W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wyjazd członków hajnowskiego koła niewidomych na „Cyganerię” Giacoma Pucciniego

25.05.2022

Członkowie Koła pozują na tle banneru reklamującego spektakl

W niedzielny wieczór, 22 maja 2022 roku, członkowie Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce wraz z opiekunami udali się do Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki w Białymstoku, aby obejrzeć jedną z najczęściej grywanych oper na świecie Giacoma Pucciniego pod tytułem „Cyganeria”. Sztuka wystawiona na deskach podlaskiej opery w reżyserii Marii Sartowej była adaptacją książki „Sceny z życia cyganerii” Henri Murgera. Zagłębiliśmy się w losy głównych bohaterów:  Mimi, Rodolfa oraz grupy znajomych artystów. W sztuce włoskiego kompozytora, ukazującej  egzystencję paryskiej cyganerii na początku XX wieku nie zabrakło obrazów beztroskiego i szampańskiego humoru, nędzy czy przejmującego tragizmu. Przeplatały się ze sobą uczucia radości, miłości i cierpienia, a wszystko współgrało oczywiście z nietuzinkową muzyką. Byliśmy pod wrażeniem umiejętności aktorów, pięknych arii, czy zgranych chórków. Spędziliśmy niezapomniany wieczór, który zapewnił nam wiele emocji. Czekamy więc na kolejnie takie doznania, mając jednocześnie nadzieję że oferty instytucji kultury, takich jak teatr czy opera, zostaną wzbogacone o spektakle z audiodyskrypcją, umożliwiające osobom z dysfunkcją wzroku pełniejszy odbiór sztuk wizualnych. Wszak tak wiele mówi się teraz o dostępności…

Wyjazd do Opery Podlaskiej został zorganizowany w ramach zadania publicznego „Niewidomi w kręgu sztuki” współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce.

Tekst: Alicja Plis

{"register":{"columns":[]}}