W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami – powiat hajnowski realizuje program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2023

01.06.2023

Pomoc w zakupach, w załatwianiu spraw urzędowych, w organizacji wyjścia i powrotu np. do lekarza czy do szkoły oraz pomoc w korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino) – mieszkańcy Powiatu Hajnowskiego - osoby ze szczególnymi potrzebami o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, korzystają z pomocy w codziennych czynnościach. Powiat Hajnowski realizuje Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”.

87 068,40 zł dla Powiatu Hajnowskiego na realizację Programu Asystent. Wspieramy osoby ze szczególnymi potrzebami!

Powiat Hajnowski wykorzystuje każdą finansową furtkę, by wspierać osoby ze szczególnymi potrzebami w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej. Programy Aktywny samorząd, Mieszkanie dla Absolwenta , Dostępne Mieszkanie Program wyrównywania różnic między regionami III  oraz środki PFRON z algorytmu, przyzwane powiatowi przez Zarząd PFRON, sprzyjają przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu osób ze szczególnymi potrzebami. Rehabilitacji społecznej służy także kolejna inicjatywa, w którą zaangażował się samorząd. Z początkiem 2023 r. powiat przystąpił do realizacji Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2023 , który adresowany jest do osób z niepełnosprawnością. Na ten cel pozyskano 87 068,40 zł z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Asystent pomaga w załatwianiu codziennych czynności, takich jak zakupy, organizacja dojazdu do pracy, do lekarza lub organizacja rekreacji np. wypadu do kina. Co istotne – asystent nie załatwi sprawy za swojego podopiecznego, lecz pomoże mu w jej realizacji (w miarę samodzielnej, na ile będzie to możliwe). Asystent towarzyszy, podpowiada, współorganizuje, ale nie załatwi sprawy za kogoś. Takie podejście jest ważne z punktu widzenia rehabilitacji społecznej osoby ze szczególnymi potrzebami, realizacja programu tak pojmującego rolę asystenta docelowo ma przełożyć się na zwiększenie aktywności osób ze szczególnymi potrzebami w przestrzeni publicznej oraz przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu ze względu na niepełnosprawność.

W programie „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej -edycja 2023 w powiecie hajnowskim uczestniczy 7 osób, które wspiera 6 asystentów osobistych. Korzystanie z usług asystentów jest bezpłatne.

Projekt będzie kontynuowany do 31 grudnia 2023 r., jego realizację koordynuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce, tel. 85 682 59 83.

Katarzyna Miszczuk

{"register":{"columns":[]}}