W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zespół Szkół Zawodowych – pewny zawód, pewna przyszłość!

17.03.2023

Dobry plan na przyszłość? To dobra praca z jeszcze lepszą kasą 😊. Środkiem do skutecznej realizacji tego planu będzie nauka w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce!

Na tle grafiki prezentującej budynek ZSZ informacja o przyznaniu szkole tytułu "Orły edukacji" i Akredytacja Erasmusa

Z takim przeświadczeniem wyszło z pewnością większość ósmoklasistów, którzy mieli okazję pogadać ze starszymi kolegami – uczniami ZSZ i poznać wszystkie zakamarki szkoły. 15 marca br. Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce wraz z partnerami zaprosił ósmoklasistów z regionu do zapoznania się z ofertę edukacyjną szkoły.

Dni otwarte upłynęły pod znakiem koleżeńskiej atmosfery, humoru a przede wszystkim solidnej dawki wiedzy o szkole i możliwościach rozwoju, jakie ZSZ stwarza swoim uczniom. A są to: kierunki zawodowe odpowiadające potrzebom na rynku pracy, możliwość wyjazdu na zagraniczne praktyki, udział w kursach kwalifikacyjnych i zawodowych, możliwość zarobku pierwszych pieniędzy, zawodowy kontakt z przedsiębiorcami i …długo by wymieniać! Przeczytajcie sami!

Ponad 100 lat doświadczenia, ciekawe kierunki kształcenia a w tym roku – także nowe przedmioty, poznawanie rynku pracy i przedsiębiorców, pierwsze własne zarobione pieniądze, płatne staże zagraniczne w ramach Erasmusa, nowe kwalifikacje i kursy zawodowe (w warunkach rynkowych kosztujące nawet kilka tysięcy a w szkole są za darmo), a to wszystko składające się na pewność zatrudnienia po ukończeniu nauki – oto Zespół Szkół Zawodowych w pigułce.

Przyszłościowe kierunki kształcenia i nowe przedmioty

Pierwszy plus nauki w ZSZ to bogata oferta edukacyjna szkoły. A jest w czym wybierać – przyszłym roku szkolnym w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce będzie można rozpocząć naukę na jednym z 6 kierunków:

  • technikum budownictwa;
  • technikum ekonomicznym;
  • technikum informatycznym;
  • technikum logistycznym (klasa mundurowa) – część zajęć odbywa się na Komendzie Powiatowej Policji w Hajnówce
  • technikum mechanicznym;
  • technikum żywienia i usług gastronomicznych;
  • w szkole branżowej – I stopnia (3-letni okres nauki obejmujący naukę w szkole i praktykę zawodową w wybranym przez ucznia przedsiębiorstwie. Pomocą w znalezieniu miejsca praktyk służy Cech Rzemiosł Różnych w Hajnówce) i II stopnia (2-letni okres nauki, kończący egzaminem nadającym tytuł technika.).

Spawacz i monter OZE - nowe przedmioty, nowe umiejętności

W tym roku ofertę edukacyjną uatrakcyjniają nowe, praktyczne przedmioty. Ucząc się w technikum mechanicznym nauczysz się podstaw spawania, zaś jako przyszły technik budownictwa poznasz tajniki montażu i uruchamiania urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Szkoła stawia na praktyczną naukę zawodu i umiejętności, dostosowując ofertę do dynamiki rynku pracy.

Nauka w szkole technicznej się opłaca – po zdaniu egzaminu technicznego absolwent uzyskuje dyplom technika, będący przepustką od pracy w wybranym zawodzie. Co ważne – certyfikaty zawodowe wydawane są także w języku angielskim, są ważne we wszystkich krajach UE. I oczywiście - nic nie stoi na przeszkodzie, by dalej kontynuować naukę na studiach wyższych, tym bardziej, że zaprzyjaźnieni przedsiębiorcy – firmy PRONAR z Narwi (światowy lider produkcji maszyn rolniczych i komunalnych) i Danwood S.A. z Bielska Podlaskiego (przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji domów prefabrykowanych o konstrukcji drewnianej w standardzie „pod klucz”), deklarują dofinansowanie do studiów wyższych zatrudnionym absolwentom szkoły!

Szkoła bardzo inwestuje w ucznia, pomaga mu stawiać pierwsze kroki w karierze zawodowej już na etapie nauki w technikum. 8 godzin nosem w książce i zakuwania teorii? Nie w Zespole Szkół Zawodowych!

Biznesowe myślenie o edukacji

Ucząc się w technikum podszlifujecie praktyczne umiejętności w dobrze wyposażonych salach praktycznych w szkole, ale przede wszystkim – poznacie  rynek pracy i tajniki zawodu w przedsiębiorstwach z terenu województwa. 

Szkoła wdraża i wyznacza nowe standardy w ramach szkolnictwa zawodowego, wpisując się w biznesowy model kształcenia, opartego na sieci współpracy szkoła- rynek pracy oraz wprowadzanie systemowego doradztwa zawodowego.  Ucząc się w szkole, z pomocą doradcy zawodowego będziecie mogli dokonać odpowiedzialnych wyborów edukacyjnych i zawodowych opartych na znajomości i rozumieniu siebie, systemu edukacji oraz rynku pracy. A ten poznacie w praktyce. Szkoła współpracuje z czołowymi przedsiębiorcami i instytucjami z regionu.

