W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Współpraca Hajnowskiego Koła Niewidomych z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce

05.09.2022

Członkowie Koła w siedzibie Komendy

Hajnowskie koło niewidomych w czerwcu 2022 roku z chęcią przyjęło propozycję współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Podjęte inicjatywy niewątpliwie  okazały się potrzebnym krokiem w relacjach osób z niepełnosprawnościami z resztą społeczeństwa. Zaczęło się od spotkania, które odbyło się w siedzibie Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce, podczas którego przybyli funkcjonariusze Straży Pożarnej omówili zasady działania czujek dymu i tlenku węgla oraz jak ważną rolę w bezpieczeństwie odgrywa ich instalacja. Czujka dymu wykrywa dym już w początkowej fazie pożaru, wtedy gdy nie ma jeszcze płomieni. Z kolei czujka tlenku węgla alarmuje wykrycie gazu który jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. Urządzenia te są  stosunkowo niedrogie i mogą uratować życie. Może zanim spadnie temperatura za oknem warto się w nie zaopatrzyć? Byłby to znakomity wyraz naszej troski o siebie i bliskich.

W tym samym dniu, członkowie stowarzyszenia odświeżyli, a także poszerzyli swoją wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki ćwiczeniom na fantomie  można było się przekonać jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, jak przywrócić podstawowe parametry życiowe, także z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Przyszedł czas na kolejne szkolenia. Ale tym razem role się odwróciły. To osoby niewidome wcieliły się w role instruktorów. Podczas trzech spotkań, które odbyły się na przełomie miesięcy lipiec-sierpień w Komendzie Powiatowej PSP w Hajnówce, funkcjonariusze oraz pracownicy administracyjni placówki poszerzyli swoją wiedzę z zakresu udzielania pomocy osobom z dysfunkcją narządu wzroku. Jak bezpiecznie  poruszać się z osobą niewidomą? Jak istotne jest opisywanie otoczenia i wskazywanie  przeszkód podczas poruszania się? Jak taką osobę prowadzić w ciasnej przestrzeni? Jak komunikować się z osobą niewidomą, która przecież nie reaguje na wizualne efekty towarzyszące zagrożeniom? Na wszystkie pytania starałyśmy się odpowiedzieć. Bezpośredni kontakt z osobami z dysfunkcją wzroku, prowadzone działania informacyjne, ćwiczenia praktyczne mogą przynieść wymierny efekt jakim jest podniesienie komfortu życia osób niepełnosprawnych. Wierzymy, że przekazane wskazówki przydadzą się podczas różnych zdarzeń, w których bierze udział Straż Pożarna. Strażacy dowiedzieli się również, jakie sprzęty ułatwiają codzienne funkcjonowanie osób z dysfunkcją narządu wzroku oraz jak adoptować przestrzeń publiczną do ich potrzeb. Przekazana publikacja Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie „Projektowanie i adaptacja przestrzeni publicznej do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących” posłuży zapewne podczas zaplanowanej przebudowy Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce. Niech to będzie przestrzeń funkcjonalna i dostępna dla wszystkich.

Zwieńczeniem prowadzonych działań było spotkanie zorganizowane w komendzie w dniu 23 sierpnia dla członków hajnowskiego koła w celu bliższego poznania specyfiki zawodu strażaka i wyposażenia Straży Pożarnej. A w specjalnie przygotowanej interaktywnej sali edukacyjnej „Ognik” dowiedzieliśmy się między innymi jak zachować się w sytuacji zadymienia , jak istotna jest zasada „im niżej tym bezpieczniej”, którą należy się kierować podczas ewakuacji.

Wszystkim strażakom z Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce, z Ochotniczych  Straży Pożarnych, a także pracownikom życzymy dużo zdrowia,  niewyczerpanej siły, mnóstwa wytrwałości i bezpiecznych akcji.

Tekst: Alicja Plis

zdjęcia do artykułu: KP PSP HAJNÓWKA, PZN HAJNÓWKA

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}