W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zaprojektuj swoją przyszłość w mundurze – Oddział Przysposobienia Wojskowego przy I LO zaprasza!

31.05.2022

27 maja br. oficerowie z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim, wspólnie z żołnierzami z 14 Batalionu Lekkiej Piechoty w Hajnówce oraz Kadetami z I LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Hajnówce przedstawili 8-klasistom ze szkół podstawowych z Powiatu Hajnowskiego specyfikę i warunki służby wojskowej oraz perspektywę kontynuowania edukacji w szkole współpracującej z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Uczniowie szkół podstawowych pozują do zdjęcia wraz z uczniem Oddziału Przysposobienia Wojskowego

Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej z dnia 23 kwietnia 2021r. udzielono zezwolenia Powiatowi Hajnowskiemu na utworzenie od dnia 1 września 2021 oddziału przygotowania wojskowego (OPW) w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Hajnówce.  To jedyna taka oferta w regionie! Uczniowie już na etapie nauki w liceum biorą udział w szkoleniu z przygotowania wojskowego na poziomie teoretycznym i praktycznym (w tym zajęcia na poligonie wojskowym, zajęcia z samoobrony, strzelectwa sportowego, kurs pierwszej pomocy).  Szkolenie składa się z 4 bloków tematycznych: podstawy wychowania wojskowego, szkolenie bojowe, szkolenie logistyczne, szkolenie z wybranych przepisów i kończy się obozem szkoleniowym w ostatniej klasie.

Generalnie, kształcenie w OPW obejmuje 230 h dodatkowych szkoleń, w tym 53 h to praktyka, aż 177h to praktyka. Uczniowie poznają realia pracy w wojsku, bo zajęcia są realizowane we współpracy z 1 Brygadą Wojsk Oborny Terytorialnej oraz Fundacją na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju ,,Combat Alert”. Umiejętności i wiedza nabyte w trakcie nauki w naszym liceum z pewnością ułatwią aplikację do służb mundurowych! I nie są to czcze zapowiedzi. Nauka w oddziale wojskowym to realne korzyści na przyszłość, bo zyskujesz:

  • możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej (tylko 12 dni szkolenia), która stanowi bezpośrednią przepustkę do zawodowej służby wojskowej;
  • gwarancję dodatkowych punktów rekrutacyjnych przy aplikowaniu do uczelni wojskowych (maksymalna liczba punktów - 9 pkt, przy ocenie motywacji do służby wojskowej podczas rozmowy kwalifikacyjnej);
  • pierwszeństwo w trakcie naboru do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz preferencje przy realizacji programu Legia Akademicka skierowanego do studentów kierunków cywilnych;
  • CERTYFIKAT Ministra Obrony Narodowej po zakończeniu szkoły,
  • a przede wszystkim nauka nowych umiejętności, uczestnictwo w obozach i zajęciach specjalistycznych.

Oddział przysposobienia wojskowego w przy I LO jest rekomendowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, bo program nauczania jest oparty o aktualne szkolenie wojskowe, a po jej ukończeniu absolwenci mają możliwość zostanie żołnierzami. A co, gdy nie masz sprecyzowanych planów albo boisz się, że nawet jeśli myślisz o wojsku,  za kilka lat możesz zmienić zdanie? Nie martw się, to tylko propozycja. Potraktuj ją jako kolejne drzwi, które się przed Tobą otwierają, bo specjalistyczna wiedza, która zdobędziesz zostanie z Tobą na zawsze, a zdobyte umiejętności przydadzą się także „w cywilu”.

O zaletach nauki w OPW opowiadali młodszym kolegom obecni kadeci, prezentując wojskowy sprzęt, z którym pracują. Nauka w oddziale przysposobienia wojskowego otwiera wiele drzwi!  Praca w strukturach Wojska Polskiego to pewność zatrudnienia, osobistego rozwoju i stabilizacji finansowej. Aplikuj do I LO! Oferta hajnowskich szkół średnich dostępna w „Informatorze Ósmoklasisty”.

Katarzyna Miszczuk

Materiały

Hajnowskie szkoły średnie – COOL SCHOOLS! Rekrutacja 2022/2023 rusza!

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}