W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zachowajmy historię regionu – powiat zainicjował akcję „Zabytek chroniony prawem”.

29.06.2022

Starosta Hajnowski zachęca wszystkich właścicieli zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków, usytuowanych na terenie powiatu hajnowskiego, do składania wniosków o umieszczenie znaku informującego o tym, iż obiekt ten podlega ochronie.

Informacja -uniwersalna grafika wiadomości. Na niebieskim tle herb Powiatu Hajnowskiego oraz biały napis.

Jesteś właścicielem nieruchomości, wpisanej do rejestru zabytków? Zgłoś się do Starostwa Powiatowego w Hajnówce i nieodpłatnie uzyskaj znak błękitnej tarczy „Zabytek chroniony prawem”.

Na podstawie art. 12 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2022 r. poz. 840) starosta może umieszczać na obiektach nieruchomych znak informujący o tym, iż zabytek ten podlega ochronie, tj. znak błękitnej tarczy „Zabytek chroniony prawem”.

Oznaczenie zabytku:

  • sprzyja jego rozpoznawalności
  •  promuje lokalne dziedzictwo
  • podniesie świadomość mieszkańców i turystów o wyjątkowej wartości danego obiektu i regionu w ogóle
  • przeciwdziała ewentualnym atakom wandalizmu.

Błękitna tarcza to międzynarodowy symbol ochrony dóbr kultury.

Decyzja administracyjna o umieszczeniu znaku na zabytku, wydawana będzie na wniosek zainteresowanych posiadających tytuł prawny do obiektu, po uzyskaniu pozytywnego stanowiska Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zainteresowani właściciele zabytkowych obiektów mogą składać wnioski w Starostwie Powiatowym w Hajnówce.Więcej informacji pod nr telefonu: 85 682 48 36

Do pobrania: wniosek i oświadczenie

Materiały

Wniosek - znakowanie zabytku
wniosek.doc 0.04MB
Oświadczenie do wniosku
oświadczenie.doc 0.04MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}