W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

„Zielona transformacja” w ZSZ w Hajnówce. Powstała pracownia OZE

06.03.2024

Dzięki funduszom norweskim i środkom z budżetu państwa, samorząd powiatu zrealizował w mijającej kadencji znaczący krok naprzód w procesie kształcenia kadr kraju. Postawiliśmy na unowocześnienie oferty dydaktycznej, odpowiadające potrzebom rynku pracy, przy pełnej współpracy z Politechniką Białostocką. Nie trzeba wyjeżdżać z regionu, by zdobyć solidne wykształcenie a później pracę!

Prezentacja kamery termowizyjnej

 Logotypy programu "Hajnówka OdNowa"

Przyszli technicy budownictwa, którzy zdecydują się na naukę w ZSZ (rekrutacja wystartowała!) od II klasy będą uczęszczać na dodatkowy przedmiot – „montaż i uruchamianie systematów OZE”, który zostanie w planie lekcji już do matury. Nauka przedmiotu pozwoli usystematyzować wiedzę nt. zielonej technologii oraz przetestować ją w praktyce – w nowo wybudowanej pracowni. Uroczyste otwarcie nastąpiło wczoraj (05.03.2024) w obecności przedstawicieli Politechniki Białostockiej, samorządowców i dyrektorów placówek oświatowych z powiatu hajnowskiego. Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się funkcjonowaniem pracowni – w tajniki systemów OZE wprowadzili uczniowie II klasy technikum budownictwa pod okiem opiekunka merytorycznego, Pana Kornela Godończuka.

Pracownia OZE została wyposażona w niezbędny sprzęt i prototypy. Uczniowie korzystają z demonstracyjnych stanowisk: fotowoltaiki, pompy ciepła, rekuperatora oraz instalacji solarnej CWU z kolektorem próżniowym i mobilnym oświetlaczem. Ponadto zakupiono odzież ochronną, biurka, okablowanie i akcesoria, rury oraz narzędzia. Nie zabrakło nowinek cyfrowych – monitor interaktywny połączony z wizualizerem biurkowym umożliwia uczniom podgląd pracy nauczyciela (to duży plus zwłaszcza podczas ćwiczeń z montażu lub skręcaniu niewielkich części), zaś dzięki drukarce 3D uczniowie uczą się projektować potrzebne elementy do pracy np. zębatki.

Całkowita wartość uruchomienia pracowni OZE to 483 566,38 zł – to środki pochodzące z Projektu Hajnówka OdNowa, finansowanego z funduszy norweskich i budżetu państwa. Z kolei adaptacja pomieszczeń została zrealizowana przez pracowników i dyrekcję szkoły.

Technik budownictwa – przyszłościowy zawód!

Dzięki funduszom norweskim, oferta edukacyjna ZSZ „dogoniła” Europę – za sprawą nowego, „zielonego” przedmiotu, przyszli budowlańcy, wykształceni w naszej szkole zdobędą kompleksową wiedzę o trendach i metodach produkcji w budownictwie. Szkoła rozwija biznesowy model nauczania, stawiając na praktyczną naukę - z jednej strony, za sprawą współpracy z firmą Danwood z Bielska Podlaskiego, uczniowie poznają proces budowy domów modułowych od podstaw – z drugiej zaś, dzięki wprowadzeniu dodatkowego przedmiotu, wiedza nt. nowoczesnych metod produkcji, zostanie poszerzona o znajomość technologii OZE.

Uruchomienie pracowni OZE to dobra inwestycja w ucznia oraz przyszłe kadry kraju!  To także kolejny krok dla rozwoju zielonej energii w powiecie. Suma dotychczasowych działań samorządu w tym zakresie – od montażu instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej należących do powiatu, intensywnej współpracy polsko – niemieckiej, kontynuacji działania Centrum Energii Odnawianej i bezpłatnego doradztwa dla mieszkańców, po warsztaty z kamerą termowizyjną z udziałem eksperta w ramach projektu „Oddychaj NATURAlnie – bez smogu” – powiat nie stroni on odważnych rozwiązań i innowacyjnych idei.

Przystępując do porozumienia z gminą miejską Hajnówka w 2021 r., podjęliśmy się wyzwania modernizacji i unowocześnienia oferty edukacyjnej hajnowskich szkół średnich w ramach norweskiego grantu. Wartością dodaną jest zacieśnienie współpracy z czołowym ośrodkiem akademickim naszego województwa, jakim jest Politechnika Białostocka – wyposażenie pracowni oraz wdrożony program nauczania został skonsultowany z ekspertami z uczelni – podkreśla Starosta Hajnowski. – Otwarcie sali OZE w ZSZ i wprowadzenie dodatkowych zajęć z grafiki komputerowej i programowania zaawansowanego w II LO z DNJB to znaczący krok w budowie nowoczesnej oferty kształcenia, opartej na wiedzy, praktyce i szerokiej współpracy z ośrodkami nauki i biznesu. Modernizacja oświaty nadal pozostaje wyzwaniem na przyszłość, niemniej cieszę się, że w VI kadencji Rady zrobiliśmy ten pierwszy krok. Dziękuję Burmistrzowi Miasta Hajnówka Jerzemu Sirakowi oraz Zastępcy Ireneuszowi Kiędysiowi za wysiłek i realizację przez miasto projektu z funduszy EOG – środki norweskie umożliwiły Nam realizację kolejnej inwestycji w kierunku OZE w Naszym pięknym, dynamicznie rozwijającym się regionie – podkreśla Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko.

Katarzyna Miszczuk

 

Herb Powiatu Hajnowskiego - na zielono - żółtym tle żubr i dwa świerki

Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja Projekt finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 – 2021  oraz budżetu państwa.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}