W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce rekrutuje! Prezentacja oferty edukacyjnej na rok 2022/2023

04.04.2022

1 kwietnia br. Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce zaprosił ósmoklasistów z regionu do zapoznania się z ofertę edukacyjną szkoły. Dni otwarte upłynęły pod znakiem koleżeńskiej atmosfery, humoru a przede wszystkim solidnej dawki wiedzy o szkole i możliwościach rozwoju, jakie ZSZ stwarza swoim uczniom. A są to: kierunki zawodowe odpowiadające potrzebom na rynku pracy, możliwość wyjazdu na zagraniczne praktyki, udział w kursach kwalifikacyjnych i zawodowych, możliwość zarobku pierwszych pieniędzy, współpraca z przedsiębiorcami i …długo by wymieniać! Przeczytajcie sami!

Uczennice szkoły podczas występu w szkole

Ponad 100 lat doświadczenia, ciekawe kierunki kształcenia a w tym roku – także nowe przedmioty, pierwsze kontakty z przedsiębiorcami, pierwsze własne zarobione pieniądze, płatne staże zagraniczne w ramach Erasmusa, nowe kwalifikacje i kursy zawodowe (w warunkach rynkowych kosztujące nawet kilka tysięcy a w szkole są za darmo), a to wszystko składające się na pewność zatrudnienia – oto Zespół Szkół Zawodowych w pigułce.

Przyszłościowe kierunki kształcenia i nowe przedmioty

Pierwszy plus nauki w ZSZ to bogata oferta edukacyjna szkoły. A jest w czym wybierać – przyszłym roku szkolnym w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce będzie można rozpocząć naukę na jednym z 6 kierunków:

  • technikum budownictwa;
  • technikum ekonomicznym;
  • technikum informatycznym;
  • technikum logistycznym (klasa mundurowa) – część zajęć odbywa się na Komendzie Powiatowej Policji w Hajnówce
  • technikum mechanicznym;
  • technikum żywienia i usług gastronomicznych;
  • w szkole branżowej – I stopnia (3-letni okres nauki obejmujący naukę w szkole i praktykę zawodową w wybranym przez ucznia przedsiębiorstwie. Pomocą w znalezieniu miejsca praktyk służy Cech Rzemiosł Różnych w Hajnówce) i II stopnia (2-letni okres nauki, kończący egzaminem nadającym tytuł technika.).

Spawacz i monter OZE - nowe przedmioty, nowe umiejętności

W tym roku ofertę edukacyjną uatrakcyjniają nowe, praktyczne przedmioty. Ucząc się w technikum mechanicznym nauczysz się podstaw spawania, zaś jako przyszły technik budownictwa poznasz tajniki montażu i uruchamiania urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Szkoła stawia na praktyczną naukę zawodu i umiejętności, dostosowując ofertę do dynamiki  rynku pracy.

Nauka w szkole technicznej się opłaca – po zdaniu egzaminu technicznego absolwent uzyskuje dyplom technika, będący przepustką od pracy w wybranym zawodzie. Co ważne – certyfikaty zawodowe wydawane są także w języku angielskim, są ważne we wszystkich krajach UE. I oczywiście - nic nie stoi na przeszkodzie, by dalej kontynuować naukę na studiach wyższych.  

Szkoła bardzo inwestuje w ucznia, pomaga mu stawiać pierwsze kroki w karierze zawodowej już na etapie nauki w technikum. 8 godzin nosem w książce i zakuwania teorii? Nie w Zespole Szkół Zawodowych!

Pierwsze kontakty z przedsiębiorcami – już na etapie nauki

Ucząc się w technikum podszlifujecie praktyczne umiejętności w dobrze wyposażonych salach praktycznych w szkole, ale przede wszystkim – poznacie tajniki zawodu w przedsiębiorstwach z terenu województwa.  W tym celu nawiązana została współpraca z największymi przedsiębiorcami w regionie – m.in. z Unihouse i Danwood S.A z Bielska Podlaskiego, firmą Pronar Sp. z o.o z Narwi oraz Komendą Powiatową Policji w Hajnówce.  Dzięki tej współpracy uczniowie technikum mechanicznego i budowlanego mają szansę poznać wybraną przez siebie branżę w praktyce podczas praktyk i płatnych staży,  ponadto poznają trendy produkcji, uczestniczą w wycieczkach przedmiotowych, a na dodatkowych zajęciach podnoszącymi kompetencje zawodowe i językowe. Ponadto firmy PRONAR i Danwood fundują stypendia najlepszym uczniom. A po zakończeniu nauki – absolwenci, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem i wiedzą mogą z sukcesem ubiegać się o zatrudnienie w zaprzyjaźnionych firmach. Równie owocnie układa się współpraca z Komendą Powiatową Policji, która zakłada wsparcie uczniów z technikum logistycznego. Wiedza praktyczna, którą zdobędziesz podczas zajęć na Komendzie, w przyszłości ułatwi aplikację do służby. O efektach i zakresie współpracy ósmoklasistom opowiadali przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm i instytucji: firm Danwood i Pronar oraz Komendy Powiatowej Policji, którzy wzięli udział w Dniach Otwartych szkoły. Nie trzeba wyjeżdżać z regionu, by dobrze zarabiać i godnie żyć!

