trafiły do ZUS-u, zawierają podstawowy błąd. Nie zostały jeszcze rozpatrzone przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności  i nie została wydana decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia.

Decyzja ta jest niezbędna do ustalenia prawa do świadczenia wspierającego. Bez wydanej decyzji ZUS nie może rozpatrzeć wniosku o wsparcie. Klient do wniosku o świadczenie wspierające nie musi dołączać decyzji WZON-u, wystarczy, że wpisze numer decyzji – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest na ostatnim etapie w procedurze ubiegania się o świadczenie. Najpierw należy złożyć wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON). W decyzji  WZON określi  liczbę punktów w skali od 0 do 100. Dopiero gdy decyzja WZON-u stanie się ostateczna, należy złożyć wniosek do ZUS-u o przyznanie świadczenia wspierającego.

Wnioski, które zostały złożone w innej kolejności, czyli trafiły do ZUS-u bez decyzji WZON-u zostaną pozostawione bez rozpatrzenia – informuje rzeczniczka.

Świadczenie wspierające będą mogły otrzymać  osoby, którym najpierw WZON wyda decyzję ustalającą uprawniającą liczbę punktów. W kolejnym etapie należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wnioskodawca ma na to do trzech miesięcy od momentu gdy  decyzja WZON-u stanie się ostateczna albo decyzja uprawomocniła się w sytuacji złożenia do sądu odwołania od tej decyzji. Jeśli osoba z niepełnosprawnością złoży do ZUS-u wniosek w ciągu 3 miesięcy, świadczenie wspierające zostanie przyznane z wyrównaniem od dnia, od którego WZON przyznał uprawniającą ilość punktów.

O świadczenie wspierające mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnością, które:

  • ukończyły 18 lat,
  • posiadają ostateczną decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności — ustalającą poziom potrzeby wsparcia na uprawniającym poziomie,
  • są obywatelami Polski albo Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a jeśli nie – przebywają legalnie w Polsce i mają dostęp do rynku pracy,
  • zamieszkują na terytorium Polski przez okres, w którym otrzymują świadczenie.

Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

{"register":{"columns":[]}}