W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wzmacniamy kompetencję pracowników PCPR! Obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera w Powiecie Hajnowskim

18.09.2023

Uczestnicy konferencji siedzą przy biurku, przy monitorze zdalnym

Każdego roku 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Został on ustanowiony w 1994 roku przez Międzynarodową Organizację Alzheimer's Disease International.

Święto to jest doskonałą okazją do edukowania, podnoszenia świadomości społecznej, a także przeciwdziałania stygmatyzacji osób chorych.

Z tej okazji w dniu 13 września 2023 r. przedstawiciele powiatu hajnowskiego uczestniczyli w Konferencji zorganizowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Związek Stowarzyszeń Alzheimer Polska, Komendę główną Policji (Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych) oraz Fundację ITAKA (Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych), której tematem było: „Zaginięcia wśród osób z zespołem otępiennym – jak zapewnić bezpieczeństwo podopiecznym?".

Podczas Konferencji poruszane zostały następujące tematy:

  • „Od diagnozy do zaginięcia”.
  • „Skala zjawiska zaginięć wśród osób starszych, w tym żyjących z otępieniem na podstawie danych policyjnych”.
  • „Zachowania chorego – jak komunikować się z osobą z zaburzeniami pamięci , orientacji”.
  • „Profilaktyka zaginięć”.
  • „Sygnały alarmowe, jak rozpoznać osobę zagubioną”.

Miała miejsce również prezentacja kampanii edukacyjno-informacyjnej przeciwko zaginięciom „ nie zgub mnie”.

Konferencja miała formułę ogólnokrajową, a debacie przyglądali się uczestnicy spotkań lokalnych zorganizowanych w 76 miejscach w kraju. Po raz drugi Konferencja odbyła się w Hajnówce, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Hajnówce.

Organizatorem lokalnego spotkania było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz samorządowych, jednostek pomocy społecznej (Ośrodków Pomocy Społecznej, Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce, Dziennego Domu w Hajnówce, Ośrodka Opiekuńczego PKPS w Starzynie, Organizacji Pozarządowych, Pieczy Zastępczej a także przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce i Komendy powiatowej Straży Pożarnej w Hajnówce oraz PCPR.

Najważniejsze wnioski, jakie pojawiły się po wystąpieniach Rzecznika Praw Obywatelskich, ekspertów biorących udział w konferencji oraz dyskusji na sali w Warszawie i w Hajnówce  dotyczyły pilnej poprawy sytuacji osób chorujących na Alzheimera i ich opiekunów.

Jest to przede wszystkim potrzeba wypracowania planu wsparcia rodzinom z osobą z zespołem otępiennym.

Liczymy, że przekazana podczas konferencji wiedza będzie pomocna dla uczestników Konferencji nie tylko w pracy, ale też w codziennym życiu.

Korzystając z okazji uprzejmie informuję, że prezentacje przedstawione na konferencji będą zamieszczone na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, po dostosowaniu do wymogów dostępności dla osób z niepełnosprawnością.

Poniżej podaję linki do broszur informujących, jak przygotować siebie i podopiecznego na wypadek zaginięcia, jak zapobiegać zaginięciom?

Jolanta Prusinowska

Materiały

Zaginięcia osoby z zaburzeniami pamięci lub orientacji. Jak przygotować siebie i podopiecznego na wypadek zaginięcia?
Informacje istotne z punktu widzenia poszukiwań, które warto przygotować dla Policji
Ulotka, wersja ukraińska, UA
Otępienie (demencja) Jak zapobiegać zaginięciom?
{"register":{"columns":[]}}