Aktywność ZSZ w Hajnówce w zakresie współpracy z przedsiębiorcami i  instytucjami z regionu wpisuje się w model nowoczesnego kształcenia, w którym praktyczna nauka zawodu jest równorzędna w stosunku do teoretycznej wiedzy.

Staże za granicą, dodatkowe kursy i uprawnienia

W celu wsparcia swoich uczniów na początku drogi zawodowej, szkoła równie aktywnie pozyskuje fundusze unijne – ZSZ jest lokalnym liderem w zakresie ilości realizowanych projektów, które będą kontynuowane w następnym roku szkolnym. Dzięki aktywności ZSZ, ucząc się technikum  zdobędziesz dodatkowe umiejętności, zarobisz pierwsze pieniądze a do tego zwiedzisz kawałek świata.

W murach szkoły zdobędziesz także dodatkowe kwalifikacje. Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych korzystają z kursów kwalifikacyjnych oraz uczą się obsługi specjalistycznych programów ITC – a to wszystko za darmo! Od 2021 r. szkoła realizuje wieloetapowy projekt pn. „Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce poprzez realizację kompleksowego programu rozwojowego szkoły - II edycja".  
Przyszli technicy w ramach projektu mają możliwość wzięcia udziału w kursach kompetencji zawodowych:
•    tachospeed i Moduł Kontrolny dla kierowców,
•    kosztorysowania w procesie budowlanym,
•    organizacja cateringu,
•    carving i dekoracje potraw,
•    kuchnia regionalna,
•    kurs spawacza TIG i MIG/MAG,
•    Corel Draw,
•    Photoshop,
•    programowanie CNC,
We współczesnych realiach rynku pracy doświadczenie zawodowe jest równie ważne co wykształcenie. Umiejętności praktyczne to najcenniejszy punkt w CV, wymagany przez wszystkich pracodawców. Doświadczenie zdobyte już na etapie nauki w szkole, znacząco ułatwi start w życiu zawodowym.

Szkoła między lekcjami

Ale jako że nie samą nauką człowiek żyje, szkoła wspiera uczniów w rozwijaniu indywidulanych zainteresowań i pasji. W ZSZ funkcjonują: siłownia, koła językowe, sportowe i przedmiotowe.  Szkoła stara się uczulić uczniów na problemy społeczne, uczy tolerancji, patriotyzmu i szacunku do drugiego człowieka.

Wsparcie, jakie ZSZ oferuje swoim uczniom, procentuje – placówka może pochwalić się dużą liczbą stypendystów (stypendium Prezesa Rady Ministrów, stypendium im. prof. Simony Kossak) a także laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych. Uczniowie są bardzo zaangażowani w życie szkoły, co było widoczne także w trakcie dnia otwartego. Poszczególne kierunki promowały stoiska przygotowane przez młodych żaków, na których znaleźć można było ulotki informacyjne o danym kierunku oraz gadżety związane z prezentowaną branżą. Przyszli adepci mogli więc bezpośrednio porozmawiać ze starszymi kolegami, zapytać o ich doświadczenia. W trakcie dnia otwartego dała o sobie znać także przyjazna atmosfera, która panuje w szkole na co dzień. Humorystyczne skecze promujące ZSZ w Hajnówce w wykonaniu uczniów zrobiły furorę.

Postaw na bezpieczną przyszłość - aplikuj do ZSZ!

Choć na tym etapie życia mało kto myśli o przyszłości na poważnie, wybór odpowiedniej szkoły zdecyduje o dalszej przyszłości. Przed Wami – młodymi ludźmi nie lada dylemat. Oczywiście nie chcemy robić dramy (:)), niemniej odpowiedź na pytanie, do jakiej szkoły złożyć aplikację zaważy na Waszym dalszym życiu. Jeśli zależy Wam na zdobyciu i wiedzy i umiejętności praktycznych w ramach nauki zawodu gwarantującego zatrudnienie, chcielibyście rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz zarobić pierwsze własne pieniądze, także na zagranicznych stażach -  Zespół Szkół Zawodowych zaprasza.    

Pełna oferta hajnowskich szkół średnich w „Informatorze ósmoklasisty”.

Katarzyna Miszczuk

Materiały

Informator Hajnowskie szkoły średnie COOL Schools
Informator​_rekrutacja​_new.pdf 18.85MB

Zdjęcia (21)

{"register":{"columns":[]}}