W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wyzwania cyfrowe w Powiecie Hajnowskim!

01.06.2023

II LO z DNJB w Hajnówce w procesie nauczania wybiega w przyszłość. 30 maja 2023 r. przy obecności przedstawicieli samorządu powiatu, samorządu miasta, Politechniki Białostockiej oraz społeczności szkolnej dokonano podsumowania zajęć z robotyki, grafiki komputerowej i programowania zaawansowanego, które były realizowane w drugim semestrze bieżącego roku szkolnego.

Prezentacja robotów powstałych w trakcie zajęć

Logotypy projektu: EOG, Hajnówki oraz herb Powiatu Hajnowskiego

Realizacja przedsięwzięcia przebiegała wieloetapowo – najpierw opracowano program nauczania (to autorski projekt Pana Kornela Godończuka, nauczyciela II LO, zaopiniowany pozytywnie przez pracownika naukowego PB), a następnie samorząd powiatu zakupił niezbędny sprzęt do realizacji zajęć  – tablety, komputery, elementy robotów.

Całe przedsięwzięcie przebiegało pod patronatem Rektora Politechniki Białostockiej.

W trakcie zajęć uczniowie poznawali specjalistyczną wiedzę – w ramach robotyki uczyli się jak działa mikroukład robota, dzięki zajęciom z grafiki komputerowej tworzenie animacji, plakatów i grafik nie stanowi problemu, zaś technologie komputerowe i bazy danych, poznane w ramach zajęć z programowania zaawansowanego, może i są „zaawansowane”, ale także dobrze poznane! 😊

Zaawansowana wiedza z zakresu elektroniki, informatyki i cyfryzacji i to na poziomie studiów wyższych, jest w zasięgu ręki uczniów II LO! Wiedza praktyczna, którą nabędą, przyda im się w dalszym etapie edukacji, na kierunkach ścisłych.

W trakcie spotkania uczniowie zaprezentowali efekty prac – prezentacja robotów, które powstały w ramach zajęć, wzbudziła tym większe wrażenie ze względu na różne warianty zbudowanych maszyn (np. czujniki zderzeniowe, sensory światłoczułe oraz sensory śledzenia ścieżki, każdy z nich regulowany potencjometrem według potrzeb ucznia).

Realizacja dodatkowych zajęć wpisuje się w nowoczesny system kształcenia, oparty na specjalistycznej wiedzy i współpracy z ośrodkami akademickimi.  Uczniowie popularnego „Białorusa” poszerzają kompetencje cyfrowe, mają dostęp do zaawansowanej wiedzy z zakresu elektroniki, informatyki i cyfryzacji i to na poziomie studiów wyższych! Co najważniejsze – jest to wiedza praktyczna, uczniowie w ramach zajęć budowali roboty, tworzyli plakaty, testowali funkcjonalności baz danych – metodą prób i błędów. Dostęp do zaawansowanej wiedzy ułatwi im start na kierunki ścisłe.

Na udział w zajęciach mają szansę także obecni ósmoklasiści, bo te będą kontynuowane w kolejnym roku szkolnym.

Zajęcia specjalistyczne z robotyki, grafiki komputerowej i programowania zaawansowanego były realizowane w ramach programu Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja, przy współudziale funduszy norweskich, które otrzymało miasto Hajnówka.  Przypomnijmy, gmina miejska Hajnówka pozyskała 3,5 mln euro z Programu „Rozwój Lokalny” finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa na realizację tego wieloaspektowego projektu, którego wdrożenie docelowo zrewolucjonizuje kierunek rozwoju naszego miasta. Realizatorem projektu jest miasto Hajnówka, powiat hajnowski - partnerem. W ramach projektu, samorząd powiatu realizuje 5 zadań, w tym 4 oświatowe.

Innowacyjność, nowoczesność, nowe perspektywy – działania zapoczątkowane dziś w ramach programu, to pewne jutro przyszłych pokoleń – miasta Hajnówka i regionu w ogóle. Te pierwsze kroki zielonej transformacji – może dziś niewidoczne, może dziś nawet niezrozumiałe, przystają do globalnych trendów i postrzegania rzeczywistości, są przyszłościowe i tym otwierają możliwości pozyskania kolejnych funduszy zewnętrznych

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}