Danwood, Unihouse S.A. - budownictwo modułowe w technologii drewnianej, Pronar Pronar Kariera, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce, Grupa Eltron ,  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce Areszt Śledczy w Hajnówce, Policja Hajnówka, Podlaski Oddział Straży Granicznej – Placówka SG w Narewce, 1.Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej w Białymstoku, OCHOTNICZY HUFIEC PRACY – przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm, instytucji i służb mundurowych wzięli udział w Dniu Otwartym. Dzięki zaangażowaniu partnerów szkoły, tego dnia w ZSZ odbyły się mini targi pracy, a uczniowie mieli okazję porozmawiać o realiach pracy z przedstawicielami firm, instytucji i służb mundurowych lub wziąć dział w wielu ciekawych warsztatach zręcznościowych, nawiązujących do branży danego przedsiębiorstwa. Dla wielu ósmoklasistów był to pierwszy kontakt z rynkiem pracy.

Dzięki rozległej współpracy z biznesem, uczniowie poznają wybraną branżę w praktyce i trendy produkcji, biorą udział w praktykach i lekcjach w przedsiębiorstwach, a najlepsi otrzymują stypendia ufundowane przez firmy PRONAR i Danwood S.A. A po zakończeniu nauki – absolwenci, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem i wiedzą mają gwarancję zatrudnienia w zaprzyjaźnionych firmach. Równie owocnie układa się współpraca ze służbami mundurowymi, w tym z Komendą Powiatową Policji, która zakłada wsparcie uczniów z technikum logistycznego. Wiedza praktyczna, którą zdobędziesz podczas zajęć na Komendzie, w przyszłości ułatwi aplikację do służby.

Nie trzeba wyjeżdżać z regionu, by dobrze zarabiać i godnie żyć!

Aktywność ZSZ w Hajnówce w zakresie współpracy z przedsiębiorcami i  instytucjami z regionu wpisuje się w model nowoczesnego kształcenia, w którym praktyczna nauka zawodu jest równorzędna w stosunku do teoretycznej wiedzy.

Staże za granicą, płatne praktyki w kraju, dodatkowe kursy i uprawnienia

W celu wsparcia swoich uczniów na początku drogi zawodowej, szkoła równie aktywnie pozyskuje fundusze unijne – ZSZ jest lokalnym liderem pod względem ilości realizowanych projektów, które będą kontynuowane w następnym roku szkolnym. Dzięki aktywności ZSZ, ucząc się technikum  zdobędziesz dodatkowe umiejętności, zarobisz pierwsze pieniądze a do tego zwiedzisz kawałek świata.

W murach szkoły zdobędziesz także dodatkowe kwalifikacje. Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych korzystają z kursów kwalifikacyjnych oraz uczą się obsługi specjalistycznych programów ITC – a to wszystko za darmo! We współczesnych realiach rynku pracy doświadczenie zawodowe jest równie ważne co wykształcenie. Umiejętności praktyczne to najcenniejszy punkt w CV, wymagany przez wszystkich pracodawców. Doświadczenie zdobyte już na etapie nauki w szkole, znacząco ułatwi start w życiu zawodowym.

Szkoła między lekcjami

Ale jako że nie samą nauką człowiek żyje, szkoła wspiera uczniów w rozwijaniu indywidulanych zainteresowań i pasji. W ZSZ funkcjonują: siłownia, koła językowe, sportowe i przedmiotowe. Sale lekcyjne są wyposażone w interaktywne tablice z dostępem do internetu. Szkoła stara się uczulić uczniów na problemy społeczne, uczy tolerancji, patriotyzmu i szacunku do drugiego człowieka.

Wsparcie, jakie ZSZ oferuje swoim uczniom, procentuje – placówka może pochwalić się dużą liczbą stypendystów (stypendium Prezesa Rady Ministrów, stypendium im. prof. Simony Kossak) a także laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych. Uczniowie są bardzo zaangażowani w życie szkoły, co było widoczne także w trakcie dnia otwartego. Poszczególne kierunki promowały stoiska przygotowane przez przyszłych techników, na których znaleźć można było ulotki informacyjne o danym kierunku oraz gadżety związane z prezentowaną branżą. Przyszli adepci mogli więc bezpośrednio porozmawiać ze starszymi kolegami, zapytać o ich doświadczenia i wraz z nimi poznali wszystkie zakamarki szkoły. W trakcie dnia otwartego dała o sobie znać także przyjazna atmosfera, która panuje w szkole na co dzień. Humorystyczne skecze promujące ZSZ w Hajnówce w wykonaniu uczniów zrobiły furorę.

Postaw na bezpieczną przyszłość - aplikuj do ZSZ!

Choć na tym etapie życia mało kto myśli o przyszłości na poważnie, wybór odpowiedniej szkoły zdecyduje o dalszej przyszłości. Przed Wami – młodymi ludźmi nie lada dylemat. Oczywiście nie chcemy robić dramy (:)), niemniej odpowiedź na pytanie, do jakiej szkoły złożyć aplikację zaważy na Waszym dalszym życiu. Jeśli zależy Wam na zdobyciu i wiedzy i umiejętności praktycznych w ramach nauki zawodu gwarantującego zatrudnienie, chcielibyście rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz zarobić pierwsze własne pieniądze, także na zagranicznych stażach -  Zespół Szkół Zawodowych zaprasza.    

Katarzyna Miszczuk

Materiały

Pełna fotorelacja z wydarzenia

Zdjęcia (32)

{"register":{"columns":[]}}